Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain nedir? Domain sorgulama nedir? gibi sorular; blog açmak ya da site kurmak isteyenlerin bir an önce cevaplarını öğrenmeleri gereken konulardır.

Domain de denen alan adı; web siteniz için belirlemeniz gereken ve sitenizin adresini oluşturacak olan bir ya da birkaç kelimeye, .com ya da .net gibi uzantıların eklenmesi ile oluşan adrestir; google.com, twitter.com, facebook.com gibi…

Yani, https://www.youtube.com adresi için “youtube.com” domain olarak adlandırılır.

Alan adınızı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Uzantıların en yaygın ve akılda kalanı olan .com, ilk seçeneğiniz olmalı ancak .com, .net gibi en sık kullanılan uzantılar belirlediğiniz alan adı için müsait değilse .xyz, .cafe, .ist, .istanbul gibi yeni nesil domain uzantılarından amacınıza en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

  • Hedef kitlenizin arama motorlarına hangi kelimeleri yazarak sitenize ulaşacağını düşünüyorsunuz? Sitenizin ana teması ve en belirgin konusu ile ilgili anahtar kelimeleri alan adınızda kullanmak, Google gibi arama motoru sonuçlarında avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, benzer isimlerden kaçınmak için rakip siteleri de araştırmalısınız.

  • Alan adınızda kısa çizgi (tire) ve noktalama işareti olmamalı.

  • Hecelemesi ve söylenişi zor kelimeler seçmemeye özen gösterin. Telefonda söylendiğinde net anlaşılabilir mi diye düşünebilirsiniz.

  • Uzun alan adlarından kaçınmalısınız.

Doğru alan adını seçmek bir web sitesinin başarılı olmasına önemli derecede etki edebilir. Bu nedenle Domain Nedir? Doğru Domaini Seçmek adlı rehber niteliğindeki yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Çünkü sitenizin içeriğini birkaç kelimede anlatan, amacınızı yansıtan, kısa, kolay hatırlanabilecek, SEO değeri yüksek bir domain bulmak, hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Domain Sorgulama Aracını Etkili Kullanmak

Aklınızdan geçen alan adının sitenizin adresi olabilmesi için domain sorgulama denen işlemle, daha önce başkaları tarafından alınmış olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Görsele tıklayıp açılan sayfada sorgulama çubuğuna siteniz için düşündüğünüz alan adını yazabilirsiniz.

Domain sorgulama sonucunda listelenen alan adlarının karşısında +KAYIT yazan yeşil kutu; o alan adının henüz tescil ettirilmemiş olduğunu gösterir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-28.png

TRANSFER yazan mavi kutu; bu alan adının daha önce başkası tarafından tescil ettirilmiş olduğu anlamına gelir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-29.png

Popüler Domain seçeneği ile almak istediğiniz alan adının; en çok kullanılan 5 domain uzantısı olan .com, .com.tr, .net, .org, ve .site için müsaitliğini kontrol edebilirsiniz.

Hedef kitleniz Türkiyede’yse .tr uzantılı domain alabilirsiniz.

Turhost akıllı domain sorgulama aracında .tr uzantılı mavi kutucuklardan birine tıkladığınızda kutunun gri renk alması, o uzantının sorgulama sonuçlarında listelenmeyeceği anlamına gelir. Örneğin alan adınızın sadece .com.tr uzantısını içermesini istiyorsanız bir tek .com.tr uzantısının kutusu aktif yani mavi olacak şekilde seçim yapmalısınız.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-19.png

Tüm uzantılar seçeneğini işaretleyerek 48 adet uzantıya göre sorgulama yapabilirsiniz. Listelenmesini istemedikleriniz için mavi uzantı kutularını tıklayarak rengini griye çeviriniz, böylece gri olanlar sorgulama sonucuna dahil edilmeyecektir.

Turhost akıllı domain sorgulama aracı sayesinde alan adınızın sosyal medya kullanıcı hesaplarınızla aynı olması için Youtube, Instagram, Twitter ve Facebook‘tan müsaitliğini tek tek kontrol etmenize gerek kalmaz.

Sasyal Medya seçeneğini işaretlediğinizde hiç zaman kaybetmeden listenin en altından alan adınızın hangi sosyal medya platformunda henüz alınmamış olduğunu görebilirsiniz:

Turhost akıllı domain sorgulama aracı ile almak istediğiniz domainin sosyal medya hesaplarında müsait olup olmadığını görebilirsiniz.
Turhost akıllı domain sorgulama aracı ile almak istediğiniz domainin sosyal medya hesaplarında müsait olup olmadığını görebilirsiniz.

Pratik sorgulama seçeneği; müsait olan uzantıların yeşil, daha önce alınmış olanların mavi rengiyle bir arada görmenizi sağlar:

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-24.png

Ayrıca, Türkçe Domain seçeneğini; içinde ç, ı, ü, ğ, ö, ş bulunan bir alan adının müsaitliğini kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

1 comment
  1. Dijital pazar ve marka olma konusunda henüz çok gerideyiz. Özellikle E-Ticaret üzerine kurulan websitelerinin %90′ gibi çok büyük bir kısmı marka tescil başvurularını yapmamış durumdalar. Çok mu hafife alıyoruz bu marka işlemini? Öte yandan domain alırken geleceği öngörmek ya da marka potansiyeli taşıyıp taşımıyor olması konusunda iyi incelemeler yapılmalı. (Gerekirse profesyonel destek alınmalı.) Bu örneği çok veriyorum lakin Ok.net gibi bir domain bu ülkede tutunamayan bir proje oldu. Herşey jenerik bir domaine sahip olmak değil. Projenin halkla ilişkiler PR çalışmalarından tutun, marka iletişimi ve pazarlama stratejileri oluşturmadan bir projenin başarıya ulaşmasını beklemek imkansız gibi birşey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Devamı
Yeni Nesil Domain Uzantıları
Com uzantısı ile tek kelimelik veya iki kelimelik bir domain alabilmek giderek zorlaştığından, yeni nesil domain uzantıları hakkında…
Devamı
Domain Yenileme Nedir?
Şirketlerin ya da kişilerin online kimliğinin önemli bir parçası olan alan adları hakkında en büyük tatsızlığın, domain yenileme işleminin unutulması olduğunu biliyor musunuz?