Bulut Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulut Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son dönemin popüler sunucu tercihleri arasında yer alan bulut sunucular; performanstan kaynaklı zararların önüne geçmek için en doğru hosting çözümlerinden biridir.

Yüksek verimlilik odağı, bulut sunucu çözümlerini; üstün nitelikli hosting hizmetlerinin en sevilenlerinden biri yapmıştır. Bu nedenle bulut sunucular son zamanların en çok tercih edilen sunucuları arasında yer alır.

Bulut sunucu seçimi yapmadan önce projenizin ihtiyaçlarını belirlemeniz kararınızın doğğruluğunda büyük pay sahibidir. İncelenmesi gereken bazı performans özellikleri ve her projenin ortak paydası denilebilecek önemli kriterler dikkate alınmalıdır.

Peki doğru bulut sunucu tercihi için dikkat edilmesi gerekenlere birlikte göz atalım mı?

  1. Sizi bulut sunucu tercihine yönelten en önemli nedenlerden biri erişim kesintileri olabilir. Bu tür performans kayıpları çok düşük ihtimal olsa da bulut sunucularda da yaşanabilir.

    Bu ihtimal, eski ve güncellenmeyen bulut teknolojileri için geçerlidir.

    Yenilenen ve güncelliğini koruyan bulut sunucuları kesinti problemi yaşatmaz. Ayrıca güncel olmayan bulut sunucuları veri kayıplarına, güvenlik sorunlarına da neden olabilir.

  2. Bulut sunucuları avantajlı kılan özelliklerden biri SSD teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde veri işleme ve okuma işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleşir. SSD özelliği bulunmayan sunuculardan düşük performans elde edilir.

  3. Bulut sunucunuzu; cPanel ve Plesk gibi kontrol panelleri üzerinden yöneterek sunucunuzla ilgili tüm özelliklere erişebilirsiniz.

  4. Bulut sunucu hizmetini sağlayan kurumun sunucularını barındırdığı veri merkezi, sunucu güvenliği ve bakımı konusunda özenli olup olmadığı gibi kriterleri gözden geçirmelisiniz.

  5. Projenizin büyüklüğü bulut sunucu seçimi yaparken belirleyici olacaktır. Çok fazla trafik alan, disk alanına ihtiyacı olan bir site için kurumsal özelliklere sahip bulut sunucu çözümlerinden faydalanmanız önerilir.

  6. Stabil bir projeyi bulut sunucularda barındırmak için ekonomik hosting paketleri seçilebilir. Ancak dinamik ve trafiği düzenli olarak artan bir projenin gereksinimleri değişebilir. Bu tür projeler için esnek bulut sunucu çözümlerinden faydalanmak gerekir. Bulut sunucularda, RAM ve bellek gibi sunucu kaynakları için kullanıldığı kadar ödeme yapılır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.