CANONICAL URL NEDİR?

YİNELENEN İÇERİKLER SÖZ KONUSUYSA CANONİCAL URL KULLANMALISINIZ.

Canonical; kabul edilmiş, belirlenmiş, standart gibi anlamları olan bir kelime. Bu anlamlara göre düşünülürse kabaca Canonical URL’nin; benzer URL’lerden birini seçmek, standartlaştırmak, arama motorları için birini tercih etmek gibi bir anlam taşıdığı sonucuna varabiliriz. Kopya içerik oluşmasını engellemek için kullanılan bir etiket türü olduğunu da söyleyebiliriz.

Mutlaka Okumalısınız: ” URL Nedir? URL Kısaltma Siteleri

Canonical URL, aslında sitenizdeki hangi sayfaların orijinal olduğunu, hangilerinin oldukça benzer olduğunu belirtmeniz için kullanılan bir yöntem.

Web sitenizde aynı anahtar kelimeye sahip iki benzer sayfa varsa, arama motorunun; trafiği iki URL’den hangisine göndermesi gerektiğini belirtmeniz gerekir. Böyle durumlarda tercih edilen URL’ye; Canonical URL denir.

Neye göre tercih edeceğiz sorusu aklınıza gelebilir: Diğer sitelerden link alan değerli bir içeriğiniz varsa ve bu içerik sitenizde iki ayrı sayfada yer alıyorsa, en fazla bağlantıya veya ziyaretçiye sahip olanı seçebilirsiniz ama bu tarz bir durum söz konusu değilse yazı tura atabilirsiniz.

Genel Bir SEO Analizi Yapmak için >> SEO Analizi yazımızı inceleyiniz!

Canonical URL Nasıl Kullanılır?

Canonical URL, sitenizin kaynağında <HEAD></HEAD> bölümüne aşağıdaki formata eklenerek kullanılır. WordPress sitelerinde standart olarak mevcut olan bu kodları, WordPress SEO Eklentileri ile özelleştirmeniz mümkün.

<link rel="canonical" href="tercih ettiğiniz url"/>

Tek yapmanız gereken; tercih ettiğiniz URL’yi içeren canonical etiketini, benzer içeriğe sahip diğer URL’lerin <head> kodunun içerisinde kullanmak!

Canonical URL Ne Zaman ve Neden Kullanılır?

GOOGLE ve SEO UZMANLARI CANONİCAL URL KULLANILMASINI ÖNERİYOR.

Aşağıda verilen örneklere göz attığınızda, canonical URL’nin genellikle; sayfaların benzer ya da aynı içeriğe sahip olması durumunda arama motorlarının en uygun sayfayı indekslemesi için kullanıldığını daha net anlayabilirsiniz.

  • Bir web sitesine hem www hem de www olmadan ulaşılabilir. www ile ya da www olmadan ulaşılan web sitelerini Google iki farklı site gibi gördüğünden, tercih edilen alan adının belirtilmesi için canonical URL kullanılır (Benzer durum http ve https için de geçerlidir).

Bunu; ana sayfanız için bir canonical URL belirleyerek, her bir sayfanız için bir canonical belirleyerek ya da aynı URL formatını tüm canonical etiketlerinizde kullanarak yapabilirsiniz.

Eğer canonical URL’yi ana sayfanızda şu şekilde kullanırsanız; <link rel="canonical" href="https://www.sitenizinadı.com/"/> tüm cannonical URL’leriniz; https ve www içermelidir! Bu tutarlılık Google’ın tercih edilen alan adınızın hangisi olduğunu anlamasını sağlar.

  • Google için farklı renklerdeki aynı ürünlerin sayfaları yinelenen içeriktir. E-ticaret sitelerinde iki ayrı kategoriye eklenmiş olan ve iki URL altında da bulunan bir ürün bulunuyorsa canocial URL kullanılır.

Diyelim ki web sitenizde satışa sunduğunuz hem siyah hem de beyaz renkleri olan bir adet toka var. Bu ürünün hem siyah tokalar filtrelendiğinde hem de beyaz tokalar filtrelendiğinde müşterileriniz tarafından görüntülenebilmesi için aşağıdaki gibi iki ayrı URL’si olduğundan, canonical kullanılması önerilir;

https://sitenizinadı.com/siyah-tokalar/siyah-beyaz-toka/
https://sitenizinadı.com/beyaz-tokalar/ siyah-beyaz-toka/

  • Canonical URL arama motorlarını bir makalenin orijinal versiyonuna yönlendirmenizi de sağlar. Yani bir makalenin ilk önce başka bir web sitesinde yayınlanan orijinali için canonical URL kullandığınızda Google’ın o makalenin orijinal kaynağını bildiğinden emin olursunuz.
  • Eğer kullanıcı deneyimine zarar vereceği veya sorunlu olacağı için 301 yönlendirmesi yapmak istemiyorsanız, canonical URL kullanabilirsiniz.

Ayrıca;

  • Benzer içerikte farklı URL’ler varsa;

http://www.sitenizinadı.com/defter/kareli-defter http://www.sitenizinadı.com/defter/defter-kareli

  • Yazdırılabilir versiyonları olan sayfalarda;

https://www.sitenizinadı.com/songönderiniz/ https://www.sitenizinadı.com/songönderiniz/?print=true

  • Gelen bağlantıları belirli bir sayfada birleştirmek için
  • İçeriğinizi kopyalayan web sitelerinden korunmak için (Siteniz kopyaladığında canonical URL orijinal kaynağın hangi site oduğunu belirtir)
  • Bir sitedeki mobil sayfaların, etkinleştirildiği durumlarda hangi sayfanın dizine ekleneceğini belirlemek için canonical URL kullanılır.

Özetle; canonical URL’yi kullanmak, arama motorlarına hangi URL’lerin arama sonuçlarına dahil edileceğini söylemeniz anlamına gelir.

Bir sitede birden fazla URL’de (hatta birden fazla web sitesinde) bulunan benzer içeriğin, arama motoru sonuçlarındaki sıralamanıza zarar vermemesi için SEO uzmanları ve Google; canonical URL kullanılmasını önermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.