E-mail Listesi Oluşturma Yolları

E-mail Listesi Oluşturma Yolları

Diğer pazarlama stratejilerinden dört kat daha yüksek yatırım getirisi sunan e-posta pazarlamasıyla potansiyel müşterilerinizin sayısını artırmanız; e-posta listenizi bilinçli bir şekilde büyütmenizle doğru orantılıdır. Sağlıklı bir e-posta listesine sahipseniz, markanızla ilgilenenlerle iletişimde kalmanız ve onları sadık müşterilere dönüştürmeniz kolaylaşır. Güçlü bir pazarlama stratejisi arıyorsanız e-mail listesi oluşturma yolları hakkında aşağıda yer alan başarısı kanıtlanmış güncel taktiklere göz atabilirsiniz:

Kullanıcı Dostu Formlar

Formlar, web sitenize göz atan ziyaretçilerin listenize abone olmaları için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerdendir. Formların web sitelerine eklenmesi oldukça kolaydır ve işe yaradıkları da araştırmalarla defalarca kanıtlanmıştır.

Formlara Dair Uyarılar

Türlerini açıklamadan önce, formlarınızda dikkat etmeniz gereken kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Formunuzun potansiyel müşterilerinizin e-posta listenize abone olduklarında elde edeceği avantajı açıklayan çekici bir başlığı olmalıdır.
  • Kısa ve net bir açıklama satırı içeren ve yalnızca gerekli iletişim bilgilerini isteyen basit bir form kullanmaya çalışmalısınız. Formunuzun uzunluğu ile listenize kayıt olanların sayısının ters orantılı olduğunu unutmayın.
  • Ziyaretçilerinizi ikna edecek, klişelerden uzak, yaratıcı bir harekete geçirici mesaj bulduğunuzdan emin olun.

Form Türleri

Ziyaretçilerinizden e-posta adresi toplamanın en şık yollarından biri ana sayfadaki içerikler arasına ve blog gönderilerinizin içine cazip bir teklif eşliğinde zariflikle hazırlanmış sade bir widget yerleştirmektir. Bunu, belirli sayıda paragraftan sonra görünecek şekilde ve mevcut abonelere gösterilmeyecek şekilde programlayabilirsiniz.

Daha etkileşimli bir yaklaşım tercih edenler, hem pop-up denen açılır pencereleri hem widget’ları birlikte kullanarak daha hızlı sonuçlar almak isteyebilir.

Ancak interruption marketing denen ve içeriğin üzerini kaplayan sayfalar veya açılır pencereler; kullanıcılara ilerlemeden önce ekranla etkileşime girmekten başka seçenek bırakmadığından uzak durulması gereken bir yöntem. Hatta Google’ın, bu müdahaleci formlara sahip web sitelerinin sıralamasını sekteye uğratacağı görüşü de oldukça baskın.

Ziyaretçilerinizi rahatsız edici yöntemlerle e-posta adresleri toplamaya çalışmak yolculuğunuzu zorlaştırabilir; yükseltmek için çabaladığınız arama motoru konumunuzu koruyamayabilirsiniz.

Welcome mat denen ve karşılama formu olarak çevirebileceğimiz benzer bir form yöntemi, bir ziyaretçi web sitenize ilk girdiğinde gösterilen bir teklif sunulması anlamına geliyor. Karşılama formları da yukarıda söz edilen endişelere neden olsa da doğru uygulanırsa, ciddi bir kayıt potansiyeli oluşturabilir. Bu stratejiyi bir tanıtım webinarına kayıt olma amacıyla ana sayfada uygulayan ve birkaç günde email listesinde %70’lik artış kaydeden Fedora gibi siteler mevcut. Ancak, Google’ın pop-up cezası nedeniyle oyunu güvenli bir şekilde oynamak istiyorsanız bu yöntemi yalnızca masaüstü cihazlar için etkinleştirmenizde yarar var.

Floating bars bir web sayfasının üzerine veya altına gelen ve ziyaretçi alta indikçe “kayan” ve oldukça etkili sonuçlar doğuran bir başka form türü.

Exit-intent popup ise ziyaretçilerin ekranın sağ üst köşesine doğru hızlı fare hareketi (x şeklideki kapat butonuna doğru) ve sayfa dışı bağlantılara tıklama şeklindeki sayfadan ayrılma niyeti sezilince gösterilen formlara deniyor.

Bu tip açılır pencereler ürün sayfasına yönlendirmekten e-posta listesini büyütmeye kadar farklı amaçlarla kullanılmakta. Ziyaretçinin içerikle etkileşim kurmasından sonra açılan exit-intent türündeki formların, diğerleri kadar müdahaleci olmamasına rağmen Wall Street’in bülten aboneliklerini % 279 oranında artırdığı billiniyor.

Bonus İçerik

Ziyaretçilerinize e-posta adresleri karşılığında e-kitaplar ve yararlı blog yazıları gibi bonus içerikler sunmanız dönüşüm oranlarınızı bir ay gibi kısa bir sürede ikiye katlayabilir.

Bunun için hedef kitlenizin cazip bulacağı PDF rehberler, eğitim materyalleri, kontrol listeleri (checklist), .eps ya da .psd formatında tasarımlar, yazdırılabilir kılavuzlar, webinarlar, raporlar, diyagramlar, dergiler, videolar ve ses kayıtları kullanabilirsiniz.

Açılış Sayfaları

Landing page açılış sayfası anlamına gelen yüksek dönüşüm için tek bir harekete geçirme ifadesine odaklanacak şekilde tasarlanmış bir web sayfasıdır. E-posta pazarlamasında çokça başvurulan bir yöntem olan açılış sayfaları hakkında isabetli taktiklere ulaşmak isterseniz Landing Page Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya

  • Facebook, markaların call to action denen ve “Kaydol”, “Ücretsiz İndir” gibi harekete geçirici mesaj taşıyan butonları kapak fotoğraflarının hemen altına koymasına izin veriyor. Ayrıca Facebook reklamları sadece satış amacıyla değil tıklandığında açılış sayfalarınıza bağlanacak ve e-posta adresleri toplayacak şekilde de kullanılabiliyor.
  • Twitter’da ana sayfanızın sağ üst köşesindeki dişli çark simgesini tıklayarak Reklamlar> Kartlar sekmeleri ile tweet olarak paylaşabileceğiniz ve call to action butonu içeren kartlar oluşturabilirsiniz.
  • Twitter’da ve Instagram’da linkinizi biyografinize yerleştirmeniz de mümkün.
  • Ücretli bir çözüm olarak Facebook Lead Ads’i kullanabilirsiniz. Böylece, harekete geçirici mesajınızı doğrudan bir gönderinin içine yerleştirebilir ve tıklandığında br e-posta bültenin kayıt formunun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Hediyeler

En ucuz çözüm olmasa da, e-posta pazarlamacılığında için en etkili çözümlerden biri çekiliş ve yarışmalarla hediyeler dağıtmaktır. Üstelik bu yöntem, yalnızca e-posta listenizi güçlendirmekle kalmayıp sitenizin sıralamalarını da hızla yükseltebilir.

Sunduğunuz hediye ve ödüllerin kaliteli ve hedef kitlenizin kullanmak isteyeceği şeyler olması takipçi tabanınızda yankı uyandıracaktır. Aksi taktirde potansiyel müşterilere yaklaşma çabalarınız yararsız olacaktır.

Hediye konusunda kalıpların dışında düşünmeniz önemli, ziyaretçilerin öncesinde e-posta listenize kaydolmasını gerektiren ve indirimler, eşantiyonlar dağıtan çarkıfelek gibi basit eğlenceli bir oyuna katılmasını sağlayabilirsiniz.

E-posta Listeleri Hakkında Uyarılar

  • Eğer bir e-posta listesi satın almayı planlıyorsanız, ürünlerinizi alakasız bir kitleye pazarlamaya çalışma riskiyle karşı karşıya kalmanız başınıza gelecek en hafif şey olabilir: Başkalarının da aynı e-posta listesini satın alma ihtimalinin yüksek olduğunu, listenin spam tuzağı olabileceğini, GDPR’yi ihlal ettiğiniz için ağır cezalarla karşılaşabileceğinizi ve e-posta pazarlama kariyerinizin daha başlamadan biteceğini göze almalısınız.
  • Her yıl %30’ları bulan adres değişiklikleri nedeniyle ne kadar süredir topluyor olursanız olun, etkin olmayan e-posta adreslerini düzenli olarak silmeniz listenizin güncel kalmasını sağlayacaktır.

Özet

E-posta pazarlaması az çaba yüksek verim vadeder. Kaliteli ve hacimli bir e-posta listesi, potansiyel müşterilerinizi sadık müşterilere dönüştürmenizi kolaylaştırır. E-posta pazarlamasında dikkatli olmanız gereken noktalar; ürününüzle gerçekten ilgilenenlerin adreslerini toplamak, mail listesi satın almaktan uzak durmak ve listenizi güncel tutmak olarak özetlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir