Domain Whois Sorgulama Nedir?

Whois sorgulama, alan adlarının kayıt tarihi, tescil firması, DNS’leri ve kayıt sahibinin iletişim bilgilerinin yer aldığı sorgulama sistemidir. Alan adının kime ait olduğunu öğrenmek için Turhost akıllı whois sorgulama aracını kullanarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Whois, Tükçe’de domain sahiplik bilgileri olarak çevrilmektedir.

Neden Whois Sorgulaması Yapmalıyım?

Yeni bir domain kayıt etmek istediğinizde, daha önce başkası tarafından kayıt edilmiş olabilir. Bu durumda domain whois sorgulaması yaparak, kayıt tarihinin biteceği gün hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca telif hakları ihlali, spam ya da pishining saldırısına maruz kaldığınızda, whois bilgileri üzerinden ilgili kişi ile irtibata geçebilir, domain kayıt firmasına konu ile ilgili bildirimde bulunarak domain’in askıya alınmasını talep edebilirsiniz.

Whois Bilgileri %100 Doğru mudur?

Dünyada domain sektöründe en üst kuruluş ICANN’dir. Whois bilgileri güncel olmayan alan adları ICANN kuralları gereği askıya alınabilir. Bu nedenle domain kayıt ederken, belirtilen whois bilgileri eksiksiz ve güncel olmalıdır. Ancak bu kurala dikkat etmeyen ya da kötü amaçlı projeler üzerinden çalışan domain sahipleri ad-soyad, telefon, e-posta ya da açık adres bilgilerini tam olarak doğru yazmayabilir. Bu durumda domain’in kayıt edildiği firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Domain kayıt firması whois sorgulama sonuçlarının en üst kısmında “Registrar” olarak belirtilir.

Domain Whois Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turhost whois sorgulama sayfasında bulunan akıllı sorgulama aracına domain’i yazınız ve “Sorgula” butonuna tıklayınız.  

Alt kısımda, çıkan sonuçların sağ tarafında bulunan “Whois” butonuna tıkladığınızda, sorgulama yaptığınız domain’e ait tüm sahiplik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Domain Whois Gizleme Nasıl Yapılır?

Turhost gelişmiş panel üzerinden, “Alan Adları” sekmesine tıklayınız. Whois bilgilerini gizlemek istediğini domaini seçerek “Yönet” butonuna tıklayınız. Açılan domain kontrol paneli üzerinde sol menüde bulunan “Sorumlu Bilgileri/Whois” sekmesine tıklayınız. Sağ üst kısımda yer alan “Whois Korumasını Etkinleştir” butonuna tıkladığınızda, alan adı whois gizleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bu bölümden ayrıca, kayıtlı alan adınıza ait whois bilgilerini görüntüleyebilir, tüm domain whois bilgileri güncelleyebilirsiniz.

Turhost, ücretsiz whois gizleme özelliği ile hiçbir ek ücret ödemeden tüm alan adlarınızın whois bilgilerini gizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir?
Subdomain, ana domain altında açılan ve subdomain.domain.com olarak görünen alan adıdır. Türkçe’de “Alt Alan Adı” olarak da isimlendirilmektedir.…