App Store Optimizasyonu Nedir?

App Store Optimizasyonu Nedir?

Google Play’de yaklaşık üç milyon, App Store’da ise iki milyondan fazla iOS uygulaması olduğunu biliyor musunuz? Peki kullanıcıların dikkatini çekmeye yönelik rekabetin bu kadar şiddetli olduğu bir ortamda bir uygulamanın tutma oranının ilk bir ay için % 5’in altında olduğunu? Sizi hiç tanımayan kullanıcıları uygulamanızın değerli olduğuna ikna etmek istiyorsanız App Store Optimizasyonu Nedir? sorusundan yola çıkarak güçlü optimizasyon stratejileri bulmalısınız.

ASO(App Store Optimizasyonu) Nedir?

App Store Optimizasyonu (ASO), uygulamanızın App Store’daki görünürlüğünü iyileştirmeye yarayan, daha üst sıralarda listelenmesini sağlayan taktiklerdir.

Üst sıralarda yer almak, daha fazla kullanıcının uygulamayı indirip yüklemesi anlamına gelir. ASO, uygulamanızın daha fazla organik indirme alması ve daha erişilebilir olmasına yol açar.

Google arama motoru için SEO; en iyi içerikleri oluşturmayı, uygulamalar açısından ASO ise gerçekten iyi bir uygulamaya sahip olmayı gerektirir.

ASO; uygulama açıklamanızı ve görsellerinizi optimize etmenin yanı sıra derecelendirmeleri, kullanıcıları elde tutma oranlarını ve uygulama performansı gibi alanları geliştirmeyi içerir. Pazar araştırması ve rakiplerinizin ne yaptığı ile yakından ilgilidir. Tıklama oranları, uygulama yükleme oranı gibi faktörlerin App Store sıralamanıza katkıda bulunması da olasıdır.

Elbette ki yalnızca App Store Optimizasyonu ile on binlerce yükleme alabileceğinizi düşünmeniz doğru olmaz. Bir uygulamanın başarılı olmasında fikir, tasarım, geliştirme, pazarlama, müşteri desteğinin kalitesi gibi bir çok kriter etkilidir.

Tasarım ve geliştirmede kötü kararlar verdiyseniz, App Store Optimizasyonu sizi kurtaramaz.


Ayrıca ASO’ya, bir kez yapıp bitirilen ve daha sonra ilgi gerektirmeyen bir şey olarak bakılmamalıdır. App Store Optimizasyonu; SEO gibi düzenli analiz ve kontroller gerektiren uzun vadeli bir yatırımdır.

ASO Nasıl Yapılır?

Bir uygulamanın arama sonuçlarının en üstüne çıkması veya popüler olmayan binlerce seçenek arasına gömülüp kalmasını belirleyen çok sayıda faktör bulunur. Ne yazık ki Apple ve Google’ın kullandığı gerçek algoritmalar tam olarak açıklanmıyor ancak, bazı kriterlerin uygulama mağazası sıralamalarını diğerlerinden daha fazla etkileyebileceğini öngörmek mümkün.

Uygulama mağazaları, başarılı olmayı zor hale getiren, izole sistemler. Bu nedenle uygulama adından simgenize kadar her detayda mesajınızı en iyi şekilde iletmek zorundasınız.

Belirli App Store Optimizasyon kuralları hem iOS hem de Android uygulamaları için geçerli olsa da, her iki mağazanın da listeleri değerlendirme biçiminde önemli farklılıklar olduğu biliniyor. Bu farklılıkları göz önünde bulundurarak sıralayacağımız taktikler; bir uygulama pazarlamacısı olarak ASO çabalarınızı odaklamanız gereken en önemli noktalar:

Hedef Kitle ve Pazar Araştırması

Uygulama mağazasında ürün sayfanızı ve sıralamanızı optimize etmek için yapılması gereken ilk şey henüz uygulamanız geliştirme sürecindeyken müşterileri tanımak ve rakipleri araştırmak olmalıdır.

Rakiplerinizin kendilerini nasıl sunduğunu, hangi anahtar kelimeleri ve satış argümanlarını kullandığını incelemeli ve nasıl fark yaratabileceğinizi düşünmelisiniz.

Hedef kitlenizi anlamak adına rakip uygulamaların kullanıcılarının bu uygulamaları nasıl aradığını, ararken hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını öğrenmelisiniz. Rakiplerinizle aynı anahtar kelimeleri mi yoksa daha benzersiz anahtar kelimeler mi kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bazı aşırı popüler anahtar kelimeler için ilk 10’a girmeye çalışmayı mı daha düşük arama hacmine sahip bazı anahtar kelimeler için en üst sıralarda yer almayı mı tercih edeceksiniz?

ASO’nun sürekliliği; uygulamanız mağazaya eklendikten sonra da düzenli aralıklarla rakiplerinizin performansını izlemeyi ve kullandığınız anahtar kelimeleri optimize etmeyi gerektirir.

Doğru İsim ve Alt Başlık

Uygulamanızın adı, hem arama sonucu sıralaması hem de dönüşüm oranınız için en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Uygulamanızın ne ile ilgili olduğuna dair ipucu veren, hecelenmesi kolay, basit, akılda kalıcı bir isim seçmeye çalışın. Özel karakterler veya semboller kullanmayın. Mevcut uygulama adlarına çok benzeyen adlardan uzak durun. Marka adını kullananların uzun olmayacak şekilde bazı temel anahtar kelimelerle birleştirmesi önerilmekte.

Uygulama adını ve alt başlığını yalnızca uygulamanızın güncellemesini gönderdiğinizde değiştirebileceğinizi unutmamalısınız.

App Store, uygulama adınız ve alt başlık için en fazla 30’ar karaktere izin veriyor. Google Play ise 50 karaktere kadar başlık eklemenize olanak tanıyor. Uygulamanızı kısa ve öz bir cümleyle özetlemeyi amaçlayan alt başlık; uygulamanızın hedef kitlenizde yankı uyandıran özelliklerini veya tipik kullanım alanlarını vurgulamalı. Alt başlık anahtar kelime sıralamasını da etkilediğinden bu alanda ilgili anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Ancak anahtar kelimeleri yalnızca uygulama ile alakalıysa eklemelisiniz.

Google Play Store ile Apple’ın App Store’u arasında anahtar kelime kullanımı açısından önemli bir farkı söz konusu. Play Store’da, önemli anahtar kelimeleri uygulama başlığı ve açıklaması boyunca en fazla 5 kez tekrarlamanız uygun görülür. Ancak App Store’da, uygulama başlığı, alt başlık ve anahtar kelime alanlarında anahtar kelimeleri tekrarlayıp durmak alan israfı olarak kabul edilir.

Etkileyici Bir Açıklama Yazmak

Uygulamanızın açıklaması, benzersiz özelliklerini ve işlevlerini ön plana çıkarmalı, kısa ve bilgilendirici bir paragrafın ardından temel özelliklerin kısa bir listesini içermelidir.

Aşağıdaki soruların cevaplarını içermesine dikkat etmenizde yarar var:

 • Uygulamanız ne yapıyor?
 • Hangi sorunu çözüyor?
 • Kullanıcının hayatını nasıl kolaylaştırıyor?
 • Neden sevecekler?

Uygulamanızın açıklamasını yazarken sıralama algoritmaları yerine müşteri tabanınızı hedeflemeye odaklanın. Açıklamanızı potansiyel müşteriler için harekete geçirici bir mesaj olarak kullanmaya çalışın. Hedef kitlenizin diliyle onlara uygulamanızı benzersiz kılan özellikleri açıklayın.

Açıklamanızın ilk üç satırındaki her kelime çok önemlidir çünkü kullanıcıların yalnızca % 5’i “daha fazla oku” butonunu tıklar.

Açıklamada mümkünse, referans, ödül ve yerinde övgülere yer verebilirsiniz. Uygulamanızın sosyal medya bağlantılarını eklemenizde de yarar var.

Ayrıca açıklamanın üzerinde görünen ve en fazla 170 karakter uzunluğunda olan promosyon metni alanını; sınırlı süreli indirimler ve yeni özellikler gibi uygulamanızla ilgili en son haberleri paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Geliştirici Adı

Adınız; sıralamada büyük bir etki yaratmaz ancak diğer uygulamalarınızın pazarlamasına yardımcı olabilir. Uygulamanızı beğenenler, diğer uygulamalarınızı merak edebilir. Geliştiricinin olumlu geçmiş kaydı, sıralamalar üzerinde etki yaratabilir ve uygulamanızın “Editörün Seçimi” gibi sayfalarda öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Uygulama Simgesi

Uygulamanızın işlevini yakalayan ve kullanıcının bu uygulamanın ne için olduğunu anlamasına yardımcı olan bir simgeye sahip olmaya çalışmalısınız. Grafik tasarım başlı başına bir sanat ve dev bir sektör. Bir grafik tasarımcının uzmanlığı uygulama simgenizin başarısında fark yaratabilir.

Uygulama simgeniz için; ilk izlenim açısından ve kimliğinizin önemli bir taşıyıcısı olduğundan; her boyutta okunabilen, gereksiz görsel ayrıntılar içermeyen, basit bir ikon seçmeniz önerilir.

WhatsApp, FaceTime, Netflix ve YouTube ikonlarına bakarak basit derken ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

 • Üst üste binmiş parçaları olmayan, ortalanmış tek bir grafik öğesi kullanın.
 • iOS uygulama simgeleri şeffaf öğeler içeremez.
 • Apple’ın zaman zaman uygulama simgelerinin yuvarlama parametrelerini değiştirdiğini unutmayın.
 • Karmaşık, fotoğraf benzeri grafikler kullanmayın ve basit yüzeylere ve temel renklere bağlı kalın.
 • Evrensel simgeler uygulamanızın amacını özetleyebilir, tekerleği yeniden icat etmeyin. Tanınabilir ikonografiyi kullanın.
 • Uygulamanızın simgesinin, kullanıcının telefonunda da yer alacağını unutmayın.

Doğru Kategori

App Store’daki kategoriler, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun yeni uygulamaları keşfetmelerine yardımcı olur. Ancak uygulamanızla alakalı olmayan kategorileri seçmek, uygulamanızı inceleme için gönderdiğinizde reddedilmesine neden olabilir.

En az rekabete sahip kategoriyi seçmek, uygulamanızın üst sıralara yakın sıralanmasını sağlayabilir.

Uygulamanıza birincil ve ikincil kategori atayabilirsiniz. Birincil kategori, keşfedilebilirlik açısından daha büyük pay sahibidir. Bir kategorinin üst sıralarındaki uygulamaların tahmini uygulama değerine (EAW) bakarak uygulamanızı daha düşük değere sahip olana koymayı deneyebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri ve Demo

Ekran görüntüleri tıklama oranı ve dönüşüm açısından en önemli itici güçler arasındadır. Ön izleme videoları (demo) ise uygulamanızın yükleme oranlarını artırır.

3 adede kadar video önizlemesi ve 10 adede kadar ekran görüntüsü ekleyebilirsiniz. Çok fazla animasyon, kullanıcıları uzaklaştırdığından yalnızca bir demo kullanmanız yeterli olacaktır.

Demolar uygulamanızın özelliklerini, işlevselliğini ve kullanıcı arayüzünü kısa bir klipte gösterebilmelidir. Uygulamanızı kullanma deneyimini yansıtmalıdır. Dilerseniz, bir önizleme videosunu ilk ekran görüntüsü şeklinde ekleyebilirsiniz.

Bir önizleme videosunun İlk birkaç saniyesinin görsel olarak ilgi çekici olduğundan emin olmalısınız.

Demolar profesyonel bir reklamdan çok uygulamanızı gerçek anlamda tanıtan bir videoyu andırmalı. Dilerseniz Google Play konsoluna bir YouTube URL’si girerek bir tanıtım videosu eklemeniz de mümkün. Apple’da olduğu gibi burada 30 saniyelik bir zaman kısıtlaması yok, ancak en fazla 2 dakika uzunluğunda olması öneriliyor.

Ekran görüntüleri kullanıcının; uygulamanızın aradığı uygulama olup olmadığını anlamasına yardımcı olabilir. Ekran görüntülerini efektif kullanmak istiyorsanız:

 • En iyi özelliklerinizi ilk 2 ekran görüntüsünde sergilemeye çalışın.
 • Tercihen dikey çalışın.
 • Uygulamanızın arayüzünü veya navigasyonunu gösterin.
 • Yalnızca ekran görüntülerini kullanmayın, ekran görüntülerindeki bilgileri açıklamak için başlık veya metinle desteklenen görseller hazırlayın.
 • Uygulamanız karanlık modu destekliyorsa, bunu gösteren en az bir ekran görüntüsü ekleyin.

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Doğru anahtar kelimeleri kullandığınızda, uygulamanız bu anahtar kelimeler için sıralama alacak güce sahipse; kullanıcılar uygulamanızı daha kolay bulur.

Uygulamanızın sunduğu temel özellikleri, kullanıcılara kattığı değeri ve kullanıcılarınız için sağladığı kolaylıkları, kullanıcıların hangi ihtiyaçlarını çözdüğünü göz önünde bulundurarak ilgili tüm anahtar kelimelerin listesini oluşturun.

Hangilerinin hedeflemeye değer olduğunu görmek için bulduğunuz anahtar kelimeleri rakiplerinizin anahtar kelimelerine göz atın ve pazar analizi yapın.

Alakalı olduğunu düşündüğünüz bir arama terimi bulmak çoğu zaman yeterli değildir. Bir kullanıcının uygulamanızı tanımlamak için kullandığı kendi kelimeleri aslında en iyi anahtar kelimelerdir. Hedef kitlenizin hizmetinizi ne tür kelimelerle ilişkilendirdiğini test etmeniz gerekir.

Yeni bir uygulamanın popüler arama terimleriyle en üst sıralalar için savaşması kolay değildir. Daha düşük arama hacmine sahip olsalar da kullanıcının tam olarak aradığını bulma olasılığını artıran spesifik anahtar kelimeler kullanmanız önerilir.

App Store’da, terimlerin virgülle ayrılmış ve boşluk içermeyen 100 karakterlik bir anahtar kelime alanı bulunur. Bu 100 karakter sınırına olabildiğince yaklaşmanız ve akıllıca seçim yapmanız gerekir.

App Store için:

 • Aynı anahtar kelimeyi çoğul ve tekil olarak kullanmayın, sadece en iyi değerler sahip olanı seçin.
 • Kategori isimlerinden kaçının.
 • Anahtar kelimeleri tekrarlamaktan kaçının.
 • Özel karakterlerden kaçının.
 • Aynı anahtar kelimeleri hem uygulama adınızda hem de alt başlığınızda kullanmayın.

Google Play’de bu tip bir bölüm bulunmuyor, bunun yerine Google Play alakalı anahtar kelimeleri çıkarmak için uygulamanızın açıklamasını tarıyor. Burada uygulamanızı tanımlayacak 4000 karakteriniz var. Uygulamanızı doğal, müşteriye dönük bir dilde açıklamalısınız. En önemli anahtar kelimelerinizi tekrarlayabilirsiniz, ancak bunu 5 defadan fazla yapmanız önerilmez. Anahtar kelime doldurmak; uygulamanızı cezalandırarak sıralamanızda düşüşe neden olabilir.

Yeni Ülkelere Açılmak

Uygulamanızı farklı bir ülke için yerelleştirirken, farklı arama ve davranış alışkanlıklarına sahip bir kültürle temasa geçtiğinizi unutmayın. Ürün sayfanızı yerelleştirmek için iyi bir çeviriye ihtiyacınız var çünkü herkes uygulamanın kendi dilini desteklemesini tercih eder.

Yeni bir ülkeye açılırken, anahtar kelimelerinizi, açıklamanızı, ekran görüntülerindeki metinleri ve videolarınızı bu kültüre uyarlamalısınız.

Yerelleştirme konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli şey satış ve teknik desteğin yerel dilde mevcut olduğu beklentisiyle başa çıkabilecek donanıma hazır olmanızdır. Aksi takdirde olumsuz yorumlarla karşılaşabilirsiniz.

Derecelendirmeler ve Yorumlar

Derecelendirmeler ve yorumlar; kategorinizde üst sıralara yükselmenizde büyük rol oynar. Çoğu kullanıcı, uygulamanızı indirmeye karar verirken bir ila beş yıldız şeklinde gösterilen dereceleri göz önünde bulundurur.

Derecelendirmelerin en iyilerini toplamak için, yapıcı geribildirimler gelene kadar derecelendirme istemeyi ertelemelisiniz. Uygulamanızda ortalamadan daha uzun kalan ziyaretçilere ve son 5 ayda yayınladığınız her sürümü kullananlara derecelendirme yapabilecekleri senaryolar tanımlamanızda yarar var.

Kötü bir derecelendirmeyle karşılaşmamak için önce kullanıcıya uygulamanızdan keyif alıp almadığını sorabilirsiniz. Yanıtı olumsuzsa bir geri bildirim formu doldurma seçeneği sunabilir ve olumsuz yorumları bu şekilde saptırabilirsiniz.

Yanıt olumluysa uygulamanızı derecelendirmek isteyip istemediğini sorabilirsiniz. Bunları yılda en fazla bir veya iki kez uygulamanız, çok sık yapmamanız önerilir.

Olumsuz eleştiri içeren yorumlar üzerinde tartışmayın, sadece endişelendiğinizi gösterin. Sorunları çözmeye çalışın ve planladığınız adımları açıklayın. Böylece, yorumları okuyan kişiler, aktif olduğunuzu ve müşterilerinizi önemsediğinizi anlayacaktır.

Güncellemeler

Uygulama mağazası ve müşterilerin gözünde; “müşteri geri bildirimlerine dayalı olarak düzenli olarak güncellenen” uygulamalar daha değerlidir. Çünkü uygulamanın her yeni ve geliştirilmiş sürümünün önceki sürümden daha yüksek derecelendirme alması beklenir.

Uygulamanızı en az üç ayda bir güncellemeniz önerilir.

Uygulamanızı güncellediğinizde, neleri geliştirdiğinizi belirtmeli, promosyon metnini, açıklamayı ve gerekiyorsa anahtar kelimeleri de güncellemelisiniz.

Tanıtım ve Trafik

Ürün sayfanıza ne kadar çok trafik çekerseniz, arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alırsınız. Bu nedenle hedef kitlenizi ürün sayfanıza yönlendirmek için aktif olduğunuz sosyal medya kanallarını kullanmanız, hedef kitlenize e-postalar göndermeniz, web sitenizden uygulamanıza bağlantı vermeniz önemli.

Uygulama Mağazası Analizleri

Tıpkı web siteniz için Google Analytics’i kullanmak gibi, ASO için de anahtar keime önerileri sunan ve rakiplere göre konumunuzu görmeye yarayan analiz araçları kullanabilirsiniz.

Uygulama Boyutu

Mobil bağlantı üzerinden indirilmesinin çok uzun sürmemesi için uygulamanız 100 MB’nin üzerinde olmamalıdır. Dilerseniz uygulama yüklendikten sonra içeriği indirilebilir hale getirebilirsiniz.

Özet

App Store Optimizasyonu, uygulamanızı daha fazla sayıda potansiyel kullanıcıya sunma çabalarını kapsar. Ancak hiç kimsenin gerçekten istemediği kötü tasarlanmış, kötü geliştirilmiş bir uygulama için App Store Optimizasyonuna güvenmek gerçekçi olmaz.

ASO’ya dair değişiklikler yaptığınızda, bunları birer birer yapmanız ve herhangi bir etkisinin olup olmadığını görmek için bir süre beklemeniz önerilir. Aksi takdirde sonucu yorumlamak kolay olmaz. Ayrıca, sonuçlardaki farkın kaynağını belirlemeyi zorlaştırdığından tatil dönemlerinden hemen önce değişiklik yapmamalısınız.

Son olarak Apple ve Google’ın son düzenlemelere ilişkin duyurularını takip etmeyi unutmamalısınız. App Store Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır? sorularına vermeye çalıştığımız yanıtları buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.