Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı seçimi web projelerinin başarılı olmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Projeyi tam olarak ifade eden, kısa, akılda kalıcı ve SEO değeri olan bir domain seçmek, hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracağı gibi marka algısını da güçlendirmektedir.

Alan Adı (Domain) seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1- Kısa ve Akılda Kalıcı Domain Kaydedin

Domain kaydederken hedef kitlenizin kolay anlayabileceği ve akılda kalıcı domainler kaydetmeye çalışın. Google’ın kısa alan adlarına olan tutkusunu da düşünürsek, sitenizin organik arama sonuçlarında yükselmesini ve trafiğinin artmasını sağlamak için çok fazla karakter içermeyen, kısa domainleri tercih edin.

2- Marka Değeri Olabilecek Domainler Seçin

Projenizi değerli kılacak, hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir domain ile marka algısı oluşturabilir, sitenize olan ilgiyi arttırabilirsiniz. Günümüzde, özellikle .COM ve .NET gibi popüler olan alan adı uzantılarında marka değerine sahip olabilecek nitelikte domain kaydetmek neredeyse imkansızdır. Ancak yine de iyi bir araştırma ile projenizi tam olarak ifade edebilecek, güçlü domainler kaydedebilirsiniz.

3- Hedef Anahtar Kelimenizi Alan Adında Kullanın

Kaydedeceğiniz domain’de hedef anahtar kelimeyi kullanmak, sitenizin Google arama sonuçlarında yükselmesini sağlayacak önemli bir SEO kriteridir. Diyelim ki ayakkabı satıyorsunuz ve işinizi internete taşımaya karar verdiniz. Ayakkabı ile ilgili Google’da aramalar yapan kullanıcıların sitenizi fark etmesi ve ziyaret etmesini sağlamak için içeriğinde “ayakkabı” geçen bir domain kaydedebilirsiniz. Ayakkabı kelimesini içeren alan adı kullanıyor olmanız, site içeriğinin ayakkabılar ile ilgili olması ve hedef kitlenin ayakkabı aramalarında sitenizi ziyaret etmesi Google’ın gözünde ayakkabı ve türevlerinde sitenizin değerini arttıracak ve sıralamanızı yükseltecektir.

4- Projenize En Uygun Domain Uzantısını Kaydedin

Aradığınız nitelikte domain’i .COM ve .NET gibi uzantılarda bulamıyorsanız eğer, .STORE, .CLUB, .XYZ ya da .İST gibi projenizi bütünleyecek yeni domain uzantılarını da kullanabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız .STORE, eğer blog sitesi açmak istiyorsanız .BLOG uzantılı domainleri tercih edebilirsiniz. Bu gibi pek çok yeni domain uzantısı ile web projenizi en net ve akılda kalıcı şekilde ifade edecek domainler kaydedebilirsiniz.

Yeni domain uzantılarının Google’ın gözünde bir değeri yok.” gibi şehir efsaneleri kafanızı karıştırabilir. Bu konuda kafanızdaki soru işaretleriniz kaldıracak önei bir nokta var; “Google’da .XYZ kullanıyor!” Nasıl mı? Google’ın çatı firması Alphabet, web sitesinde .XYZ uzantısını kullanmaktadır. Eğer Google, yeni domain uzantılarına değer vermiyor olsaydı, kendisi de kullanmazdı, diyelim ve bu efsaneye bir nokta koyalım.

5- Marka Haklarını İhlal Etmeyin

Domain kaydederken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda marka haklarıdır. Büyük heyecanla başlayacağınız projenizde, marka hakları ihlalinden doğacak yasal sıkıntılar çekmemeniz, projenizin devamlılığını sağlamanız ve harcadığınız emeğin boşa gitmemesi için domain kaydederken mutlaka marka tescil araştırması yapınız.

Hayalinizdeki domain’e en iyi fiyatlarla sahip olmak için domain sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. .COM ve .NET 9,72$ yerine 6,99$ hemen kaydedin!

1 comment
  1. Dijital pazar ve marka olma konusunda henüz çok gerideyiz. Özellikle E-Ticaret üzerine kurulan websitelerinin %90′ gibi çok büyük bir kısmı marka tescil başvurularını yapmamış durumdalar. Çok mu hafife alıyoruz bu marka işlemini? Öte yandan domain alırken geleceği öngörmek ya da marka potansiyeli taşıyıp taşımıyor olması konusunda iyi incelemeler yapılmalı. (Gerekirse profesyonel destek alınmalı.) Bu örneği çok veriyorum lakin Ok.net gibi bir domain bu ülkede tutunamayan bir proje oldu. Herşey jenerik bir domaine sahip olmak değil. Projenin halkla ilişkiler PR çalışmalarından tutun, marka iletişimi ve pazarlama stratejileri oluşturmadan bir projenin başarıya ulaşmasını beklemek imkansız gibi birşey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
Domain Whois Sorgulama Nedir?
Whois sorgulama, alan adlarının kayıt tarihi, tescil firması, DNS’leri ve kayıt sahibinin iletişim bilgilerinin yer aldığı sorgulama sistemidir.…