COVID-19’un E-Ticarete Etkisi

COVID-19’un E-Ticarete Etkisi

COVID-19 salgınını yavaşlatmak için alınan okulların kapanması ve işletmelerin mümkün olduğunca personellerini evden çalışmaya yönlendirmesi gibi karantina önlemleri; e-ticaret’in yükselen trendler arasında yerini sağlamlaştırmasına neden oluyor.

Mayıs 2020 Statista verilerine göre; online alışveriş Almanya’da %28, İngiltere’de %43 ve ABD’de %58 artış göstermiş durumda.

Virüsün hızla yayılmaya başladığı ilk dönemde “kontrol sahibi olma çabası” olarak adlandırabileceğimiz, maske ve makarna gibi ürünlerin stoklanması ile başlayan panik alımlarının; son haftalarda çoğu ülkede yavaşladığını ve artık mecburi yaşam tarzı nedeniyle yeni “normal”in online alışveriş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

E-Ticarette Talep Farklılığı Yaşayan Sektör ve Ürünler

Küresel salgının etkilediği tüketici davranışları, bazı ürünlerde ciddi talep artışıyla bazılarında ise durgunlaşma şeklinde kendini gösteriyor.

İngiltere’de; iş ve okulların eve taşınmasıyla eğitim-ofis ekipmanları-sarf malzemeleri, bahçe mobilyaları, el işi malzemeleri, Xbox ve Netflix; arama motorlarında en çok arama yapılan kelimeler arasında. En fazla düşüş kaydedilen arama terimlerinin başında ise moda, otel ve seyahat sektörüne dair kelimeler yer alıyor (SearchEngineJournal, 9 Nisan 2020).

ABD genelinde; e-ticaret satışlarında en hızlı büyüyen ve düşüş yaşayan e-ticaret kategorilerinin listesini ise aşağıda görebilirsiniz.

Mart 2020 – Mart 2019 karşılaştırmasına dayanan veriler, ABD’de Covid-19 nedeniyle uygulanan sosyal izolasyonda; ekmek yapma makineleri,hazır çorba, tahıl, fitness malzemeleri gibi ürünlerin satışının arttığını gösteriyor. Tatillerin iptali nedeniyle, valiz, mayo ve fotoğraf makinesi satışlarındaysa düşüş yaşanıyor.

Türkiye’de, 2020 Ocak ve Mart aylarına dair 8 binden fazla e-ticaret sitesinin siparişlerini inceleyen bir çalışma dezenfektan satışlarının yüzde 5.413, maske fiyatlarının yüzde 520, ateş ölçer fiyatlarının ise yüzde 139 arttığını ortaya koydu (IdeaSoft). Aynı çalışma 2020 Ocak ayına kıyasla vitamin ve takviye gıda kategorilerinde satılan toplam ürün adedinin Mart ayında yüzde 177 arttığını raporladı.

Bunların dışında pandeminin gayrimenkul gibi bazı sektörlerde e-ticareti daha etkin kullanmak zorunda kalacağı öngörülüyor. Çin’de, bazı emlak şirketleri internetten gerçekleştirilen satın alımlarda indirimler sunmaya başlamış bile.

COVID-19 Sürecinde Alınabilecek E-ticaret Önlemleri

E-ticaret; Covid-19 salgınının tetiklediği ekonomik belirsizlikte; gelir akışının kesintiye uğramasını istemeyen işletmeler için büyük fırsat. Ancak işletmelerin mevcut koşullar altında en etkin kararları almaya ve uzun vadeli kâra yönelik stratejiler benimsemeye ihtiyaçları var.

Almanya’da; Mart 2020’de yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılan e-ticaret firmalarının yüzde 77’si teslimatlarda gecikme veya stokların geç tedariği nedeniyle siparişlerin iptalini bekliyor.

Koronavirüs pandemisi, şirketlerin 2020 ve sonrası için planlarını yeniden değerlendirmeleri gerekliliğini ortaya koyuyor: Dünya’nın en büyük perakendecisi Amazon, artan tüketici talebini karşılamak için, 175 bin yeni personel alımı yaptığını ve bazı durumlarda temel ihtiyaç malzemeleri arasında yer almayan ürünler için sipariş alınmayacağını açıkladı. Hepsiburada; 5000, YemekSepeti; 3000 yeni istihdamdan söz ederken, Migros, 45 günde 5200 çalışanı kadrosuna eklediğini, N11 ise yaklaşık 15.000 yeni KOBİ’yi sistemine dahil ettiğini açıkladı.

Asya’daki 2003 SARS salgını sonrasında, krizin en büyük kazananları JC.com ve Alibaba gibi Çinli e-ticaret şirketleriydi. Bu nedenle küresel salgın döneminden en az zararla çıkmak isteyen e-ticaret firmalarının çok da umutsuz olmamaları gerektiğini ekleyelim. Alınabilecek bazı önlemleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kalite ve Sorumluluk

İnsanlar markaların kaliteye değer vermesini, sorumlu hareket etmesini ve çalışanları da dahil olmak üzere toplum için doğru olanı yapmasını bekler. Ancak bu şekilde süreci tamamlarsanız iyileşme dönemi geldiğinde markanız gelişmeye hazır olur. Müşteri iletişiminizi en uygun seviyeye yükseltimeniz, özgün olmanız, durum ve zaman çizelgelerini net ve gerçekçi bir şekilde iletmeniz önemli.

 • Güvenlik ve Teslimat

Tüketicilerin online alışverişte; ürünün kalitesi ve fiyatın uygunluğu dışındaki en büyük beklentisi güvenli ödeme ve hızlı teslimat. Online mağazalarda güvenli ödeme ortamının sağlanması için SSL sertifikaları gibi güvenlik çözümlerine ilişkin önlemlerin alınması marka itibarı için de son derece önemli. Teslimat konusunda ürünlerin sipariş edildiği gün kargoya verilmesi gibi en hızlı çözümlerle müşterilerin desteklenmesinde yarar var.

 • Takip

Tüketici davranışındaki değişimi takip etmeli ve pazar ihtiyaçlarına yanıt verecek adımlar atmalısınız. E-ticaret hacminin artması yeni fırsatları ortaya çıkabilir.

 • Mobil Uyum

İnternet kullanıcılarının yarısı web sitelerine akıllı telefonları ile ulaşıyor. E-ticaret sitenizin mobil uyumlu olması bu salgının artırdığı online alışveriş hacmi nedeniyle her zamankinden daha önemli.

 • Pay Per Click (PPC) -Tıklama Başına Maliyet (TBM) Bütçesini Yönetmek

Salgının yarattığı ekonomik daralma nedeniyle yapılan bütçe ayarlamalarında, dijital reklam kampanyalarının tamamen sonlandırılması önerilmiyor. Çünkü PPC kampanyalarını duraklatmak ve tekrar başlamak, “Tıklama Başına Maliyet”in daha yüksek olması anlamına geliyor. Bu nedenle arama talebinin azalabileceği, düşük dönüşüm oranlarına sahip, zorunlu olmayan, üst dönüşüm hunisine dair anahtar kelimeleri azaltabilirsiniz. Buradan artan bütçenizi dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan anahtar kelimeler için kullanabilirsiniz.

 • Organik Arama Görünülürlüğü

Karantina günlerinde insanların belki de her zamankinden daha fazla arama yapacağı, organik aramaların artacağı söylenebilir. Organik aramalarda üst sıralarda görünmek adına yapılan SEO çalışmalarında; uzun vadeli bir pazarlama stratejisi olduğundan, PPC’de olduğu gibi musluğun kısılması söz konusu olamaz.

Google’ın, salgın süresince herkesin en doğru bilgileri almasını sağlamak için algoritmalarını her zamankinden daha fazla değiştireceği, askıya almayacağı öngörülüyor. Bu nedenle de SEO giderlerinizi kısıp uzun vadede organik görünürlüğü azaltma riskini almanız önerilmiyor.

 • Marka İmajı

Bu dönemde krizle başa çıkma şekliniz, gelecekte tüketicilerinizin davranışlarında etkili olabilir. Pozitifi yaymaya ve çözümler sunmaya odaklanın. Müşterilerinize önem verdiğini gösteren, güvenilir ve olumlu marka imajını oluşturmaya çalışın.

 • Sosyal Medya

Karantina nedeniyle insanların sosyal platformlarda çok daha fazla zaman harcaması, işletmelerin sosyal medya stratejilerini yeniden gözden geçirmelerini gerektiriyor:

 1. Değişen tüketici alışkanlıkları, hızlı çözümlere hazır olmanızı gerektirir. Sabahın erken saatlerinde veya akşamın geç saatlerindeki müşteri soruları ve talepleri için hazır bulunmanız önemli.
 2. Hem can sıkıntısını hem de endişeyi izole ederken ve bu ilginç dönemle mücadele ederken insanların yaşamlarını zenginleştirmenin yollarını bulmanızda yarar var. Çalışanlarınızı ve müşterilerinizi desteklemenin veya kutlamanın yollarını bulmaya çalışın. Markanızın sosyal medya hesaplarının bu karanlık dönemde bir rahatlama alanı haline gelmesini sağlayabilirsiniz.
 3. Müşterilere ihtiyaç duydukları şeyler hakkında güvenilir ve ayrıntılı bilgi vermek, bunu yaparken objektif ve açık olmak her zamankinden daha önemli.
 4. Herkesin kendini yalıtılmış hissettiği bu dönemde müşterilerin hem yerel hem de küresel olarak bağlantı kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

Özet

Seyahat ve turizm başta olmak üzere Dünya ekonomisinin neredeyse her sektörü küresel salgından etkilenmiş durumda. Finansal dengelerini korumak adına e-ticaret ile varlıklarını korumaya çalışan markaların, tüketici davranışlarındaki değişiklikleri yakından takip etmeleri ve süreci doğru bir şekilde yönetebilmeleri önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.