E-Ticaret için En İyi WordPress Eklentileri

E-Ticaret için En İyi WordPress Eklentileri

.

WordPress’i kullanarak bir e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin veya mevcut bir WordPress web sitesine online satış özelliği eklemek isteyenlerin işine yarayacağını umduğumuz E-Ticaret için En İyi WordPress Eklentileri listemizle karşınızdayız!

1. WooCommerce

WooCommerce, e-ticaret çözümü, online mağaza kurmak
WooCommerce modern, mobil uyumlu şablonlarıyla dakikalar içinde yepyeni bir mağaza kurmayı kolaylaştırmasıyla ünlü ama en sevilen özelliği işiniz büyüdükçe kârınızın bir kısmını talep etmemesi.

Bir WordPress sitesine eklendiğinde her yerden her şeyi satmanızı kolaylaştıran ve küçük – orta ölçekli işletmeler arasında oldukça popüler olan WooCommerce, ücretsiz, açık kaynaklı bir eklenti.

Builtwith verilerine göre 3,4 milyon çevrimiçi mağazanın kullandığı ve en iyi 1 milyon e-ticaret sitesinin %27’sinin tercihi olan bu güçlü e-ticaret platformu, W3Techs’e göre WordPress ile kurulan web sitelerinin %43’ü tarafından kullanılıyor.

Mağazanızı ERP, CRM veya POS cihazı gibi işletmenizi yürütmek için kullandığınız tüm sistemlere bağlamanıza olanak tanıyan WooCommerce, mağazanızla ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunda, sohbet robotlarından değil insanlardan yardım alabileceğiniz destek ekibiyle canlı sohbet ve e-posta desteği sağlıyor.

SEO için en gelişmiş içerik platformlarından biri olan WordPress üzerine kurulmuş olan WooCommerce, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacağınız şekilde tasarlanmış.

Fiziksel ürünlerden dijital ürünlere sattığınız ürün / hizmet ne olursa olsun sitenize en uygun formatı kullanmanızı sağlayan WooCommerce ile hizmetlerinize yönelik abonelik, rezervasyon, randevu gibi düzenlemeleri de kolaylıkla tasarımınıza ekleyebiliyorsunuz.

WordPress güncellemelerine paralele olarak blok temalarını önce çıkaran WooCommerce ile tek bir satır koda dokunmadan kusursuz alışveriş deneyimini yaratabilirsiniz. Blok temalar, üst bilgiden alt bilgiye kadar mağazanızdaki her şeyi kod kullanmadan özelleştirmenin en popüler yolu. Blok teması kullanmak, sitenizin her parçasının, bir tasarımcı veya geliştiriciye ihtiyaç duymadan modüler bloklarla oluşturulabileceği anlamına geliyor. WooCommerce Theme Store‘a göz atarak ücretsiz blok temalarını inceleyebilirsiniz.

WooCommerce Mobil Uygulaması ücretsiz ve Jetpack tarafından desteklenmekte (Bilindiği gibi Jetpack, en iyi mobil deneyimi sunmak için gerekli araçlarla mağazanızı birbirine bağlayan, eşzamanlı yedeklemeler, tek tıkla geri yükleme, otomatik kötü amaçlı yazılım taraması gibi özellikler sunan ücretsiz bir WordPress eklentisi. 5 milyondan fazla WordPress sitesinin güvenlik ve performans için tercih ettiği ücretsiz Jatcpack versiyonuna nelerin dahil olduğunu incelemenizi öneririz). WooCommerce Mobil uygulama ile hareket halindeyken ürünler ekleyip gerçek zamanlı istatistiklere göz atarak işinizi yönetmenizi sağlayan WooCommerce’in gücü esnek ve genişletilebilir olmasından kaynaklanıyor. Yalnızca sunduğu şablonlarla ve yerleşik özelliklerle sınırlandırılmadığınızdan mağazanızın görünümüne ince ayar yapmaktan kod düzeyinde değişiklikler yapmaya kadar ihtiyacınız olan her detayı oluşturmanız mümkün.

Yeterli zaman ve kaynak sağlandığında WooCommerce, mağazanızın en niş özelliğine bile hassas bir şekilde uyarlanabiliyor. Marketplace’teki 800’den fazla uzantı ve üçüncü taraflarca sunulan binlerce uygulama arasından seçim yaparak özelleştirmeler konusunda özgürlüğünüzü sınayabilirsiniz. Örneğin WooCommerce Payments eklentisi ücretleri izlemenize, mevduatları ve yinelenen gelirleri takip etmenize olanak tanıyan entegre bir çözüm. 18 ülke için kullanımda ve 135’ten fazla para biriminde ödeme kabul etmenizi sağlıyor. Sofort, iDeal, giropay, P24, EPS ve Bancontact gibi yerel para birimi ve ödeme yöntemleriyle alışveriş yapma rahatlığını sunarak daha fazla satış yapmanıza olanak tanıyor.

2. BigCommerce

BigCommerce, e-ticaret platformu, hosting dahil e-ticaret çözümü, headless commerce
BigCommerce, saniyede 400’den fazla aramayı destekliyor ve bir dakikadan kısa sürede 24.000 ürün güncellemesi gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor.

Barındırılan bir e-ticaret platformu olan BigCommerce, aylık ödemelerin söz konusu olduğu ve toplam yıllık satışlarınız için belirlediği sınırı aştığınızda daha yüksek bir aylık plana yükseltme şartı bulunan bir e-ticaret çözümü.

Sunucudan sunucuya API işlevlerinin eksiksiz headless commerce deneyimi sağladığı bu e-ticaret çözümünü15 gün boyunca ücretsiz denemek mümkün. Ancak deneme süresi sona erdikten sonra BigCommerce, çevrimiçi mağazanızın çalışmasına devam etmek için üç fiyatlandırma paketi arasından seçim yapmanızı istiyor.

Ne kadar yüksek plan seçerseniz o kadar gelişmiş özellikler elde edeceğiniz bu platform orta ölçekli ve kurumsal markalar için öneriliyor. Ocak 2022 itibariyle, 52.456 çevirimiçi web sitesi tarafından kullanılmakta olan BigCommerce, kodlama gerektirmeyen sürükle – bırak çözümüne ve 7/24 küresel desteğe sahip.

Google Cloud Platform altyapısı, küresel CDN, Google AMP ve yerleşik Akamai Image Manager ile site hızı konusunda iddialı olan BigCommerce, Apple Pay, Amazon Pay, PayPal One Touch gibi düzinelerce dijital cüzdanla müşterilerinizin ödeme yapmasını kolaylaştırıyor.

 e-ticaret sitesi kurmak, E-Ticaret için En İyi WordPress Eklentileri
Önde gelen WordPress ajansı Modern Tribe’in, BigCommerce’in WordPress yoluyla e-ticaret işlevi sunabilmesi için son derece genişletilebilir bir eklenti çözümü oluşturmasına yardımcı olduğu biliniyor.

BigCommerce Analytics Dashboard aracılığıyla siparişleri, müşteri verilerini ve pazarlama süreçleri için kritik metrikleri gerçek zamanlı raporlama ve analizlerle incelemeniz mümkün.

B2C ve B2B satışları için ihtiyacınız olan her şeyi sunan SEO dostu platform, ISO/IEC 27001:2013 ve PCI DSS 3.2, Seviye 1 sertifikalı yüksek güvenlik standartlarına sahip.

Sunucudan sunucuya ödeme API’si ve SDK ile ödeme deneyiminin her adımını özelleştirebiliyorsunuz. Herhangi bir BigCommerce temasıyla sitenizi ana sayfadan ödemeye kadar mobil uyumlu hale getirebiliyorsunuz.

ERP gibi sistemlerden verileri sorunsuz bir şekilde otomatik olarak senkronize etmek için sektörün en hızlı API’lerini kullanmanıza olanak tanıyan BigCommerce, potansiyel arızayı azaltmak için mekansal olarak ayrılmış iki veri merkezi dışında üçüncü bir yedek veri merkezi ile mağazanızın verilerini güvence altına almanızı sağlıyor.

3. MemberPress

MemberPress, LMS platformu, e-ticaret
Member Press’in içerik oluşturucular için tasarlanan güçlü LMS platformu, kodlama gerekmeden herkesin çevrimiçi bir kurs oluşturmasını ve satmasını kolaylaştırıyor.

MemberPress, WordPress sitenizden özellikle çevrimiçi kurslar ve üyelik gerektiren hizmetler sunabilmeniz amacıyla tasarlanmış, içeriğinizi kimlerin görebileceğini kontrol etmenizi sağlayan bir e-ticaret çözümü.

Dakikalar içinde yüksek dönüşüm sağlayan, dinamik bir fiyatlandırma sayfası oluşturmak için MemberPress’in varsayılan temalarından birini kullanabilir, dijital indirmeler yoluyla satışlar yapabilir, kredi kartlarını ve dijital cüzdanları güvenli bir şekilde kabul edebilirsiniz.

Member Press’in yerleşik LMS sürükle – bırak oluşturucusu, müfredatınızı, derslerinizi ve sınavlarınızı eklemeyi ve yönetmeyi kod içermeyen bir sürece çeviriyor. Elementor, Zapier, Stripe, MonsterInsights, aws, EasyAffiliate gibi binlerce üçüncü taraf hizmet ve yazılımla entegre olabilen MemberPress, quiz’lerle tamamlanmış kurslar oluşturmayı son derece basit hale getiriyor.

4. Easy Digital Download

Easy Digital Download, dijital ürünler satmak, E-TİCARET PLATFORMU
Gelişmiş geri ödeme özelliği, müşteri hesabı sayfası oluşturma, kolay sipariş yönetimi, müşteri yaşam boyu değerinin (CLV) ve etkinliğinin takibi ve yüzlerce uzantıyla genişletilebilir olması EDD’yi komple bir e-ticaret platformu haline getiriyor.

WordPress sitenizle PDF ya da WordPress eklentileri gibi dijital ürünler satmak istiyorsanız sayıları 50.000’i aşan Easy Digital Download (EDD) kullanıcıları arasına katılabilirsiniz. Sunduğu güçlü işlevsellikle öne çıkan bu açık kaynaklı yazılım sayesinde dakikalar içinde Stripe, Apple Pay, Google Pay ve PayPal kullanarak kredi kartı ödemelerini kabul etmeye başlayabiliyorsunuz.

Müşterileri daha fazla satın almaya teşvik etmek için indirim kodları oluşturmanıza olanak tanıyan Easy Digital Download ile indirimleri sabit veya yüzde oranlarla sunabilir ve “süre sonu”, “maksimum kullanım” gibi ayarlamalar yapabilirsiniz.

Müşterilerin satın aldıkları dosyalar için indirme işlevini zamana göre sınırlandırabilirsiniz. Satın alınan ve indirilen tüm dosyaların tarihini, saatini ve hatta IP adresini takip etmeniz de mümkün.

İşinizle ilgili eyleme geçirilebilir iç görüler elde edebilmeniz, raporları belirli tarihlere – ürünlere göre filtreleyebilmeniz, mağaza verilerini CSV dosyasına aktarmanız için EDD; ayrıntılı veri raporlama ve istatistikler sunan yerleşik raporlama özelliğine sahip.

Easy Digital Download; MailChimp, Dropbox, AffiliateWP, PayPal, Aweber, Zapier, ConvertKit, Amazon, Authorize.net gibi favori servislerle de entegre edilebiliyor.

EED ekibi, aktif olarak platformun geliştirilmediği tek bir günün bile geçmediği konusunda da iddialı. Sorun günlüğü, hata düzeltme ve özellik geliştirmelerinin; EDD ekibi için günlük bir rutin olarak ele alındığı vurgulanıyor. Geliştiriciler ve harici uygulamalar, satış ve ürün bilgilerine jSON veya XML biçiminde kolay erişim sağlayan RESTful API’den yararlanabiliyor.

5. Shopify

Shopify, e-ticaret platformu, E-Ticaret için En İyi 10 WordPress Eklentisi
Satışlardan işlem ücreti alması ve popüler e-ticaret platformlarıyla aynı düzeyde özelleştirme sunamaması konusunda eleştiriler alan Shopify’ın barındırılan bir platform olması işletmenizin Shopify’ın sunucularına ve altyapısına bağımlı olması anlamına geliyor.

Shopify E-Ticaret için En İyi WordPress Eklentileri listelerinde sık sık rastlayacağınız popüler bir platform yani aslında bir eklenti değil, milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başarmış bir e-ticaret platformu.

Web, mobil, sosyal medya, çevrimiçi pazar yerleri ve pop-up mağazalar dahil olmak üzere birden fazla yerde satış yapmak için tasarlanan Shopify’ı sadece14 gün boyunca ücretsiz deneyebiliyorsunuz sonrasında geçmeniz gereken planlar aylık 24 USD’den başlıyor. Ancak Shopify’ın sosyal platformlara ve diğer web sitelerine satın alma butonları eklemenize izin veren ve bir web sitesi olmadan da satış yapabileceğiniz planları da mevcut. Böylece bir müşteri tabanı oluşturduktan ve ürününüze talep olduğundan emin olduktan sonra, tema düzenleme, blog gönderileri gibi önemli özellikler içeren Shopify temel plana geçebilirsiniz.

Birinci sınıf tasarımcılardan oluşan bir topluluk tarafından hazırlanmış yüzlerce özelleştirilebilir şablon arasından seçim yapabileceğiniz temalara sahip olan Shopify, tamamen bulut tabanlı, barındırılan bir yazılım. Mevcut bir alan adını Shopify’a bağlayabiliyor ya da henüz bir alan adınız yoksa Shopify’dan veya üçüncü taraf bir sağlayıcıdan bir alan adı satın alarak ilk adımı atabiliyorsunuz.

Shopify, ihtiyaç duyduğunuz pazarlama araçlarına, sosyal entegrasyonlara ve sürükle – bırak mağaza oluşturucuya sahip. Tek bir gösterge panosundan envanteri yönetmek, ödemeleri izlemek ve gerçek zamanlı öngörüleri görüntülemek mümkün.

Shopify 70’in üzerinde profesyonel, duyarlı (responsive) ve ücretsiz mağaza teması arasından seçim yaparak tasarımdaki renkleri, görselleri ve yazı tiplerini kolaylıkla özelleştirmenizi sağlıyor.

Shopify’ın en çok eleştirildiği noktalar gelişmiş işlevlerin yalnızca daha pahalı planlara dahil olması ve kendi geliştirdiği PHP dili olan Liquid’de nasıl kod yazılacağını bilmeyenlerin temaları özelleştirmede zorluk yaşayabileceğidir. Shopify app markette bulunan uygulamaların, eklentilerin çoğunun pahalı olması da küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerini düşündürmektedir.

6. WP EasyCart (Önceki İsmi: Cart66)

WP EasyCart, Cart66, online satış nasıl yapılır?
EasyCart, ücretsiz kurulumunda B2B ve görsel sayısı gibi özellikleri açısından sınırlandırmalar içermesi ve satışlardan %2 işlem ücreti alması nedeniyle e-ticaret girişimcilerini düşündüren bir e-ticaret çözümü.

Fiziksel ve dijital ürünler, hizmetler, bağışlar, üyelikler, abonelikler düşünülürek hepsi bir arada alışveriş sepeti çözümü olarak 2012’den bu yana e-ticaret dünyasında var olmaya çalışan WP EasyCart, en çok oy alan WordPress Shopping Cart eklentisi olmasıyla ünlü. Neredeyse tüm WordPress temalarıyla çalışan ve14 günlük ücretsiz deneme fırsatı sunan eklenti, e-ticaret gereksinimlerini basitlik ve güvenlik odağıyla ele almak üzere tasarlanmış.

Cart66 / WP EasyCart, tek seferlik ödemelerin yanı sıra yinelenen ödemeler de alabilmenizi, hatta bir ödeme duvarının arkasından premium içeriğe veya indirimli ürünlere erişim sağlaması gibi fark yaratan detaylar içeriyor.

WP EasyCart; sınırsız kupon, envanter, nakliye ve paket takibi, minimum / maksimum sepet miktarları, yerleşik işletme sınıfı SMTP posta sunucusu, güvenli müşteri portalı, sipariş bildirim e-postaları, şimdi satın al bağlantıları, PCI uyumluluğu, 100’den fazla yerleşik ödeme seçeneği, 5 yıldızlı müşteri yorumları gibi özelliklere sahip.

WP EasyCart ayrıca zamanlanmış takip e-postaları, e-posta listesi segmentasyonu ve e-posta satış hunileri oluşturmanıza olanak sağlaması gibi e-mail marketing odaklı kolaylıklar da sunuyor.

7. Ecwid

Ecwid, instagram'da e-ticaret, Facebook e-ticaret mağazası
Siparişlerinizden işlem ücreti istemeyen Ecwid, kârın %100’ünü size bırakıyor.

Basit, özelleştirilebilir tasarım araçlarıyla yalnızca 5 dakikada sıfırdan yeni bir web sitesi oluşturmanızı veya mevcut web sitenizi hızlıca e-ticaret sitesine çevirmenizi sağlayan Ecwid, sosyal medyada satışa başlamak isteyenlerin mutlaka incelemesi gereken platformlardan.

Ecwid, 2020’de en hızlı e-ticaret platformu uygulaması seçilen, merkezi envanter, sipariş yönetimi, fiyatlandırma gibi işlevleri tek bir panodan kontrol edebileceğiniz, kodlama ve kurulumu gerektirmeyen bir e-ticaret çözümü.

Stripe, Square, Paypal, Clover dahil birçok sistemle mağazada ve hareket halindeyken ödeme kabul etmenizi sağlayan Ecwid, müşterilerin favori sosyal medya kanallarında gezinirken bu kanallardan alışveriş yapmaları için Facebook ve Instagram özet akışlarınıza kolaylıkla ürün eklemenizi sağlıyor.

Tiktok, Whatsapp, YouTube veya başka bir platform için ürün satışı yaparken envanter seviyeleri Ecwid hesabınızda otomatik olarak güncelleniyor, böylelikle tüm mağazalarınız senkronize oluyor.

Instagram online satış, Instagram Store Kurmak
Karmaşık ve güçlü teknolojisini, basit formların ve takip etmesi kolay talimatların arkasına gizleyen Ecwid, ürün kataloğunuzun Facebook ve Instagram mağazalarınızla otomatik olarak senkronize edildiği güçlü bir e-ticaret çözümü.

Müşterilerin doğrudan Instagram gönderilerinizden sipariş vermesine olanak tanıyan Ecwid’le, dakikalar içinde Instagram mağazanızı kurabilirsiniz. Ardından fotoğraflarınızdaki ürünleri shoppable fiyat etiketlerini kullanarak Instagram kullanıcılarının kendi Instagram hesaplarında öne çıkan ürünleri görmelerini ve sipariş vermeleri sağlayabilirsiniz.

Facebook mağazası kurmak, WordPress mağazanızı Facebook'a bağlamak
Ecwid, WordPress mağazanızı Facebook’taki Ecwid mağazanızla senkronize etmenize, Facebook mağazanızı Instagram’a bağlamanıza ve işletmenizin erişimini genişletmenize olanak tanıyor.

Ecwid’le Facebook mağazanız için ürün etiketleriyle, gönderilerinizi ve hikayelerinizi “alışveriş yapılabilir” hale getirebiliyorsunuz. Takipçileriniz, gönderilerinizden birinde beğendikleri bir ürünü görüp etiketi tıkladığında, satın alma işlemini tamamlamak için otomatik olarak ödeme sayfanıza yönlendiriliyor.

Facebook mağazanızı doğrudan Ecwid kontrol panelinden kurabiliyor ve tüm Facebook reklamlarınızı bu panelden yönetebiliyorsunuz. Eğer Ecwid ile mağazanızı WooCommerce’den Facebook’a taşımak isterseniz WooCommerce Store Exporter’ı kurmanız yeterli.

Son olarak Ecwid’in web sitesindeki paketlerin fiyatlarına vergilerin dahil olmadığını belirtmekte yarar var.

Neden Bir E-Ticaret Eklentisine İhtiyacınız Var?

Bir e-ticaret sitesi kurmak, standart web sitesi tasarımlarının ötesinde benzersiz bir dizi zorluk içerir. Web sitenizin mobil dostu olmasından, hızlı yükleme süreleri sunmasına, sorunsuz gezinme özelliğinden kullanıcı deneyimini önemseyen metriklere uyumlu olmasına kadar pek çok bileşen e-ticaret sitenizin başarısında etken olabilir.

Hem bu tip detaylar arasında boğulmamak hem de online satış mağazanın verimliliğini ve üretkenliğini artırmak için e-ticarette tanınmanızı ve büyümenizi kolaylaştıracak eklentilerden, platformlardan ya da uygulamalarından destek alınması önerilir.

Bir E-Ticaret Eklentisinde Aranacak Özellikler Nelerdir?

WooCommerce Hosting, E-Ticaret Eklentisi
Yoğun trafik ve kampanya dönemlerini sorunsuz olarak göğüslemenizi sağlayan yüksek performanslı güçlü sunucu yapılandırmalarına dayanan E-ticaret hosting paketlerimizi incelediniz mi?

Ürünlerini daha geniş bir kitleye pazarlamak isteyen herkes bir e-ticaret web sitesinin nasıl kurulacağını bilmek ister. Ancak zamanınızı, paranızı ve emeğinizi yatırmadan önce düşünmeniz gereken bazı püf noktaları söz konusudur.

Örneğin e-ticaret eklentileri, uygulamaları ya da platformlarının siparişleri işlerken ve e-ticaret işlemlerini yürütürken sitenizin çalışma süresini ve hızını etkilemeyecek şekilde ve işletmeniz büyüdükçe ek uygulamalara kodlamalara gerek duyulmayacak şekilde tasarlanmış olması önemlidir.

Bilindiği üzere internet kullanıcılarının dikkat süreleri çok kısadır ve hıza bayılırlar. Kullanım kolaylığı ve hıza odaklanırsanız, platformun ölçeklenebilirliğini ve sürdürülebilirliğini göz önünde bulundurursanız, potansiyel müşterilerinizin kullandığı ödeme seçeneklerini sunarsanız yüksek dönüşüm oranlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca bir sorun olması durumunda, zamanında yardım alabileceğinizden emin olduğunuz bir destek ekibine sahip bir e-ticaret çözüm ile yola çıkmak paha biçilmezdir.

Özet

WooCommerce, BigCommerce, MemberPress, Easy Digital Download, Shopify, Ecwid ve WP EasyCart; internetten satış yapmak isteyenlerin ihtiyaç duyacağı en güçlü e-ticaret çözümleri arasında yer alıyor. Web sitenizde gezinmeyi, hızlı yüklemeyi kolaylaştıran ve müşterilerinize daha iyi bir deneyim sunmanızı sağlayan E-Ticaret için En İyi WordPress Eklentileri listemizden yararlanmanız dileklerimizle…