cPanel & WHM 84. Sürümle Gelen Yenilikler

2019’da 22. doğum gününü kutlayan cPanel; 70 milyondan fazla kullanıcısıyla, yerini giderek sağlamlaştıran güçlü bir yönetim platformu olduğunu her geçen gün daha da hissettiriyor. Her 3 ayda bir duyurduğu yeni sürümleri ile kullanıcıları için her zamankinden daha iyisini hedefleyen cPanel’in,  Ekim 2019’da sunulan 84. sürümü; 

  • DNS kümeleme için PowerDNS, 
  • DNSSEC geliştirmeleri, 
  • bakımı yapılmış Apache Configuration dosyası ve
  • birden çok arabirim güncellemesi

gibi çok sayıda yeni özellik ve geliştirme içeriyor. Son sürümün yeniliklerine göz atmak isterseniz, sizler için hazırladığımız yazıyı inceleyebilirsiniz:

DNSSEC artık DNS Kümelemesi için Kullanılabilir!

Uygulamaları korumak için ve bu uygulamalara hizmet eden önbellek çözümleyicileri için geliştirilmiş olan DNSSEC, DNS’de kimlik sahtekarlığı gibi saldırılara karşı koruma sağlıyor. 

Ayrıca bu son versiyona yanlış yapılandırılmış DNS kümelerinin yanı sıra DS kayıt geçerlilik denetimleri için de hata işleme özelliği eklenmiş durumda. 

84. sürümle; Zone Editör’e DNSSEC anahtarları eklerken, mevcut anahtarları eklemek ya da  yeni anahtarlar oluşturmak mümkün. Dahası yeni bir DNSSEC anahtarı oluştururken, anahtar ayarı ve algoritma türünü seçmenize de olanak tanıyor. 

Let’s Encrypt Eklentisi Güncellemesi

Let’s Encrypt’in açıklamasına göre Kasım 2019’dan itibaren Let’s Encrypt’a kaydolmak veya kaydını silmek isteyenler Let’s Encrypt Legacy API’yi kullanamayacak. Tüm yeni hesapların yeni API olan ACMEv2’yi kullanması gerekecek. Bu yeni API’yi kullanmak için;  cPanel 84. versiyona yükseltme yapabilir ya da varsayılan cPanel SSL sağlayıcısını (Sectigo) seçebilirsiniz. 

Yeni ve Geliştirilmiş Apache Yapılandırma Dosyası

84. sürüm, önceki /apache/main and /apache/local files yerine  /etc/cpanel/ea4/ea4.conf dosyasını kullanarak sunucunuzun tüm seçeneklerini tek bir JSON dosyasında topluyor ve çeşitli Apache yapılandırmaları için özelleştirme seçenekleri sunuyor.

Güvenlik Özellikleri

84. sürümde; 

  • WHM’ye ülkeye ya da alan adına göre e-postaları engellemeyi mümkün kılan iki yeni arabirim eklenmiş durumda. 
  • cPanel’in Zone Editör arayüzünün görünümü ve kullanılabilirliği geliştirilerek kullanıcıların DNSSEC anahtarlarını alma ve yönetmeleri kolaylaştırılmış.

Yeni Transfer Aracı Özellikleri

Tranfer aracı arayüzüne cpontool scriptine ilişkin modüllerin yanı sıra; AutSSL, GrayList, Hulk ve ModSecurity gibi yeni yapılandırma seçenekleri eklenmiş. 

Kendi ayarlarınızın bir sunucudan diğerine transferi için bu seçenekleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu scripti sunucunuzda yedek alma ve güncelleme için de kullanmanız mümkün.

Yeni UAPI Modülleri

Artık kullanılmayan cPanel API 1 yerine; Log Manager ve istatistiklere yeni UAPI modülleri eklenmiş.

Webmail Kullanıcı Arayüzü Güncellemeleri

Webmail ana sayfa arayüzündeki yenilikler sayesinde kullanıcılar;

  •  giriş yaptıklarında direk gelen kutusunun görüntülenmesini seçebilir, 
  • “Web Mail İstemcisini Değiştir” başlığı altındaki herhangi bir logoyu tıklayarak, Webmail istemcisini değiştirebilir,
  • istedikleri cihazdan, gelen kutusuna erişmek için, e-postayla yapılandırma talimatlarını o cihaza gönderebilir, 
  • web mail arayüz ayarlarının yapılandırabilir. 

DNS Node Sunucusu Profil Lisansı Desteği

cPanel 84. sürüm; yalnızca DNS hizmeti sağlayan bir sunucu atanmasını sağlayan DNS Node sunucu profili için lisans desteği içeriyor. 

Tüm bu güzelliklere ek olarak cPanel&WHM 84’te, PHP sürüm 7.2’den, 7.3’e yükseltilmiş. Ayrıca 84. sürüm; uygulama yöneticisi kullanıcı arayüzündeki yardım metni ve hata mesajları gibi alanlarda yeniliklere imza atarak kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlamış.

Özetle, 84. sürüm ile cPanel&WHM; DNS kümelemesi için PowerDNS, DNSSEC geliştirmeleri, yenilenen Apache yapılandırma dosyası ve çoklu arabirim güncellemeleri gibi birbirinden işlevsel detaylar barındıran şu ana kadarki en iyi versiyonuyla hayatınızı kolaylaştırmaya geliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.