Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimeler, Google gibi arama motorlarının ziyaretçileri; öğrenmek istedikleri bilgilerle ilgili sitelere yönlendiren kelimeler ya da kelime öbekleridir.

Arama yapılırken kullanılan anahtar kelimelerin analizi ve sitenizde kullanılma biçimi, sitenizin Google organik arama sonuçlarında yükselmesini etkiler,

Şirketiniz için internet reklamları verirken sektörünüzle ilgili doğru anahtar kelimeleri kullanmanız önemlidir.

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, herhangi bir konu başlığı ile ilgili arama terimlerinin analiz edildiği ve arama hacimlerinin tespit edildiği çalışmalara denir.

Google’a reklam veren site sahiplerinin ücretsiz kullanabileceği “Google Keyword Planner” sıklıkla aratılan kelimeleri bulmanızı sağlar. Demografik özelliklere göre hedef kitlesini belirlemenize de olanak tanıyan Keyword Planner’a ek olarak Ahref, Semrush gibi bazı internet siteleri de doğru anahtar kelimelere ulaşmanızı sağlayar.

Bu araçlar, tamamen matematiksel analize dayandığından sektörünüzde yaygın olarak kullanılmasa da kullanıcılar açısından önemli olabilen kelimeleri atlayabilir.

Yani bu araçların potansiyelini algılayamadığı, gözden kaçan, fırsat olarak kabul edebileceğiniz ve diğer rakip sitelerin henüz keşfetmediği anahtar kelimeleri ıskalayabilirsiniz.

Bu nedenle kullanıcıların sitenize ulaşmak için kullanacaklarını düşündüğünüz kelimeleri de analize dahil etmeniz gerekir.

Ayrıca daha önce sitenizde anahtar kelime analizi yapılmış ve siteniz Google tarafından doğru biçimde indekslenmişse, analiz aracı sitenizi tarayarak diğer ilgili kelimeleri sunabilir.

Anahtar Kelime Analizi Yapılmazsa Ne Olur?

Sitenize gelecek kullanıcıların arama yapacağı kelimeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız ve bunları içerik hazırlama süreçlerinden, sitenizin linklerini oluşturmaya kadar tüm SEO çalışmalarınızda planlamanın organik bir parçası haline getirmeniz gerekir. 

Anahtar kelime analizi yapmadığınızda, sitenizin potansiyel trafiğine ulaşabilecek SEO stratejisini kuramazsınız.

Aksi taktirde Google sitenizi indekslerken çok farklı ve sizin aslında planlamadığınız anahtar kelimeleri dikkate alabilir. Ya da siteniz çok az anahtar kelimede öne çıkabilir.

Reklamlar İçin Anahtar Kelime Analizi

Müşterilerinizin ürünlerinize ve sektörünüze yönelik yoğun olarak arattığı kelimeleri bilmeniz, web siteniz için vereceğiniz kelime odaklı reklamlar açısından önemlidir.

Tıklama başına ödeme mantığıyla çalışan internet reklamları nedeniyle, yoğun aranan kilit anahtar kelimeler daha çok tıklama alıp maliyeti artırsa da, reklam kampanyanızın amacına ulaşması için bu kelimeleri kullanmanız gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.