DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nedir?

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nedir?

Normalde, bir web sitesine bağlanırken, Google Chrome gibi web tarayıcıları DNS’i kullanarak alan adlarını IP adresine çevirir. Ancak tarayıcı DNS’e erişmekte güçlük çektiğinde, çoğumuzun en az bir kez karşılaştığı DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası görüntülenir. Bu da milyonlarca kişi gibi DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nedir? sorusunun peşine düşmemize sebep olur.

NXDOMAIN; Non-Existent Domain’in (Varolmayan Alan Adı) kısaltmasıdır. İnternet kullanıcılarının hedef web sitesine yönlendirilmemesi ile sonuçlanan bu uyarı; DNS sunucusunda aradığınız alan adının kaydının olmadığı ya da siteye ulaşmanın imkansız olduğu anlamına gelebilir.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatasının Sebepleri Nelerdir?

Herhangi bir tarayıcı türü kullanılırken ortaya çıkabilen DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası, alan adının çözümlenememesinden kaynaklanır. Ancak sorunun nedenini anlamak için DNS’in (Domain Name System) nasıl çalıştığına dair küçük bir hatırlatma yapmak yerinde olacaktır.

Alan adlarını, barındırıldığı sunucunun IP adresine bağlayan devasa bir veritabanı olan DNS (Alan Adı Sistemi), pratikte bir sayıyı bir isimle eşleştiren bir tür telefon rehberi gibi çalışır. Tarayıcıya bir URL girdiğinizde, DNS’in bu URL’yi sunucunun IP adresine bağlayamaya çalışmasına DNS name resolution (DNS ad çözümlemesi) denir, eğer DNS alan adını çözemezse, DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasını alabilirsiniz.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN mesajı, DNS’in ziyaret etmeye çalıştığınız alan adına bağlı IP adresine ulaşamadığını gösterir ancak bu her zaman domain’in var olmadığı anlamına gelmez, DNS’in onu tanımlamasını engelleyen bir problem olduğu anlamına da gelebilir. Genellikle DNS’nizdeki bir yanlış yapılandırma veya sorun bu hatanın sebebidir.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nasıl Çözülür?

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN sorunu; DNS, tarayıcı veya cihazınızın ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Bazı durumlarda, VPN’ler veya güvenlik duvarları gibi üçüncü taraf programlar da bu hataya sebep olabilmektedir.

Aşağıdaki çözüm önerilerini teker teker denemeniz, her birinin ardından herhangi bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için söz konusu domain’i tarayıcıya girmeniz önerilir.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nasıl Çözülür?
 1. DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin adresini yanlış yazmadığınızı doğrulamaktır. Çünkü DNS hatalarının büyük çoğunluğuna, URL’deki basit bir yazım hatası neden olmaktadır. Eğer yer işaretleri sekmesindeki bir site için bu uyarıyı aldıysanız, URL’nin değişmiş olması ihtimali de söz konusu olabilir.

 2. Bir diğer hızlı çözüm, web sitesinin adını arama motoruna girmek ve web sitesine oradan erişmektir. Eğer siteye bu şekilde erişebiliyorsanız tam olarak eşleştiğinden emin olmak için ilk yazdığınız URL ile gelen URL’yi karşılaştırın. URL doğruysa ve SERP’te tıkladığınızda web sitesi açılıyorsa Chrome’u yeniden başlatın.
 1. İşletim sistemi, çok sayıda veriyi kullanıma hazır şekilde bellekte saklar. Bazen bu verilerin üzerine yazılması veya bozulması hatalara neden olabilir. Bu yüzden cihazı yeniden başlatmak önerilir. Bu işlem, Windows bilgisayarlar için yeni bir yaşam süresine benzetilir, telefonlar ve Mac için de işe yarayabilir.
 1. Cihazınızın yeniden başlatılması işe yaramazsa yönlendiricinizin yeniden başlatılması sorunu çözebilir.
 1. VPN’ini devre dışı bırakmak işe yarayabilir çünkü VPN’ler, verileri şifrelemek için fazladan bir ağ katmanı eklediğinden DNS ile ilgili sorunlara neden olabilmektedir.
 1. Eğer hâlâ probe finished nxdomain hatası uyarısını görüyorsanız, güvenlik yazılımınızı devre dışı bırakın. Ancak hata; sitenin güvenlik duvarı veya antivirüstarafından bloke edilmesinden kaynaklanıyorsa, siteye erişimin bu programlardan biri tarafından engellenmesinin geçerli bir nedeni olabileceğini de unutmayın. Bu nedenle bu yazılımlardan birini devre dışı bırakmadan önce ziyaret etmek istediğiniz sitenin güvenli olduğundan emin olmanız önerilir. Bunun için sitenin kara listede olmadığını Mxtoolbox gibi ücretsiz olarak sağlanan hizmetleri kullanabilirsiniz. Bu, erişmek istediğiniz sitenin diğer kullanıcılar tarafından güvenli olmayan bir site olarak rapor edilip edilmediğini kontrol etmenizi sağlar.

  Windows’ta: Ayarlar > Windows Güvenliği > Virüs ve Tehdit Koruması > Ayarları Yönet > Gerçek Zamanlı Korumayı kapat’ı seçin. Sonra sol menüden Güvenlik Duvarı ve Ağ Koruması’nı tıklayın, Özel Ağ’ı seçin > Güvenlik duvarını kapatın. Güvenlik Duvarı ve Ağ koruması ekranında bulunan Alan adı (Etki Alanı Ağı adıyla görünebilir) ve Genel ağlar için de kapatma işlemini gerçekleştirin.

  Mac’te; bu kapatma işlemi Windows işletim sistemindeki kadar kolay değildir. Mac, Sistem Bütünlüğü Korumasının bir parçası olan XProtect’te kendi antivirüs korumasına sahiptir. Önce güvenlik duvarını devre dışı bırakın; Sistem Tercihleri ​​> Güvenlik ve Gizlilik > Güvenlik Duvarı’nı seçin. Güvenlik duvarını kapatın ve ardından web sitesini yeniden test edin. Web sitesi açılmıyorsa, isterseniz XProtect’i devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

  Mac’te Sistem Bütünlüğü Korumasını devre dışı bırakmak için: Apple simgesini tıklayın. Kurtarma Moduna önyükleme yapmak için Yeniden Başlat’ı seçin ve Command + R’yi basılı tutun. Mac’iniz yeniden başlatıldığında, Yardımcı Programlar ve Terminal’i seçin. ‘csrutil disable’ yazın ve Enter’a basın. Menüden Apple simgesini seçin ve Yeniden Başlat’ı seçin. Mac’iniz yeniden başlatıldıktan sonra Chrome’u yükleyin ve web sitesini yeniden test edin. Site açılıyorsa, soruna neden olan XProtect’tir. Site açılmıyorsa, yukarıdaki adımları tekrarlayın ancak XProtect’i yeniden başlatmak için bu kez ‘csrutil enable’ yazın.
 1. IP adresinizi yenilemek bilgisayarınızda depolanan tüm DNS ayarlarını temizler. Bunu hem Windows hem de Mac’te komut satırı üzerinden yapabilirsiniz.

  Windows’ta: Windows arama kutusuna ‘cmd’ yazın. Menüde Komut İstemi’ne sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Aç’ı seçin. ‘ipconfig /flushdns’ yazın ve Enter’a basın. ‘ipconfig /renew’ yazın ve Enter’a basın.

  Mac’te: Terminal açın, ‘dscacheutil -flushcache’ yazın ve Enter’a basın. DNS hatası veren web sitesini yeniden deneyin.
 1. Windows kullanıcısıysanız, Windows’ta DNS’i işlemekten sorumlu dnscache hizmetini yeniden başlatabilirsiniz. Windows görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin. Pencerenin üst kısmındaki Hizmetler sekmesini tıklayın. Ad sütununda ‘Dnscache’yi bulun. Sağ tıklayın ve Yeniden Başlat’ı seçin.
 1. Cihazınızdaki DNS ayarlarını değiştirmek hatanın mevcut DNS yapılandırmanızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmenizi sağlar.

  Windows’ta DNS ayarlarını değiştirmek için: Windows arama kutusuna ‘ethernet’ yazın ve Ethernet Özellikleri’ni seçin. Yeni pencerede Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir’i tıklayın. Bir sonraki ekranda Ethernet adaptörüne sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. İnternet Protokolü Sürüm 4’ü (TCP/IPv4) ve ardından altındaki Özellikler butonunu tıklayın. Sonraki pencerenin altındaki ‘Aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan’ı seçin. Google DNS için 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 veya OpenDNS için 208.67.222.222 ve 208.67.220.220’yi girin. Tamam’ı tıklayın.

  Mac’te DNS ayarlarını değiştirmek için: Sistem Tercihlerini ve Ağı Seçin. Gelişmiş’i ve DNS sekmesini tıklayın. Yeni bir DNS sunucusu eklemek için ‘+’ simgesini tıklayın. Google DNS için 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 veya OpenDNS için 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 girin. Tamam’ı ve ardından Uygula’yı tıklayın. Google, OpenDNS veya başka bir DNS sağlayıcı seçebilir, sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz., buradaki amaç, yerel yapılandırmanızı test etmek için bilinen bir çalışan DNS sağlayıcısı kullanmaktır.
DNS_probe_finished_nxdomain Hatasının Sebepleri Nelerdir?
 1. Cihazınıza DNS’i yukarıdaki gibi ayarladığınızda yönlendiricinizde ayarladığınız herhangi bir DNS sunucusu geçersiz kılınır. DNS’inizi bilgisayarınızda veya telefonunuzda ayarlamak istemiyorsanız, bunun yerine yönlendiricinizden de değiştirebilirsiniz. Ancak her yönlendirici farklı yapılandırma yöntemine sahip olduğundan burada en genel yöntemden söz etmek mantıklı olacaktır:

  Sizi yönlendirici yönetici sayfasına götürmesi için bir tarayıcı penceresine 192.168.1.1 yazın. Yönetici hesabı ayrıntılarınızı kullanarak yönlendiricinizde oturum açın. İnternet veya Ağ’ı seçin ve DNS ayarlarını bulun. Bu ayarları düzenlemek veya değiştirmek için Google DNS için 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 veya OpenDNS için 208.67.222.222 ve 208.67.220.220’ı girin. Değişikliği kaydedin.
 1. Yerel hosts dosyası, Windows ve Mac bilgisayarlar tarafından oluşturulan mini bir DNS veritabanı gibidir. Reklamları engellemek ve belirli web siteleri için erişimi engellemek için kullanılabilir. DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının nedeni olmasa da kontrol edilmesi önerilir.

  Windows’ta: Explorer’da ‘C:\Windows\System32\drivers\etc\’ konumuna gidin. Hosts dosyasını bir metin düzenleyicide açın. Ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinin listelenmediğinden emin olmak için tüm girişleri kontrol edin. Listeleniyorsa, girişi silin.

  Mac’te: terminali açın, ‘sudo nano/private/etc\hosts’ yazın ve Enter’a basın. Ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinin listelenmediğinden emin olmak için tüm girişleri kontrol edin. Listeleniyorsa, girişi silin.

 2. Sorunu çözmek için yapabileceğiniz başka bir girişim, Chrome seçeneklerini varsayılanlara sıfırlamaktır. Chrome flag’larını, yani Google tarayıcısı tarafından sunulan ek ve deneysel seçenekleri devre dışı bırakmak veya varsayılan koşullara geri yüklemek için tarayıcının adres çubuğuna chrome://flags yazın ve ardından “Tümünü sıfırla”yı seçin, ardından C’yi yeniden başlatmak için “Yeniden başlat”ı tıklayın.

Özet

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası genellikle DNS önbelleğini temizlemek, ip adresini yenilemek ve farklı DNS sunucularını denemek gibi oldukça basit adımlarla çözülebilmektedir.

Yukarıda DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nedir? sorusunu yanıtlarken sıraladığımız çözüm önerilerini denedikten sonra hala hata alıyorsanız, büyük olasılıkla bir ağ veya DNS sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz.