Fiber İnternet Nedir?

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet günümüzün en yüksek internet hızına sahip olmamızı sağlar ve modern dünya için vazgeçilmezdir. Saç teli genişliğindeki cam kablolardan bir ışık demeti göndererek veri aktarmak size de büyüleyici geliyorsa “Fiber internet Nedir?” sorusunu cevaplamanın tam zamanı!

Yepyeni bir teknoloji gibi algılansa da aslında internetin ilk günlerinden beri var olan fiber internet, denizaltı hatları oluşturacak şekilde okyanusun tabanına döşenen kablolarla 1988’de ABD ve Avrupa’yı birbirine bağlamıştı.

Fiber optik internet de denen fiber internet; saç teli kalınlığının onda birinden daha ince plastik veya cam tellerin oluşturduğu fiber kabloların; kodlanmış sinyalleri ışık darbeleriyle iletmesine denir.

Fiber; lif anlamına gelir, koruyucu bir kablonun içindeki ince cam telleri ifade eder. Optik ise verileri aktarmak için kullanılan ışık sinyallerini tanımlar.

Bu dijital sinyaller, bir lazer tarafından üretilen optik darbeler yardımıyla hareket eder. Tek bir fiber hatta kaydedilen en hızlı internet hızı saniyede 43 terabittir (Tbps).

Fiber internetin en büyük avantajı, ultra yüksek hızlar elde etmemizi sağlamasıdır. Mahallede aşırı kullanım olsa bile, yeterli bant genişliği almaya devam edersiniz. En büyük dezavantajı ise fiber altyapının kurulumunun yüksek maliyetidir.

Fiber İnternetin Farkı

Aslında fiber internet nedir sorusunu; yüksek hızlı internet türleri arasında yer bulan DSL, kablolu, kablosuz, uydu ve fiber interneti karşılaştırarak daha iyi anlayabiliriz:

DSL

 • Bakır tellerden yapılmış telefon hatları üzerinden sağlanan internet bağlantısı olan DSL, internete ulaşmanın en geleneksel yoludur. DSL ile ilgili tek sorun, bağlantının oldukça güvenilir olmasına rağmen düşük hızlar sunmasıdır. Bakır kablo olağanüstü bir sinyal iletkeni olsa da veri; DSL hatları ve kablolu internet üzerinden, fiber optik hatlarda olduğu kadar hızlı seyahat edemez. Fiber optik hatlar DSL’nin yaklaşık 6 Mbps olan hızına karşılık saniyede 1 gigabit (Gbps) veya saniyede 1000 megabit (Mbps) hız sunabilir.

 • Bakır kablolar, elektriği iletirler. Doğru şekilde kurulmaz ve bakımı yapılmazsa yangın riski gibi tehlikelere neden olabilir, elektromanyetik akımları serbest bırakabilirler. Fiber kablolar ne elektromanyetik dalgalar yayar ne de onlardan zarar görür. Plastik ve / veya camdan yapıldıkları için zararlı dalgalardan etkilenmezler. Bakır kablolar bir fırtına sırasında büyük tehlike yaratabilir.

 • Bakır teller üzerinden gönderilen mesafe sinyallerinin, fibere oranla zayıflama potansiyeli yüksektir. 320 ft’lik kabloda, fiber internet; sinyalinin yalnızca yüzde üçünü kaybederken DSL ve kablolu aynı mesafede sinyalin % 94’ünü kaybeder.

Kablolu İnternet

 • Kablolu internet de bakır kullanır, ancak DSL’den farklı olarak koaksiyel kablolar kullanmasıdır. Kablolu internet, 20 Mbps ile 500 Mbps arasında değişen hızlarla internetin en güvenilir ve erişilebilir biçimlerinden biridir. Kablolu TV ile aynı altyapı ve kabloları kullanır ve büyük dosyaları yüksek hızlarda göndermenizi sağlar. Ancak internet kullanımının yüksek olduğu kalabalık bir bölgede yaşıyorsanız, paylaşılan bant genişliği nedeniyle daha düşük hızlardan muzdarip olabilirsiniz.

 • Kablolu internet, en uygun fiyatlı İnternet seçeneklerinden biridir ancak hızları kablosuz veya fiber kadar yüksek değildir. 100 Mbps’lik indirme hızlarına ulaşabilir (fiberin onda biri, ancak DSL’den daha fazla).
 • Tüm rakipler arasında kablolu internet, en fazla elektrik için en az veriyi üretir. DSL, hem çevresel hem de ekonomik olarak en az zararı verir. Fiberde ise altyapı elektrik gerektirmez, çevre dostudur.

 • Bağlantınıza ve servis sağlayıcınıza bağlı olarak, kablolu internet, DSL’den 10 kat daha yüksek hıza ulaşabilir.

 • Kablolu İnternet, internet servis sağlayıcıların yerel koaksiyel ağla buluştuğu merkezi bir düğümden paylaşılır. Bu, 100–2000 evin tek bir düğümü paylaşmak zorunda olduğu anlamına gelir ve genellikle akşam gibi yoğun kullanım saatlerinde düşük hızlara yol açar.

Uydu İnterneti

 • Uydu interneti için sinyal; kaynağından, uzayda yörüngede dönen bir uyduya, uydu çanağınıza ve son olarak modeminize gönderilir.
 • Uydu interneti, fiberden daha yüksek hızlar vadedemez çünkü verilerin kat etmesi gereken muazzam mesafeler söz konusudur.

  Uydu interneti, DSL ve kablolu internet ile hemen hemen aynı hızdadır, ancak uydunun gecikme süresi daha fazladır. Kablolunun ve fiberin ulaşamadığı kırsal alanlar için daha uygundur. Kötü hava, fırtına veya yağmur nedeniyle bağlantı sorunları oluşabilir. Ağaçlar veya binalar gibi fiziksel engeller, internet sinyalini engelleyebilir.

 • Bağlantı sorunları göz önüne alındığında, uydu interneti genellikle yüksek hızlı bir internet kaynağı sayılmaz. Webde gezinmek için işe yarayabilir, ancak video akışı gibi zorlu İnternet görevleri için önerilmez.

Kablosuz İnternet

 • Kablosuz internet, aslında bir tür internet bağlantısı değildir. Kablosuz internet veya wi-fi; internetinizi ister kablo, ister uydu veya fiberden sağlıyor olun, bir çeşit interneti evinize ulaştırma yöntemidir.

 • internet sinyallerini radyo dalgaları şeklinde iletmek ve almak için yayın kulelerini kullanan bu internet hizmeti; küçük bir çanak veya antenin sinyalleri bir modeme göndermesiyle internete bağlanmanızı sağlar.

 • Kablosuz internet telefon hattı olmadan ucuz internet hizmeti almanın en iyi yollarından biridir. Ancak yağmur, kar, sis ve sert hava koşulları internet bağlantısını kesintiye uğratabilir. Zaman zaman da radyo frekansları, geçici servis sorunlarına neden olabilecek parazitlere maruz kalabilir.

Fiber İnternet

 • Fiber internet, bilgileri kodlanmış bir ışık demeti olarak göndermek için fiber optik kablolar kullanır. Fiber internet hatları, verileri elektrik yerine modüle edilmiş ışık kullanarak aktardığından çok daha yüksek bant genişliği kapasitesi sağlar. Fiber optikler ışığı kullanır, bu da kablolardan çok az elektrik sinyali iletildiği veya hiç iletilmediği anlamına gelir. Fiber internet, çevre dostudur, diğer bağlantı türlerine göre daha az enerji kullanır.
 • Fiber internet internetle ilgili her şeyi minimum gecikmeyle veya sıfır gecikmeyle yapmanızı sağlar: Videolar ve müzik için yüksek indirme ve yükleme hızları sunar. Film, televizyon programları ve spor karşılaşmalarını yüksek kalitede izleyebilirsiniz. Birden çok oyuncuyla onlline oyun oynamanıza olanak tanır. Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi birden fazla cihazın internete bağlanıp hepsinin aynı anda kullanılması sorunsuzdur. Büyük verilerin paylaşıldığı e-postaları ve mesajları rahatlıkla gönderip ve alabilirsiniz.

 • Fiber optik İnternet’i üstün kılan pek çok şeyden biri simetrik hızlar sağlaması, yani indirme ve yükleme hızlarının eşleşmesidir. DSL ve diğer İnternet türleri, yalnızca indirme hızlarının karşıya yüklemeden daha hızlı olduğu durumlarda asimetrik hızlar sunar.

Fiber İnternet Altyapısı

İnternet altyapısının ne kadar veriyi işleyebileceği; internet hızındaki belirleyici unsurdur.

Fiber optik kablolar aracılığıyla bir internet sinyali gönderildiğinde ışık, ikili veri taşıyan darbeler halinde iletilir. Bu, aslında internette gördüğümüz her şeyi oluşturan bir kodlama sistemidir. Bu ışık darbeleri binlerce mil yol alabilir ve optik amplifikatörlerle güçlendirilir, böylece yol boyunca hiçbir veri kaybolmaz.

Işık darbeleri hedeflerine ulaştığında, bir optik ağ terminali, darbeleri elektriksel ethernet’e dönüştürür. Tüm bunlar sadece milisaniyeler içinde hallolur.

Fiber internetin altyapı ilkesi kablolu internete benzer; bilgiler fiziksel bir kabloyla evinize gönderilir. Temel fark, kablolu internetin bakır kabloları, fiber internetin ise fiber optik kabloları kullanmasıdır.

Fiber optik kablolar cam veya plastikten yapılır ve bakır kablolardan çok daha güvenilirdir. Aşırı hava koşullarından etkilenmezler ve bant genişliği sorunlarına neden olmazlar. Kablolu internet, saniyede 100 megabit (Mbps) hıza sahip olabilirken, fiber internet 1.000 Mbps’ye varan hızlar sağlayabilir.

Özet

Çoğumuz, internet için çok yüksek hızlara ihtiyaç duymayız. Genellikle tek bir kullanıcının webde gezinmesi için yalnızca 5-10 Mbps, video akışı ve oyun gibi ihtiyaçları için 10-40 Mbps hız gerekir.

En yeni oyunları oynamıyorsanız veya en yüksek çözünürlüklü filmleri izlemiyorsanız DSL veya kablolu internet büyük olasılıkla ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Ancak daha yüksek hızlar arıyorsanız, veri hızı, verimliliği ve güvenilirliği sizin için önemliyse, veri indirme ve yükleme için en iyi seçenek fiber internettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.