E-Ticaret Sitenizin Trafiğini Nasıl Artırabilirsiniz?

E-Ticaret Sitenizin Trafiğini Nasıl Artırabilirsiniz?

Online mağazanıza daha fazla trafik çekmek, işletmenizi büyütmek için attığınız adımların hızlanmasını sağlar.

Trafik edinme başarısı, bulabileceğiniz en alakalı trafiği ikiye katlamak şeklinde tanımlanabilir. Bunun için trafiğin başarılı bir şekilde satış ve kârla sonuçlanması yani dönüştürülmesi gerekir. Bunu sağlamak da bazı kriterlere sahip olmayı gerektirir:

 • Yeterince iyi ürün / hizmet
 • Hedeflenen pazarın büyük olması
 • Hedeflenen pazarın ortak niteliklere sahip alıcılardan oluşması
 • İlgi çekici, yankı uyandıracak bir hikaye (Çarpıcı metinler satın alma motivasyonunu etkiler)
 • Hedef kitleye ulaşmada kullanılacak düşük maliyetli yollar (Müşteri edinme maliyetleri düşük tutulmalı)

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak işletmenizin gelen trafiği satışa dönüştürebilmesi için sosyal medyadan SEO’ya, içerik pazarlamasından satış ortaklığına dek başvurabileceğiniz etkili taktikleri ve onları uygularken bilmeniz gerekenleri en güncel verilerle ve olabildiğince kapsamlı şekilde anlatmaya çalıştık:

Sosyal Medya ve Reklamlar

sosyal medya, trafik, e-ticaret, youtube, twitter, pinterest, instagram, facebook, google ads
SOSYAL MEDYADAN SİTENİZE TRAFİK AKIŞI SAĞLAMAK İÇİN REKLAMLARDAN YARARLANMALI, HEYECAN VE COŞKUYU BESLEMELİSİNİZ.

Web sitenizin trafiğini artırmak için sosyal medyada aktif olmak, Facebook ve Twitter üzerinden online mağazanıza bir bağlantı paylaşmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Reklamlardan yararlanmalı, müşteri etkileşimlerinde düşünerek yanıt vermeli, heyecan ve coşkuyu beslemelisiniz.

Sahip olduğunuz akraba ve arkadaşlar sitenizi kurduğunuz ilk günde 1000 kişiye ulaşmanıza neden olabilir. Ürünlerinizi satın almalarına odaklanmadan, mağazanızı sosyal ağlarında paylaşmalarını rica edebilirsiniz. Bu, düzenli bir müşteri akışı kazanmanız için yeterli ivme sağlayabilir.

Google arama reklamları, Google Görüntülü Reklam Ağı ve YouTube reklamları şeklinde türleri olan Google Ads açık artırma temelinde çalışır: Seçtiğiniz anahtar kelimeler için teklif ettiğiniz tutar, diğer teklif verenlere göre sıralamanızı ve arama terimiyle alaka düzeyinizi belirler.

Reklamınızı dünyanın en büyük iki arama motorunda (Google ve YouTube) kullanıcıların önüne çıkarma seçeneği sunan Google Ads‘in sosyal medya reklamlarından farkı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğrudan aktif olarak onları arayan kişilere sunmasıdır. Bunun ne kadar önemli olduğunu Emarketer’ın araştırma sonucu özetliyor: Bir ürünü arayanların % 35’i sonraki beş gün içinde satın alıyor!

Google reklamları hakkında yapılabilecek en önemli uyarı yeni başlayanların; yanlış kitleye reklam vererek fazladan para harcamamaya dikkat etmeleri yönünde olabilir.

YouTube

İki milyardan fazla kullanıcısı olan ve en büyük ikinci arama motoru olan YouTube ile ulaşabileceğiniz potansiyel kitle ve sayılar gerçekten etkileyici. Buna rağmen dijital pazarlama stratejilerine hala YouTube’u dahil etmeyen yığınla işletme bulunuyor.

YouTube’da hedef kitlenizde güven oluşturmak için onların problemlerini çözmeyi amaçlayan ürününüzü odak noktası olarak sunduğunuz içerikler üretebilirsiniz. Kitlenize yeni beceriler öğreten eğitici içerikler, onların ilgi alanına hitap eden eğlenceli videolar markanızı daha geniş bir kitleye ulaştıracaktır.

Facebook

2020’nin ilk çeyreği itibarıyla 2,6 milyar aylık aktif kullanıcısı olan Facebook, Dinamik Reklamlar ile web sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan müşterilere, daha önce baktıkları veya alışveriş sepetlerine ekledikleri ürünlere dair reklamları otomatik olarak gösteriyor. Bu, hedef kitleniz Facebook’ta aktifse vazgeçenleri web sitenize geri getirmenizi ve elde ettiğiniz trafikten en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak etkili bir yol.

Instagram

Bir milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram’da Instagram Business hesabına kaydolduğunuzdan veya kişisel bir hesabı bir işletme hesabına dönüştürdüğünüzden emin olmalısınız. Böylece Instagram reklamları aracılığıyla kitlenizle bağlantı kurmanız için daha fazla seçeneğiniz olacaktır. Platform, en kolay bulduğunuz içerik biçiminde reklamlar oluşturmanız için fotoğraflar, videolar, koleksiyonlar ve hikayelerde reklamlar oluşturma olanağı sunuyor.

Pinterest

Bilindiği gibi Pinterest; ev dekorasyonu, tadilat, çevre düzenlemesi ve DIY el sanatları gibi niş gruplar arasında ilerlemek isteyenler için ideal bir platform. Pinterest’te, pinlerinizi müşterilerinizin arama sonuçlarının en üstüne taşımak ve diğerlerinin arasından sıyrılmak isterseniz Promoted Pins denen ücretli reklamların gücünü küçümsememelisiniz.

Twitter

Twitter için uygulayabileceğiniz yöntemlerin başında insanların tweet’lerinde veya biyografilerinde işletmenizle ilgili anahtar kelimeleri aramak için Twitter Gelişmiş Arama veya Followerwonk gibi araçları kullanmak geliyor. Böylece sektörünüze ilgi duyan insanları bulmaya başlayablirsiniz.

Satış Ortaklığı

affiliate marketing, satış ortaklığı, e-ticaret sitesine trafik çekmek, influencer
BLOĞUNUZDA NİŞİNİZDEKİ GÜVENİLİR BLOGGER’LARI LİSTELEYEN BİR “EN İYİLER” YAZISI YAYINLAYARAK SATIŞ ORTAKLIĞI ANLAŞMALARI BAŞLATABİLİR VE POTANSİYEL MÜŞTERİLER KAZANABİLİRSİNİZ.

İnsanların yüzde seksenleri aşan oranlarda diğer tüketiciler tarafından yazılan inceleme yazılarına, kişisel bağlantılarından gelen önerilere güvendikleri kadar güvendiğini biliyor musunuz?

Satış ortaklığı sayesinde sektörünüzle ilgili influencer’ların ortak kitleniz üzerinde halihazırda oluşturdukları güvenden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca nişinizdeki ilk 10 güvenilir influencer’ı listeleyen bir blog yazısı yazmak hem influencer’lar ile iyi bir ilişki başlatmanıza neden olacaktır hem de potansiyel alıcılar için yol gösterici olacaktır.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, müşterileri organik olarak mağazanıza çekme amacıyla ilginç, bilgilendirici ve dikkat çekici içerik oluşturmak anlamına gelir. Bu nedenle müşterilerinizin yararlı bulacağı, sektörünüzle ilgili tüm konuları içeriklerinizde kullanmalısınız.

Unutmayın ülkenizin asıl kralı içeriktir; içeriğiniz doyurmak, yönlendirmedik, eğlendirmek, eğitmek gibi amaçlara hizmet ederken, sektörün otoritesi olarak konumlandırılmanız ve markalaşmanız açısından çok büyük pay sahibidir.

İçerik pazarlamasına dair işinize yarayacak ipuçlarını sıralayalım:

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Keyword.io gibi ücretsiz araçlar, işletmenizin arama sonuçlarında daha büyük kitlelerin önüne çıkması için yeni fırsatlar doğurabilir.
 • YouTube’u içerik stratejinizin temel odaklarından biri olarak mutlaka kullanmaya çalışın. İşletmenizin kimliğine uyan ilham verici, eğitici ve eğlenceli videolar hazırlayarak YouTube’da aktif olmaya çalışın.
 • Sitenize trafik çekmek ve satışları artırmak için ürününüzü tanıtacak bağlantılara sahip olmanız oldukça önemli. Diğer bloglarda konuk yazarlık yapmanız, alakalı yerlerde sitenize geri bağlantılar (backlink) oluşturmanızı sağlar.

 • Sektörünüze dair güncel konularla ilgili uzmanları arayıp blog gönderilerinize ipuçları, fikir veya hikayelerle katkıda bulunmalarını isteyebilirsiniz. Görüşlerini yayınladığınızda büyük olasılıkla izleyicileriyle paylaşacaklardır.

 • Sektörünüzle ilgili blog yazarlarıyla iletişime geçip bir inceleme yazısı karşılığında ürününüzü ücretsiz olarak sunmayı teklif edebilirsiniz. Blog yazarlarına her satış için komisyon teklif edebilirsiniz.

 • İnsanların haber yapmak isteyeceği bir etkinlik ya da yeni bir ürün duyurusu ile basında yer almaya çalışmanız da trafiğinizi olumlu etkileyecektir.
 • Son zamanların sessizce yükselen trendlerden biri de podcast türündeki içerikler. Podcast’lerinize dair açıklamalar için bölümün kısa ve doğru bir özeti önemli, bölüme eşlik eden blog gönderinize bir link eklemeyi de unutmamalısınız. Bloğunuzda, kolay erişim için podcast’lerinizin özetlerinin yanı sıra işitme engelliler için konuşma metinlerini de yayınlamalısınız. Bir bölüm çok sayıda uygulama, araç ve yararlı kaynağı kapsıyorsa, her öğeye uygun şekilde bağlanan ilgili kaynakların listesini eklemelisiniz.

SEO

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, sektörünüzle alakalı anahtar kelimeler için arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansınızı artırmak amacıyla web sitenize ince ayarlar yapmaktır.

Arama trafiğinden gelen tıklamalar, organik trafiğin can damarıdır. Google’ın sonuçların sırasını önceliklendirmek için kullandığı temel metriklerden biri budur.

Tavsiye Edilen İçerik : Küçük İşletmeler İçin Etkili SEO Taktikleri

SEO yalnızca Google gibi arama motorlarını yöneten kuralları öğrenmek için zaman ve çaba harcadığınızda ve bu kuralları sitenizin yapısına ve içeriğine uyguladığınızda işe yarar:

Meta Başlıklar

Sayfalarınıza tıklama alabilmeniz için son derece önemli olan meta başlıklar ve meta açıklamalar, sayfanızın bir arama motorunda nasıl görüneceğini belirler. Başlıklar, kullanıcılara bir sayfanın içeriğinin arama kelimeleri ile ne kadar alakalı olduğu hakkında hızlıca bir fikir vermesi açısından kritiktir. Genellikle hangi sonucun tıklanacağına karar verilirken kullanılan birincil bilgi parçasıdır, bu nedenle web sayfalarınızda 55 karakterden kısa, hedef anahtar kelimenizi içeren, insanların arama amacını karşılayan başlıklar kullanmalısınız.

Meta Açıklama

Meta açıklama, bir sayfanın içeriğinin özeti görevini görür ve arama motorlarında genellikle arama sonuçları listelenirken gösterilir. Meta açıklamalarının, tıklamaları çekmek için ikna edebilme potansiyelini küçük görmeyin. Maksimum 145 karakterden oluşan, her sayfa için sadece o sayfaya özgü, açıklayıcı, dikkat çekici ve mümkünse anahtar kelimenizi içeren metinler kullanın.

İç Bağlantılar

Harici bağlantılar almak, SEO’yu güçlendirmek için önemli ve iyi bilinen bir tekniktir, ancak dahili bağlantılar da sayfaların arama motorlarında sıralanmasında kritik bir role sahiptir. Bunun nedeni, bir sayfanın önemini ve değerini kendisine bağlanan sayfaların miktarına ve kalitesine göre ölçebilen bir formül olan PageRank adlı Google metriğidir.

Chrome için Moz Araç Çubuğu gibi ücretsiz bir araçla web sitenizdeki en fazla yetkiye ve en yüksek sıralamaya sahip sayfaları belirleyip bu sayfalardan hedef sayfalara bağlantı ekleyin. Bağlantıyı, hedef sayfanın sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimeyle ilgili bağlantı metnini kullanarak doğal bir şekilde yerleştirmeniz önerilir.

Anahtar Kelimeler

E-ticaret siteniz için anahtar kelime stratejisi oluşturmak, arama motorlarından tutarlı bir şekilde organik trafik almanız açısından oldukça önemli. 1,9 milyar anahtar kelime üzerinde araştırma yapan Ahrefs, anahtar kelimelerin % 40’ının, sorguların % 99.84’üne sahip olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler olduğu bilgisine ulaştı. Google Anahtar Kelime Aracı gibi bir araç kullanabilir ve tüm uzun kuyruk varyasyonlarını içeriklerinizde kullanmak için not edebilir, potansiyel sıralama fırsatlarını artırabilirsiniz.

Diğer Taktikler

E-ticaret sitesi, trafik artırma, indirim, kupon, eşantiyon, ücretsiz kargo
İNDİRİMLER İÇİN SON KULLANMA TARİHLERİ KOYMAK, İLK SATIN ALIMLARDA EŞANTİYON VEYA KUPON VERMEK GİBİ TAKTİLER KULLANABİLİRSİNİZ.
 • Gleam, Woobox gibi araçları kullanarak mağazanızda landing page denen açılış sayfalarına veya blog yayınlarına eşantiyon duyuruları ekleyebilirsiniz.
 • Katılımcılar mağazanıza geldikten sonra, onları ürünlerinize yönlendirmek için ilk satın alımlarında indirim veya kupon sunmak gibi farklı taktikler kullanabilirsiniz.
 • İndirimlerinize bir son kullanma tarihi koymak, güçlü bir psikolojik satış tetikleyicisi olacaktır.
 • Arada sırada ücretsiz kargo duyuruları yapmanız da önerilir.

Özet

Trafiğinizi artırmak için yukarıdaki taktiklerin hepsini aynı anda denemek yerine, birinde ustalaştığınızı hissettiğinizde, bir sonraki trafik çekme taktiğine geçmeniz önerilir. İyi bir dijital pazarlama stratejisi için kısa vadeli ve uzun vadeli şeklinde taktikleri katmanlara ayırmak önemlidir.

Hangi taktiğe odaklanacağınıza karar verirken taktik türü, çaba, maliyet, yatırımın geri dönüş süresi ve trafik potansiyeli gibi kriterler belirleyici olmalıdır. Bir seferde çok fazla taktik denemek gücünüzü zayıflatabilir. Özetle;

 • Ürünlerinizi satın alma olasılığı yüksek olan müşterilere sosyal medya reklamları ile ulaşmanız, takipçilerinizle etkileşim kurarak, yarışmalar düzenleyip hediyeler ve indirimler sunarak sosyal medyada aktif olmanız önemlidir.
 • Arama amacına uygun başlıklar, karşı konulamaz meta açıklamalar ve güçlü iç bağlantılardan yararlanarak SEO çalışmalarına odaklanın.

 • İçerik pazarlamasının gücünü arkanıza alın: Bilgi sağlamak veya kitlenizin sorunlarını çözmek için sitenizin bloğunu güçlendirin, YouTube kanalınız için öğretici ve eğlenceli videolar oluşturun ve yeni kitlelere ulaşmak için podcast’ler hazırlayın.

 • Satış ortaklığı anlaşmalarını küçümsemeyin (Influencer denen instagram fenomenleri, blogger ve vlogger’lara ücretsiz ürün örnekleri gönderin).

Sosyal medya, içerik, satış ortaklığı ve reklamlara yönelik taktiklerle; dönüşümler için uygun şekilde optimize edilen e-ticaret sitelerine trafik çekmek, daha fazla satış anlamına gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir