Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimeler, yapılan aramalarda kullanıcıların sitelere ulaşmak için kullandıkları arama kelime öbekleri veya kelimeleridir. Bu arama kelimelerinin analizi ve sitenizde kullanılma biçimi, sitenizin Google organik rama sonuçlarında yükselmesini sağlar ve SEO kriterleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra, sektörünüzle ilgili anahtar kelime odaklı reklam vermek istediğinizde de, doğru anahtar kelimelerle reklam vermeniz doğru olacaktır.

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, herhangi bir konu başlığı ile ilgili diğer arama terimlerinin analiz edildiği ve arama hacimlerinin tespit edildiği uygulamadır. Google reklam araçları içerisinde bu aracı ücretsiz olarak sunar. Bunun yanında bazı internet siteleri de giriş yapacağınız terimlerle ilgili diğer anahtarlara ulaşmanızı sağlayabilir. Tabii bu tamamen matematiksel bir analiz süreci olacaktır. Google sizin için anahtar kelime analizi yaparken, sektörünüzde yaygın olarak kullanılmamakla birlikte, kullanıcıların doğrudan dönüşüm maksadıyla kullandığı kelimeleri atlayabilir. Zira Google değerlendirmeyi, bağlı aramalar ve arama sonuçlarında bağlanılan siteler içerisindeki anahtar kelimeler üzerinden yapar. Bu durumda yapacağınız matematiksel analiz, fırsat olarak kabul edebileceğiniz ve diğer rakip sitelerin henüz keşfetmediği anahtar kelimelere erişmenizi engelleyebilir. Bu noktada “sektörünüzü sizden iyi kimse bilemez” mantığından hareketle, kullanıcıların size ulaşmak için kullanacaklarını düşündüğünüz kelimeleri de analize dahil etmenizdir. Bu sayede gözden kaçan etkili anahtar kelimeleri kullanarak ek fayda elde edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Yapılmazsa Ne Olur?

Anahtar kelime analizi yapmamanız halinde, sitenizin potansiyel trafiğine ulaşabilecek seo stratejini kuramazsınız. Mutlaka sitenize gelecek kullanıcıların arama yapacağı kelimeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız ve bunları içerik hazırlama süreçlerinden, sitenizin linklerini oluşturmaya kadar tüm süreçte planlamanın organik bir parçası haline getirmeniz gerekir.  Aksi halde Google sitenizi indekslerken çok farklı ve sizin aslında planlamadığınız anahtar kelimeleri dikkate alabilir. Ya da siteniz çok az anahtarda öne çıkar ve seo etkinliğiniz söz konusu olmaz.

Reklamlar İçin Anahtar Kelime Analizi

Siteniz için vereceğiniz kelime odaklı reklamlarda da Anahtar kelime analizi çok önemli bir yere sahiptir. Vereceğiniz reklamda, kullanıcıların yoğun biçimde yaptıkları aramaları biliyor olmanız faydanıza olacaktır. Her ne kadar yoğun aramalar daha çok tıklama alıp bütçenizi bitirecek olsa da, reklam verme amacınız bu olduğu için, bu durum bir sorun olarak tanımlanmayacak, bilakis fayda olacaktır. Burada Google Anahtar kelime analiz aracını kullanabilir, arama hacimleri ile birlikte ilgili kelimeleri kampanyanıza dahil edebilirsiniz. Eğer daha önce sitenizde bir Anahtar kelime analizi yapılmış ve Google tarafından doğru biçimde indekslenmişse, analiz aracı size sitenizi tarayarak da ilgili kelimeleri sunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…