ERP Nedir?

ERP Nedir?

Başarılı bir işletmenin tüm önemli süreçleri kolaylıkla yönetmek ve eyleme dönüştürülebilir iç görülere sahip olmak için ERP Nedir? sorusunu çoktan sormuş olduğunu varsayabiliriz. Çünkü teknolojik gücün; modern bir işletmenin belkemiğini oluşturduğunu hepimiz biliriz.

Doğru sistemlere sahip olmadığınızda bir işletmeyi yönetmek son derece karmaşık bir hal alabilir. Çalışanların gereksiz ve manuel süreçlere boğulması ve belirli verilere ulaşmanın fazlaca zaman alması söz konusu olabilir.

İş süreçlerini gerçek zamanlı izleyerek doğru kararlar almak isteyenler için bugün ERP’in ne olduğu anlatıyoruz.

ERP (Enterprise Resource Planning); “Kurumsal Kaynak Planlaması” anlamına gelir ve satış, satın alma, proje yönetimi, risk yönetimi, tedarik zinciri gibi faaliyetleri yönetmek için tasarlanan yazılımlara denir.

Tipik olarak, ERP sistemleri tek bir veritabanı üzerinde entegre bir yazılım platformunda çalışır. Yani bir işletme tüm sistemlerini bir ERP yazılımına entegre edebilir, böylece ERP, bir organizasyonun tüm iş süreçlerinde anlık raporlar sunabilir.

ERP, siparişleri ve satış rakamlarını net bir şekilde görebilmeyi, doğru çıkarımlarda bulunmayı ve müşteriler hakkında net genel bakışlara ulaşmayı sağlar.

Bir ERP yazılımı, insan kaynakları ve finanstan satış ve müşteri ilişkileri yönetimine kadar tüm süreçlere ait verileri depolar ve korur. Operasyonları otomatikleştirmesi ve birleştirmesi sayesinde manuel işlemler için harcanan zaman kaybını önler.

ERP her bir sektöre ve işletmeye göre işletmenin büyüklüğünü ve hedeflerini göz önünde bulundurarak özel olarak yapılandırılabilir.

ERP, işletmelere her şeyi tek bir yerden takip etme ve fırsatları fark edebilme şansı sunar.

ERP sistemleri bir şirketin sunucularında barındırılabilir veya bulut tabanlı olabilir. Şirket içi ERP çözümlerini tercih ederseniz, kesintisiz erişim sunabilmek ve en üst düzeyde güvenliği sağlamak için yazılıma, donanıma ve BT uzmanlarından oluşan bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Giderek yaygınlaşan bulut tabanlı ERP çözümleri ise özel bir donanıma ihtiyaç duymadığından, teknolojik altyapı maliyetlerini önemli ölçüde düşürür ve herhangi bir yerden, herhangi bir cihazdan çalışma olanağı sunar. Yüz binlerce çalışana sahip işletmelerin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir.

ERP Ne İşe Yarar?

Bir işi yürütmek için önem taşıyan tüm temel süreçleri yönetebilen ve basitleştirebilen ERP sistemleri ile muhasebe işlemlerini otomatikleştirebilir, bütçeyi, satış sürecini ve sözleşmelerini yönetebilir, projelerin kârlılığını ölçebilirsiniz.

Envanteri kontrol edebilir, eksik veya aşırı stok gibi durumları anlayabilirsiniz, nakit akışını yönetebilir, çalışanları ve potansiyel müşterileri takip edebilir ve kritik verileri depolayabilirsiniz.

ERP sistemlerinin kurumsal verimliliği iyileştirmesini sağlayan fonksiyonları bunlarla sınırlı değildir:

 • ERP, finansal bilgileri tek bir sisteme entegre ederek, finansal raporları birleştirir.
 • Sipariş yönetimini entegre ederek sipariş almayı, üretimi, envanteri, muhasebeyi ve dağıtımı çok daha basit ve daha az hataya açık süreçler haline getirir.
 • Çoğu ERP, müşteri etkileşimlerini izlemek için CRM olarak bilinen müşteri ilişkileri yönetimi yazılımlarını da kapsar. Bu, diğer ERP’lere oranla müşteri davranışı ve ihtiyaçları hakkında daha derin iç görüler sağlar.
 • ERP, üretimi ve destekleme süreçlerini standartlaştırıp otomatikleştirebilir ve bir kuruluşun farklı iş birimleri genelinde tedariklerini birleştirebilir.
 • Bir ERP sistemi harcama takibi, eğitim, beceri eşleştirme ve benzerleri için standartlaştırılmış bir İK platformu da sağlayabilir.
 • Bir kuruluşun finans, İK ve tedarik zinciri genelinde hükümet düzenlemeleri için gerekli raporlama ve dosyalama işlemlerine de büyük ölçüde destek olur.

ERP Neden Önemli?

Bir ERP platformu finansal görevleri basitleştirmekten, tekrarlayan manuel veri girişi ihtiyacını ortadan kaldırmaya kadar pek çok avantaj sunar. ERP yazılımlarını cazip kılan en önemli özellik; farklı ölçekteki işletmeler için eş zamanlı verilerden anında değerlendirmeler yapabilme fırsatı sunmasıdır.

ERP bilgilerin merkezi bir veri tabanından çekilmesini sağladığı için ürün adları ve müşteri iletişim bilgileri gibi tüm verilerin departmanlar ve operasyonlar arasında tutarlı, doğru ve güncel olmasını sağlar. Bu, karışıklıkları önlemeye, olası hataların azalmasına, iş akışının ve denetiminin daha düzenli olmasına yol açar.

Düzgün çalışan ERP sistemleri, işletmelerin hemen hemen her tür iş süreci için harcadığı süreyi kısaltır.

ERP sistemlerinin sunduğu standardizasyon ve sadeleştirme, işbirliği potansiyelini artırır ve ERP hızlı bir şekilde adapte olabilen daha çevik işletmeler yaratır.

Ayrıca önemli detayların kaybolmasını engelleyebildiği için de ERP; işletmeler için hayati önem taşır. Raporlama ve analizlerde kolaylıklar sunması ve gerçek zamanlı bilgilerle sorunların erken tespitini sağlaması ERP’in lüks değil gereklilik olduğunun kanıtıdır.

İşletmeniz İçin Doğru ERP Yazılımını Seçmek

Bir ERP sistemi seçmek, işletmelerin karşılaştığı en zorlu kararlar arasındadır. Dikkate alınması gereken çok fazla detay söz konusu olduğundan ERP seçiminde izlenmesi önerilen adımları sıralayalım:

 1. İşletme genelindeki tüm süreçleri, sıkıntılı noktaları ve güçlü yönleri inceleyip belgeleyin. İstenen sonucu ve bu sonucu hayata geçirmek için ihtiyaç duyulan iş gereksinimlerini listeleyin. Örneğin, bir işletmedeki bir departmanın verileri raporlama için bir araya getirmesinin birkaç gün sürmesi o işletmenin sıkıntılı noktası olabilir. Arzu edilen sonuç, departmanın bunu dakikalar olmasa bile saatler içinde yapabilmesidir. Bu durumda iş gereksinimi, farklı sistemler arasında birbiriyle “konuşan” güncel verilere sahip olmaktır.

 2. Doğru ERP çözümünün, işletmenin mevcut BT altyapısıyla uyumlu olması gerekir. Anahtar teslimi bir çözüm, bazı işletmeler için iyi sonuç verebilir, ancak bazı şirketler, belirli bir sektör için özel olarak tasarlanmış ERP çözümlerine ihtiyaç duyabilir.

 3. ERP yazılımlarında ölçeklenebilirlik önemlidir. Kullanıcılarda ve verilerde önemli bir artış olduğunda performansında bir değişiklik yaşanmamalıdır.


 4. Hangi uygulamaların ve modüllerin gerekli olduğunu belirlerken, yeni özelliklerin ve işlevlerin yükseltmelere ne sıklıkla dahil edildiğine de bakılmalıdır.


 5. ERP yazılımlarının fiyatlandırma şekli işletmeler için yüksek riskli ve uzun vadeli finansal bir taahhüt olabilmektedir. Lisanslama, uygulama, yükseltmeler, bakım gibi harcamalarla ilgili tüm maliyetleri öğrenin. Hangi maliyetlerin tek seferlik olduğunu ve hangilerinin yinelendiğini belirleyin.


 6. Bir işletme için doğru ERP yazılımını seçmek, iş ortağını seçmek kadar önemlidir. Satıcılara ve yazılıma dair bir kontrol listesi, seçenekleri daraltmanıza yardımcı olabilir. Sektörünüzde deneyimi olan bir ERP tedarikçisini seçmek, yapılandırmalar sırasında sektörün nüansları hakkında bilgilendirmeler için zaman harcamayacağınız anlamına gelir.


 7. Yalnızca anlık hedefleri değil, zaman içinde sürdürülebilir sonuçları karşılayabilecek bir uygulama seçtiğinizden de emin olmalısınız.

Özet

ERP bir şirketin tüm süreçlerini hızlı bir şekilde takip etmesi için gerçek zamanlı merkezi bir veri tabanından bilgi çeken yazılımlara denir. ERP yazılımları işletmelerin verimliliklerini artırmalarını ve maliyetlerini azaltmalarını sağlayabilir. Dijital dönüşümlerin rekabete yön verdiği gerçeğiyle ERP Nedir? sorusuna verdiğimiz yanıtların işinize yaraması dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.