301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitenizle ilgili; domain değişikliği, bir sayfanın yeni bir konuma taşınması, bozuk bir URL, silmek istediğiniz bir sayfa, adı değişen bir ürün ya da sitenizin sayfalarını konulara göre daha iyi sınıflandırma isteği gibi durumlar söz konusuysa 301 yönlendirme nedir? ve 301 yönlendirme nasıl yapılır? sorularına dair açıklamalarımız işinizi kolaylaştırabilir.

301 Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirme, bir web sitesinde orijinal sayfa artık mevcut olmadığında kullanıcıları ve arama motorlarını yeni bir URL’ye götüren kalıcı bir yönlendirme talimatıdır.

Bir içerik taşındığında 301 yönlendirmelerini uygulamazsanız, hem ziyaretçiler hem de arama motorları içeriğin nereye taşındığını anlamakta zorlanacaktır. Ziyaretçiler bir 404 sayfasına ulaşacak ve arama motorları, yeni URL’ye herhangi bir alaka düzeyi ve yetki atfedemeyecektir. Bu, sıralamalarınızın önemli ölçüde düşmesine neden olur.

301 yönlendirmeleri; arama motorlarının eski URL’deki içerikle ilişkilendirdiği herşeyi yeni URL’ye aktarmasını sağlar. Bu, eski URL’nizin daha iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olan tüm sosyal paylaşımların, geri bağlantıların ve referansların yeni URL sıralamasına aktarılacağı anlamına gelir. Bu nedenle 301 yönlendirmeleri SEO için oldukça önemlidir.

İnternet sayfalarında 404 – Bulunamadı, 403 – Yasak ve 500 – Sunucu Hatası gibi durum kodlarıyla karşılaşmış olmalısınız. Sitenizdeki bir içerik parçasının URL’sini değiştirdiğinizde, onu ziyaret etmeye çalışan herhangi biri 404 sayfa bulunamadı mesajı alır.

Aslında 301 de bir sunucunun Google Chrome gibi bir tarayıcıya gönderdiği bir durum kodudur. 301 yönlendirmesi ile web sitenizin depolandığı sunucudan; eski URL’ye gelen ziyaretleri yeni bir konuma yani içeriğinizin yeni sayfasına yönlendirmesini istemiş olursunuz. Bu yönlendirme o kadar hızlı gerçekleşir ki, genellikle farkına bile varmadan kendinizi aradığınız içerik parçasında bulursunuz.

Sitenizin kullanıcı deneyimi üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğinden, orijinalden farklı bir niyeti olan bir sayfaya yönlendirme yapmamalısınız. Yalnızca benzer sayfalara yeniden yönlendirme yapabilirsiniz.

301 İle Yönlendirilmiş Bir Sayfaya Ne Olur?

Yeniden yönlendirilen bir sayfa içerik yönetim sisteminde hala mevcut olsa da artık ziyaretçiler ve arama motorları tarafından kullanılamaz. Arama motorları eski URL’yi yeni URL ile birleştirir ve arama sonuçlarında eski URL’yi göstermeyi durdurur. Arama motorlarının eski URL’yi göstermeyi bırakması birkaç günden birkaç aya kadar sürebilir.

Htaccsess Üzerinden 301 Yönlendirme

Eğer sunucu aracılığıyla 301 yönlendirmeleri yapmak isterseniz, bunun sunucunuzun kullandığı yazılıma (Apache, Nginx, IIS) bağlı olarak değişebileceğini bilmelisiniz.

Bir 301 yönlendirmesini sunucu aracılığıyla nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız, web siteniz için hizmet kesintisine yol açabileceğinden, bu konuda uzman birinden yardım almanız önerilir.

Apache çalıştıran sunucularda barındırılan web sitelerine 301 yönlendirmeleri uygulamak için, sunucunun .htaccess dosyasına erişiminizin olması gerekir.

Apache yapılandırma dosyasına erişip kök klasöre girdikten sonra, bir UNIX stili metin düzenleyicisi kullanarak kodda düzenlemeler yapabilirsiniz. Başarılı bir uygulama için FTP’nizi açmanız ve sunucunuzda veya hosting yönetici panelinizde oturum açmanız gerekir.

Apache web sunucusunda, yönlendirme kuralları .htaccess dosyasında tutulur. Kök klasörlerinizdeki htaccess dosyasını göremezseniz htaccess dosyasının genellikle gizli bir dosya olduğunu unutmayın ve tarayıcınızın gizli dosyaların görülebilmesi için etkinleştirildiğinden emin olun.

Apache’de 301 yönlendirme için örnek:

<IfModule mod_rewrite.c> 
RewriteEngine On 
RedirectMatch 301 /eski-sayfa/ /yeni-sayfa/ 
</IfModule>

Nginx’te yönlendirmeler nginx.conf dosyanızda tutulur. Nginx’de 301 yönlendirme için örnek:

server {
 rewrite ^/eski-sayfa/$/yeni-sayfa/permanent;

Sunucunuz 301 yönlendirme kodu talimatınızı satır satır okur, bu nedenle talimatınızın kapanışını belirtmek için kodunuzun sonuna boş bir satır koymak çözüm olacaktır.

Yönlendirmeleri bu şekilde manuel olarak yapmak yerine cPanel hosting kullanıyorsanız .htaccess dosyanıza cPanel’den otomatik olarak bir yönlendirme talimatı vermeyi de tercih edebilirsiniz.

WordPress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress ile oluşturulan web siteleri için ücretsiz bir WordPress eklentisi kullanarak bir URL’yi yeniden yönlendirmenin basit adımlardan oluştuğunu görebilirsiniz. En popüler yönlendirme eklentisi bir milyonun üzerinde yüklenme sayısına sahip olan Redirection‘dır.

Bir web sitesinin URL’sini değiştirmenin en SEO dostu yolu; 301 yönlendirmeleridir; 301’in eski URL’lerinizin arama motoru sıralamasını koruma oranı %90’lara varmaktadır.

301 Yönlendirme ile 302 Yönlendirme Arasındaki Farklar

 • 301 kalıcı bir yönlendirme iken, 302 geçicidir. 302 yönlendirmesi, sayfanın geçici olarak taşındığı, 301 ise bir sayfanın kalıcı olarak devralındığı anlamına gelir.
 • 302 yönlendirmeleri web sitenizi yeniden tasarlarken, güncellerken, değişiklikleri test etmek ya da orijinal sayfadaki sıralamalarınıza zarar vermeden bazı tüketici geri bildirimleri almak gibi nedenlerle kullanıcıları kısa bir süre için yeni bir siteye veya sayfaya göndermek için kullanılır.

Uyarılar

301 yönlendirme basit görünse de doğru kullanılmadığında hem SEO’nuzu hem de sitenizin kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecek sorunlara neden olabilir:

 • Sonunda eğik çizgi olan ve olmayan bir URL’nin varyantlarının aslında farklı sayfalar olduğunu ve Google tarafından da böyle görüldüğünü biliyor muydunuz? Sitenizin, sayfa URL’lerinde sondaki eğik çizgiler için tutarlı bir yaklaşım kullandığınızdan emin olmalısınız.

 • Bir URL’deki büyük ve küçük harfler içeren farklı sürümler de farklı sayfalar olarak algılanır ve bunu çözmek için de en iyi uygulama 301 yönlendirmeleridir. Karışıklık yaşamamak için URL’leriniz için küçük harf kullanmanız önerilir.
 • URL’lerinizi HTTP’den HTTPS’ye geçiriyorsanız, Google’ın yeni protokolü düzgün bir şekilde dizine eklediğinden ve kullanıcıların 404 yerine doğru sayfaya gönderildiğinden emin olmak için 301 yönlendirmesi kullanmanız gerekir.
 • Bozuk dahili bağlantıları güncellerken önce bozuk bağlantının hedefini güncellemeli, ardından doğru sayfaya bir yönlendirme eklemelisiniz.
 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi planlanan değişiklik kalıcı olduğunda 301, değişiklik geçici olduğunda 302’ler kullanılmalıdır; ancak bunlar genellikle yanlış kullanılır.

 • Silinen sayfaların 404 kodu döndürmesine izin vermek yerine kullanıcıları ve arama motorlarını yeni hedef sayfaya yönlendirmek için 301 yönlendirmeleri uygulamalısınız.

Sitenize hem www içeren hem de www içermeyen URL’lerle erişilebildiğini fark ederseniz, çoğaltma sorunlarını gidermek için, tercihinize bağlı olarak birinden diğerine 301 yönlendirmesi yapmanız önerilir.

 • Web sitelerinin sunucusuna erişiminiz olmadığında yönlendirmeler için JavaScript kullanılabilir. Ancak, arama motorları için bu en uygun seçim değildir. Birçok site, Googlebot’un bir sitenin CSS veya JS dosyalarını taramasına izin vermez ve sonuç olarak sayfa oluşturulamaz.
 • 301 yönlendirmelerinin yanlış kullanıldığı iki yaygın örnek, yönlendirme zincirleri ve döngülerdir. Uzun yeniden yönlendirme zincirleri ve sonsuz döngüler, arama motorlarının sitenizi taramasını zorlaştırır ve ayrıca sitenizin yüklenme hızını yavaşlatabilir. Bazı SEO araçları yönlendirme zincirlerini ve döngülerini tanımlayabilir ve dizideki ilk URL’den son URL’ye işaret edecek şekilde yönlendirmelerinizi yeniden düzenleyerek zincirleri ve döngüleri kaldırmanızı sağlayabilir.
 • 301 yönlendirmeleri uygulandıktan sonra Google’ın yeni sayfaları dizine ekleyebildiğinden ve sıralamaların düşmesine neden olacak bir hata yapmadığınızdan emin olmak için sıralamanızı sık sık kontrol etmelisiniz.

Özet

Arama motorları tarafından kolaylıkla yorumlanıp uygulanan bir http durum kodu olan 301 yönlendirme, kullanıcıların yeni URL’ye gönderilmesini ve arama motorlarının yeni sayfayı dizine eklemesini sağlar. Var olan sıralamaların korunmasında etkili olduğundan stratejik olarak kullanılırsa organik trafiğinizin artmasına da neden olabilir.

Özetle, 301 yönlendirme nedir? sorusunu “Bir URL’nin tüm içeriği ile birlikte başka bir yere taşındığını belirten ve arama motorlarının sayfalarınızı dizinlerinden çıkarmasına engel olan kalıcı yönlendirme türüdür” şeklinde yanıtlayabiliriz.

301 yönlendirme nasıl yapılır? sorusu ise; “sunucu üzerinden manuel ya da otomatik olarak ya da WordPress kullanıyorsanız eklentiler aracılığıyla” şeklinde yanıtlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir