FTP erişimleri SSL şifreleme (FTPES) ile artık daha güvenli

Sunucularımızda siz değerli kullanıcılarımızın verilerinin güvenliği için FTP erişimlerini baz alan yeni düzenlemelere gidiyoruz. Bu düzenlemelere göre tüm FTP erişimlerinde artık SSL şifreleme (FTPES protokolü) kullanılacak ve bu sayede veri transferleri çok daha güvenli bir biçimde gerçekleştirilebilecek.

FTP protokolünden FTPES protokolüne geçiş süreci kullanıcılarımıza iki aşamalı olarak yansıyacak; ilk aşamada şu an olduğu gibi sunucularımıza her iki protokol aracılığıyla da erişilebilirken, ikinci aşamada FTP protokolü tamamen kaldırılarak FTPES ile güvenli erişim standart olarak kullanılmaya başlanacak. İkinci aşama 15.10.2010 tarihinde son bulacak ve bu tarihten sonra FTPES haricinde herhangi bir protokolün kullanımına izin verilmeyecek.

FTPES Protokolünün Avantajları
– FTPES ile sunucu ve FTP erişimi yapan bilgisayar arasındaki tüm veri iletişimi SSL ile şifrelenir.
– FTPES ile sunucu ve FTP erişimi yapan bilgisayar arasındaki kullanıcı adı ve şifre alışverişi TLS ile şifrelenir.
– FTP erişimi yapan bilgisayarda bulunabilecek herhangi bir iframe virüsü veya trojan varyantının kullanıcı şifresini ele geçirme riski düşer.
– Iframe virüsleri* ve trojanlar basit FTP erişimi ile FTP sunucularına erişebilir ve sayfalarınıza zararlı kodlar yerleştirebilir, FTPES protokolüne geçiş ile birlikte bu tarz virüslerin önü büyük ölçüde kesilir. Okumaya devam et FTP erişimleri SSL şifreleme (FTPES) ile artık daha güvenli