Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitesi sahipleri tarafından siteleri için belirledikleri bir isme .com ya da .net gibi uzantıların eklenmesi ile oluşturulan domain’lerin, Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusundan yola çıkarak güçlü bir rekabet aracına dönüşmesi sağlanabilir.

Bir domain kaydederken göz önünde bulundurulması gerekenleri şu şekilde detaylandırabiliriz:

 • Hedef kitlenizin arama motorlarına hangi kelimeleri yazarak sitenize ulaşacağını düşünüyorsanız, bu kelimelerle ilgili kombinasyonlara odaklanabilirsiniz. Sitenizle, ürün ya da hizmetinizle ilgili anahtar kelimeleri alan adınızda kullanmak, Google gibi arama motoru sonuçlarında avantajlı olmanızı sağlayabilir. Nişinizdeki rakiplerle benzer isimlerden kaçınmak için rakip analizi yapmayı da unutmamalısınız.

 • Domain uzantılarının orijinal işlevi, bir web sitesinin amacını özetlemektir. Tüm Dünya’da web sitelerinin yarısından fazlası alan adlarında .com uzantısı kullandığından çoğu insan bir web sitesinin adresini hatırlaması gerektiğinde genellikle .com uzantısı ile bittiğini varsayar. Alan adlarının köklü, resmi, saygın algılanması açısından .com uzantısı önerilir, ancak sitenizin konseptine göre .tech, .city, .club, .pizza, .cafe, .blog, .ist, .istanbul gibi yeni nesil uzantılardan birini seçmek orijinal, modern bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir.

 • Alan adlarında kısa çizgi (tire), rakam ve noktalama işareti bulunmamalıdır. Hecelemesi, yazılışı ve söylenişi zor kelimeler seçilmemelidir. Domain’ler kaydedildikten sonra değiştirilemez bu nedenle kayıt sırasında alan adınızın yazılışının doğru olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Belirlediğiniz ismin telefonda söylendiğinde anlaşılabilir olmasına, mobilde tuşlarken klavye ekranını değiştirmeye ihtiyaç duyulmamasına, telaffuzunun akıcı ve ritmik olmasına dikkat edilmelidir.

 • Alan adınız e-posta adresinizde de yer alacağından uzun alan adlarından kaçınmanız, kısa, kolay hatırlanabilecek, hedef kitlenizin anlamlı, zekice ya da eğlenceli bulabileceği, nişinizi / sektörünüzü tanımlayan anahtar kelimeleri içeren isimler düşünmeniz tavsiye edilir.

 • Seçtiğiniz domain’in başkasına ait ticari marka kaydının bulunmadığına ve aynı isimle alınmış sosyal medya hesaplarının olmamasına dikkat etmelisiniz.

 • Domain kaydı sırasında WHOIS bilgilerinizin gizlendiğinden emin olmanız da önemlidir.

 • Rakiplerinizden farkınızı açıklayan, mümkünse bir hikayeye dayandırabileceğiniz, olumlu duygular uyandıran, pazarınızı daraltmayan kelimelere odaklanmanız markalaşmanızı kolaylaştırabilir.

 • Bir alan adını kaydetmek ona sonsuza dek sahip olacağınız anlamına gelmez. Kullanım hakları çoğunlukla bir yıldır ve sürenin bitimine doğru alan adı kaydınızı yenilemeniz gerekir. Yenileme ücretleri, kayıt ücretinden farklı olduğundan kaydetme işleminden önce yenileme fiyatlarına göz atmanız, kayıttan sonra yenileme tarihini not almanız önerilir.

  Dilerseniz Domain Yenileme Nedir? adlı yazımızdan alan adı yenileme prosedürlerini ve domain yenilemeyi unutan ünlü markaları öğrenebilirsiniz.

 • Domain satın alma işleminde ICANN’in yetkilendirdiği domain kayıt operatörlerinin tercih edilmesi önemlidir. Domain düzenleme ve denetleme alanında en yetkili kurum olan ICANN’in (Internet Corporation of Assigned Names) amacı alan adı kayıt sürecini düzenlemek ve internet güvenliği için önlemler almaktır.

ICANN akreditasyonuna sahip Turhost’ta alan adı kayıt ve transfer işlemlerinizde sürpriz ücretler söz konusu değildir. DNS güncelleme, WHOIS gizleme, domain yönlendirme, iç transfer, transfer kilidi gibi domain işlemleri için de ücret alınmaz.

Web sitenizin adı için kitaplar karıştırıp, film repliklerini tarayıp, sevdiklerinizle beyin fırtınası yaparak aklınıza yatan tüm kombinasyonları listelediğinizde, nefesleri tutup domain sorgulama işlemi ile bulduğunuz ismin müsaitliğini öğrenme aşamasına geçebilirsiniz.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain sorgulama, web siteniz için bulduğunuz ismin daha önce başkaları tarafından alınmış olup olmadığını kontrol etmenizi kolaylaştıran bir sorgu sistemidir. Farklı uzantılara göre domain seçeneklerini görmenizi, kayıt ya da transfer işlemlerini başlatmanızı sağlar.

Domain sorgulama sayfamızda sorgu sonucunda listelenen alan adlarının karşısında +KAYIT yazan yeşil kutu; o alan adının henüz tescil ettirilmemiş olduğunu gösterir. TRANSFER yazan mavi kutu; bu alan adının daha önce başkası tarafından tescil ettirilmiş olduğu anlamına gelir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-28.png
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-29.png

Sorgulama aracımızdaki Popüler Domain seçeneği ile almak istediğiniz alan adının; en çok kullanılan 5 domain uzantısı olan .com, .com.tr, .net, .org, ve .site için müsaitliğini kontrol edebilirsiniz. Sorgu aracımızda .tr uzantılı mavi kutucuklardan birine tıkladığınızda kutunun gri renk alması, o uzantının sorgulama sonuçlarında listelenmeyeceği anlamına gelir. Örneğin alan adınızın sadece .com.tr uzantısını içermesini istiyorsanız bir tek .com.tr uzantısının kutusu aktif (mavi) olacak şekilde seçim yapmalısınız.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-19.png

Tüm uzantılar seçeneğini işaretleyerek 48 adet uzantıya göre sorgulama yapabilirsiniz. Listelenmesini istemedikleriniz için mavi uzantı kutularını tıklayarak rengini griye çevirdiğinizde gri olanlar sorgulama sonucuna dahil edilmeyecektir.

Turhost akıllı domain sorgulama aracı ile almak istediğiniz domainin sosyal medya hesaplarında müsait olup olmadığını görebilirsiniz.
Turhost akıllı domain sorgulama aracı ile almak istediğiniz domainin sosyal medya hesaplarında müsait olup olmadığını görebilirsiniz.

Turhost akıllı domain sorgulama aracı sayesinde alan adınızın sosyal medya kullanıcı hesaplarınızla aynı olması için Youtube, Instagram, Twitter ve Facebook‘tan müsaitliğini tek tek kontrol etmenize gerek kalmaz. Sosyal Medya seçeneğini işaretlediğinizde hiç zaman kaybetmeden listenin en altından alan adınızın hangi sosyal medya platformunda henüz alınmamış olduğunu görebilirsiniz:

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-24.png

Pratik sorgulama seçeneği; müsait olan uzantıların yeşil, daha önce alınmış olanların mavi rengiyle bir arada görmenizi sağlar. Ayrıca, Türkçe Domain seçeneğini; içinde ç, ı, ü, ğ, ö, ş bulunan bir alan adının müsaitliğini kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Arama motoru sıralamalarında alan adınızın lehinize çalışmasını önemsiyorsanız SEO Açısından Alan Adının Önemi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Özet

Domain’ler internet kullanıcılarını web sitelerine ulaştırmaktan çok daha fazlasını başarabilir: Markalaşmayı kolaylaştırabilir, sitenizin güçlü, köklü algılanmasında rol oynayabilir ya da eğlenceli, akılda kalıcı bir reklam işlevi görebilir. Pazarlama çalışmalarınızda kritik bir rol üstlenme potansiyeli taşıdığından Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusunun yanıtları domain tercihinde başarılı olmanızı sağlayabilir.

1 comment
 1. Dijital pazar ve marka olma konusunda henüz çok gerideyiz. Özellikle E-Ticaret üzerine kurulan websitelerinin %90′ gibi çok büyük bir kısmı marka tescil başvurularını yapmamış durumdalar. Çok mu hafife alıyoruz bu marka işlemini? Öte yandan domain alırken geleceği öngörmek ya da marka potansiyeli taşıyıp taşımıyor olması konusunda iyi incelemeler yapılmalı. (Gerekirse profesyonel destek alınmalı.) Bu örneği çok veriyorum lakin Ok.net gibi bir domain bu ülkede tutunamayan bir proje oldu. Herşey jenerik bir domaine sahip olmak değil. Projenin halkla ilişkiler PR çalışmalarından tutun, marka iletişimi ve pazarlama stratejileri oluşturmadan bir projenin başarıya ulaşmasını beklemek imkansız gibi birşey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir