E-Ticaret Sitenizde Satışları Arttırmak İçin 5 Öneri

E-ticaret sitelerinin artması ile birlikte, e-ticaret sektöründe de büyük bir rekabet başladı. Bu rekabet içerisinde, kullanıcıların dikkatini çekmek ve satış gerçekleştirmek de bir o kadar zorlaştı. E-ticaret sitelerinin artıyor olması, tüketicilere karar verme özgürlüğü sunmakta ancak e-ticaret sitesi sahiplerinin de işini oldukça zorlaştırmaktadır.

Siteye ziyaretçi çekmek için yapılan pazarlama çalışmaları sonucunda, dönüşümleri arttırmak için site içerisinde ziyaretçilerin satın alma işlemi gerçekleştirmelerini sağlayacak ve satışları arttıracak çalışmalar yapmanız gerekir.

E-Ticaret sitenizde ziyaretçilerinizi satın almaya ikna etmek ve satışlarınızı arttırmak için;

  • Web Sitenizin Tasarımında Sadelik Ön Planda Olmalı

Sitenize gelen ziyaretçilerin, sitenizi incelemeye karar vermesinde ilk etken web sitenizin tasarımıdır. Bu nedenle e-ticaret sitenizde karmaşadan kaçının. Ana sayfa ve ürün kategorilerinde, yüksek kalitede görseller ve net ifadeler kullanın.

Çok fazla renk kullanımı, sitedeki göz karmaşasını arttıracağı gibi ürünlerin ön plana çıkmasını da engelleyecektir. Bu nedenle e-ticaret sitenizde mümkün olduğunca az renk kullanın.

Ürünlerinizin kaliteli olması, fiyatlarınız uygun olması ya da hızlı gönderim yapıyor olmanızın ilk etapta hiçbir önemi yoktur. Sitenize gelecek olan ziyaretçilerin, sitenize güven duymasını sağlayacak olan ilk etken sitenizin tasarımıdır. Kaliteli ve özgün bir site tasarımı ile ziyaretçilerinize güven verin. Rakip siteleri ve trend tasarımları inceleyerek, hedef kitlenizi etkileyecek tasarımı oluşturun.

E-ticaret sitenizin görsel tasarımı ile birlikte içerik olarak da ziyaretçilerinize güven aşılamalısınız. Yapılan araştırmalara göre, web sitesi ziyaretçilerinin %60’ı iletişim ve hakkımızda gibi firmanız hakkında bilgi veren sayfaları ziyaret etmektedir. Bu nedenle sitenizde mutlaka iletişim sayfası ve hakkımızda sayfalarına yer verin. Ziyaretçilerinizin satış öncesi ve sonrası size ulaşabiliyor olması, satın alma kararı vermesinde kilit öneme sahiptir.

  • Ürün ve Hizmet Detaylarına Önem Verin

Sattığınız ürün ve hizmetlere ait tüm detayları belirterek, fiziksel mağazada alış veriş yapıyor hissi verin. Ürünlerinizin teknik özellikleri, ebatları, ağırlığı, kargo seçenekleri, beden, boy bilgileri ve rengi gibi detayları mutlaka belirtin. Ürünü inceleyen tüketiciye, “aradığım ürün bu” hissiyatı yaşatın.

  • Detaylı Filtreleme Seçeneği Sunun

E-ticaret sitenize gelen kullanıcılara satış yapmak için çok fazla vaktiniz yok. Aradığı ürüne en hızlı şekilde ulaşamayan ziyaretçiler, aradıkları ürünü bulmak için rakip sitelere gitmeden, ürünü bir an önce tezgaha koymanız gerekir. Ziyaretçilerinizin aradıkları ürünleri kolay ve hızlı bir şekilde bulabilmeleri için ürün kategorilerinde filtreleme özelliği ekleyin. Marka, model, teknik özellik, donanım, fiyat, renk gibi ürünlerin özelliklerine göre filtreleme seçeneği olması, ziyaretçilerin satın alma motivasyonunu bozmadan, ürüne ulaşmasını sağlayacaktır.

  • Satın Alma İşlemi Sırasında Üyelik Bilgilerini Kısa Tutun

Ziyaretçiler sitenize geldi ve harika tasarımızın karşında etkilenerek sitenizi incelemeye başladı, öyle detaylı bir filtreleme seçeneği var ki aradığı ürünü hemen buldu. Bir de baktı ürüne ait bilmek istediği tüm bilgiler, ürün detayında yazıyor. Artık o ürünü satın almak için inanılmaz bir motivasyona sahip. Sepete gidiyor, ödeme yapmak isterken “Lütfen Üye Olunuz” uyarısı ile karşılaşıyor. Tam da burada, uzun uzun bilgilerin yer aldığı bir üyelik formundan ziyade, üyelik için önem arz eden (ad, soyad, mail ve telefon) bilgileri isteyin. Unutmayın ki detaylı bilgilerin yer aldığı formlar, kullanıcılar için her zaman can sıkıcı ve gereksizdir. Büyük kitlelere sahip sitelere baktığınızda, 2-3 adımda üye olup, detay bilgileri üye olduktan sonra doldurabilirsiniz. Bu şekilde ziyaretçilerinizin satın alma motivasyonunu bozmadan, satın alma işlemini gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz.

  • Çapraz Ürün Satışı ve Ödeme Seçenekleri

E-ticaret sitenizde satışları arttırmanın bir diğeri yönetimi de satın alınan ürün ve hizmet ile ilgili çapraz ürünlerin satışını yapmaktır. Çapraz ürün satışı nedir? Cep telefonu satarken, telefon kılıfı ya da kırılmaz cam önerisinde bulunmaktır. Tüketiciler, satın almak istedikleri ürünle alakalı olan ürün ve hizmetlere ilgi gösterecek hatta, satın alma adımı sırasında kendisine sunulacak olan cazip fırsatlara duyarsız kalmayacaklardır.

Siz de satışlarınızı arttırmak için sepette ya da satın alma sayfasında çapraz ürünler sunabilir hatta cazip indirim fırsatları sunarak, sepet ortalamasını arttırabilirsiniz.

Tabi henüz her şey bitmiş değil. Artık son bir adım kaldı. Ziyaretçilerinize alternatif ödeme seçenekleri sunmanız gerekir. Kredi kartı, havale ve kapıda ödeme seçenekleri ile birlikte yasaların izin verdiği oranda taksit seçeneği sunuyor olmalısınız. Aksi halde ay sonu raporlarına baktığınızda, içinde ürün bırakılmış bir çok sepet görürsünüz.

E-ticaret sitesi açmak oldukça kolaydır. Ancak e-ticaret sitesi yönetmek ve satış yapmak bazen fiziksel mağazadan çok daha zordur. Sitenizi kurarken, hedef kitlenizin sizi görmeden, sizinle sohbet etmeden ve ürüne dokunmadan satın alma işlemi yapacağını unutmayın. E-ticaret sitenizde yapacağınız her türlü çalışma, sitenize gelen ziyaretçilere güven verme ve kolaylık sağlama kaygısı taşımalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…