Colocation Nedir?

Colocation Nedir?

Online aktivitenin ve veri üretiminin artması, barındırma çözümlerine; sunucu ve veri merkezlerine olan talebin artması anlamına geliyor. Bu nedenle Colocation Nedir? sorusu bilgi işlem alt yapılarında maliyeti düşük tutmak isteyenlerin peşine düşmesi gereken önemli bir soru.

2019’da 31 milyar dolar değerinde olan Colocation pazarının, 2025 yılına kadar % 100 büyüme göstereceği ve 58 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. 2021’in sonunda ise IP trafiğinin 20,6 zettabayta ulaşması bekleniyor. Bunun 2016’da 6,8 zettabayt olduğunu ve bir zettabaytın bir milyar terabayta yani bir trilyon gigabayta eşit olduğunu düşünürsek büyümenin boyutlarını daha iyi kavrayabiliriz.

Peki Colocation ne anlama geliyor? Hadi öğrenelim!

Colocation Nedir?

İşletmenizin bilgi işlem donanımı ve altyapısı için bir hosting firmasının sunucuları üzerinde alan kiralamak başlangıç için daha uygun olsa da zamanla değişen ve artan ihtiyaçlar kendi sunucularınızı satın almanızı gerektirebilir.

İşte tam da bu noktada işletmeler iki seçenekle karşı karşıya kalır: Şirket bünyesinde bir veri merkezi yapılandırması kurmak ya da kendi sunucularının barındırılması için bir veri merkezinden alan kiralamak.

colocation, sunucu barındırma, colocation nedir, colocation'ın artıları, colocation'ın eksileri, colocation'ın avantajları,veri merkezi, hosting

Çoğu işletme için bilgi işlem alt yapılarının kesintisiz çalışmasını sağlayacak donanımı kendi bünyesinde yapılandırmak oldukça maliyetlidir. Bu; her biri için yalnızca birkaç sunucu rafı gereken birden çok işletmenin sunucularının “birlikte konumlandırılması” çözümüne dayanan COLOCATION hizmetinin doğmasına yol açmıştır.

Colocation; bir veri merkezinde genellikle hosting firmalarının kiraladığı bir alanda farklı şirketlerin kendi sunucularını barındırması olarak tanımlanır. Bu nedenle ülkemizde sunucu barındırma olarak da bilinir.

Colocation, işletmeleri kendi veri merkezini kurma maliyetinden kurtarır çünkü yüksek hızlı bağlantılara sahip güvenli ve modern bir veri merkezi inşa etmek ve bakımını yapmak çoğu kuruluş için olağanüstü derecede pahalıdır.

Veri merkezleri; kablo seçiminden soğutmaya, hava filtrelemeden güvenliğe kadar, sunucuların en verimli şekilde barındırılması için tasarlanmıştır. Veri merkezlerinde, sunucular şifreli kafeslerde, çeşitli yedeklilik ve güvenlik önlemleri alınarak, potansiyel elektrik kesintilerine ve doğal afetlere karşı korunaklı ortamlarda barındırılır.

Colocation’ın Artıları

colocation, sunucu barındırma, colocation nedir, colocation'ın artıları, colocation'ın eksileri, colocation'ın avantajları,veri merkezi, hosting
Çoğu işletmenin tek başına karşılayamayacağı güç kaynakları ile kendi veri merkezini donatması ve çalışabilirliğini sürdürmesi imkansızdır.

Colocation sunucuların kurum içinde bulundurulmasının getirdiği, optimum çevre koşullarının ve kesintisiz veri erişimin sağlanmasını gerektiren tüm yüklerden kurtulmanızı sağlar. Colocation’ın tercih edilme nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Güvenilirlik

Şirket içi barındırma depremden yangına, kasırgadan bozuk su şebekesine kadar birçok tehlikeye karşı savunmasızdır. Veri merkezleri ise hava koşullarına bağlı elektrik ve internet kesintileri dahil yangın, deprem ve sel gibi olağanüstü durumlar düşünülerek tasarlanmıştır.

Maliyet

Colocation, bir işletmenin sıfırdan bir veri merkezi kurmasından çok daha ekonomiktir. Şirket içi barındırma için gereken soğutma ve enerji ihtiyaçları gibi maliyetleri ortadan kaldırır. Ayrıca sabit ödeme planı nedeniyle bir işletmenin aylık giderler açısından sürprizler yaşamasını engeller.

Ölçeklenebilirlik

Colocation, ihtiyacınız kadar ödeme yapılabilen bir hizmet modelidir ve bir kuruluşun mevcut ihtiyaçlarına göre kolaylıkla ölçeklendirilebilir. İlgili maliyetlerin öngörülebilir olması büyüme tahminlerinde de kolaylaştırıcı bir unsurdur.

Güvenlik ve Denetim

Colocation hizmetinin sunulduğu tesislerin çoğu, birçok işletmenin kendi veri merkezinde sağlayamadığı üstün güvenlik özelliklerine ve birden çok güvenlik katmanına sahiptir.

Ayrıca veri merkezleri, gereken prosedürlerin uygunluğunu doğrulamak için Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS) ve Hizmet Organizasyonu Kontrolü 2 (SOC II) gibi denetimlerden geçer. Veri merkezi denetimleri yalnızca bir rafa kimin erişebileceğini doğrulamakla kalmaz, aynı zamanda arka plan kontrolleri ve bakım prosedürlerini de doğrular.

Kesintisiz Güç Kaynakları

Veri merkezleri tasarımları gereği 365 gün 24 saat hizmet sunacak kesintisiz güç kaynaklarına ve yedekli yapılandırmalara sahiptir. Müşterilerinizin Dünya’nın her yerinden her an web sitenizi görüntüleyebilmesi ve sipariş verebilmesi, çalışanlarınızın sisteminize kesintisiz erişebilmesi için tasarlanmışlardır.

Çoğu işletmenin tek başına bu boyutta çaba ve finans gerektiren güç kaynakları ile kendi veri merkezini donatması ve çalışabilirliğini sürdürmesi imkansızdır.

Colocation’ın Eksileri

colocation, sunucu barındırma, colocation nedir, colocation'ın artıları, colocation'ın eksileri, colocation'ın avantajları,veri merkezi, hosting
Tüm artılarına rağmen Colocation; başlangıç maliyeti, konumun şirkete olan uzaklığı ve sözleşmelerin uzun vadeye yayılması gibi noktalarda bazı dezavantajlar doğurabilir.

Colocation bazı işletmeler için, özel bir veri merkezi oluşturmakla kıyaslandığında tasarruflu bir seçenek olsa da maliyet hesabı yapılırken dikkate alınması gereken bazı noktalar söz konusudur:

Maliyet

Başlangıçta donanım ve yazılımların satın alınması temel hosting çözümlerinden daha maliyetlidir ve bakım, güncelleme gibi durumlar için personel gerekliliği de ​​maliyetleri artırabilir.

Konum

Colocation için seçtiğiniz veri merkezinin şirketinize olan uzaklığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bakım gibi manuel çalışılması gereken durumlar, personelinizin seyahat ederek sunucularınıza erişmesini gerektirir, bu da seyahat masrafları doğuracaktır.

Uzun Vadeli Sözleşmeler

Uzun vadeli bir sözleşmede sıkışıp kalmak fiyatlar düştüğünde yeniden müzakere olasılığını ortadan kaldırabilir. Ayrıca aylık maliyetin, bant genişliği kullanımındaki dalgalanmalara göre değişmesi gibi herhangi bir ek ücretin söz konusu olup olmadığından emin olmak için sözleşmeyi gözden geçirmeniz önerilir.

Özet

Colocation nedir? sorusunu bir şirketin sunucularını bir veri merkezinde barındırmasının uygun maliyetli yolu şeklinde yanıtlayabilir ve Colocation’ın, stratejik hedefler için güçlü bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir