WHOIS Sorgulama Nedir?

WHOIS, bir domainin kime ait olduğunu öğrenmemizi sağlayan veri tabanıdır.

WHOIS sorgulama ise bu veritabanını kullanarak bir alan adının kayıt tarihi, tescil firması ve kayıt sahibinin e-posta ve telefon numarası gibi bilgilerin yer aldığı sorgulama sistemidir.

WHOIS Sorgulaması Ne İşe Yarar?

  • Yeni bir site kurmak için belirlediğiniz alan adı önceden alınmış olabilir. Farklı domain alternatifleri ilginizi çekmiyorsa ve web siteniz için tescil ettirmek istediğiniz alan adını önceden kaydeden kişiden satın almak isterseniz WHOIS sorgulaması işinizi kolaylaştıracaktır.

WHOIS veritabanından domainin sahibine ait iletişim bilgilerini ve kayıt tarihinin biteceği günü öğrenebilir ve alan adını almak için teklif gönderebilirsiniz.

  • Ayrıca telif hakları ihlali, spam ya da pishining saldırısına maruz kaldığınızda, whois bilgileri üzerinden ilgili kişi ile irtibata geçebilir, domain kayıt firmasına konu ile ilgili bildirimde bulunarak domain’in askıya alınmasını talep edebilirsiniz.

WHOIS Bilgileri % 100 Doğru mudur?

ICANN; domain düzenleme ve denetleme yetkisi bulunan Dünya çapında en yetkili kurumdur. WHOIS bilgileri güncel olmayan alan adları ICANN kuralları gereği askıya alınabilir.

Bu nedenle domain kayıt ederken, alan adı sahibinin vermesi gereken bilgiler eksiksiz ve güncel olmalıdır.

WHOIS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir alan adının kime ait olduğunu ücretsiz olarak öğrenmek için Turhost WHOIS sorgulama aracını kullanabilirsiniz.

Sahibini öğrenmek istediğiniz alan adını, google.com ya da youtube.com şeklinde sorgulama çubuğuna yazıp sorgula butonuna tıklayınız.

Böylece, aşağıda görüldüğü gibi; domainin kayıt edildiği tarihi, yenilendiği (güncellenme) tarihi, süresinin dolacağı tarihi, yaşını ve kimin ya da hangi şirketin üzerine kayıt edildiği gibi bilgilerini öğrenebilirsiniz.

google.com için WHOIS sorgulaması yapıldığında ulaşılan bilgiler
google.com için WHOIS sorgulaması yapıldığında ulaşılan bilgiler

WHOIS Gizleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin sahiplerine ait WHOIS bilgileri, internet ortamında herkesin ulaşabileceği şekilde bulunduğundan, isim ve iletişim bilgilerinizin gizli tutulmasını isteyebilirsiniz.

Turhost müşterileri WHOIS bilgilerini nasıl gizleyebilir?

  • Turhost gelişmiş panel üzerinden, “Alan Adları” sekmesine tıklayınız. 
  • Whois bilgilerini gizlemek istediğiniz domaini seçerek “Yönet” butonuna tıklayınız.
  • Açılan domain kontrol paneli üzerinde sol menüde bulunan “Sorumlu Bilgileri/Whois” sekmesine tıklayınız.
  • Sağ üst kısımda yer alan “WHOIS Korumasını Etkinleştir” butonuna tıkladığınızda, WHOIS gizleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bu bölümden ayrıca, kayıtlı alan adınıza ait WHOIS bilgilerinizi görüntüleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Devamı
Domain Yenileme Nedir?
Şirketlerin ya da kişilerin online kimliğinin önemli bir parçası olan alan adları hakkında en büyük tatsızlığın, domain yenileme işleminin unutulması olduğunu biliyor musunuz?