Belgesiz Com.TR Nasıl Alınır?

Belgesiz Com.TR Nasıl Alınır?

BTK bünyesinde yer alan .TR Ağ Bilgi Sistemi’nin (TRABİS) faaliyete geçmesi beklenirken en çok merak edilen konuların başında Belgesiz Com.TR Nasıl Alınır? sorusu yer alıyor.

Şu anki uygulamalar gereği “.com.tr”, “.net.tr” ve “.org.tr” gibi uzantıları içeren alan adlarının alınabilmesi için Ticari Sicil Belgesi, Marka Tescil Belgesi ya da Sicil Tasdiknamesi gibi bazı belgelerin ibrazı gerekiyor.

Belgesiz Com.TR Nedir?

Hâli hazırda ad + soyad +.com.tr dışında, TR uzantılı alan adlarının alınabilmesi için ticaret odaları, Türk Patent Enstitüsü ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası gibi kurumlardan alınan belgelerle başvuru yapılabiliyor.

TRABİS’in, BTK tarafından faaliyete geçtiğinin ilan edilmesiyle yürürlüğe girecek uygulamalar için ise bazı alan adı uzantılarının belgesiz kayıt edilmesi mümkün olacak.

İnternet Alan Adları Tebliği‘nde “belgeli olarak tahsis edilmekteyken belgesiz tahsise geçiş” süreci hakkında; “.com.tr”, “.net.tr” ve “.org.tr” nin tahsisinde açık artırma yönteminin uygulanabileceği, açık artırma yönteminin uygulanmaması durumunda bu alan adlarının TRABİS’in faaliyete geçmesi ile birlikte “ilk gelen ilk alır” kuralı çerçevesinde tahsis edileceği belirtiliyor.

Yeni süreçte herhangi bir belge istenmeden ilk gelen alır kuralına göre tahsis edilecek alan adı uzantılarının en popüleri; .com.tr. Çünkü hem ülkemizi hem de .com’un sağladığı kurumsallığı kapsıyor. Markalara itibar ve meşruluk kazandırma potansiyeli de .com.tr’yi ön plana çıkarıyor.

Dahası com.tr gibi konum odaklı uzantılar arama motorlarına, ekstra bir bilgi katmanı sağlayarak ilgili sonuçların kullanıcının konumuna göre daraltılarak sunulmasına olanak tanıyor.

TR uzantılı alan adlarının tahsisine dair değişikliklerin ne zaman hayata geçeceği konusunda kesin bir tarih henüz duyurulmamış olsa da yeni süreç hakkındaki detayları, ilgili mevzuatlar ışığında hazırladığımız TRABİS’le Neler Değişiyor? ve TRABİS Döneminde Tanım Ve Kavramlar adlı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Twitter, Instagram ve Youtube gibi sosyal medya hesapları için de aradığınız domain’in müsait olup olmadığını gösteren domain sorgulama aracımızı denediniz mi?

Marka İhlallerin Önüne Nasıl Geçilecek?

Geçtiğimiz yıllarda BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın Türkiye DNS Forumu’nda yaptığı bir açıklamayla popülerliği artmaya başlayan “belgesiz com.tr”, beraberinde marka ihlallerine yönelik tartışmaları da getiriyor.

Şu anki uygulamalarda ad+soyad+com.tr şeklindeki alan adları kimlik gösterilerek alınabiliyor. Diğer .tr uzantılı alan adları ise bazı belgelerin ibrazını gerektirdiğinden sadece gerekli şartları taşıyan başvurular için onaylanıyor.

Yeni süreçte belgeli tahsis edilmeye devam edilecek alan adı uzantıları (“.av.tr”, “.bel.tr”, “.dr.tr”, “.edu.tr”, “.gov.tr”, “.k12.tr”, “.kep.tr”, “.pol.tr”, ve “.tsk.tr”) için herhangi bir hak ihlali söz konusu değil. Ancak endişe yaratan konu “ilk gelen alır” kuralı gereği; .com.tr, .net.tr ve .org.tr gibi belge şartı olmadan tahsis edileceği açıklanan alan adlarının; bazı işletmeleri ve markaları dolandırıcıların hedefi haline getirme ihtimali.

Bu noktada itirazlar TRABİS’le birlikte faaliyete başlayacak olan ve alan adları ile ilgili ihtilafların çözüm sürecini yürütecek olan Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcıları’na (UÇHS) yapılacak.

UÇHS; söz konusu uyuşmazlıkların çözüm sürecini hakemler veya hakem heyetleri vasıtasıyla yürüten üniversiteleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını veya uluslararası kuruluşları ifade ediyor.

UÇHS merkezlerine yapılacak itirazlar; söz konusu alan adı ile aynı isme sahip marka, ticaret unvanı veya işletme adına sahip olanlar tarafından yapılabilecek.

İtiraz sonucundaki incelemelerde alan adı tahsisi yapan kişi veya şirketin söz konusu domain ile ilgili yasal hakkının olmaması ya da alan adını kötü niyetle tahsis ettiğinin anlaşılması durumunda, .tr uzantılı alan adı hak sahibine iade edilecek.

Linux’tan Windows’a en modern donanımlarla ve orijinal yazılımlarla güçlendirilmiş hız ve güvenlik odaklı hosting planlarımız arasında web sitenizin ya da kurumsal uygulamalarınızın gereksinimlerine uygun en verimli hosting çözümünü uzman ekibimizin yardımıyla belirleyebilirsiniz.

Özet

Ülkemiz için ISO (International Organization for Standardization) 3166 standardı ile belirlenen alan adı kodu olan TR uzantılı alan adlarının tahsisi için şu anda geçerli olan uygulamalar yakın zamanda yeni düzenlemelere tabi olacak. Bunlardan en dikkat çekeni ise; “Belgesiz com.TR” olarak biliniyor.

Ülkemizde bulunan işletmeler ya da hedef kitlesi Türkiye’de bulunan web siteleri arasında popüler olan .tr uzantılı alan adlarının kayıt işlemlerinde TRABİS’le birlikte başlayacak olan yeni dönemde en önemli değişikliklerin başında gelen “belgesiz com.tr”; .com.tr ile biten alan adlarının artık “ilk gelen alır” kuralına göre ve herhangi bir belge ibraz etmeden alınabilecek olması anlamına geliyor.

Sonuç olarak, hem belgesiz Com.tr almak isteyenler hem de kötüye kullanım endişeleri nedeniyle markasını sağlama almak isteyen işletmeler açısından yeni sürecin neler getireceğini ve Belgesiz Com.TR Nasıl Alınır? sorusunun yanıtlarını araştırmanın tam zamanı olduğunu söyleyebiliriz.