Cloud Backup Nedir?

Cloud Backup Nedir?

Günümüzün teknoloji odaklı çalışma ortamları, güvenilir veri yedeklemelerini zorunlu kıldığından ” Cloud Backup Nedir? ” sorusunu açıklayan çözümleri anlamak son derece önemli.

Önceden işletmeler, şirket içi sunucu yedeklemelerini; yangına, doğal afete veya veri ihlaline karşı korumak için harici sabit diskler ya da alternatif sunucular kurmak zorunda kalıyordu. Zamanla, bulut yedekleme teknolojisi, tüketicilerin ve işletme sahiplerinin verileri depolama, kullanma ve bunlara erişme şeklini değiştirdi. Bulut yedekleme anlamına gelen cloud backup, veri güvenliğinin kritik bir parçası haline geldi.

Cloud Backup (Bulut Yedekleme) Nedir?

Cloud Backup Nedir?, Bulut Yedekleme
Bulut yedekleme, veri kaybını önlemek için verilerin ikincil bir kopyasının uzak bir konumda depolanmasıdır.

Bulut yedekleme, verilerin bir kopyasının güvenli bir ağ üzerinden bulut tabanlı bir sunucuya gönderilmesi olarak tanımlanır. Bu veri yedekleme çözümü herhangi bir veri kaybında verilerin kolaylıkla geri yüklenmesine ve iş sürekliliğinin sağlanmasına olanak tanır.

Bulut yedekleme ile verileriniz, güvenlik katmanları ve düzenli sunucu yedeklemeleriyle korunan ve iş ihtiyaçlarınızı karşılamak için kolaylıkla ölçeklenebilen ikincil bir veri merkezinde bulut tabanlı olarak depolanır.

Verilerin çevresel faktörlere veya yangın, sel, fidye yazılımı saldırısı ya da hırsızlık gibi risklere karşı korunmasını sağlayan bu veri yedekleme türünde bilişim hizmetleri; genellikle bir bulut sağlayıcı tarafından karşılanır.

Farkında olmadan indirilen bir virüs nedeniyle dosyaların erişilemez olması ya da hesapların ve e-postaların yanlışlıkla silinmesi gibi durumların, cloud backup sayesinde bilgi işlem krizlerine dönüşmesi kolaylıkla engellenir.

Bulut Depolama ve Bulut Yedekleme Farkı

Bulut Depolama ve Bulut Yedekleme Farkı, Cloud Backup
Bulut yedekleme ile orijinal verilerdeki herhangi bir değişiklik buluttaki sürüme yansıtılır.

Bulut depolama ve bulut yedekleme kavramlarının genellikle birbirinin yerine yanlışlıkla kullanıldığına rastlamış olabilirsiniz. Hangisine ihtiyacımız olduğunu belirlemek için, birini diğerinden ayıran şeyin ne olduğunu anlamamız elbette ki önemli.

Bulut depolama, genellikle birincil fiziksel depolamaya ek olarak oluşturulur ve esas olarak hassas verileri yedeklemek için kullanılır. Bu nedenle, hangi verilerin kritik olduğu belirlenir ve bu verilerin kopyalarının depolama için bulut tabanlı bir ortama aktarılması sağlanır. Bulut depolamadaki bir dosya ana sistemden ayrı olarak, üretim sahasındaki asıl dosyanın bir kopyası olarak bulutta tutulur.

Bulut yedekleme ile ise verileri üretim sahasında ve bulutta senkronize edebilirsiniz. Bu, orijinal verilerdeki herhangi bir değişikliğin buluttaki sürüme yansıtılacağı anlamına gelir.

Bulut yedekleme hizmeti, herhangi bir değişikliği bulmak için sanal altyapınızı sürekli tarar ve buna göre bulut ortamını günceller.

Cloud Backup’ın Avantajları

Cloud Backup'ın Avantajları, Bulut Yedeklemenin Avantajları, Cloud Backup'ın Dezavantajları
Cloud Backup, olası bir felaket durumunda verilerini hızlı bir şekilde kurtarmak isteyen şirketler için etkili bir çözümdür.

Son zamanlarda kullanımı gittikçe yaygınlaşan bulut yedeklemenin artılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Verilerin kopyalarının bulutta saklanması, bir felaket durumunda veri güvenliğinin ve iş sürekliliğinin sağlanmasının garantisi olarak görülür.
 • Yedekleme işlemi tamamen otomatiktir. Yalnızca hangi dosyaların yedekleneceğini ve yedekleme işlerinin ne sıklıkla çalıştırılacağını yapılandırmanız gerekir. Bu yapılandırmadan itibaren, bilgisayar dosyaları planladığınız programa göre otomatik ve sürekli olarak buluta yedeklenir.
 • Bulut, veri hacmine bağlı olarak kolaylıkla ölçeklenebilir. İşletmeniz büyüdükçe, sanal altyapısı depolama, bellek veya işlem gücü eklenerek genişletilebilir. Geleneksel ortamlarda, bu tip eklemeler önemli masraflar gerektirebilir. Ancak bulut tabanlı bir sistemle müşteri, hizmet sağlayıcıdan kendisine ayrılan disk alanı, bellek veya işlemci miktarını azaltmasını ya da artırmasını ihtiyaç duydukça isteyerek, gereksiz maliyetleri azaltabilir.
 • Bulut yedekleme hizmetleri pazarı geniş olduğundan, iş gereksinimlerinize ve yedekleme verilerinizin hacmine uygun çözümler bulmakta sorun yaşamazsınız.
 • İnternet bağlantınız olduğu sürece her zaman herhangi bir coğrafi bölgeden ofisinize gitmeden verilerinize erişilebilirsiniz.
 • Bulut yedekleme, bir hizmet sağlayıcı aracılığıyla yürütüldüğünden kuruluşların yükünü hafifleten ve en iyi yaptıkları işe odaklanmalarına olanak tanıyan bir sistemi mümkün kılar.

Cloud Backup’ın Dezavantajları

Yukarıdaki avantajlara rağmen, bulut yedeklemenin bazı dezavantajları da söz konusudur:

 • Buluttaki dosyalara işletme bünyesindeki çalışanların erişimi ve bu dosyaların kolaylıkla paylaşılabilir olması, verilerinize yetkisiz erişim riskini artırabilir. Hatta veriler hacklenebilir. Kullandığınız bulut yedekleme hizmetinin verilerinizi sağlam şifreleme teknolojisi ile kodladığından emin olmalısınız.
 • Kritik verilerinizi teslim ettiğiniz bulut sağlayıcınızın güvenilir olduğundan emin olmalısınız.
 • Verilerinizin üretim sahasından bulut yedekleme deposuna sorunsuz ve hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlamak için, büyük ölçüde ağ bağlantısına ve yeterli bant genişliğine ihtiyaç duyulur.

Bulut Yedekleme Çeşitleri

İşletmelerin; yüksek esneklik, kolay kurulum ve ölçeklenebilirlik nedeniyle tercih edilen bulut yedekleme çözümlerine yönelmeden önce, bulut yedekleme türlerini tanıması ve ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmesi önerilir:

Genel Bulut

Bulut Yedekleme Çeşitleri, Genel Bulut
Genel Bulut, diğer yedekleme seçeneklerinden daha düşük depolama maliyeti sunar.

Verilerin doğrudan Microsoft Azure ya da Amazon Simple Storage Service (S3) gibi bulut altyapısı sağlayıcılarına kopyalanmasıdır. Diğer yedekleme seçeneklerinden daha düşük depolama maliyeti sunsa da veri izolasyonunu riske atabilecek paylaşımlı yapı, olası uyum sorunları (AB GDPR standartları gibi) ve yetersiz teknik destek gibi sıkıntılar söz konusu olabilir.

Özel Bulut

Bulut Yedekleme Çeşitleri, Özel Bulut
Özel Bulut, aylık veya kullanıcı başına maliyet imkanı sunar. 

Popülaritesi gittikçe artan bu seçenek bakım, güvenlik veya altyapıya dair ek maliyetler olmaksızın verilerin yedeklenmesini sağlar. Veri şifrelemeye izin verir ve uyumluluk ihtiyaçlarını karşılar. Aylık veya kullanıcı başına maliyet imkanı sunar. Gün içinde birkaç kez otomatik yedekleme seçeneğine sahiptir. Güvenlik açığı tespiti için sistemin düzenli olarak test edilmesini sağlar.

Hibrit Bulut

Bulut Yedekleme Çeşitleri, Hibrit Bulut
İyi yönetilmeyen bir hibrit yedekleme sisteminde, hangi verilerin hangi konumda olduğunu bilmek zor olabilir.

Hybrid Cloud olarak da bilinen hibrit bulut; özel veya genel bulut sistemleri ile şirket içi depolamanın birlikte kullanıldığı karma bir yaklaşımı ifade eder. Bu tür bir yedeklemede, bazı önemli veriler şirket içinde, genellikle fiziksel bir biçimde, hassas olmayan veriler ise bulutta yedeklenir. Bu yaklaşım, verilerin fiziksel kopyalarının olması nedeniyle veri ihlalleri ve hırsızlık riski doğurabilir.

Ayrıca şirket içi cihazların, yedeklemeler için yeterli kapasiteye duyacakları ihtiyaç ve yerel yedeklemelerin mimarisini yönetmede yaşanabilecek zorluklar veri kaybına neden olabilir. İyi yönetilmeyen bir hibrit yedekleme sisteminde, hangi verilerin hangi konumda olduğunu bilmek zor olabilir ve bu, kurtarmanın genel hızını ve doğruluğunu etkileyebilir.

Hibrit bulut ortamları verilerin özel ve genel bulutlar arasında serbestçe hareket etmesine izin verebilir.

Hangi Bulut Yedekleme Türü Sizin İçin Uygun?

Her kuruluş kendi ihtiyaçlarına en uygun bulut yedekleme seçeneğine karar verirken “verilere erişmek gerektiğinde, bunu yapmanın en hızlı, en güvenilir ve en uygun maliyetli yolun hangisi olduğunu” düşünmelidir. Bu nedenle, aşağıdaki özellikleri gözden geçirmesi önerilir:

 • Yedekleme sıklığı: En güvenilir yedekleme çözümleri, gün içinde birkaç kez bilgilerinizin yedeklenmesini sağlamalıdır.
 • Yedeklemenin verimliliği: Verilerinizi ne kadar hızlı geri yükleyebileceğinize, cloud backup türleri arasında seçim yaparken hakim olmanız önerilir.
 • Fiyatlandırma: Sahip olduğunuz veri miktarı ne olursa olsun ek ücretlerin olmadığından emin olmalısınız.
 • Müşteri desteği: Verileriniz tehlikeye girdiğinde, ihtiyaç duyduğunuz yardım eli hızlı ve kapsamlı desteği sunabilmelidir.

Özet

Bulut yedekleme, şirketlerin veri kaybını önlemek için verilerinin ikincil bir kopyasını uzak bir konumda depolaması olarak tanımlanır. Bir kuruluşun kritik verilerini sürekli ve otomatik olarak koruması stratejik açıdan oldukça önemlidir ve etraflıca düşünülmüş tercihler yapmayı gerektirir. Bu nedenle ” Cloud Backup nedir? ” sorusu olası bir felaket durumunda verilerini hızlı bir şekilde kurtarmak isteyen şirketlerin önemle üzerinde durması gereken bir sorudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.