Doğru Backlink Nedir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Backlink; sitenize doğrudan bağlantı gönderen bağlantıya verilen isimdir. Google, sitelerin arama sonucu değerlemesini yaparken, dışarıdan aldığı bağlantılara büyük önem verir. Bir sitenin aldığı backlink sayısı ne kadar fazla ise, arama sonuçlarında öne çıkma olasılığı da o kadar fazladır. Ancak, bu sistem backlink algoritmasının ilk uygulandığı günden bu yana ciddi biçimde değişiklik göstermiştir. Zira site sahipleri, backlink satan sitelerden çok sayıda link alarak, sitelerini öne çıkarmıştır ki, bu noktada gerçekten öne çıkmayı hak eden sitelerin mağdur olduklarını kabul etmek gerekir. Google yakın zamana kadar bu uygulamayı olduğu gibi sürdürmüş iken yayınladığı bir bildiri ile satın alınan linklerin tespit edilerek, bu linklere sahip sitelerin indeksten silineceğini duyurdu. Yani günümüz koşullarında herhangi bir linki satın almak, sitenize fayda sağlamaz, bilakis zarar verir. Satın alınmış her kötü link, sitenizin arama sonucu değerini azaltır.

Tabii site sahipleri, “eğer link almak yasaksa neden Google hala gelen bağlantılara önem verir?” sorusunu haklı olarak sorar. Bu noktada Google tarafından beyan edilen, toplu link alımlarının yasak olduğu ve link alınan kaynağa göre işlem yapılacağıdır.

İyi link; sitesinden link satışı yapmayan, sitenize link verirken, gerçek verileri kullanan sitelerden gelen linktir. Örneğin; bir haber sitesinde yayımlanan basın bildirisinin altında yer alan link, iyi linktir ve siteniz için faydalıdır. Ancak, bu haber sitesinin herhangi bir yerinde çıkacak textlink, fayda sağlamaz. Yani, gelen bağlantının bulunduğu kaynakta, sizinle veya sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri de içeren metinler olmalıdır. Ve tabii bağlantıyı gönderen sitenin binlerce link çıkışı olmamalıdır. Bunu yanında, sitenizle hiç alakası olmayan bir sektörden link almak da size fayda sağlamaz ve sistem tarafından olumsuz algılanır. Burada yaptığımız açıklamadan kötü linkin ne olduğu da kolayca anlaşılabilir.

Kötü link; sitenizle aynı dili kullanmayan, farklı coğrafyada yer alan ve hiçbir ilişkisi bulunmayan siteden gelen linktir. Bu linkler %99.9 oranında satın alınan linklerdir. Bunu anlamak Google robotları için milisaniyeler kadar işlemi gerektirir. Yani son derece kolay biçimde algılanabilir. Zaten Google yaptığı taramalarda, çok sayıda link çıkışı olan siteleri izlemeye alır ve bu sitelerden link alan siteler de olumsuz değerlendirilir.

Siteniz için doğru backlink almanın en mantıklı yolu, legal platformları kullanarak etkin kalmaktır. Sosyal medya platformları bunun en etkili yoludur. Sitenizin linklerinin sosyal medyada paylaşılmasını sağlayarak, sağlıklı geri beslemeler alabilir, gerçek etkinlikler ile çeşitli haber kaynaklarında sitenizi öne çıkarabilirsiniz. Unutmayın, Google; kandırılması oldukça zor olan bir yapıdır. Sitenizin zarar görmemesi için açıkça illegal sayılmış uygulamaları gerçekleştirmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…