Canonical URL Nedir ve Nasıl Kullanılır?


Web siteleri, aynı sayfaya bir çok farklı yolda erişilebilen yapılardır. Sitenizin domaini farklı yollara sahip olabileceği gibi alt linklerin de farklı yollarla erişilmesi mümkündür. Bu durum olumlu gibi görünse de aslında oldukça tehlikeli sonuçları ortaya koyabilir. Zira eğer Canonical URL doğru ayarlanmamışsa, aynı sayfa birden fazla adresle indekslenir ki, bu listeleme karışıklıklarının yanı sıra, Google nezdinde duplicate content, yani kopya içerik sonucunu ortaya çıkarabilir. Aynı adres domain boyutunda birkaç farklı sayfada aynı metni veya diğer içeriği sunduğu için listeleme zarar görebilir.

https://siteadi.uzanti

http://siteadi.uzanti

http://www.siteadı.uzanti

https://www.siteadi .uzanti

http://siteadi.uzantı/anasayfa.php

https://siteadi.uzanti./index.html

gibi çoğaltılabilecek onlarca kombinasyondan bahsedebiliriz ki, bu linklerin her biri aynı noktaya ulaşır. Bu durum düzeltilmesi gereken bir durudur ve seo bakımından ciddi bir problemdir.

Canonical URL nasıl tanımlanır?

Canonical URL tanımları genellikle sunucu boyutunda yapılan işlemlerdir. Sitenin hangi kök adrese yönlendirileceği sunucuda ayarlanır. Ancak, bu taglerin sitenin header kısmında ve .htacess gibi sunu yapılandırma dosyalarında da yer almasında fayda vardır. Kimi zaman sunucu boyutunda hatalar yapıldığından, sitelerin verimleri ciddi şekilde azalır ve güvenlik sertifikalarının çalışması gibi durumların yanı sıra, sitenin google indeksleri de zarar görür.

Doğru yapılandırılmış bir sunucu veya hosting planı, Canonical URL noktasında bir hata ile karşılaşmamanız için zorunludur. Hosting kullandığınız firmanın bu belirttiğimiz hususları dikkate alarak yapılandırma gerçekleştirmesi gerekir ve sitelerinizin sizin belirlediğiniz standartlarda görüntülenebilir olmasının sağlanması gerekir. Turhost, tüm hosting paketlerinde azami hassasiyetle yapılandırma gerçekleştirir. Bu sayede herhangi bir sunucu kaynaklı yapılandırma unsuru nedeniyle siteleriniz zarar görmeden etkili biçimde çalışmaya devam edebilir.

Canonical URL ayarlanmazsa ne olur?

En basit itibarla, Canonical URL ayarlarının doğru yapılmaması, sitenizin karmaşık linklerden oluşan bir site haline gelmesine neden olur. Çok fazla alt link bulunan sayfalardan, küçük sitelere kadar bütün yapılarda, duplicate content birinci ve en önemli sorundur. Google sitenizi noktasına virgülüne tarar. Yani linkerinizin sürekli değişmesi ya da birden fazla linkin aynı yere çıkması durumunda rotobot sitenizi yapılandırma hatası nedeniyle reddedebilir veya kopya içerik nedeniyle indeks dışında bırakabilir. Temel yapılandırma unsurlarından olan Canonical URL, deneyimli kişiler ve ekiplerce saniyeler içerisinde ayarlanabilen bir unsurdur.


Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir