cPanel Hakkında Merak Edilen Her Şey

cPanel Hakkında Merak Edilen Her Şey

Web sunucularının yönetilmesinde, her düzeyde kullanıcı için en efektif çözümler olan panel yazılımlarından bir tanesi olan cPanel; günümüzde özellikle Linux işletim sistemine sahip sunucularda en efektif çözümdür. Yaygın biçimde kullanılıyor olmasından dolayı yazılıma yine yaygın biçimde destek sunulmakta, topluluk yazışmalarında sistemle ilgili pek çok soruya kolayca cevap bulunabilmektedir. Cpanel, lisanslı ve ücretli bir panel yazılımıdır. Ancak hosting sağlayıcılar, sahip oldukları çok kullanıcılı web hosting lisanslarını, alt kullanıcılarına tahsis edebilmektedir. Yani pek çok paylaşımlı hosting sisteminin kullanıcısı cpanel yazılımına ücretsiz olarak erişir. Buna karşılık, cPanel sunucular için ücretli olarak sunulan bir yazılımdır. Aylık ve yıllık lisanslar satın alınarak, sunucularda bu ara yüz kullanılabilir.

Web sunucularında panel kullanılmaması durumunda, sunucu üzerindeki tüm işlemleri komut ekranında yapılması gerekir. Bu oldukça zor ve görsel karşılığı olmayan bir uygulama biçimidir. İleri düzeyde yazılım hakimiyeti bulunmayanlar, bu şekilde işlem yapamayabilir. Özellikle alt ve orta seviyedeki kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak bakımından cPanel en efektif çözümdür.

cPanel Nedir?

cPanel, sunucu yönetimi yapılabilmesini sağlayan görsel arayüz dür. Komut sistemi üzerinden yapılacak işlemlerin %90 dan fazlasının gerçekleştirebildiği bu sistem, gerek İleri düzey kullanıcılar gerekse amatörler için pek çok ihtiyacın karşılanabildiği gelişmiş bir yazılımdır. cPanel nedir? Sorusunun cevabı genel olarak bu şekilde arz edilebilir.

cPanel üzerinde, sitenin bütünüyle yönetilebildiği kapsamlı araçlar bulunur. DNS yönetiminden SSL yönetimine, eposta adreslerinin kurulumu ve yönetimlerinden tek tıkla yazılım kurulumu uygulamalarına kadar sunucu ile ilgili tüm işlemler buradan gerçekleştirilebilir. cPanel bir işletim sistemi değildir. İşletim sistemleri sunucuların çalışabilmesi için esas bileşendir. Sunucunun donanım özelliklerinin sağlanmasından sonra gerçekleştirmesi gereken ilk işlem işletim sisteminin kurulmasıdır. Sunucular cPanel kurulumu yapılmadan da çalışabilirler. Ancak bu durumda yukarıda da belirttiğimiz gibi; sunucunun tüm yönetim işlemleri komut istemi üzerinden yapılacaktır. Komut sistemini çalıştıran yazılım, işletim sistemidir. Işletim sistemi üzerine cPanel lisans alınarak kurulum yapıldıktan sonra, cPanel giriş ekranına bağlanılarak sistem açılabilir. Burada kurulum yapılırken belirlenen yönetici kullanıcı adı ve şifresi sağlanarak giriş yapılmak durumundadır.

cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

cPanel kurulumu, komut sistemini kullanabilen kullanıcılar tarafından yapılabileceği gibi, birçok web hosting firması tarafından kullanıcılar adına gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. Yüklemenin yapılabilmesi için cPanel lisans satın alma işleminin yapılması gerekir. Bu aşamadan sonra yazılımı ait kaynak kodlar cPanel resmi sitesinden indirilerek, sunucu tarafında yüklenir ve komut sistemi üzerinden yönergeler takip edilerek yükleme tamamlanır. Bu işlem çok zor bir işlem olmamakla birlikte, belirttiğimiz gibi, komut sistemi kullanabilmek burada zorunludur. Turhost, cPanel kullanmak isteyen müşterilerine bu yazılımı kurabilmektedir. Sunucu kiralama işleminizi yaparken bu ihtiyacınızı belirtmeniz ve lisans ücreti ödemeniz yeterli olacaktır.

cPanel Girişi Nasıl Yapılır?

cPanel giriş ekranı, SSL ile korunmak ve gizli olmak durumundadır. Ancak her şeye rağmen sabit ip kullanan sitelerde, https://ipadresi:2082/ veya https://siteadresi:2082 bağlantılarını kullanarak giriş yapılabilir. cPanel port adresleri kamuya açık olduğundan, arayüzün şifresinin mümkün olduğunca zor bir şifre olması oldukça önemlidir. Zira şifrelerin tespit edilip sisteme girilmesi durumunda, siteye ait tüm bilgileri ele geçirilebilecek gibi site bütünüyle ortadan kaldırılabilir. Bu önemli bir güvenlik riskidir ve öncelikle dikkate alınması gerekir.

cPanel SSL Kurulumu

cPanel SSL Kurulumu, hosting sağlayıcınız ile birlikte yapabileceğiniz bir işlem olduğu gibi bireysel olarak da kendi Güvenlik sertifikanızı kurabilirsiniz. Ancak pek çok güvenlik sertifikası sabit ip gerektirdiğinden bu uygulamayı yaparken servis sağlayıcının desteğini almanız gerekecektir. cPanel ana ekranında bulunan SSL yönetimi sekmesine girdiğinizde, karşınıza yeni SSL ekleme ve mevcut güvenlik sertifikalarını listeleme seçenekleri görünecektir. Buradan dilerseniz cPanel tarafından yönlendirileceğiniz güvenlik sertifikası sağlayıcı firmalardan satın alma gerçekleştirerek SSL yüklemesi yapabilir, ya da sunucunuz tarafından sağlanan Özgün anahtarı edinerek, dışarıdan satın alacağınız SSL sertifikası sağlayıcısına bu bilgileri aktarabilirsiniz. Göndereceğiniz güvenlik anahtarı ve site bilgileri, servis sağlayıcı tarafından yeni bir şifreye dönüştürülüp, CABUNDLE alanına girmeniz istenecektir. Ekranı kaydettikten sonra sitenizin güvenlik sertifikası kurulum işlemi tamamlanacaktır. Sertifikanın doğru yüklenip yüklenmediğini kontrol etmek için, tarayıcı adres çubuğunda, sitenizin adresinin önüne “https” ekleyerek sitenize giriş yapın. Adres çubuğunda yeşil renkli “güvenli” ifadesini görüntülü olsanız sertifikanız sorunsuz biçimde yüklenmiş demektir.

cPanel Hosting Paketleri

Web sitelerinizi özgürce yönetebileceğiniz ve bunu dünyadaki neredeyse tüm kullanıcılar tarafından benimsenmiş bir panel ile yapabileceğiniz çözümler arıyorsanız https://www.turhost.com/hosting/cpanel-hosting/ adresinde yer alan cPanel Hosting Paketleri tam aradığınız çözümlerdir. Turhost, müşterilerine nitelikli sunucular üzerine kurulu cPanel ile güçlendirilmiş hosting planları sunar. Sistem kaynaklarını kendiniz ayarlayabildiğiniz farklı paketleri tercih ederek, mükemmel barındırma hizmetlerine sahip olabilirsiniz. Hemen siteye giriş yaparak, ihtiyacınıza uygun sistem kaynaklarını tercih edip kullanmaya başlayabilirsiniz. cPanel hosting paketleri bütçenize göre bir domain / alan adından, sınırsız domain’e kadar birçok seçeneğe sahiptir. Satın almanızı takip eden dakikalar içerisinde hesabınızı kullanmaya başlayabilir, dilerseniz zaman içerisinde sistem kaynaklarının değiştirilmesinde talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.