Domain Backorder Nedir? Domain Backorder Ne İşe Yarar?

Domain Backorder Nedir? Domain Backorder Ne İşe Yarar?

Halihazırda başka biri tarafından kaydedilmiş olan bir alan adı için rezervasyon yaptırmak isteyenler buraya! Bugün Domain Backorder Nedir? sorusunun yanıtlarıyla alan adı kayıt işlemlerinde izlenebilecek farklı bir yolu aydınlatıyoruz!

Bilindiği üzere bir İnternet Protokolü (IP) kaynağını temsil eden domain’leri (alan adlarını) kaydetmek genellikle bir yıllık kullanım hakkını almak demektir. Yani bir alan adının tescili, onu kaydeden kişinin sonsuza dek sahibi olduğu anlamına gelmemektedir.

Süresi Dolmuş Alan Adlarına Ne Olur?

Son kullanma tarihi yaklaşan bir alan adını yenilememeye karar verdiğinizde, kullanım hakkından vazgeçmeye / düşmesine izin verdiğinizde, söz konusu domain birdenbire başkası tarafından kaydedilebilir duruma geçmez. Bundan önce “alan adı yaşam döngüsü” olarak bilinen: Süresi Dolmuş (Expired), Kefaret (Redemption), Silme Bekleniyor (Pending drop/deletion) gibi bazı aşamalardan geçmesi gerekir. Bu aşamaların tamamlanması alan adının uzantısına (TLD’ye) bağlı olarak 80 gün kadar sürebilir.

Kayıt işlemi yenilenmeyen alan adlarının kaç gün boyunca sahibi tarafından yenilenebilir durumda bekleyeceği, hangi aşamalardan itibaren genel kullanıma açılacağı gibi detayları Alan Adlarının (Domain) Süresi Dolduktan Sonra Ne Olur? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Domain Backorder Nedir?

Alan adı ön siparişi anlamına gelen domain backorder; süresi dolmuş bir alan adının rezerve edilmesi işlemidir. Bu işlem, bir başkasının adına kayıtlı alan adının kaydedilebilir olur olmaz, sizin adınıza tescil edilmesini sağlayacak bir tür ön sipariş hizmeti ile yapılır.

Domain Backorder, kaydedilmek istenen bir alan adını güvence altına almanın popüler bir yoludur. Ancak, ön siparişin başarılı olacağına dair bir garanti yoktur yani domain başka biri tarafından da kaydedilebilir.

Alan Adı Ön Siparişi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi süresi dolan bir domain’in kaydı yenilenmediğinde alan adı belirli bir süre içinde herkesin kaydedebileceği bir evreye geçer. Bu evrede domain backorder denen alan adı ön sipariş işlemiyle bir alan adı kayıt kuruluşuna ön sipariş vererek söz konusu domain’i kapma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Kulağa biraz karmaşık gelse de aslında oldukça basit olan domain backorder hizmeti için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Düşmek üzere olan alan adları listelerine göz atmak önerilen ilk adımdır.
  • Ön sipariş vermek istediğiniz alan adı için ön sipariş oluşturmak bir sonraki aşamadır. Bunun için alan adı arama / domain sorgulama aracını kullanarak kulanım hakkını almak istediğiniz alan adını aratmalı ve küçük bir ücret ödeyerek ön sipariş için uygun olan alan adı için ön siparişi aktifleştirmelisiniz.
  • Ön sipariş hizmeti, domain’i sizin için izleyemeye başlayacak ve kullanılabilir olduğu anda almaya çalışacaktır.
  • Domain backorder hizmeti veren firma talep ettiğiniz domain’i elde etmeniz için başarılı olursa, alan adının kullanım hakkı size geçecektir ancak söz konusu alan adı için birden fazla teklif veren olmuşsa, bu kez alan adı için bir açık artırma başlatılır. Genellikle oturum 24 saat sürer ve en yüksek teklifi veren açık artırmayı kazanır.

Süreç; müşteri adına alan adlarını kaydetmekten ve yönetmekten sorumlu olan akredite şirketlere göre ya da farklı ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı ön sipariş araçları, piyasaya sürülmek üzere olan alan adlarının listesine önceden göz atmanız ve listedeki domain’lerden herhangi birinin yeniden sipariş edilmeye değer olup olmadığına karar vermeniz için işlevsel kriterler sunar. Örneğin 5 gün içinde süresi dolmak üzere olan tüm alan adlarını gösteren büyük ve güncel bir veritabanında arama yapabilir ve tüm alan adlarını; backlink’ler, ip popülerliği, Moz otoritesi, SemRush, AlexaRank gibi pek çok SEO metriğine göre filtreleyebilirsiniz. Alan adlarını ‘… ile başlayan’ veya ‘… ile biten’ şeklinde sıralamayı mümkün kılan araçlar da mevcuttur.

Ayrıca genellikle kısa olan veya güçlü bir çevrimiçi varlık yaratması muhtemel popüler anahtar kelimeleri içeren bazı domain’ler diğerlerinden daha değerli olduğundan backorder hizmetlerinden bir kısmı; her hafta, domain uzmanlarından oluşan bir ekibin düşmek üzere olan en popüler alan adlarını seçmesi şeklinde de hizmet verir. Böylece en değerlilere göz diktiyseniz binlerce alan adı arasında zaman harcamamış olursunuz.

Domain Backorder’ın Avantajları Nelerdir?

  • Domain Backorder halihazırda kayıtlı olan ancak süresi dolmak üzere olan bir alan adını kolaylıkla almaya çalışabileceğiniz bir süreç sunar.
  • Söz konusu domain’i genel kullanıma sunulmadan önce güvence altına almanızı sağlayan hizmet sayesinde başkasına ait bir alan adını almak isteyenler domain’in kaydedilebilir olup olmadığını sürekli olarak kontrol etmek zorunda kalmaz, ön sipariş hizmeti bunu sizin yerinize yapacaktır.
  • Düşen alan adlarından bazıları son derece değerlidir ve yeni bir proje başlatmak veya bir alan adına herkesten önce yatırım yapmak için harika bir fırsatı temsil eder.
  • Güçlü backlink’lere sahip olan veya yıllanmış alan adlarına olan talebin, dünya çapındaki birçok SEO uzmanının kullanılabilir hale gelmesini beklemesiyle son derece yüksek olduğu söylenebilir. Bu nedenle eğer bir domain backorder hizmeti yerine manuel kayıt işlemini tercih ederseniz rekabet etmeniz gereken sadece sizin gibi insanlar değildir. Aynı zamanda piyasadaki diğer tüm sipariş hizmetlerinden daha hızlı olmanız gerekir, bu da başarı veya başarısızlık marjını milisaniyeler haline getirir.

Domain Backorder’ın Riskleri Nelerdir? Herkes Kullanabilir mi?

Domain backorder sistemiyle, alan adları için ön sipariş vermek yasaldır. Herkes ICANN sertifikalı bir kayıt şirketi aracılığıyla tescil ettirmek istediği alan adı için ön sipariş verebilir. Ancak aynı anda birçok kayıt şirketi belirli bir domain’i elde etmeye çalışabileceğinden ve alan adları “ilk gelen alır” esasına göre alındığından, domain backorder hizmetleri alan adına sahip olacağınızın garantisini veremez. Buna rağmen bu sistem, düşmek üzere olan bir alan adını almanın en iyi yoludur. Çünkü manuel olarak kaydetmeye çalışmak çoğunlukla çok geç kalacağınız anlamına gelebilir.

Alan adı ön siparişinde alan adının başka biri tarafından kaydedilmesi olasılığı dışında karşılaşılabilen diğer durumlar; domain’in asıl sahibinin alan adını yenilemesi veya alan adının açık artırmayla satılmasıdır.

Kayıt şirketi, ön sipariş verilmiş bir alan adının kaydedilmesini sağlamada başarısız olursa, genellikle ön sipariş ücretini iade eder, bu bakımdan süreç risksizdir. Belki de ön sipariş vermenin en iyi yanı, alan adını alamadığınız sürece sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecek olmasıdır.

Bu noktada bilinmesi gereken bir diğer konu çok nadir de olsa bazı alan adlarının ön sipariş için kullanılamaz olduğudur, TLD’lerin bazıları ön sipariş hizmetleri tarafından desteklenmez.

Ayrıca önsiparişle aldığınız bir alan adı veya içindeki belirli anahtar kelimeler, telif hakkı veya ticari marka kuralları gereği kayıt için elverişsizse söz konusu markayı temsil eden avukatın sizinle temasa geçmesi an meselesi olabilir ve alan adını devretmek zorunda kalabilirsiniz.

Özet

Süresi dolan alan adlarının yenilenmemesi veya silinmesi nedeniyle her gün milyonlarca domain düşmektedir. Alan Adı Ön Siparişi / Domain Backorder kayıtlı bir alan adını yeniden kayıt için uygun hale geldiği anda almanızı sağlayan işlevsel bir hizmettir. Ön sipariş sistemi, seçtiğiniz alan adını takip ederek yeniden kaydedilebilir olduğu an sizin için tescil etmeye çalışır. Kısaca Domain Backorder Nedir? sorusunu önceden kaydedilmiş olan bir alan adının genel kayda açılmadan önce talep edilebildiği süreç olarak tanımlayabiliriz.