Da – PA Değeri nedir? Site Otoritesi Nasıl Arttırılır?

Google, doğru arama sonuçlarını üretebilmek için sahip olduğu sistemi düzenli olarak iyileştirmeye çalışmakta bu yönde sitelerin değerlendirilmesi için kriterler geliştirmektedir. DA ve PA değerleri de, değişen Pagerank sisteminin yerine Spam Score ile birlikte kullanılan parametrelerdir. Sitenin değerlemesinin yapılabilmesi için site sahibine veri sağlar. Ancak burada bir noktanın altını çizmeliyiz. Google hiçbir site için PA ve DA değerlerini duyurmaz. Bu değerlere kendi yapacağınız analizlerle erişebilir veya bunun için hizmet veren siteleri kullanabilirisniz.

DA Nedir?

DA Domain Authority yani alan adı gücü veya imajı olarak tanımlanır. Alan adınızın;

  • Kaç senedir yayında olduğu
  • Dışarıdaki kaynaklarda isminin ne kadar geçtiği
  • Alan adı niteliği ve uzunluğu

Gibi parametreler bakımından değerlendirilmesi ile ortaya çıkan bir puanlama sonucudur. Alan adı ne kadar eski ise DA değeri o kadar yükselme eğilimde olacaktır. Çok kısa domainlerin de otoriteleri doğal olarak yüksektir. Doğrudan trafik almaya uygun domainler olmaları sebebi ile bu değerleri kendiliğinden dahi yükselir. Ayrıca, domainin zirvedeki domainlerle benzerliği de DA değerini artırabilir. Örneğin, Yutube gibi bir alan adı hatalı yazımlar nedeniyle ciddi bir trafiğe sahiptir ve otorite doğrudan yükselir. Tabii normal şartlarda 2 yaşından büyük bir domain için en önemli kriter; dışarıdan aldığı bağlantılardır.

PA Nedir?

PA Page Authority yani sitenin domaini altında buluna sayfanın gücünü ifade eder. Site domaini ile alt sayfalar aynı seviyede güçlü olmayabilir. Sayfalar için de ayrı ayrı çalışmalar yapılmalı ve sayfaların, değerleri seo kriterleri dikkate alınarak yükseltilmelidir.

Bu noktada seo üzerinde doğrudan etkili bir kriter karşımıza çıkar. Spam Score; sitenizin bu iki parametresi ile ters orantılı çalışan bir sistemdir ve seo değerlemesini bütünüyle değiştirebilir. Sitenizdeki içeriklerin, ne kadar orijinal olduğu ve Google’ın yanıltıcı olarak tanımladığı eylemlerin içeride ne kadar yapıldığı bu skora göre hesaplanır. Spam Score değeri yüksek olan bir sitenin genellile PA ve DA değerlerinin yüksek olması beklenmez. Ancak bu durum mümkün olsa dahi sitenin arama sonuçlarında yükselmesi mümkün değildir. Çünkü Spam Score Google tarafından sitenize verilmiş olan muhtemel cezaları da içeren bir değerdir.

Site otoritesi‘nin artması için yapılması gereken öncelikle spam score değerini sıfıra yakın bir düzeye getirmektir. Bunun ardından, sitenizin PA ve DA değerlerini yükselterek, belli bir zaman dilimi içerisinde yükselişe geçebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekli ki, DA ve PA değerlerinin yükselmesi geniş zaman dilimlerini kapsayabilir. Bu noktada aceleci olmamak ve belli bir süre sabırlı olmak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…