Bulut Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Projenizle ilgili düşük performanstan kaynaklı zararların önüne geçmek için doğru çözümlerden yararlanmak gerekir. Her şeyin bittiğini düşündüğünüz zaman yüksek verimlilik sağlayan bulut sunucu çözümlerinden faydalanmanız, hizmet kalitenizi üstün nitelikli hale getirmenizi sağlar. Bu nedenle bulut sunucular son zamanların en çok tercih edilen sunucuları arasında yer alır. Peki doğru bulut sunucu tercihi nasıl yapılır?

Bazı seçim kriterleri…

Bulut sunucu seçimi yapmanda önce ihtiyacınızı da belirlemelisiniz. Böylece, daha doğru bir sunucu seçimi yapılabilir. Genel anlamda incelenmesi gereken bazı performans nitelikleri var. Her projenin ortak paydası denilebilecek önemli kriterler şunlar:

  1. Sizi bulut sunucu tercihine yönelten en önemli nedenlerden biri erişim kesintileri olabilir. Bu tür performans kayıpları bulut sunucularında da yaşanabilir. Bu ihtimal, eski ve güncellenmeyen bulut teknolojileri için geçerlidir. Yenilenen ve güncelliğini koruyan bulut sunucuları kesinti problemi yaşatmaz. Ayrıca güncelliğini sağlamayan bulut sunucuları veri kayıplarına, güvenlik sorunlarına da neden olabilir.
  2. Bulut sunucuları avantajlı kılan özelliklerden biri SSD teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde veri işleme ve okuma işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleşir. SSD özelliği bulunmayan sunuculardan düşük performans elde edilir.
  3. Bulut sunucu paneli de önemlidir. Panel üzerinden sunucuyla ilgili tüm özelliklere ve yönetim imkanına sahip olunabilir. İki farklı panel var; cPanel ve Plesk panel. İkisinden biri tercih edilebilir.
  4. Bulut sunucu hizmetini sağlayan kurumun nerede bulunduğu, sunucu güvenliği ve bakımı ile ilgili nelere dikkat edildiği bilgilerini öğrenin.
  5. Projenizin büyüklüğü de hangi tür bulut sunucu seçimi yapacağınızı belirler. Çok fazla trafik alan, disk alanına ihtiyacı olan bir site için kurumsal özelliklere sahip bulut sunucu çözümlerinden faydalanmak gerekir.
  6. Stabil bir projeyi bulut sunucularda barındırmak için ekonomik paketler seçilebilir. Ancak dinamik ve sürekli kullanıcı sayısı artan bir projenin gereksinimleri değişebilir. Bu tür projeler için esnek bulut sunucu çözümlerinden faydalanmak gerekir. Kullanılan ram, bellek ve diğer işlemciler kullanıldığı kadar fiyatlandırılır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
Sunucu Yönetiminde Panelin Fonksiyonu Nedir?
Web sunucuları normal koşullarda yalnızca işletim sistemi yüklenerek kullanıcıya teslim edilen donanımlardır. Bu durumda, sisteme yapacağınız her eklenti…
Devamı
Bulut Sunucu Avantajları Nelerdir
Bulut sunucular; son zamanlarda yaygın biçimde kullanılmakta ve birçok kullanıcının, belli trafik limitleri üzerinde ekonomik çözümler elde etmesini…