E-Ticaret Sitenizde Satışları Arttırmak İçin 5 Öneri

E-Ticaret Sitenizde Satışları Arttırmak İçin 5 Öneri

E-ticaret sitelerinin artması, tüketicilere karar verme özgürlüğü sunsa da online satış sektöründe rekabeti artırmıştır.

Web sitenizin trafiğini artırmak için odaklanmanız gereken pazarlama stratejileri; satış rakamlarında ve ziyaretçilerin tekrar ziyareti anlamına gelen dönüşüm oranlarında etkili olmak zorundadır.

E-ticaret Sitenizin Başarılı Olması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • SİTENİZİN TASARIMI

  Müşterilerinizin, ilk karşılaştıkları şey sitenizin tasarımıdır. Misafirlerinize dağınık, kaçmak isteyecekleri, kullanışsız bir ortam sunamazsınız.

  Ürünlerinizin kaliteli olması ya da fiyatlarınız uygun olması kadar müşterilerinizde güven duygusu uyandıracak, profesyonel ve özgün bir site tasarımına sahip olmanız da oldukça önemlidir.

  Karmaşadan uzak, yüksek kaliteli görseller ve net ifadelerle desteklenmiş modern ve sade bir görünüm, ziyaretçilerinizin ilgisini canlı tutabilir.

  Çok fazla renk kullanımı, ürünlerin ön plana çıkmasını engelleyebilir.

  Ayrıca araştırmalar, internet kullanıcılarının %60’ının iletişim ve hakkımızda gibi kurumlar hakkında bilgi veren sayfaları ziyaret ettiğini göstermektedir.

  Online satış müşterilerinin satış sonrası iletişime geçebilecekleri telefon numarası gibi bilgilere ulaşabildikleri iletişim sayfasının sitenizde yer alması bu nedenle çok önemlidir.
 • ÜRÜN VE HİZMET DETAYLARI

  Sattığınız ürün ve hizmetlere ait teknik özellikleri, ebatları, ağırlığı, kargo seçenekleri, beden, boy bilgileri ve rengi gibi tüm detayları olabildiğince açıklayıcı şekilde sitenizde belirtmeniz, müşterilerinize fiziksel mağazada alış veriş yapıyor hissi verecektir.
 • FİLTRELEME SEÇENEKLERİ

  Potansiyel müşterileri sitenizde tutmak kolay değildir, aradıkları ürünleri bulmak için sokak sokak gezmek ya da araba kullanmak zorunda kalmadan tek tıkla mağazanızdan çıkabilirler!

  Ziyaretçilerinizin aradıkları ürünleri kolay ve hızlı bir şekilde bulabilmeleri için ürün kategorilerinde güçlü filtreleme seçenekleri olmalıdır.

  Marka, model, teknik özellik, donanım, fiyat, renk, boyut, yaş, cinsiyet gibi özelliklere göre geniş filtreleme seçenekleri sunabilmeli, ziyaretçilerinizin satın alma motivasyonlarını bozmadan, ürünlere ulaşmasını sağlamalısınız.
 • ÜYELİK BİLGİLERİ

  Ziyaretçilerin ödeme yapmak isterken “Lütfen Üye Olunuz” uyarısı ile karşılaşması ve çok sayıda gereksiz bilgi girmesi gereken uzun üyelik formları satın alma kararlarını olumsuz etkileyebilir.

  Sadece, üyelik için önem arz eden ad, soyad, mail ve telefon bilgilerini içeren kısa formlar kullanmanız ve bu aşamayı iki üç adımda hızlıca tamamlanacak şekilde ayarlamanızda yarar var.
 • ÇAPRAZ ÜRÜN SATIŞI VE ÖDEME SEÇENEKLERİ

  E-ticaret sitenizin satışlarını, ürün ve hizmetlerinizle ilgili çapraz ürünlerin satışını yaparak artırabilirsiniz. Cep telefonu satarken, telefon kılıfı ya da kırılmaz cam ürünlerinizi de listelemeniz, işe yarayacaktır. Dilerseniz satın alma adımlarına bu ürünlere yönelik cazip fırsatlar ekleyebilirsiniz.

  Kredi kartı, havale ve kapıda ödeme gibi alternatif ödeme seçeneklerinin ve yasaların izin verdiği oranda taksit seçeneği sunuyor olmanız müşterilerinizin satın alma davranışını olumlu etkiler.

Sonuç olarak E-ticaret sitesi açmak kolay olsa da bir e-ticaret sitesini yönetmek, satışa odaklı kılmak bazen fiziksel bir mağazayı yönetmekten çok daha zor olabilir.

Sitenizi kurarken, hedef kitlenizin sizi görmeden, sizinle sohbet etmeden ve ürüne dokunmadan satın alma işlemi yapacağını unutmamalı, güven uyandıracak, kullanıcı dostu, işlevsel bir site olması için çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.