Donanımsal Firewall Nedir?


Donanımsal firewall, günümüzde donanımsal güvenlik ihtiyaçlarının önüne geçmiş durumdadır ki, siber suçların oranı her geçen gün artmaktadır. Veri merkezileri ve dışarıdan bağlantı kabul eden tüm sunucu ve istemci birimlerinin de güvenliğinin sağlanması son derece önemlidir. Donanımsal Firewall bu maksatla geliştirilen bir teknolojidir ve bu teknolojinin yazılımsal ve donanımsal sürümleri bulunmaktadır. İhtiyaca ve güvenlik ihtiyacının niteliğine göre Donanımsal Firewall veya Yazılımsal Firewall tercih edilebilir.

Firewall Nedir?

İnternet sunucular ve istemciler arasında serbest veri trafiğinin kesintisiz devam ettiği bir zemindir. Sıradan kullanıcılar, veri trafiğinin işlediği hat hakkında nerdeyse hiçbir bilgiye sahip değildir. İyi niyetli kullanıcılar için bir güvenlik ihtiyacı da esasen gerekli değildir. Ancak, bu serbest veri trafiği içerisinde elbette kötü niyetli kişi ve örgütlenmeler de bulunur. Çeşitli amaçlarla sunuculara ve hatta bu sunucularda bulunan sitelere giren kullanıcılara erişebilen korsanlar ve korsan yazılımlar; kullanıcıların kişisel bilgilerinden, finansal bilgilerine kadar bir çok veriye erişebilir, sunucuyu veya istemciyi ele geçirip etkisiz kılabilir. Bunu engellemek için kurulmuş sistemlere firewall ismi verilmektedir. Firewall; şüpheli etkinlikleri kendi algoritması üzerinden tespit eder ve engeller. İşte bu noktada engelleme eylemini hangi altyapıyı kullanarak gerçekleştirdiği önemlidir. Zira, bir çok durumda yazılımsal firewall uygulamaları da korsanlar tarafından ele geçirebilmekte ve etkisiz kılınabilmektedir. Oysa donanımsal firewall sistemlerini uzaktan etkisiz kılmak neredeyse imkansızdır.

Donanımsal Firewall ve Yazılımsal Firewall Farkı

Yazılımsal Firewall uygulamaları, sistemin yönetimini tehditlere karşı yazılımla koruyan bir yapıdır. Çoğu zaman etkilidir, ancak yoğun saldırılar halinde hassas verilerin bulunduğu kaynakları korumakta yetersiz olabilir. Zira yazılımsal firewall, sunucunun diğer bileşenleri ile aynı sistem kaynaklarını kullanır ve sistemde meydana gelecek herhangi bir sorun, firewall yazılımını da etkisiz hale getirebilir. Bu nedenle Donanımsal Firewall, özellikle kritik verilerin bulunduğu sunucu merkezleri için ve hassas iletişimin söz konusu olduğu iletişim birimleri için oldukça önemli bir bileşendir. Herhangi bir sistem kaynağı kullanmaz ve sisteme intikal edilmiş olsa dahi dışarıdan müdahale ederek erişimi bütünüyle durdurabilir. Yanı Donanımsal Firewall için; “tehlike anında, yazılımı kapatan değil, bilgisayarın fişini çeken bir arabirimdir” demek doğru olacaktır. Yalnız Donanımsal Firewall ilk kurulum maliyetleri bakımından yazılımlara göre daha maliyetli olduğundan, özellikle düşük bütçeli sunucular için yüksek bir maliyet olabilir. Kimi veri merkezleri, hosting ve sunucu hizmetlerinde bu bileşeni uygun fiyatlarla veya ücretsiz sunabilmektedir.

Firewall Hizmetlerimizi incelemek için tıklayınız. Daha detaylı bilgilendirme almak için bizimle iletişime geçiniz.


Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir