AMP Nedir? Mobil AMP Nasıl Kullanılır?

Modern zamanlarda Web siteleri oldukça karmaşık yapılar haline gelmiş, dinamik yazılımları nedeniyle gelişmiş makinaları dahi zorlayabilmektedir. Özellikle uygulama içeren web siteleri ve ağır görselleri bulunan kaynaklar, sadece bilgisayarlarda verimli olabilmekte iken mobil cihazlarda bu sitelerin görüntülenmesi problem yaratabilmektedir. Hatta çok ağır sitelerin Büyük bir kısmı belli niteliklerin altındaki mobil cihazlarda hiç görüntülenemeyebilir. AMP; google tarafından gündeme getirilen AMP (Accelerated Mobile Pages) sistemi; bu problemin ortadan kaldırılmasına yönelik projedir. AMP Nedir? sorusunu kısaca cevaplayacak olursak; hepsinin masaüstü versiyonlarından farklı olarak, içeriği kısıtlamadan görsel tasarımda ve kodlamada basitleştirme yolunu tercih edip, sitelerin mobil cihazlarda daha kullanışlı hale gelmesini sağlayan uygulamadır diyebiliriz. AMP yeni geliştirilen bir uygulama olsa da, aslında bu uygulama geçmişte mobil Web siteleri biçiminde hayatımızda bulunmaktaydı. Responsive tasarımlar yapılarak bazı kodlar aracılığıyla, masaüstü versiyonların mobilde görülebilir hale gelmesi uygulaması yakın zamana kadar kullanılmakta iken, AMP yeni nesil bir çözüm olarak hayatımıza girmiş durumdadır.

AMP Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; AMP, web sitelerinin daha hızlı ve mobil cihazlarda daha kolay görüntülenen versiyonlarının kullanıcılara sunulduğu yapıdır. Burada bir noktaya değinmek gerekir. Elektrik terimleri içerisinde bulunan Op AMP ve farmakoloji alanında söz konusu olan Dodex Amp konumuz dışında yer alır. Kavram olarak karıştırılan buluşlar, google amp ile ilişkili değildir.

Mobil Web siteleri, karmaşık arayüzleri bulunan masaüstü web sitelerinin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Yakın zamana kadar 3G ve 4.5G teknolojileri hayatımızda olmadığından, masaüstü Bir web sitesinin mobil cihazlarda görüntülenmesi oldukça ciddi bir problemdi. Zira 3G ve altındaki erişim hızları sitelerin yüklenmesini neredeyse imkansız hale getirmekteydi.

Bu durumlarda mobil web sitelerinin kullanımı bir zorunluluk halindeydi. 3G teknolojisinden sonra, erişim kızlarındaki artış ve mobil cihazlardaki gelişim; web tasarım dünyasını mobil Web siteleri geliştirmekten bir ölçüde uzaklaştırdı. Ancak görüldü ki; masaüstü web sitelerinin gelişimi devam ettikçe, bu sitelerin mobil platformlarda görüntülenme kolaylı az almaktaydı. Özellikle Google bakımından, mobil cihazların efektif biçimde kullanılması büyük önem arz ediyor. Zira artık kullanıcıların çok büyük bir kısmı masaüstü cihazlar yerine mobil cihazları kullanmaktadır. Doğal olarak bu durumda mobil cihazlarda web sitelerinin daha efektif olması beklenmektedir. Bu noktada web sitesi sahipleri AMP arayüze sahip sitelerini oluşturup, google AMP test sayfalarından testlerini yaparak, bu standarda uyumlu olup olmadıklarını test edebilirler.

Google halihazırda AMP test ara yüzlerinde başarılı sonuç alan siteleri, diğer sitelerin önünde listeler. Hatta AMP siteler özel olarak mobil uyumlu oldukları ifade edilerek listelenir. Bu sitelerin arama sonuçlarında daha önde yer almaları mümkündür. Mobil sorgularda kullanıcıyı bu ara yüze yönlendiren kodlar da elbette site içerisinde yer almak durumundadır. AMP yazılım, daha önce mobil site olarak geliştirilen arayüzlere çok benzer. Ancak google’ın yeni geliştirdiği Algoritma kapsamında elbette farklı birçok detay söz konusudur. WordPress gibi site yazılımları kullananlar için bu sonuca ulaşmayı sağlayacak eklentiler kullanılabileceği gibi, özgün kodlarla hazırlanmış sitelerde, yine özgün kodlamalar yapılarak AMP site kurulumu gerçekleştirilebilir.

OP AMP Nedir?

İçerdiği “AMP” ifadesinden dolayı, web teknolojileri ile çok karıştırılan OP AMP, esasında bir elektrik ve elektronik terminolojisi unsurudur. Operational Amplifier biriminin kısaltması olan op-amp, bu kavram, direkt akımın yükseltilmesi için kullanılan bir elektrik devresini ifade eder. Yani web teknolojileri veya mobil teknolojiler bakımından bu terimin herhangi bir anlamı yoktur.

WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress üzerinde AMP site kurulumu için öncelikle google web yöneticisi araçlarından bu teknolojiyi kullanacağınız için gerekli girişleri yapmanız gerekir. Daha sonra google tarafından sağlanan AMP doğrulayıcı eklentisini wordpress yönetici arayüzünden yükleyerek işleme başlayabilirsiniz. “AMP for WordPress” eklentisi sitenizi kolayca dönüştürebilmenizi sağlayan resmi eklentilerden bir tanesidir. Bu eklentiyi sitenize kurarak dakikalar içerisinde sitenizi AMP uyumlu hale getirebilir, kolayca görsel tasarım yaparak siz de, mobil dünyadaki gereksinimleri tam anlamıyla karşılar hale gelebilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek için tek yapmanız gereken plug-in ismini yeni eklenti kurma arama ekranına yazmanızdır. Eklentiyi kurduktan sonra, eklenti ayarlarından sitenizin görünümünü kolayca ayarlayabilmektesiniz. WordPress’in kullanıcılarına sunduğu en önemli avantajlardan bir tanesi, bu tür geliştirmeleri, görsel olarak ve herhangi bir kod çalışması yapmana gerçekleştirebiliyor olmaktır.

Bu sayfamızda sizlere AMP projesi hakkında bilgiler vermeye çalıştık ve AMP Nedir? Sorusuna detaylı cevaplar aradık. Unutulmamalıdır ki, web siteleri barındırma teknolojilerinden yazılımlarına ve görsel tasarımları ne kadar birçok özelliğe sahiptir. Ve bu özelliklerin tamamı dikkatli ayarlanarak kullanıcılara arz edilmelidir. AMP teknolojisini verimli biçimde kullanabilmek, siteniz kesintiye uğramadan, düzenli biçimde yayınlarımızı sürdürebilmek için, öncelikle sağlıklı bir ve barındırma hesabına sahip olmalısınız. WordPress hosting, vps hosting, video hosting, fiziksel sonucu ve Club çözümlerinde güvenilir çözüm ortağınız Turhost sizlere bu noktada efektif çözümlerini sunmaktadır. Biz de şimdi ulaşarak, ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak çözümlerimizi hemen sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir