Domain Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne işe Yarar?


Gerçekte her web sitesinin adresi 185.15.40.67 şeklinde internet protokolü anlamındaki IP denen uzun bir sayı dizisinden oluşur. Ancak bu uzun sayı dizilerini akılda tutarak web sitelerine erişmek kolay olmayacağından, alan adları (domain) kullanılmaktadır. Böylece ziyaretçiler adres çubuğuna .com, .net gibi uzantıları olan bir alan adı yazarak o siteye ait içeriğe ulaşmış olur.

Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir?

Web sitenizi içeriğine göre  kategorilere ayırmanızı sağlayan ve tek başına bir web sitesi gibi çalışan sayfalar oluşturmanıza yarayan uzantılara subdomain denir. 

Alt alan adları yani subdomainler; online satış, forum, galeri, destek ve blog gibi farklı içerikteki bölümler için yeni bir domain almak yerine; www.forum.websitenizinadı.com şeklinde ana alan adının önüne eklenir. 

Subdomain sayfalarında linkler vererek sitenizi güçlendirebilir, her web sitesi için 100 adete kadar subdomain kullanabilir, subdomainlerle farklı hedef kitlelerine ulaşabilir ve trafiğinizi artırarak Google sıralamalarında gözünüzü üst sıralara  dikebilirsiniz.

Domain Kaydı ya da Domain Tescil Nedir?

“Domain almak” diye bilinen domain kaydı; aslında ICANN’nin  (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) yetkilendirdiği domain tescil firmaları aracılığı ile yapılan  bir kiralama işlemidir. 

Domain kaydı ya da alan adı tescil işlemi yaptığınızda; siteniz için seçtiğiniz ismi; TLD denen .com, .info gibi uzantılardan dilediğiniz biriyle birleştirerek en az 1 yıl bu alan adının kullanım hakkına sahip olursunuz. 

Domain Nasıl kullanılır?

Sırf adresi var diye bir evin, kullanılabilir olduğunu iddia edemeyiz. Domain kaydı yaparak sitenizinadı.com şeklinde bir adrese sahip olmanız da web sitenizin olduğu anlamına gelmiyor. Domaine ek olarak ihtiyacınız olan şey; web sitenizin konumlanacağı bir arsa yani hosting hizmetidir. Hosting, web sitenize ait içeriğin sunucu denen gelişmiş bilgisayarlarda barındırılacağı alan anlamına gelir. Hosting de aynı domain gibi satın alınmayan, belirli bir süre için kiralanan bir hizmettir. 

Domain kaydı yaptırmak ve hosting paketi seçmek, web sitenizin temellerini atmak gibidir ve bu aşamaları tamamladığınızda; inşaatı yükseltmeye yani sitenizi tasarlamaya başlayabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Domain Uzantıları

Verisign 2019’un ikinci çeyreğinde, tüm Dünya’da kayıtlı domain sayısını 354,7 milyon olarak açıklamıştır. Bunun 156.1 milyonu .com ve .net uzantılı web adreslerinden oluşmaktadır.

.com, .com.tr, .org, .net, .biz  gibi en çok bilinenlerine ek olarak, son zamanlarda oldukça işlevsel TLD’ler de yaygınlaşmaya başlamıştır;

.xyz .store .tech .site .top

.istanbul .blog .center .online .vip

.shop .cafe .life .work .ltd

.futbol .market .game .club .baby

.best .art .space .city .fun

Dünya’da en çok kaydedilen domain uzantısı olan .com “ticari” anlamına gelen “commercial” kelimesinin kısaltılmış halidir. Başlangıçta ticari firmaların web siteleri için düşünülse de günümüzde her tür web sitesi için kullanılmaktadır. 

Yapılan araştırmalar; 

 • .com uzantılı alan adlarının büyük oranda daha akılda kalıcı olduğunu, 
 • diğer uzantılara sahip web adreslerinden daha güvenilir algılandığını,
 • çoğu kullanıcının bir web adresini yanlış hatırladığında .com ile bittiğini varsaydığını göstermektedir.

 

Ağ ve şebeke anlamına gelen “network” kelimesinin kısaltılmışı olan .net uzantısı; genelde karar verilen alan adı için .com uzantılı versiyonun önceden başkası tarafından alınmış olması durumunda en iyi alternatif olarak görülmekte.

İngilizcede “organization” kelimesinin kısaltılmışı olan .org uzantısı; çoğunlukla resmi kurumlar, dernekler ve kar amacı gütmeyen kuruluşların web adreslerinde gördüğümüz popüler uzantılardan biri.

Bilgi anlamına gelen information kelimesinin kısaltılmışı olan .info ise; internet kullanıcılarının çoğu aradığı bilgiye hızlıca ulaşmayı amaçladığından, birçok web sitesi için oldukça mantıklı bir seçimdir.

Türkçe Karakterli Domain Nedir?

İsminde Türkçe karakterler bulunan kişi ve firmalar; ş, ö gibi harflerin noktasızları yerine, kendilerini içeren alan adı kullanabilmektedir. Ayrıca internet kullanıcıları “ı,ğ,ü,ş,ö,ç” harflerinin bulunmadığı adresleri kullanmaya alışkın olsa da, site sahipleri; alan adının Türkçe karakterli versiyonunu da alarak taklit edilmeyi önlemeye çalışmaktadır.

Özellikle yerli domain denen .tr uzantılı domainlerin, Türkçe karakterli domainler ile kullanılmaya başlanması önceden alınamayan pek çok domain için muhteşem bir fırsata dönüşebilmektedir.

Ülke Domaini Nedir? 

.tr (Türkiye), .nl (Netherlands), .de (Germany), .cn (China), .uk (United Kingdom) gibi ülke isimlerinin kısaltılmış halleri de uzantı olarak kullanılmaktadır. Böylece hedef kitlenizin bulunduğu ülkenin sınırları içinde, marka adınızın başkaları tarafından farklı domainler ile taklit edilmesinin önüne geçmiş olursunuz. 

Çin’e ait olan .cn uzantısı 23 milyon domain kaydı ile en fazla kullanılan ülke uzantısıdır. 1500 kişilik nüfusa sahip olan ve ücretsiz domain kaydı yapan Tokelau,  22.5 milyon .tk uzantılı domain ile ikinci sırada yer alıyor (Verisign, 2019).

Yerli Domain ya da .tr Uzantılı Domain Nedir?

Türkiye’de faaliyet gösteren kişi veya kurumlar tarafından tercih edilen genellikle ticari sitelerin kullandığı .tr uzantılı alan adları yerli domain olarak bilinmektedir. Yerli domain satın alabilmeniz için bazı belgeler istenmekte ve almak istediğiniz isim ile ticari ünvanınızın aynı olması gerekmektedir.

Yerli Domain için Gereken Belgeler Nelerdir?

adınızsoyadınız.com.tr gibi kendi adınıza ait .com.tr uzantılı bir domaine sahip olmak için kimlik bilgileri ile başvurulan domain birebir uyuşuyorsa, nüfus cüzdanı fotokopisi dışında belge gerekmemektedir.

Ancak .com.tr uzantılı alan adı almak isteyen ticari amaçlı tüzel kişiler ve kuruluşlar için aşağıdaki belgelerden herhangi biri gerekmektedir;

 • Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet Belgesi”, 
 • “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı, 
 • Türk Patent Enstitüsü’nden alınmış “Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi”, 
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi” ya da “Ticari Sicil Gazetesi” 

Ayrıca;

 •  Vakıf, dernek ya da odalar için; “Dernek Tüzüğü”, “Vakıf Senedi” ya da “Kuruluş Kanunu”
 • Otel ve tatil köyleri için; Turizm Bakanlığı’ndan alınmış “Turizm İşletmesi Belgesi”
 • Seyahat acenteleri için; Turizm Bakanlığı’ndan alınmış “Seyahat Acentesi İşletme Belgesi”
 • Televizyon programları için; Kültür Bakanlığı’ndan alınmış “Televizyon Gösterim Belgesi”
 • Film adları için; Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nden alınmış kayıt tescil belgesi
 • Sanatçılar için; Bağlı bulundukları meslek birliği, dernek ya da odadan(MESAM, SESAM, ÇASOD, vb.) üye kayıt belgesi
 • Özel hastaneler için; Sağlık Bakanlığı’ndan alınmış “Özel Hastane Açılış ve Mesul Müdürlük Ruhsatı”
 • İrtibat büroları için; Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden alınmış “İrtibat Bürosu Açılım Belgesi”
 • Yabancı bir kuruluşun Türkiye distribütörlüğünü ya da temsilciliğini yapan kuruluşlar için başvurulan domaine ait tescil belgesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra isim sahibi şirketin başvurulan alan adının distribütör ya da temsilci şirket tarafından alınabileceğine dair iznini belgeleyen antetli kağıtları üzerinde, imzalı ve kaşeli yetki belgesi
 • Radyo ve televizyonlar için; Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ndan alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazı
 • Dergi ve gazeteler için; “derginin/gazetenin aslı” ve “Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi”
 • Süresiz yayınlar için; yayının aslı
 • İlaç isimleri için; “Yabancı Tıbbi Müstahzarlar Ruhsatnamesi”
 • Çiftlikler için; bağlı bulunduğu ziraat odasından kayıt belgesi.
 • Gemiler için; “Türkiye Cumhuriyeti Gemi Tasdiknamesi”
 • Fuarlar için; Resmi Gazetede yayınlanan “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Fuar Takvimi Tebliği” veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan “Fuar İzni Yazısı”
 • Özel numaralar için; Türk Telekomünikasyon Kurumundan alınan “Özel Servis Numarası Tahsis Belgesi” gerekmektedir.

Domain Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Web siteniz için seçtiğiniz alan adının daha önceden alınmış olup olmadığını öğrenmenizi ve belirlediğiniz domain seçeneklerinden müsait olanı bulmanızı sağlayan işleme Domain Sorgulama denir. 

Turhost domain sorgulama aracı ile; kayıt ettirmek istediğiniz alan adının uygunluğunu kontrol etmek için; domain sorgulama çubuğuna, karar verdiğiniz alan adını yazıp “Sorgula” butonuna tıklamanız yeterli. 

Sorgulama yaptığınız domain alınabilir durumdaysa “Kayıt” butonuna tıklayınız. Ekranın sağ üst köşesinde bulunan sepetteki tamamla butonuna basarak ödeme işlemine geçebilir ve hayalinizdeki alan adına kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Önemli Bilgilendirme:

WHOIS denen domain kayıt bilgileri güncel olmadığında, alan adınız ICANN tarafından askıya alındığı için, kayıt işleminin ardından Turhost Müşteri Paneli’ne giriş yaparak “Sorumlu Bilgileri/WHOIS” bölümündeki bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayınız!


Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir