En İyi Backlink Siteleri

En İyi Backlink Siteleri

En iyi backlink siteleri için araştırma yapan herkes geri bağlantıların, herhangi bir pazarlama stratejisinde SEO’yu güçlendiren en kritik bileşen olduğunun farkındadır.

Bilindiği üzere Google gibi arama motorları yeni sayfalar keşfetmeye çalışırken web’de bulunan bağlantıları da izleyerek sayfaları dizinlerine ekler. Web sitenize önemli miktarda trafik getirmeye yarayan backlink’ler, güçlü sitelerden geliyorsa Google algoritmalarının dikkatini kolaylıkla çekerler. Bu nedenle en iyi backlink listelerine göz atmadan önce, bir web sitesinden başka bir web sitesine bağlantı vermek için bilmeniz gereken iki seçenekten bahsetmek yerinde olacaktır; dofollow bağlantı ve nofollow bağlantı. Bu iki link türü de hedef siteye bağlanmanızı sağlar ancak arama motorlarına söyledikleri farklıdır!

Nofollow Bağlantı Nedir?

Nofollow bağlantılar, rel = nofollow etiketine sahip bağlantılardır; arama motoru tarayıcıları tarafından takip edilmezler. Bu, sayfanın keşfedilemeyeceği anlamına gelmez. Sadece, bir arama motoru tarayıcısının bu bağlantıyı izlemesini engellemenizi sağlar.

Birçok blogda yorumlar bölümünde “sitemi ziyaret edin” şeklinde cümlelerde bloğunun ya da web sitesinin linkini paylaşıp arama motoru sıralamasını yükseltmeye çalışanlara rastlamışsınızdır. Yorum spam’i denen bu durum nedeniyle WordPress, diğer birçok CMS’de olduğu gibi varsayılan olarak yorum bağlantılarına nofollow etiketini ekler. Yani şimdiye kadar nofollow bağlantısını hiç duymamış bir WordPress kullanıcısı olsanız bile, bloğunuzda spam içerikli yorum yapanların SEO açısından fayda göremeyeceğinden emin olabilirsiniz. YouTube, Facebook veya Twitter gibi sosyal ağlardan gelen geri bağlantıların çoğu nofollow olarak ayarlanmıştır.

Google, nofollow bağlantılarını reddetmenin gerekli olmayabileceğini bildirse de bazı nofollow bağlantıların web sitenize zarar verebileceğini düşünüyorsanız, bunları reddedebilirsiniz.

Dofollow Bağlantı Nedir?

En İyi Backlink Siteleri, Nofollow Bağlantı Nedir?, Dofollow Bağlantı Nedir?
Sıralaması yüksek bir siteden geri bağlantı alacak kadar şanslıysanız, dofollow bağlantıların faydasını birkaç gün içinde görebilirsiniz.

Dofollow olarak adlandırılan, başka sitelerden web sitenize verilen ve nofollow etiketi kullanılmayan bağlantılar ise eğer nişinizle alakalı kaliteli, saygın bir siteden geliyorsa ve anahtar kelime profilleriniz kesişiyorsa alabileceğiniz en iyi bağlantı türleridir. Varsayılan olarak, bağlantılar dofollow’dur, bu nedenle bir web sitesine bağlantı verirken rel = ”dofollow” kullanımına gerek yoktur.

Dofollow backlinkler yalnızca kullanıcı deneyimi açısından değil, aynı zamanda web sitelerinin çevrimiçi görünürlüğü açısından da kullanışlıdır.

Dofollow bağlantılar, kaynak sitenin otoritesini hedef siteye ileterek SEO’ya yardımcı olur, “link juice” denen bu aktarım; diğer web sitesinin alan adı otoritesini ve anahtar kelime sıralamasını iyileştirmeye yarar.

Sitenizden verilen veya içeriğiniz için yorumlara eklenen bağlantılar, yalnızca giden bağlantı sitesi saygın ve sektörünüzle alakalı ise dofollow olmalıdır.

Google botları ve arama motoru tarayıcıları web sitenizdeki bilgilerin önemli olup olmadığına karar vermek için dofollow backlink’leri kullanmaktadır. Yani, birçok web sitesinden sitenize bağlantı veriliyorsa Google botları içeriğinizin kullanıcılara gösterilmesi gerektiğini düşünecektir. Bu nedenle, dofollow geri bağlantıları, arama sıralamasını iyileştirmek ve Google’dan organik trafik çekmek isteyenler için son derece önemlidir.

Google’ın en popüler algoritmalarından biri olan PageRank, başlangıçta bir sayfanın değerini ona atıfta bulunan diğer sayfaların sayısıyla ölçmeyi amaçlamıştır. Şimdi işler biraz daha karmaşık olsa da bilmemiz gereken, alakasız web sitelerinden bir dizi bağlantı almanın – dofollow olsalar bile – artık yeterli olmadığıdır. Siteniz düşük trafik hacmine sahipse ve oluşturduğunuz ya da aldığınız dofollow bağlantılar küçük web sitelerinden geliyorsa, PageRank’in bu bağlantıları tanıması daha fazla zaman alabilir. Sıralaması yüksek bir siteden geri bağlantı alacak kadar şanslıysanız, dofollow bağlantıların faydasını birkaç gün içinde görebilirsiniz.

Dofollow Backlink Alınabilecek Siteler
Backlink satın almak teknik olarak Google’ın hizmet şartlarına aykırıdır.

Bilindiği üzere SEO’nun amacı, bir web sitesinin hedeflenen anahtar kelimeler için Google’daki sıralamasını iyileştirmektir. Google, herhangi bir kelime aratıldığında hangi sayfaların hangi sırada gösterileceğini belirlemek için 200’den fazla sıralama faktörü kullanır. Çok sayıda dofollow bağlantıya sahip olmak, rekabet ettiğiniz anahtar kelimeler için sıralanmanıza yardımcı olur.

Ancak alan adınızın otoritesini güçlendirmeniz ve dofollow bağlantıları toplamanız zaman alabilir. Özellikle reklam bütçesi olmayan yeni bir işletme için bu kolay değildir.

Backlink Nedir? adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi manipülasyon anlamına geldiğinden backlink satın almak teknik olarak Google’ın hizmet şartlarına aykırıdır. Bu nedenle dofollow backlink için araştırma yaparken “Ücretsiz ve Kaliteli DoFollow Backlink Alabileceğiniz Siteler” adında listelerle karşılaşmışsınızdır. Normalde, içeriğiniz, ürününüz veya sunduğunuz hizmet sitenize organik geri bağlantılar sağlamalıdır, ancak güçlü bir geri bağlantı profiline sahip olmak için hem zamana hem de farklı yöntemlere ihtiyaç duyulur.

Dofollow backlink alınabilecek siteleri sıralamadan önce geri bağlantı almak için yalnızca işletmeniz / sektörünüz / nişiniz için anlamlı olan sayfaları kullanmanız gerektiğini ve backlink’lerin doğal bir hızda eklenmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Profil Sayfaları

Bu tip platformlardan backlink elde edebilmek için, bir kullanıcı veya işletme profili oluşturmanız ve profilinize işletmenizle ilgili açıklama ve bağlantı eklemeniz gerekir.

Zintro: Şirketlerin uzmanlaşmış çalışanları bulmasını sağlayan bir platform.
GoodFirms: Yazılım ve BT firmalarına yönelik bu platformda şirket bilgilerinizi ve web sitenizin URL’sini ekleyeceğiniz bir hesap oluşturuyorsunuz.
Self Growth: Kullanıcılar, kişisel gelişim konulu tartışmalara katılabileceği bu sitede profil detaylarını doldurarak geri bağlantı elde edebilirsiniz.
G2: Profilinizi doldurarak ve teknolojik ürününüzü ekleyerek backlink alabilirsiniz.
Index: Şirketinizi listeleyebileceğiniz en büyük şirket dizinlerinden biridir. Diğerleri gibi profilinize bağlantı eklemenize olanak tanır. Görünürlüğü artırmak için ücretli promosyonlar da sunmaktadır.

Startup ​​Dizinleri

Hem işletmenizin küresel girişimler arasında listelenmesi hem de site adresinizi ekleyebilmeniz için girişimcilere tanınma fırsatı sunan startup dizinlerinden faydalanabilirsiniz.

StartupBlinkStartup ranking
Startup Europe clubStartup Buffer
StartusAngel
GustLaunched
Snap Munk

İçerik Listeleme Platformları

Genelde ilgi alanlarınız doğrultusunda içerikler sunan bu tip platformları da tıpkı yukarıda sözünü ettiğimiz profil oluşturulan sayfalar gibi backlink amacıyla kullanmak mümkün.

AllTop: Tüm önemli haberleri ve makaleleri gerçek zamanlı olarak listeleyen site, nişinizdeki en iyi yayıncılar arasında yer almanızı sağlayabilir ancak sitenizin İngilizce versiyonu ve iddialı içerikleri yoksa backlink için işinize yaramayabilir. Buna rağmen trendlerin takibi için ara ara göz atmanız iyi olabilir.
Flip Board: Android, iOS, Windows ve Windows Phone kullanıcıları için trend manşetleri eğlence, spor, politika, yemek gibi ilgi alanlarına göre listeleyen bir haber uygulaması ve dijital dergidir. Aynı zamanda bir sosyal ağ olan Flipboard’da gördüğünüz makaleleri diğer uygulama kullanıcılarıyla veya sosyal medya platformlarında paylaşabilir, haberler ve sosyal etkinlikler için bildirimler alabilirsiniz.
About.me: İşinizi, ilgi alanlarınızı, fotoğraflarınızı ekleyebileceğiniz bu platformda herkes düşüncelerini blog ve makalelerini paylaşabilir. Premium hesaba geçmek isterseniz URL’de About.I görünmeden özel bir alan adı kullanmanız, Google analytics eklemeniz ve öncelikli destek almanız söz konusudur.
Refind: Meşgul insanların, önceden belirtilen tercihler doğrultusunda, oyalanmadan doğrudan ilgilendikleri alanlarla muhatap olabilecekleri bir uygulama.
PRLog: Geri bağlantı için şirket profili oluşturabileceğiniz ve basın bülteni gönderebileceğiniz bir diğer platform.

Ürün İnceleme Sayfaları

Genelde ürünlerle ilgili yorumların paylaşıldığı bu tip sitelerde profil ayrıntılarını doldurarak ve bağlantınızı ekleyerek ürününüzü, yazılımınızı, hizmetinizi veya çözümünüzü listeleyip backlink elde edebilir ve işletmenizi tanıtabilirsiniz.

İş İlanı Platformları

DiceTribber
IdealistRemote
LinkUP

Görsel ve Grafik Siteleri

Pexels: Katkıda bulunan profil olarak hesap açtığınızda, bağlantı eklemenize izin veren bir platform.
Unsplash: Yüksek kaliteli görsellerden oluşan veritabanı. Profilinize web sayfanızın bağlantısını ekleyerek backlink elde edebilirsiniz.
Behance: Sadece Dünya’nın en iyileri arasında yaratıcılığını sergilemek isteyenler için değil aynı zamanda herhangi bir web sitesi veya şirketin de öne çıkan görseller, ambalaj tasarımları, infografik veya web sitesine bağlantı veren diğer grafik dosyalarını paylaşabileceği popüler bir platform.
500px: Profil oluşturarak, fotoğraflarınızı yükleyebileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bir diğer platform. Buradan da web sitenize bağlantı ekleyebilmeniz mümkün.

Yerel Listeler

Yerel listelemelerin bazıları doğrudan geri bağlantı vermese de küçümsenmeyecek kadar etkili olduklarını bilmelisiniz.

Google My BusinessYelp
Map QuestThumbTack

Sosyal Platformlar

Coub: Kullanıcıların kendi içeriklerini yüklemelerine izin veren eğlence platformu.
Minds: Facebook’a bir alternatif.
Myspace: Facebook’tan önce de var olan Myspace’i de bağlantınızı eklemek için kullanabilirsiniz.
Houzz: İnşaat veya mimarlık sektöründe olanlar için faydalı bir geri bağlantı sitesi.
AP Sense: İşletmeleri ve uzmanları tek bir platformda birbirine bağlar.
Reddit: Tartışmalara aktif olarak katılarak, backlink profilinizi geliştirebilirsiniz.
Meetup: Yerel konumlarda benzer fikirlere sahip insanlarla tanışma şansı elde etmek ve backlink için kullanılabilecek bir platform.
Plurk: Panolar oluşturmamıza ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurmamıza olanak tanıyan yeni bir sosyal medya ağı.

Video Paylaşım Siteleri

Gün geçtikçe içerik türleri arasında gücünü kanıtlayan videoları, göz ardı etmenize de engel olabilecek, videolarınızı yayınlayarak sayfanıza alakalı bağlantılar ekleyebileceğiniz video paylaşım siteleri:

Daily motion
Distill
Videezy

Kitle Fonlaması

Potansiyel yatırımcılara ulaşma şansınızı artıran ve ürününüzün, fikirlerinizin yatırımcılar tarafından finanse edilmesini sağlamaya yarayan bu tip siteler de tahmin ettiğiniz gibi web sitenize doğrudan bağlantı vermenize olanak tanıyor.

Kickstarter
IndeGoGo
WeMakeIt

Yorum Bölümlerini Kullanabileceğiniz Siteler

Siteniz veya bloğunuz hakkında alakalı bilgiler ekleyip yorum bölümünü kullanabileceğiniz NewsRoom WCS ve teknik konularla ilgili tartışmalara katılıp orijinal kaynağınıza güçlü bir backlink kazandırabileceğiniz TechNoFAQ gibi siteleri de backlink fırsatı olarak değerlendirebilirsiniz.

SaaS Dizinleri

Yazılım çözümünüzü eklemenize, sizinkine benzer işletmeleri keşfetmenize yardımcı olabilecek ve güçlü dofollow backlinkler elde edebileceğiniz siteler:

Bussines softwareSaaS GeniusAlternativeTo
We suggest softwareCrunchbase

Ürettiklerinizi satışa koyup ekstra gelir elde etmenizi sağlayan ya da pazarlama rehberlerine kaydolabileceğiniz, tartışmalara katılabileceğiniz siteler de backlink kaynağı olarak düşünülebilir. Link listeleyen sitelerin bazıları rozetlerini sitenize yerleştirmenizi ister, ücretli hesap açarsanız rozet zorunluluğu olmaksızın daha hızlı listelenmeniz sağlanır.

Code ProjectCreative MarketLink Pedia
All free ThingsON ToplistMarketing Internet Directory
OddysseyVecteezyProLinkDirectory

Forumlar, Portfolyo Siteleri ve Blog Dizinleri

Live journalVizualize me
SlashdotISSUU
FolkdCrevado
JoomlaBlog Directory
BlogaramaBlogs that follow
Blog-search

Özet

Çevrimiçi görünürlüğü artırmak ve SERP sıralamalarını korumak için araştırmalar yapmak, trendleri takip edip SEO’nun değişen kurallarına göre pozisyon almak SEO uzmanları için bile kolay değildir. En iyi backlink siteleri konusunda araştırmalarınızda titiz olmanız ve gerçekten güvenilir olduğundan emin olmadığınız yerlerden uzak durmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.