Bayi Hosting (Reseller) Nedir? Bayi Hosting Ne İşe Yarar?

Bayi Hosting (Reseller) Nedir? Bayi Hosting Ne İşe Yarar?

Maliyetli altyapılar oluşturmakla uğraşmadan yüzlerce web sitesi sahibinden para kazanmak isteyenler “Reseller hosting nedir? , Ne işe yarar? ve Dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?” sorularına verdiğimiz yanıtlara mutlaka göz atmalı!

Genelde serbest çalışanlar açısından istikrar kolay olmasa da kaliteli bir firmadan alacağınız reseller (bayi) hosting paketi ile kendi hosting planlarınızı oluşturup oldukça sağlam bir başlangıç ve kazançlı bir yatırım yapabilirsiniz.

Bayi Hosting (Reseller) Nedir?

Bayi hosting; işletme sahiplerinin, serbest çalışanların, web sitesi tasarımcılarının ve girişimcilerin yüksek altyapı maliyetleri ödemek zorunda kalmadan, kendi özel markaları altında hosting paketleri satmalarına denir.

Bir hosting firmasından sunucu kiralamanızı ve bant genişliği, depolama alanı gibi sunucu kaynaklarını web sitesi sahiplerine pazarlamanızı sağlayan reseller hosting ile kendi belirlediğiniz özelliklere sahip hosting planları oluşturabilir ve dilediğiniz gibi kâr payları belirleyebilirsiniz.

Bu alanda başarı şansınızı katlamanıza yardımcı olacak en önemli noktaları; kaliteli bir hosting firmasıyla çalışmak, ön plana çıkmanızı sağlayacak bir niş (küçük bir pazar) bulmak ve müşteri desteğine önem vermek olarak sıralayabiliriz.

Bir reseller hosting paketi aldığınızda sektörün en iyileriyle rekabet etmeyeceğinizi bilmelisiniz. Bu devasa şirketler sizin sunamayacağınız fiyat ve rekabet avantajlarına sahiptirler. Bunun yerine, amacınız daha niş bir hosting şirketi oluşturmak olmalıdır. Böylece hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlayarak daha iyi müşteri hizmeti sunabilir, doğrudan büyük hosting firmalarıyla kapışmak zorunda kalmadan daha düşük bir rekabet seviyesine sahip olabilirsiniz.

Bayi Hosting Ne İşe Yarar?

 • Bayi hosting planları oldukça ucuzdur ve hosting sağlayıcısı olmak için gereken teknolojiyi, altyapıyı ve ekipmanı satın almanız gerekmediğinden düşük maliyetle iş kurmanızı kolaylaştırır.
 • Güncellemeler, sunucu bakımı, bağlantı, güvenlik gibi tüm teknik görevler hosting firmasının sorumluluğunda olduğundan bir ton teknik bilgi ve fazla çaba gerektirmez, bir bayi hosting paketi alıp otomatik faturalandırma sisteminin entegresi, pazarlama staratejileri ve teknik destek biriminizin kurulması gibi işlerinize hızlıca odaklanabilirsiniz.
 • Başka bir web hosting firmasının kaynaklarını satıyor olsanız da bayi hosting kendi markanızı oluşturmanıza olanak tanır. Temel olarak, bu, müşterilerin başka bir şirketten hosting kiraladığınızı bilmeyeceği anlamına gelir.
 • Bayi hosting; e-posta barındırma, domain kaydı, cPanel, SSL sertifikası ve web sitesi yedeklemeleri gibi ek özellikler sunarak kazanç yollarınızı artırma imkanı da sunar.
 • Web hosting yüksek rekabet içeren bir sektör olsa da doğru adımlar atarak reseller hosting ile kendi işinizi başlatmak oldukça kârlı olabilir.
 • İşletmenizin çok fazla trafik alan, çok fazla sayfa içeren bir veya daha fazla web sitesi varsa, reseller hosting size diğer hosting planlarına oranla daha fazla sayıda özellik sunacaktır. Örneğin; ek hosting planları satın almak zorunda kalmadan sitelerinizin farklı bölümlerini farklı URL’lerden ve farklı sunuculardan çalıştırabilirsiniz.

Bayi Hosting Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Müşterilerinizi memnun etmek ve müşterilerinizle iyi ve sağlıklı ilişkiler sürdürmek için, mümkün olan en düşük fiyatla en iyi hizmeti sunmalısınız.

Kârınızı bayi hosting için ödediğiniz fiyata, web hosting paketlerinizi için belirleyeceğiniz ücretlere ve başlangıç ​​maliyetlerinize bağlı olacaktır.

Hosting, müşteriler açısından düzenli ödeme gerektiren bir hizmet olduğundan, fiyat – performans oranını gözettiğinizde, uzun süre bağlantıda kalacağınız müşterilere sahip olmanız kolaylaşacaktır.

Bayi Hosting Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Sunucunuzun tam kontrolü, çalıştığınız hosting firmasına ait olacağı için güçlü donanımlara sahip hosting sektöründe isim yapmış firmaları tercih etmeniz önemli. Orijinal web hosting şirketinin kalitesi başarınızdaki en belirleyeci faktör olacaktır. Aldığınız reseller hosting planı, müşterilerinize yüksek performanslı bir sunucuda etkileyici bir bant genişliği ve yeterli disk alanı sağlıyorsa, müşterilerinizin sitelerinin hızlı yüklenmesini ve her zaman erişilir olmasını sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda yeni müşteriler çekmenize de yardımcı olacaktır.
 • Fiyat konusunda dev hosting firmaları ile rekabet etmek kolay olmayacağı için fark yaratabileceğiniz yöntemler ve hizmet türleri bulmanız gerekecektir.
 • Web hosting sağlayıcınızı değiştirmeye karar verirseniz, müşterilerinizin tüm verilerini de aktarmanız gerekir. Bu inanılmaz derecede zor olabilir, bu nedenle bir dedicated sunucunuzun veya VDS ya da VPS gibi bir sanal sunucunuzun olması önerilir. Özel bir sunucuya sahip olmak, sağlayıcıları değiştirmeyi kolaylaştırır ama maliyeti artırır.
 • Karşılaşabileceğiniz en büyük sorun, web hosting firmalarının aksine, müşterilerinize etkin teknik destek sağlayamamak olabilir. Bu konuya en başından itibaren özen göstermeniz önerilir.

Bayi Hosting ile Para Kazanmak

Bayi hosting fiyatları incelendiğinde gerçekten de düşük maliyetle yola çıkılabileceğini görüp şaşırabilirsiniz. Reseller hosting ile para kazanma planları yapıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek ilerlemenizi öneririz:

 • Tesisatçılar, avukatlar gibi bir hedef kitle belirleyerek hangi işe odaklanacağınızı netleştirin.
 • Sizinle aynı ya da benzer nişi hedefleyen rakiplerinizin web sitelerini inceleyerek sundukları barındırma türü veya ek hizmetlerin neler olduğunu, fiyat konusunda rekabet edip edemeyeceğinizi ve pazarlama yöntemlerini anlamaya çalışın. Blog ve sosyal medya hesaplarına hatta yayınladıkları reklamlara da mutlaka göz atın. Herhangi bir organik trafik alıp almadığını veya herhangi bir anahtar kelime için teklif verip vermediklerini görmek için SEMRush veya Ahrefs gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araştırmaların sonunda nişinizi netleştirebilir ve rekabet etmek için neler yapmanız gerektiğine dair güçlü fikirler edinebilirsiniz. Örneğin premium paketlere odaklanmanız gerektiğine dair bir sonuç çıkarabilirsiniz.
 • Araştırmalarınız sonunda müşterilerinize hangi hosting paketlerini ve ek özelliklerini sunmak istediğinizi belirleyin. Örneğin, paylaşımlı hosting, VPS ve dedicated sunucu planları satmak veya sadece WordPress hosting ya da bulut hosting gibi belirli bir nişle başlamak isteyebilirsiniz.
 • Sunmak istediğiniz hizmet ve ürün türlerini belirledikten ve ihtiyaçlarınızı anladıktan sonra, bunlarla uyumlu hosting şirketinin ve en iyi bayi hosting planının hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Böylece bayi hosting paketi satın alacağınız şirketle, bayi hosting paketlerinin özellikleri ve gereken tüm detayları görüşmeye başlayabilirsiniz.
 • Bir bayi hesabına kaydolduktan sonra web sitenizi oluşturmalısınız. Web siteniz doğrudan hedef kitlenize hitap etmeli, kullanıcı dostu olmalı, ödeme işlemleri ve canlı sohbet gibi ögeler içermelidir. Müşteri desteği, aslında bir kullanıcının web sitenizi ziyaret ettiği an başlar: Hizmetlerinizle ilgili soruları olduğunda, anında canlı sohbet yoluyla bir temsilciye ulaşabilmeleri bu yüzden önemlidir.
 • En iyi reklam memnun müşterilerdir; mükemmel müşteri desteği sağlamak, hizmetinizi öne çıkaracaktır. Bazı büyük hosting şirketleri, bayi paketlerinin bir parçası olarak tüm destek taleplerini ele almayı vadedebilir ancak genellikle müşterilere sunulacak destek bayinin sorumluluğundadır.
 • Bir hosting paketi satın alan müşterilerinizin hosting hesaplarını nasıl yöneteceklerini ve size nasıl ulaşabileceklerini anlatan otomatik olarak gönderilecek bir bilgilendirme e-postası ayarlamak gibi başlangıç aşamasında halletmeniz gereken önemli detayları etraflıca düşünmelisiniz.
 • Belirli bir nişe odaklanarak büyük bir pazarın küçük bir segmentine ulaşmaya çalışmanız pazarlama stratejilerinizi de kolaylaştıracaktır. Benimsediğiniz pazarlama stratejisi, piyasadaki diğer satıcılardan sıyrılmanıza yardımcı olmalıdır. İlk olarak, hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı belirlemekle başlayın. Örneğin, organik arama terimleri için bir blog oluşturmak, arama motoru ve sosyal medya reklamcılığı için bütçe ayırmak, nişinize rakip olmayan sitelerle bir ortaklık kampanyası yürütmek gibi konulara eğilebilirsiniz.

Özet

Reseller hosting temelde hizmete dayalı bir işletme yürüteceğiniz anlamına geldiği için çok fazla çalışma, yüksek motivasyon gerektiren, destek ve pazarlama ayağı güçlü bir işe koyulduğunuzu en baştan bilmeniz önemlidir.

Güvenilir ve tanınmış bir hosting firmasından bayi hosting paketi almak düşük maliyetli bir yatırım olduğundan kendi işini kurmak isteyen girişimciler için mükemmel bir seçenek olarak görülmektedir.

Kaliteli bir hosting firması, doğru niş, özveri ve programcı olmasanız da bazı temel teknik beceriler ile bayi hosting hizmetini çok kârlı bir işletmeye dönüştürebilirsiniz.

Özetle “Bayi hosting nedir?” sorusunu; bir kişinin veya kuruluşun bir web hosting firmasından sunucu kiralaması veya satın alması ve kendi müşterilerine satması şeklinde yanıtlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.