Domain Transferi Nedir?

Domain Transferi Nedir?

Domain transferi nedir? sorusunu bir alan adını mevcut domain sağlayıcısından diğerine taşımak şeklinde yanıtlayabiliriz.

Bu yazıda ele alacağımız bu işlem dış transfer olarak da bilinir. İç transfer ise, bir domain’in aynı kayıt operatörü içinde başka bir kullanıcıya transfer edilmesine denir.

Domain Transferi Koşulları Nelerdir?

Web sitesi sahipleri mevcut hosting firmasını; genellikle sitelerinin yavaş yüklenmesi ya da diğer firmaların daha uygun fiyatlar sunması gibi nedenlerle değiştirmek isteyebilir. Bu da domain’lerin transferini gerektirir.

 • Aktarım işlemi sırasında iki firmanın da sizinle iletişime geçmesi gerekeceğinden iletişim bilgilerinizin güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için mevcut kayıt firmanızın kullanıcı kontrol panelinden hesap ayrıntılarınızı kontrol ederek adınızın, telefon numaranızın ve e-posta adresinizin doğru olduğundan emin olmalısınız, eksik bilgiler transferin daha uzun sürmesine veya reddedilmesine neden olabilir.
 • Eğer bilgi@siteniz.com gibi alan adınıza bağlı bir e-posta hizmeti kullanıyorsanız transferlerde bu tip e-posta hesaplarının genellikle devre dışı bırakıldığını bilmelisiniz. Bu nedenle aktarım işlemine başlamadan önce yedek bir e-posta adresinizin olması önerilir.

 • Domain düzenleme ve denetleme konusunda en yetkili kurum olan ICANN kuralları uyarınca, alan adınızı son 60 gün içinde oluşturduysanız veya transfer ettiyseniz, bu 60 gün dolana dek alan adınızı transfer edemezsiniz.

 • Süresi dolmuş domain’lerin de yenileme ücretleri ödenmeden transfer edilmesi mümkün değildir.

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

 1. Transfer kilitleri, alan adınızın bilginiz olmadan transfer edilmesini engeller. Bu nedenle alan adları varsayılan olarak kilitlidir. Transfere başlamadan önce alan adınızın kayıtlı olduğu şirketin kontrol panelinden; transfer etmek istediğiniz domain için “transfer kilidini aç” seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

 2. Alan adınızı transfer etmek için; mevcut kayıt firmanız ile yeni firma arasında köprü görevi gören bir transfer kodu kullanılır. Transfer kodlarına alan adınızın bir kayıt şirketinden diğerine transferi için izninizin olduğundan emin olunması amacıyla ihtiyaç duyulur. Bazı firmalar transfer kodu talebinizden sonra genellikle e-posta ile kodu gönderir, bazıları ise kodların kendi kontrol panellerinden otomatik olarak oluşturulmasına izin verir.

 3. Transfer kodunuzu aldıktan sonra yeni kayıt şirketinizde oluşturduğunuz hesapta transfer sayfasına kodu girmeniz gerekir. Eğer kod eşleşmezse, transfer gerçekleşmez ve baştan başlamak zorunda kalabilirsiniz. Bazı firmalar domain sorgulama aracıyla transfer edilecek alan adını arattığınızda transfer butonu ile listelenmesini sağlar, bu şekilde de transfer işlemini başlatabilirsiniz.

 4. Transfer kodunu girdiğinizde, iki firma da iletişim bilgilerinizi ve aktarımı resmi olarak onaylamanız için sizinle iletişime geçecektir.

 5. Bazı firmalar bu aşamada alan adı transferi için ödeme yapmanızı ister, bazılarında domain transferi tamamen ücretsizdir.

 6. Alan adınızın yeni hosting firmasında yapılandırılması için genellikle birkaç gün beklemeniz gerekebilir. Bu süre zarfında, web siteniz önceki hosting şirketi üzerinden erişilebilir durumda olmalıdır.

Domain Transferinde Sık Yaşanan Sorunlar

 • Alan adı kilitli olabilir. Bu durumda WHOIS sorgulamasında domain durum kodu; “Müşteri Transferi Yasak” (clientTransferProhibited) şeklinde görülür. Alan Adlarının (Domain) Süresi Dolduktan Sonra Ne Olur? adlı yazımızdan EPP kodları denen alan adı durum kodları hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

 • .ORG gibi uzantılara sahip bazı alan adlarında güvenlik nedeniyle kod kısa bir süre içinde kullanılmazsa otomatik olarak değiştirilir. Bu nedenle aktarım başarısız olabilir.

 • WHOIS dizininde listelenen e-posta adresiniz doğru olmayabilir ve transferi onaylamak için e-postaya erişebilmeniz gerekir. Transfere başlamadan önce WHOIS kayıtlarındaki e-posta adresinizin güncel veya doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 • Yeni tescil edilmiş ya da yeni transfer edilmiş domain’lerin 60 günlük süresi dolmadan transfer edilmeye çalışılması da sık karşılaşılan durumlardandır.

Özet

Alan adınızı farklı bir domain/hosting firmasına transfer etmek istiyorsanız, transfer kilidi açılmalı, alan adınız en az 60 gün önce oluşturulmuş ya da transfer edilmiş olmalıdır. İletişim bilgilerinizin ve transfer kodunun doğruluğu aktarım işleminin sorunsuz tamamlanması için önemlidir.

Sonuç olarak domain’inizin bulunduğu şirketi değiştirmek; Domain transferi nedir? sorusunun yanıtıdır. Transfer işlemi sırasında oluşabilecek aksaklıkların engellenmesi adına yenileme tarihinin dolmasını beklemeden son 15 günde transfer işlemlerine başlanması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.