Alan Adınızı Nasıl Korursunuz?

Alan Adınızı Nasıl Korursunuz?

Domain ya da Alan adı tescili işlemleri sırasında web sitesi sahipleri “Alan adımı nasıl koruyabilirim?” şeklinde endişelere kapılabilir.

Domainlerinizin korunmasını sağlamak, doğru domain firmasının seçimi gibi konularda dikkat etmeniz gereken noktaları sıralayalım:

Ücrete Odaklanarak Domain Firması Seçmek Doğru mu?

Domain tescili, yüksek kar marjı konularak sağlanan bir hizmet değildir. Yetkili domain firmasının hızlı ve kapsamlı dönüş yapabilen çözüm odaklı teknik destek biriminin olması, firma seçimini yaparken fiyattan daha çok ön planda tutmanız gereken bir özelliktir.

Tüm Alan Adlarının Tek Bir Firmada Olması!

Tüm alan adlarınızı tek bir firma üzerinde toplayıp tek bir hesap ve panel üzerinden yönetmeniz, hem zaman açısından, hemde güvenlik açısından çok daha doğrudur.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu: domain yenileme konusu ile ilgili sahte mailler gönderildiğini ve farklı bir yere ödeme yapmanızı sağlamaya çalışan kötü niyetli kişilerin olabileceğini bilmenizdir.

Özellikle domain yenileme süreçlerinde, alan adlarının bulunduğu firmalardan gelen maillerin sahte olup olmadığını kontrol etmek yerine tek bir firma üzerinden tüm alan adlarınız için gelen mailleri analiz etmeniz çok daha işlevseldir.

Alan Adı İçin Geniş Yenileme Döngüleri

Çok sayıda alan adının yenileme dönemleriyle ilgilenmek karışıklık yaratabilir. Ayrıca yukarıda sözü edilen sahte ödeme mailleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunları önlemek için alan adınızı 1 yıl yerine 2 veya 5 yıllık döngülerle yenilemeniz daha avantajlı olacaktır.

Böylece ilerleyen yıllardaki kura bağlı fiyat artışından da etkilenmezsiniz.

Tüm Alan Adlarınızı Kendi Adınıza Kayıt Edin!

Web sitenizin alan adı; tasarımını yapan kişi üzerine tescil edilmiş olabilir ya da bir tanıdığınız aracılığıyla aldığınız domain sizin adınıza tescil edilmemiş olabilir. Ancak sahip olduğunuz web sitesinin alan adının kendi adınıza ve mail hesabınıza bağlı olması önerilir.

Aracı olan kişiye ulaşamadığınız durumlarda alan adınız ödeme nedeniyle kapalı kalabilir ya da olası bir sorunu düzeltemeyebilirsiniz.

Alan adınızı kendi üzerinize almanız için veya farklı bir firmaya transfer edebilmeniz için; alan adına sahip olan kişinin onay vermesi gerekir. Bu tür sorunlar yaşamamak adına, alan adı tescilini kendi adınıza yaptırınız.

WHOIS Gizleme

Alan adı tescili sırasında verdiğiniz telefon, adres, e-posta gibi bilgilerinizin internetteki herkes tarafından görünür olmasını engellemek için müşteri panelinizden “WHOIS bilgilerimi gizle” seçeneğini işaretlemelisiniz. Böylece adınızın ve iletişim bilgilerinizin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesine engel olursunuz.

WHOIS Bilgilerinin Güncelliği

Alan adı için kayıt sırasında verilen sahiplik bilgilerinin güncel ve doğru olması ve site sahibine ait olması önemlidir.

Aksi taktirde alan adlarının e-posta doğrulaması sırasında site sahibine mail ulaşamayacak ve alan adı askıya alınacaktır! Yetkili kayıt operatörü bu tip durumlarda site sahibinden belge isteyebilir veya anlık olarak değişiklik yapabilir.

Özet

  • Domain kayıt firması seçimi ücrete göre değil, teknik destek ekibinin yetkinliğine göre seçilmelidir.
  • Tüm alan adlarını tek bir domain kayıt firmasından yönetmek daha avantajlıdır.
  • Takip açısından sorun yaşamamak adına, alan adınızın yenileme döngülerini geniş tutmanız önerilir.
  • Alan adlarınızın kendi adınıza ve mail hesaplarınızla ilişkili olmasına özen gösterin.
  • WHOIS bilgilerinizin güncel ve gizli olmasına dikkat edin.

Yenilenen domain sorgulama aracımızla aklınızdaki alan adının daha önce alınmış olup olmadığını kontrol edebilir, sosyal medya hesapları açısından da uygunluğuna bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir