Blog Nasıl Açılır?

Çoğunlukla yazılı içeriğe odaklanmış, kişisel bakış açısıyla yazılan ve okuyucularla bağlantı kurmayı sağlayan web sayfalarına blog adı veriliyor.

Blog yoluyla okuyucuyla bağlantıda olmak; fikirlerinizi insanlarla paylaşmanıza, onlara ilham vermenize, tecrübelerinizi aktararak onları bilgilendirmenize ve gönderilerinizi okuduktan sonra yazdıkları yorumlar sayesinde takipçilerinizle etkileşime geçmenize olanak sağlıyor.

Hatta takipçilerinizin güvenini kazanmayı başarabilirseniz, haftada sadece birkaç saatinizi ayırarak blogunuzdan para kazanmanız bile mümkün.

Bir bloga sahip olmak için çok iyi bir yazma yeteneğinizin olması şart değil!

İnsanlar genellikle kişisel bir bakış açısı elde etmek için blogları okuduğundan, bloğunuzu resmi olmayan bir dille ve konuşma tarzıyla yazmanızın sakıncası yok.

Ayrıca, başarılı bir blog sahibi olmak için konunuzda uzman olmanız gerekli değil çünkü takipçierinizin derdi; bir bilim adamından seyahat önerisi ya da yemek tarifi almak değil, blog yazarının yaşadığı deneyimler, yaptığı hatalar, karşılaştığı sorunlar ve elbetteki önerileri.

Bloğunuzda en iyi bildiğiniz, en çok sevdiğiniz konulardan bahsederseniz okuyucularınızın ilgisini çekmeniz kolay olur. Bu nedenle başarılı bir blogger olmak istiyorsanız, hangi konuda blog sahibi olmak istediğinizi düşünürken en çok tutku duyduğunuz alanlara odaklanmanız önemli.

Bloğunuz muhtemelen paparazzileri peşinize takacak kadar sizi ünlü yapmayacaktır ancak başarılı bir bloggerın, kitap ve film anlaşmaları yapması da şaşırtıcı değil.

3 Adımda Blog Sahibi Olmak!

1.Bloğunuzun Adına Karar Vermek:

Blog ya da bir web sitesinin var olabilmesi için yapılması gereken ilk şey adının tescil ettirilmesidir. Domain kaydı denen bu işlem için elbetteki kaydettirilecek bir domain yani bloğunuzun adresini oluşturacak bir isim bulmanız gerek.

Bloğunuz için bir isme karar vermeden önce Domain Nedir? adlı yazımıza mutlaka göz atmalısınız! 🤩

Potansiyel okuyucularınızın bloğunuzun adını gördüğünde, ne ile ilgili olduğuna dair bir fikre sahip olması önemli.

Bu nedenle blogda yayınlamak istediğiniz ilgi alanlarınız, hobileriniz ya da deneyimleriniz; bloğunuzun adına dahil edeceğiniz kelimelerden el sallamalı:)

Eğer çok sayıda konuda yazmak istediğiniz kişisel bir blog istiyorsanız, kendi isminizi kullanmanız da önerilir.

Bloğunuzun adına karar verdikten sonra .com, .net, .site, .blog, .istanbul, .xyz, .life gibi uzantılardan hangisini seçeceğinize de karar vermelisiniz. Bunun için de belirlediğiniz blog adının; daha önce alınıp alınmadığını ve bu uzantılardan hangileri ile alınabilir olduğunu domanin sorgulama sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

2. Bloğunuzu Online Yapmak:

Sunucu denen gelişmiş bilgisayarlarda sitenizin içeriğinin depolanacağı alanı kiralamak anlamına gelen hosting, bloğunuzun kesintisiz olarak yayınlanabilmesi için mutlaka almanız gereken bir hizmettir.

Hosting firmalarının sunduğu; depolama alanı, RAM, CPU, güvenlik sertifikası, yedekleme, gibi özelliklere göre farklılık gösteren hosting paketlerinden birini web sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda seçmeniz önemlidir. Bloglar için genellikle 1 GB RAM (bellek) ve 1 ya da 2 CPU (işlemci) yeterli olmaktadır.

Paylaşımlı hosting paketleri; çok sayıda web sitesinin aynı sunucuda barındırılması ve sunucu kaynaklarının ortak kullanılması nedeniyle bloglar için oldukça uygun fiyatlı seçeneklerdir.

Zamanla trafiğinizin ve sitenizin ihtiyaçlarının artması nedeniyle başka bir hosting paketine geçebilirsiniz.

3. İçeriğinizi Bloğa Eklemek:

CMS denen içerik yönetim sistemlerinin en popüleri, içeriğinizi kolaylıkla bloğunuza eklemenizi sağlayan WordPress’tir. Eğer 60 milyondan fazla insanın yaptığı gibi sitenizi WordPress ile hazırlamak isterseniz, hosting paketinizin WordPress uyumlu olmasına, hatta tek tıkla WordPress kurulumu içermesine dikkat etmelisiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz WordPress Blog Nasıl Açılır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Domain – hosting – CMS sistemlerinin hepsinin birleştiği özel bir paket olan Turhost Sitekur ile de bloğunuzu 5 dakika içerisinde hazırlamanız mümkün!

Sitekur’un sürükle bırak yöntemiyle, sayfalarınızdaki ögelerin yerlerini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Yemek, teknoloji, spor gibi konulara göre önceden hazırlanmış blog şablonları arasından sizin için en uygun olanı seçip, içeriklerinizi yerleştirmeniz tam da istediğiniz gibi bir bloğa sahip olmanız için yeterli.

Sitekur; aslında kolaylıkla ve hızlıca bloğunuzu tasarlayabileceğiniz eğlenceli ve harika bir oyuncak.

Sitekur sayesinde bloğunuza Youtube ve Vimeo’dan videolar, Spotify‘dan şarkılar ve okuyucularınızın doldurması için formlar ekleyebilirsiniz. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızın akışını gösteren blokları saniyeler içinde bloğunuza entegre edebilirsiniz. SEO ve mobil uyumu, konum gösteren haritalar, üzerine dilediğiniz yazıları ekleyebileceğiniz butonlar, sayfadaki ögelerin arasına koymak isteyebileceğiniz yatay ve dikey çizgiler gibi birbirinden güzel detaylarla dolu Sitekur’la blog tasarlamanın nasıl olduğuna göz atmak isterseniz; hiç bir şey satın almadan ve hiçbir yere kayıt olmadan Turhost.com’da deneme yapabilirsiniz.

Neden Blog Sahibi Olmalısınız? ❤

⦁ Tutkularınızı ve deneyimlerinizi paylaşmak için
⦁ Online bir özgeçmişe (cv) ya da portfolyaya sahip olmak için
⦁ Para kazanmak için
⦁ Günlük yazmak ya da anılarınızın albümünü yapmak için
⦁ Tecrübelerinizi anlatarak insanlara yardımcı olmak için
⦁ Gurur duyacağınız içeriğe sahip bir blogger olmak için
⦁ Markanızı büyütmek için
⦁ Uzmanlığınızı yansıtarak iş ve kariyer fırsatları yaratabilmek için
⦁ Sizin gibi düşünenlerle bağlantı kurmak için
⦁ Okuyucularınıza ilham vermek için
⦁ Yazacağınız konularla ilgili araştırmalarınız sayesinde derinleşmek ve kültürel olarak gelişmek için
⦁ Hayatınıza anlam kazandırmak için
⦁ Ünlü olmak için
⦁ Dilediğiniz bir konuda farkındalık yaratmak için
⦁ Katıldığınız bir kurstan öğrendiklerinizle ilgili notlar almak için

Ayrıca, bloğunuz büyüdükçe özgüveninizin de büyüdüğünü görebilir, okuyucu yorumlarıyla bakış açılarınızın geliştiğine şahit olabilirsiniz.

Sonuç olarak, bir web sitesi sahibi olmak bu kadar kolaylaşmışken ve hayatınıza katacakları ortadayken; belki de çoktan aralamanız gereken bu kapının önünde daha fazla zaman kaybetmemelisiniz. Hayatınızın hangi dönemlerinde nelere odaklandığınızın kaydını tutmanızı da sağlayan dijital bir defterinizin olması için hala bekleyecek misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir