Breadcrumbs Nedir?

Breadcrumbs Nedir?

Adını Hansel ve Gretel’in evlerine dönüş yolunu bulabilmeleri için yollara ekmek kırıntıları bırakmasından alan breadcrumbs, iyi tasarlanmış bir web sitesinin önemli bir parçasıdır.

Breadcrumbs, kullanıcıların web sitenizde görüntüledikleri sayfaya gelmek için izledikleri yolu ya da bulundukları sayfanın ana sayfaya göre konumunu gösteren bağlantılardır. Tipik bir breadcrumbs şu şekilde görünür: Ana Sayfa > Dijital Pazarlama > Breadcrumbs Nedir? Burada her bir bölüm sitede gezinmeye yardımcı olan tıklanabilir bir bağlantıdır.

Çoğunlukla üç tür breadcrums’tan söz edilir. Hepsinin amacı, ziyaretçilerin geçerli sayfa ile diğer sayfalar arasındaki ilişkiyi anlamalarını sağlamak olsa da sitenize eklemeden önce, hangi türün siteniz için uygun olacağını belirlemeniz gerekir:

Hiyerarşi /Konum Bildirenler: Web sitesinin hiyerarşisi içindeki bir sayfanın konumunu belirtirler. Kullanıcıların ana sayfadan ne kadar uzakta olduklarını anlamalarını ve açılış sayfasından itibaren attığı adımları görmesini sağlar. (Ana Sayfa> Blog> Kategori> Gönderi Adı)

Siteniz, çoğu sayfanın birkaç kategoriye sığdığı iç içe geçmiş bir yapı kullanmıyorsa, konum bildiren breadcrumbs kullanmanıza gerek yok. Bu durumda, geçmişe dayalı olanların kullanımı daha faydalı olabilir.

Geçmişe Dayalı Olanlar: Kullanıcıların, tarayıcı geçmişine benzer şekilde, sitede hangi sayfaları ziyaret ettiğini, mevcut sayfaya ulaşmak için izlediği yolu gösterirler. (Ana Sayfa> Ziyaretçinin baktığı ilk yazı > İkinci yazı > Görüntülenen sayfa)

Öznitelik Bildirenler: Sayfa başlıkları yerine genellikle ürün özellikleri ve anahtar kelimeleri kullanırlar. Daha çok e-ticaret sitelerinde rastlanır. (Ana sayfa> Ürün kategorisi> Boyut> Renk)

Müşteriler bir e-ticaret sitesinde aradıkları ürünü sitedeki arama ile bulsa bile, bu ürünün tüm mağazayla nasıl bir ilişki içinde olduğunu breadcrumbs sayesinde görebilir.

 • Web sitenizin iç bağlantı yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.

 • Breadcrumbs, misafirleriniz için sitenize göz atmanın alternatif bir yoludur. Hemen çıkma oranlarını düşürebilir.
 • İleri ve geri bağlantılara doğrudan erişim sağlayarak ziyaretçilerin sayfalar arasında daha hızlı gezinmelerine olanak tanır.
 • Ziyaretçilerin sayfalarda gezinmelerini kolaylaştırdığından kullanıcı deneyimini iyileştirir ve sitede kalma sürelerini artırır.

 • Google’ın web sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olur, bu da arama sonuçlarında web sitenizin sıralamasına olumlu etki eder.

SEO Açısından Breadcrumbs

Google’ın ve diğer arama motorlarının sitenizin hiyerarşisini deşifre etmelerine yardımcı olan Breadcrumbs, arama motorlarının hangi sayfaların en önemli olduğuna karar vermesini sağlar.

Organik arama ile gelen kullanıcılar web sitenize nadiren ana sayfadan girer. Yani sitenizdeki her sayfanın bir kullanıcı için olası bir açılış sayfası olduğu düşünüldüğünde, breadcrumbs’ın misafirlerinizi sitenizin diğer bölümlerine yönlendiren önemli bir destekçi olduğunu söyleyebiliriz.

Google zaman zaman arama sonuçlarında bu minik destekçilerin görünmelerine izin verir. Breadcrumbs’a yapılandırılmış veriler ekleyerek veya WordPress kullanıyorsanız, Yoast SEO ile ekmek kırıntılarınızın Google arama sonuçlarında görünme ihtimalini artırabilirsiniz. Ancak görünmeme ihtimalinin olduğunu da bilmelisiniz.

Hemen çıkma oranı doğrudan bir sıralama faktörü olmayabilir, ancak yine de SEO’ya yardımcı olduğu düşünülüyor. Web sitenizde hemen çıkma oranı yüksekse ve kullanıcı deneyimi ile ilgili sorunlar varsa breadcrumbs çözüme yardımcı olabilir. Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süreyi ve dönüşümleri artırabilir.

Bir web sitesine ekmek kırıntıları eklemek, elbette ki web sitenizin SEO’sunu geliştirmek için tek başına yeterli değildir. Ancak yanlış kullanımının istenen sonuçlara ulaşmanızı engellememesi için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları sıralayalım:

 • Breadcrumbs, büyük ve çok sayfalı siteler için kullanılmalıdır.
 • Sıçramalar kafa karışıklığına yol açabileceği ve kullanıcı için engeller oluşturabileceği için, doğru ve eksiksiz olmaları gerekir.
 • Yalnızca bir veya iki sayfada değil, her sayfada ve H1 başlığının hemen üstünde kullanılmalıdır.
 • Görülmesi kolay olmalı, ancak göze batmamalıdır. Yazı tipi çok büyük ya da çok küçük olmamalı, mobil cihazlar da dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda okunması kolay olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Gezinme çubuğunuzun yerini almamalı, gezinme çubuğunuzun bir kopyası olmamalı, ek amaçlar için kullanılmalıdır.
 • Türü web sitenizin gereksinimlerine uygun olmalıdır.

Websitenize Breadcrumbs Nasıl Eklenir?

WordPress tabanlı web sitelerine breadcrumbs eklemek için Yoast SEO eklentisi kullanılabilir. Woocommerce kullanan bir e-ticaret siteniz varsa, WooCommerce Breadcrumbs eklentisini deneyebilirsiniz.

Ocean WP gibi bazı WordPress temalarının da breadcrumb seçeneği bulunur. Wix veya Squarespace gibi farklı CMS’ler ile oluşturulan sitelere manuel olarak kodlamayla breadcrumbs eklenebilir.

Özet

Breadcrumbs bir web sitesinde kullanıcıların nerede olduklarını anlamalarına ve siteyi etkili bir şekilde keşfetmelerine yardımcı olan bağlantı yoluna denir. Çok az yer kaplamasına rağmen arama motorlarının sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olur ve kullanıcı deneyimini iyileştirir.

Breadcrumbs nedir? sorusunu SEO’yu nasıl etkilediğinden ve kaçınılması gereken yaygın hatalardan bahderek açıklamaya çalıştık. Paylaştığımız bilgilerin web sitenizin sıralamasını iyileştirmesi dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir