Film Siteleri İçin SEO

Film Siteleri İçin SEO

Film siteleri için SEO çalışmaları film videolarının; dizine eklenecek şekilde ve alakalı anahtar kelime aramaları için arama motoru sonuç sayfalarında sıralanacak şekilde optimize edilmesini ifade eder.

Büyük miktarda trafik potansiyeli taşıyan film siteleri için, değişip duran arama motoru algoritmalarını çözmek ve devasa miktarda veriyi pazarlamak kolay değildir. Söz konusu potansiyelden yararlanmak, doymaya başlayan bu alanda SERP’lerde yer kapmaya bağlıdır.

Film Siteleri İçin SEO Taktikleri

Sadece eski klasikleri değil gişe rekorları kıran filmleri ve sevilen dizileri de bulabileceğiniz film sitelerinin popülerliği; COVID-19’un yayılmasını durdurmak için uygulanan karantinalar sırasında, çoğu insanın film izleme alışkanlığını sağlamlaştırmıştır.

Bu noktada artan rekabet için SERP sıralamalarında öne çıkmak adına film yayınlama amacıyla kurulan web sitelerinde uygulanan SEO çalışmalarını sitemap, site hızı, CDN, sosyal medya, yapılandırılmış veriler, anahtar kelimeler gibi başlıklar altında inceleyebiliriz.

Site Map

Site Map, Film Siteleri İçin SEO Taktikleri, Film Siteleri İçin SEO
Google, bir video için sağladığınız bilgilerin sitede bulunan bilgilerle eşleştiğini doğrulayamazsa videonuz dizine eklenemez.

Multimedya dosyaları içeren sitelerin site haritasına sahip olması önerilir çünkü sitenizde video barındırmayı seçiyorsanız, arama motorlarının videoları içeren sayfaları indekslemesinin yanı sıra videolarla ilgili bilgileri indekslemesini de sağlamanız çok önemlidir.

Site haritası, arama motorlarına sitenizdeki sayfalar hakkında bilgi veren, site sayfalarının ve videoların hızlı bir şekilde taranma ve böylece dizine eklenme şanslarını artıran bir dosyadır.

Site haritasında, video dosyası, küçük resim, başlık ve açıklama bilgilerini tanımlamadığınızda arama motorları videonuzu ve videonun bulunduğu sayfayı ilgili arama sonuçları için dizine ekleyecektir. Google, bir video için sağladığınız bilgilerin sitede bulunan bilgilerle eşleştiğini doğrulayamazsa videonuz dizine eklenemez.

Her bir site haritası dosyası en fazla 50.000 URL içerebildiğinden videolarınızın sayısı 50.000’den fazlaysa birden çok site haritası ve bir site haritası dizin dosyasına ihtiyacınız olacaktır.

Google’ın ve Bing’in site haritası oluşturucularını kullanabilirsiniz. Dilerseniz Google Arama Merkezi’nden örnek bir site haritasını inceleyebilir, video site haritaları için geçerli kurallara göz atabilirsiniz.

Site Hızı, Hosting, CDN

Site Hızı, Hosting, CDN
Film sitelerinin güçlü hosting çözümleriyle yola çıkması önemlidir.

Başarılı bir film platformunda en kritik unsur olan performans; yüksek trafiği dengeleyebilen, herhangi bir cihazda video akışını hızlı ve sorunsuz gerçekleştirebilen güçlü bir altyapıyla sağlanabilir.

Kullanıcıların çoğu, yüklenme süresi iki saniyeden uzun süren sitelerden ayrılma eğilimi gösterdiğinden sayfaların hızlı yüklenmesi açısından ve filmler aynı anda çok sayıda ziyaretçiye gösterileceği için yüksek bant genişliği açısından; film sitelerinin güçlü hosting çözümleriyle yola çıkması önemlidir.

Film videolarının her zaman kullanılabilir olması için medya dosyalarınızın maksimum çalışma süresi (uptime) sunacak şekilde barındırılması, web sunucunuzun medya akışını desteklemesi, kesinti süresi yaşanmadan potansiyel trafik artışlarıyla başa çıkabilmesi gerekir.

Başlangıçta uygun maliyet için en yeni ve en popüler filmleri barındırmak amacıyla güçlü bir SSD sunucu kiralayabilir, daha az popüler olanları daha ucuz bir hosting çözümüyle yayınlayabilirsiniz. Ancak bu, siteniz büyüdüğünde yetersiz kalabilir, bu durumda bulut sunucu seçeneklerine yönelmeniz doğru olacaktır.

Film sitelerinin daha hızlı yanıt süresi, daha az paket kaybı olasılığı gibi nedenlerle içerik dağıtım ağı (CDN) kullanması da önerilmektedir. Böylece, coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu ağı aracılığıyla içeriğinize yönelik büyük talep artışlarını karşılamak kolaylaşacak ve ana sunucu rahatlayacaktır.

Kullanıcı Arayüzü (UI)

Kullanıcı arayüzünüz, arama motorlarında performansı artıracak ve aynı zamanda beklentileri karşılayacak şekilde tasarlanmalıdır. Kullanıcı arayüzü ile ilgili temel sorunlardan biri, tasarımda içeriğinizin ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarının dikkate alınmamasıdır. Bu alandaki anlayış eksikliği, içeriğinizi verimli bir şekilde düzenlemenizi engellemekle kalmaz hem ziyaretçilerinizin hem de arama motorlarının kafasını karıştırır.

İyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzünde, ziyaretçilerin ihtiyaç duyduklarını kolaylıkla bulmaları sağlanacak şekilde menü ve içerik gezinmesi kolay ve sezgisel bir şekilde düzenlenir. Bu yüzden film siteleri için kullanıcı arayüzünü filmin izlendiği sinema salonu gibi düşünmeniz önerilir çünkü kullanıcı arayüzünün etkileyiciliği filmseverleri sitede tutmayı sağlayabilir ve sitenin tekrar ziyaret edilme oranlarını iyileştirebilir.

Kullanıcı arayüzü tasarımındaki en kritik adımlardan biri, arama motorları tarafından kolaylıkla taranabilen temiz bir kod kullanmaktır çünkü arama motorları web sitenizin yapısını ve içeriğinizi anlamak için koda başvurur. Bir web sitesinin yapısı ve site navigasyonu temiz olduğunda, site bağlantıları aşağıdaki gibi Google arama sonuçlarında meta açıklamanın altında listelenebilir. Kodun dağınık ve okunması zor olması ise web sitenizin performansını yavaşlatır, sıralamasını olumsuz etkiler.

Kullanıcı Arayüzü (UI)

Web tasarımı ve kodlama konusunda bilgili değilseniz, güçlü ve SEO’ya uygun bir kullanıcı arayüzü için kodunuzu temizleyebilecek ve gereksiz unsurları ortadan kaldırabilecek bir profesyonelin desteğini almanız tavsiye edilir.

Sosyal Medya

Facebook, Twitter ve Instagram, web sitenize doğru kitleyi taşıyabilecek en uygun platformlardır. Filmlerin bağlantısını Facebook ve Twitter hesaplarınızda paylaşmanız ve film hakkında yorum yapmaya teşvik edecek bir mesaj yazmanız trafiğinizi hareketlendirebilir.

Ayrıca film bağlantılarını takipçilerinizin sosyal medya hesaplarında ve kişisel bloglarında paylaşmalarını da kolaylaştırmaya çalışmalısınız.

YouTube’un da film incelemeleri ve fragmanları yayınlamak için kullanılması önerilmektedir. YouTube’daki bu tip videolarınızın açıklamalarını hedeflenen metinle optimize edebilir, ardından sitenize geri bağlantı içeren harekete geçirici bir mesaj ekleyebilirsiniz.

Sinema tutkunları için bir Facebook grubu oluşturmak sosyal medyanın gücünü kullanmak adına işe yarayacaktır. Unutulmaması gereken sosyal medyada takipçiler tarafından bırakılan yorum ve soruların cevapsız bırakılmaması, beğeni ve paylaşımlarla tanınmanıza yardımcı olanlara teşekkür edilmesinin önemli olduğudur.

Başlıklar ve Meta Açıklama

Meta açıklama, sayfanızın HTML kodunun içindeki küçük bir paragraftır ve arama motoru sonuçlarında sayfa başlıklarının altında görünür. Bir sayfanın amacını yaklaşık 150 karakterle açıklamanızı sağlar .

Video başlıklarının ve açıklamalarının optimize edilmesi aramada daha fazla görünürlük sağlamanın en etkili yollarından biridir. Tıpkı bir makaledeki gibi, başlık ve meta açıklamalar videoların sıralanmasında rol sahibidir.

Başlıklar ve Meta Açıklama

Film sayfalarınız arama motorlarında listelendiğinde başlık ve açıklama ilginç ve tıklanabilir metinlerle ziyaretçileri çekecek şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Bu bölümlere çok sayıda anahtar kelime doldurulmamalıdır.

Başlıklar ve Meta Açıklama

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler insanları sitenize yönlendirme gücüne sahip olduğundan web sitenizin çeşitli öğelerinde (makaleler, resimler, videolar, podcast’ler, URL’ler, başlık etiketleri, meta açıklamaları) anahtar kelimeler kullanmak SEO dostu bir yaklaşımdır.

Film siteleri için, arama yapanların kullandığı en popüler anahtar kelime kalıplarının incelenmesi yeterli olmaz. Ek olarak tek tek filmler, diziler ve TV şovları için de anahtar kelimeleri araştırmak gerekir: Filmdeki oyuncuların isimleri, kahramanların isim ve lakapları, hatta yayın tarihi bir film sayfasında anahtar kelime yerine geçebilir.

Blog

Film sitenize geri bağlantılar almak için uygulayabileceğiniz popüler SEO taktiklerinden biri; otoritenizi sağlamlaştırmanıza yarayacak bir blogla sitenizi desteklemektir.

Blog yazıları en popüler içerik türleri arasındadır, güvenilirliğinizi artırır ve arama motorlarından trafik çekmeye yardımcı olurlar. Ancak tutarlılık ve kalite, nicelikten çok daha önemlidir. Günde 10 film incelemesi yayınlayabilir ve ayda birkaç tıklamadan fazlasını elde edemeyebilirsiniz. Bunun nedeni, internetin düşük kaliteli içeriğe doymuş olmasıdır. Google, ziyaretçilerin sorunları çözmelerine, hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmadığı için bu tür gönderileri görmezden gelme eğilimindedir.

Backlink

Site dışı bağlantıların kurulması, otorite oluşturmak için gereklidir. Arama motorları, sosyal medya ağlarından ve yüksek trafikli, güvenilir sitelerden sitenize bağlantılar arar. Bulabiliyorsa, kaliteli, güncel içerik sunuyorsanız, arama motorları sitenizi kayda değer bulacak ve sıralamasını yükseltecektir.

Dilerseniz backlink alma yollarını açıkladığımız Backlink Nedir? adlı yazımıza göz atarak SEO stratejinizi şekillendirebilirsiniz.

Tıklama Başına Ödeme Reklamları

Facebook, Google AdWords, Twitter, Bing ve Instagram gibi platformlardan tıklama başına ödeme reklamları ile film sitenize ziyaretçiler çekmek ücretli bir rota olsa da SEO için son derece etkili bir yoldur.

Algoritmaların sürekli değişmesi nedeniyle SEO’nun kontrol edilmesi kolay değildir. Filmlerinizin daha fazla tıklama almasını istiyorsanız, bu tip reklamlara yatırım yapmak; Facebook ve Twitter gibi ağların viral yapısından yararlanmanız açısından stratejiktir.

Görseller

Arama yapan kişinin videonuz dizine eklendiğinde Google’da karşılaşacağı ilk görsel sitenizdeki film veya videoların küçük görselidir. Tıklama oranında önemli bir rolü olan bu görsellerin alakalı ve ilgi çekici olması önemlidir.

Arama motorları yavaş yüklenen siteleri sevmediğinden görsellerinizi her biri bir megabaytın altında olacak şekilde optimize etmeniz önerilir. Görselleri maksimum 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe yeniden boyutlandırmak, JPG veya WEBP biçimlerini kullanmak; sayfalarınızın hızlı bir şekilde yüklenmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca görseller için en fazla 125 karakter olacak şekilde, ilgili anahtar kelimeleri serpiştirdiğiniz uygun alt etiketlerin yazılması gerekir. Böylece Google’ın, sitenize yüklediğiniz görselleri, kategorilere ayırmasını sağlarsınız.

Site İçi Optimizasyon için Öneriler

Yukarıda bahsettiğimiz taktiklere ek olarak film sitelerinde kullanılabilecek diğer site içi SEO uygulamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İnternette dikkat süreleri son derece kısa olduğundan film sitenizde incelemeler veya özetler gibi içeriklerin dikkatleri üzerine çeken başlıklarla sunulması kritik önem taşır. Sıradan başlıklardan uzak durmak dışında, SEO’ya uygun alt başlıklar kullanmanız da önerilir.
  • Backlinkler tümüyle kontrolünüz altında değildir ama iç bağlantılar üzerinde tam kontrole sahipsinizdir ve ziyaretçileri sitenizin derinlerine çekebilirsiniz. Bloğunuzda, film incelemelerinizde veya sitedeki makalelerde kullanılan dahili bağlantılar ziyaretçilerin içeriğinizi keşfetmesini sağlayabilir. Bu, arama motorlarına; neyi vurgulamak istediğinizi, hangi sayfalarınızın önemli olduğunu da gösterir. İç bağlantılar doğal olmalı ve idareli kullanılmalıdır. Bağlantılarınızın çalıştığından da emin olmalısınız çünkü bozuk bağlantılar, arama motorlarından eksi puan alır.
  • Arama motorları, yeni ve değişen içeriğe sahip web sitelerine öncelik verir. Yayına girmesi beklenen, yeni film ve diziler hakkında sayfalar oluşturmayı geciktirmemeniz önerilir.

  • Arama motorlarının bayıldığı bir diğer öge bilgilendirici URL yapısıdır. URL’nin kısalığı da çok önemlidir, bir URL’yi anahtar kelime dolu bir cümle haline getirmeniz önerilmez. URL’deki kelimeleri ayırmak için kısa çizgiler kullanmayı unutmayın.
  • Birçok film sitesi çok fazla bozuk bağlantı ve kötü amaçlı reklam içeren korsan siteler olarak görülmektedir. Sitenizdeki filmler telif haklarına uygun olarak sunulmalı, tüm içerik yasal olmalıdır. Aksi durumlar sitenizin arama motoru sonuç listelerinden çıkarılmasına neden olabilir.
Site İçi Optimizasyon için Öneriler
  • Kullanıcı deneyimi SEO çalışmalarında görmezden gelemeyeceğiniz kadar önemli bir detaydır. Kolay erişim için “Favoriler”, “En Son Eklenenler” gibi listeler, film veya TV dizisi hakkında temel bilgiler sunan özetler önemlidir. Videolar oldukça hızlı yüklenmelidir ve etkileyici kalitede olmalıdır. Sitede rahatsız edecek reklamlar önerilmez. Ayrıca, filtre seçenekleriyle; bir film, TV şovu veya TV bölümü için yayın yılına, minimum derecelendirmeye, dile, türe, en son güncellemelere göre sıralama yapılmasını sağlayabilirsiniz. Filtrelerle ziyaretçilerinizin aramalarını kolaylaştırmak bir film sitesinde kullanıcı deneyimi adına uygulanabilecek verimli taktikler arasındadır.
  • Yapılandırılmış veriler; organik trafiği artırmak ve hemen çıkma oranını düşürmek isteyen film siteleri için etkili olabilir. Yapılandırılmış verilerin SEO açısından önemini ve nasıl kullanıldığını Yapısal Veri Nedir? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.
  • Bol miktarda içerik sağlayan film siteleri, anahtar kelime yığınları ve teknik SEO konusunda ölçek sorunu yaşar. Kontrol altında tutulması gereken bir sürü detay söz konusudur. Bu amaçla istatistiksel anahtar kelime örneklemeleri sunan, mevcut anahtar kelimelerin güncel tutulmasını sağlayan ve teknik SEO zorluklarını çözmek için tarama hızını, derinliğini, sıklığını tanımlayabileceğiniz SEO araçları kullanılabilir.
  • Bir videonun onu yerleştirdiğiniz sayfayla alakalı olmasını sağlamak zorundasınız. Söz konusu videoyla ilgili mi yoksa genel bir sayfa mı olup olmadığı sıralama alma şansını etkiler.
  • Arama motoru tarayıcıları, çoğu zaman ilk videodan sonra sayfada video taramayı durdurur. Google da genellikle sayfa başına yalnızca bir videoyu dizine ekler; bir sayfaya birden fazla video ekliyorsanız, sıralama almasını istediğiniz videonun sayfanın başında, diğer videolardan üstte olduğundan emin olun. Videonuzun taranabilirlik faktörünü artırmanın en iyi yolu onu sayfanın odak noktası haline getirmektir.

Özet

Diğer site türlerinin SEO uygulamalarına göre temelde aynı dinamikler işlese de film sitelerinin SEO çalışmalarında bazı farklılar söz konusudur.

Film sitelerinin sahip olduğu muazzam miktardaki içerik, görünürlük kazanmaları için stratejilerini ölçeklendirme söz konusu olduğunda büyük sorunlar yaratabilir. Sıraladığımız ipuçlarını uygularken sabırlı olmanız, sürekli değişen arama motoru algoritmaları nedeniyle film siteleri için SEO taktiklerini araştırmaya devam etmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.