Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar?

Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar?

Bugün Cloudflare Nedir? sorusunu uygulamalarının, API’lerinin ve web sitelerinin dakikalar içinde daha güvenli ve daha hızlı olmasını isteyenler için yanıtlıyoruz.

Cloudflare Nedir?

DNS, CDN gibi hizmetler sunan Cloudflare, 26 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılan ve web sitelerinin daha hızlı, daha güvenli olmasını sağlamaya çalışan bir Amerikan şirketi. Küresel bir ağ ve altyapı kuran Cloudflare, Ortadoğu ve Türkiye dahil olmak üzere dünya genelinde 275 şehirde müşterilerinin %95’inden fazlası için bağlantı hızını 50 ms performansla sunan veri merkezlerine sahip.

İşletmelerin üretkenlik ve performans düzeylerini yükselten, kullanıcılar için karmaşıklığı azaltan çözümler sunan Cloudflare 2009 yılında aslında bir DNS yönetim aracı olarak hayatımıza girmişti. Son yıllarda hızın öneminin ve siber tehditlerin artması, Cloudflare’i gereken içeriği hızlıca ve güvenli bir şekilde internet kullanıcılarına ulaştırmak için benzersiz bir konuma getirmiş durumda. Günümüzde Cloudflare; DNS yönetimi, önbelleğe alma, SEO, bot yönetimi ve WAF dahil küresel bir ağ aracılığıyla sitenizi hızlı ve güvenli tutmanıza yardımcı olabilecek sayısız özellik sunuyor.

Cloudflare Nasıl Çalışır?

Misyonu çevrimiçi herhangi bir web sitesini korumak ve hızlandırmak olan Cloudflare, sitenizin trafiğini kendi küresel ağı üzerinden yönlendirerek ziyaretçilerinizin en hızlı sayfa yükleme sürelerini ve en iyi performansı elde etmesini sağlıyor. Ayrıca siber tehditleri, kötü niyetli botların ve tarayıcıların bant genişliğinizi ve sunucu kaynaklarınızı boşa harcamasını engelleyecek bileşenler sunuyor.

Cloudflare’in Ücretsiz Özellikleri Nelerdir?

Cloudflare daha iyi bir internet ortamı yaratmak amacıyla çok geniş bir hizmet yelpazesi sunmakta. Cloudflare’in ücretsiz sürümlerinde birçok işlevden yararlanabiliyorsunuz ancak Cloudflare’i en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız, premium planlara göz atmanız öneriliyor.

Cloudflare’in ücretsiz olarak sunduğu bileşenlere verilebilecek en iyi örneklerden biri analitik aracı. Bu araç web sitesi sahiplerine, kullanıcı gizliliğinden ödün vermeden çok değerli içgörüler elde edebileceği analizler sağlıyor. Trafik artışlarını analiz etmenize ve önemli istatistiklere göz atmanıza olanak tanıyor. Üstelik Cloudflare analitik, çerezlere ihtiyaç duymuyor ve ziyaretçilerinizi takip etmiyor yani eğer ziyaretçileriniz hakkında fikir edinmek istiyorsanız, can sıkıcı çerez uyarılarını göstermeniz gerekmiyor.

Cloudflare WAF, ücretsiz özelliklere yeni eklenen bileşenlerden. Geçtiğimiz Mart ayı içinde ücretsiz abonelere sunulacağı duyurulan Cloudflare WAF, web sitenize gelen trafiği izleyen ve kötü niyetli olarak tanımladığı tüm trafiği otomatik olarak engelleyen bir güvenlik duvarı uygulaması. Cloudflare WAF, ücretsiz plana sahip kullanıcıların güvenlik duvarlarını etkinleştirmesine ve sitelerini yeni geniş kapsamlı güvenlik tehditlerinden koruyacak güncellemelerden yararlanmasına olanak tanıyor.

Cloudflare’in Avantajları

Cloudflare'in Avantajları

Cloudflare’in herkes için hızlı, güvenli ve daha iyi bir internet ortamı oluşturma misyonunda en önemli artılarından biri CDN işlevi. Cloudflare’in CDN’si yerleşik önbelleğe alma modülüne sahip, böylece her ziyarette sayfa sunucu tarafından sıfırdan yeniden yüklenmek zorunda kalmıyor. Cloudflare CDN, bir web sitesini ziyaret edenlerin en yakın Cloudflare sunucusuyla iletişim kurmasına izin vererek sitelerin yüklenmesini hızlandırıyor. Günümüzde özellikle uluslararası odağı olan web siteleri için bu, mutlak bir zorunluluk.

Cloudflare ile yalnızca belirli sayfaları önbelleğe alabiliyor, özel kurallar oluşturabiliyor ve belirli bir içeriğin ne kadar süreyle önbelleğe alınacağına karar verebiliyorsunuz. Bu, sunucuya daha az istek gönderilmesi ile sonuçlanıyor, böylece dolaylı olarak daha az kullanılan bant genişliği nedeniyle daha fazla tasarruf edilebiliyor.

Cloudflare sadece hız ile ilgili avantajlar sunmuyor, aynı zamanda bir tür güvenlik zarfı görevi de görüyor. Ayrıca, kaynak sunucu kapalıyken bile web sitenizin statik bir sürümünü çevrimiçi tutabiliyor.

Cloudflare’in Dezavantajları

Cloudflare’i tüm potansiyeliyle kullanmak ancak ücretli planlarına geçmekle mümkün. Görüntü optimizasyonundan mobil optimizasyona, SEO güvenliğinden DDoS korumasına sayısız özellik sadece pro planlarda bulunuyor.

Cloudflare’in Fiyatlandırma ve Planları

Web sitenizin güvenliğini, hızını ve hatta kullanıcı deneyimini iyileştirmenize yardımcı olan Cloudflare’i incelemek için yapılacak ilk şey, ücretsiz bir hesap oluşturmak. Önce bu varyantın neler sunduğunu ve kapsadığı özelliklerin sizin için ne kadar işlevsel olduğunu anlamaya çalışmanızı öneriyoruz.

Cloudflare'ın Fiyatlandırma ve Planları

Cloudflare’i kurmak için en kolay yolun, web sitesindeki kurulum videolarını izlemek olduğunu söyleyebiliriz. Çözemezseniz, Cloudflare dokümantasyonlarından ve destek departmanından yardım alabilirsiniz.

Cloudflare Sizin İçin Uygun mu?

Hubspot, Medium, Gitlab, Udemy, Upwork, Fiverr, Adyen, TheNextWeb ve Yelp gibi tanınmış web sitelerinin kullandığı Cloudflare özellikle hemen çıkma oranı gibi metriklerle başınız dertteyse gündeminize almanız gereken teknolojilerden biri olabilir.

Bilindiği üzere hemen çıkma oranı web sitenizden herhangi bir işlem yapmadan ayrılan kişilerin yüzdesini gösterir. Kısaca, dönüşüm sağlayamıyorsanız elde ettiğiniz sadece anlamsız bir web trafiği olabilir. Bazı bloglar ve sektörler için hemen çıkma oranı değerlendirme dışı olabilmektedir ancak e-ticaret, B2B, perakende açısından hemen çıkma oranının önemi büyüktür ve genellikle web sitelerinin geç yüklenmesinden kaynaklanır.

Mesafe yalnızca ilişkiler için tehlikeli değildir, aynı zamanda veriler için de büyük bir sorundur:) Yüksek trafiğe sahip web siteleri, sitenin yüklenmesine eklenen her ekstra saniye için milyonlar kaybedebilir. İnternette sınırsız alternatif varken kimse beklemek istemez. Web sitenizin önbelleğe alınmış bir sürümünü veri merkezlerinde tutan Cloudflare CDN, verilerinizi web sitenizi ziyaret edenlere en yakın coğrafi konumdan mümkün olan en kısa sürede yükler.

Buna ek olarak Cloudflare’ın web siteniz için yapabilecekleri arasında yer alan veri sıkıştırma ve küçültme, gelişmiş performans için yük dengeleme, kurumsal siteler için %100 uptime garantisi gibi özelliklerini incelemenizi öneririz.

Özet

Cloudflare, DDoS saldırılarına karşı koruma sağlamaktan son derece hızlı DNS hizmetine, kapsamlı önbelleğe alma seçeneklerinden SEO’nuzu geliştirebilecek çok sayıda özelliğe kadar işinize yarayabilecek etkileyici bir hizmet yelpazesine sahiptir.

Cloudflare Nedir? sorusu, “Alexa’nın en iyi 1 milyon sitesinin %75’inden fazlasına sahip bir pazar lideri” şeklinde yanıtlanabilir.