Garantili SEO Nedir?

Garantili SEO Nedir?

Garantili SEO vadeden bir ajansla çalışmak yarardan çok zarar verir mi? Garantili SEO Nedir? Nasıl bir SEO Ajansı Seçilmelidir? Sizin için araştırdık!

Hedeflenen kitlenin ya da “ideal müşterilerin işletmelere ulaşmasını sağlayarak” SEO, “işletmelerin müşterilere ulaşması” zorunluluğuna büyük bir pratiklik getirmiştir. Bu pratikliğin sağladığı popülerlik SEO’dan her bir markanın yararlanmak isteyeceği kadar büyüktür, buna rağmen “garantili” sıfatıyla pazarlanmasına engel olamamıştır:)

SEO, bir web sitesinin organik aramadaki konumunu iyileştirmek için derinlemesine anahtar kelime araştırması yapılmasından ibaret değildir. En güncel arama motoru algoritmalarının anlaşılmasını ve çok sayıda detaya göre sayfaların optimizasyonunu gerektirdiğinden uzman yardımı almadan SEO’da başarılı olmak kolay sayılmaz. Bu nedenle ilk bakışta, garanti vadeden bir SEO şirketine yönelmek isteyebilirsiniz ancak SEO garantilerinden kaçınmayı öğrenmeniz gerekir.

Garantili SEO Hizmeti Nedir?

Garantili SEO Nedir?, Garantili SEO Hizmeti Nedir?
SEO hizmeti almak konusunda altın kurallardan biri, kontrol edemeyeceği şeyleri vadeden şirketlerden uzak durmaktır.

Garantili SEO hizmeti, genellikle “belirli sayıda anahtar kelime için arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) sıralama almak” gibi sonuçlar vadeden SEO hizmetlerine denir. Bazıları buna “süre” hatta “konum” garantisi ekler.

SEO garantisi sunan şirketler, hedeflenen sonuçlara ulaşamazlarsa paranızı geri iade etmek ya da belirli bir süre için ücretsiz SEO çalışması sunmak gibi teklifler sunarlar. Aslında peşinde olunması gereken “etik SEO taktiklerini kullanma”, “sonuçları düzenli olarak raporlama” gibi güvencelerdir.

Garantili SEO Hizmeti Verilebilir mi ?

SEO ile web sitesinin trafiğini artırıp daha fazla potansiyel müşteri kazanmak, çoğu işletmenin hedefidir. Rekabetin ezdiği şirketler açısından bakılırsa; bu hedef uğruna garantiler sunan SEO ajansları ile çalışmanın cazip olduğu düşünülebilir.

Ancak, garantili SEO hizmetleri sunan bir SEO şirketi seçmek, genellikle yetersiz sonuçlar ve işinizde önemli hasarlara yol açan riskler barındırır. Google gibi arama motoru şirketleri, SEO garantisi sunan uzmanlarla ve ajanslarla çalışılmaması konusunda çeşitli uyarılarda bulunmaktadır.

Garantili SEO Hizmeti Verilebilir mi ?

Arama motoru sıralamaları doğrudan SEO ajanslarının kontrolünde değildir. Google sürekli güncellenen, değişen yüzlerce sıralama algoritmasına sahiptir ve tamamını açıklamak gibi bir eğilime hiç bir zaman sahip olmamıştır. Bu nedenle kontrol edemeyeceği ve arama motorlarından başka kimsenin bilemeyeceği şeyler hakkında garanti vermeleri bu tip firmaların etik davranmadığının en önemli göstergesidir.

Ayrıca farklı kullanıcı hesaplarında, farklı cihaz ve farklı konumlarda sıralamalarda dalgalanmalar olduğu da bilinmektedir, aynı sorgu için 4 saat uzaklıkta bir başka şehirde SERP sıralaması zaman zaman değişebilmektedir, SEO firmalarının garantiden uzak durması sırf bu nedenle bile şaşırtıcı değildir.

Algoritmalar dışında SEO ajanslarının kontrolü dışında olan şeyler ; sizin anahtar kelimelerinizi hedefleyen rakip sitelerin SEO etkinliği ve rakip şirketlerin itibarıdır. Ürün veya hizmetleri nedeniyle bir rakip şirketin zarar gören saygınlığı da sıralamaları etkileyecektir.

Tüm bunlar, en iyi SEO uzmanlarının bile, özellikle kısa zaman diliminde, vadettiği garantiler için SERP’leri istediği gibi manipüle edemeyeceği anlamına gelir.

SEO uzun vadeli bir stratejidir, bir firma garantili SEO hizmetinde özellikle hızlı sonuç vadediyorsa siyah şapka SEO taktiklerine başvurması muhtemeldir. Meşru bir şekilde sıralama almaya çalışmak yerine Google’ın algoritmalarını kandırmayı amaçlayarak bu tip şüpheli taktikler kullanmak, günümüzde algoritmaların çok daha akıllı olması nedeniyle sitenizin ceza alması ile sonuçlanabilir. Hızla çıktığınız üst sıralardan hızla inmeniz, sıralamanızın zarar görmesi ve potansiyel müşterileri kaçırmanız söz konusu olabilir. Bu durumdan kurtulmak maliyetli ve zaman alıcı olabilir. Google’ın gözünde otoritenizi yeniden inşa etmek zaman alabilir.

SEO garantisi sunan birçok SEO şirketi, sıralanması kolay ama sitenize nitelikli trafik getirmeyecek anahtar kelimeler de seçebilir ve bu anahtar kelimeler işletmenize gerçekten fayda sağlamayabilir. Aslında sıralamaların tek başına SEO’dan somut bir fayda sağlamak için yeterli olmayacağı da iyi anlaşılmalıdır. Doğru anahtar kelimeleri hedeflemeniz ve web sitenize hedef kitlenize uyan ve dönüşüm sağlama olasılığı yüksek olan ziyaretçileri çekmeniz gerekir.

Garantili SEO hizmeti konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bu tip ajansların beklenen sonuçları elde edemezlerse, ücretsiz çalışmak gibi taahhütlerde bulunmaları nedeniyle SEO’nuz için neredeyse hiç çaba göstermeden zaman kaybetmenize neden olmalarıdır.

SEO tek boyutlu bir strateji değildir. Gereken taktikler ve sıralamanın ne kadar zor olduğu sektörünüzün rekabet gücüne ve hedef anahtar kelimelerinizin popülerliğine bağlıdır. Bir şirket tüm müşterilerine aynı SEO garantisini sunuyorsa, her işletmenin benzersiz ihtiyaçları ve hedefleri olduğunu dikkate almıyordur.

SEO Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

SEO Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Arama motoru algoritmalarında meydana gelecek ve daha önceden kullanılan bazı teknikleri baltalayabilecek değişiklikleri öngörmek çok çok çok zordur.

Garantili SEO vadeden şirketler SEO’nun itibarına zarar vermektedir. SEO, düzgün bir şekilde yürütüldüğünde SERP’den çok sayıda kaliteli trafik getirme potansiyeline sahip güçlü bir dijital pazarlama bileşenidir. Sıralama faktörlerine, algoritma değişikliklerine, etik ve güncel pazarlama taktiklerine dikkat eden, verilere dayanarak olası zorlukları belirleyen ve sorunlarınıza çözümler sunan saygın SEO şirketleri ve danışmanları SEO sıralamasının garanti edilemeyeceğini açıkça ifade eder.

Güvenilir bir SEO şirketi ile çalışmak oturum açma bilgileriniz, verileriniz ve raporlarınız üzerinde kontrol sahibi olmaları nedeniyle son derece önemlidir. Artık birlikte çalışmak istemediğiniz bir noktaya geldiğinizde sözleşmeyi devam ettirmek için verilerinizi ve oturum açma bilgilerinizi rehin tutabilirler. Bu, aylarca, hatta yıllarca süren yasal anlaşmazlıklara dönüşebilir.

Bu iki önemli konuyu dikkate alarak, bir SEO ajansıyla çalışırken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmanız önerilir:

  • Hizmet aldığınız SEO ajansı, meşru SEO tekniklerini kullanmalı ve siteniz için kullandığı taktikler konusunda açık, net bilgilendirmeler yapabilmelidir. Kampanyalarınızın ilerleyişi konusunda şeffaf olmalıdır. Bilgilendirmelerini verilere dayandırmalı ve yaptıkları seçimlerin nedenini açıklayabilmelidir.
  • Size özel strateji oluşturmak için şirketinizin zorluklarını, ihtiyaçlarını ve hedeflerini önemsemelidir.
  • En basit, en bilinen ama en etkili önerilerden biri; web sitenizin trafiğini artırmasını istediğiniz bir SEO şirketinin, web sitesini detaylı bir şekilde incelemenizdir.
  • Çalışmak istediğiniz SEO ajansının ne kadar süredir faaliyet gösterdiğini, sektörünüzdeki şirketlerle daha önce çalışıp çalışmadığını veya sizinkine benzer projelerde deneyim sahibi olup olmadığını öğrenmelisiniz.
  • Dürüst, tecrübeli ve gerekli bilgiye sahip SEO şirketleri, düzenli olarak raporlamalar sunmaya özen gösterirler. Böylece neyin işe yaramadığından ve neyin işe yaradığından emin olmanız ve resmin tamamını görmeniz kolaylaşır.
  • Belirli bir SEO ajansının ne kadar güvenilir ve yetenekli olduğunu anlamak için ödülleri, referansları ve yorumları inceleyebilir, geçmiş müşterilerden referans isteyebilirsiniz. Şirketin portföyü ve vaka çalışmaları, neler başarabilecekleri ve ne tür bir deneyime sahip olduğu hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır. Ancak vaka örneklerini incelerken SEO’nun kurallarının her gün değiştiğini ve önceki yıllara ait örneklerin bu yılki beceriyi ölçmeye yardımcı olmayabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Birkaç yıl önceki bir projenin bugünün SEO stratejileri ile çok da bağdaşmayabileceğini unutmayın.

Özet

SEO hizmeti almak konusunda altın kurallardan biri, kontrol edemeyeceği şeyleri vadeden şirketlerden uzak durmaktır. Hiçbir SEO şirketi Google’ın algoritmasını oluşturan tüm bileşenleri bildiğini iddia edemez. Arama motoru algoritmalarında meydana gelecek ve dolayısıyla daha önceden kullanılan bazı teknikleri baltalayabilecek değişiklikleri öngörmeleri bu nedenle çok çok zordur.

Bir SEO ajansının vadetmesi gerekenler, web sitenizi arama motoru yönergelerine uygun hale getirmek, arama motorlarının gözünde saygın ve değerli olabilmeniz için güçlü içerik ve kullanıcı deneyimi stratejileri üzerinde çalışmak, sayfa içi sayfa dışı ve yerel SEO’ya dair taktiklerle nitelikli trafiği artırmaktır.

Tüm bu nedenlerden Garantili SEO Nedir? sorusu SEO garantilerinin popüler bir pazarlama taktiği olduğunu öğrenmeniz ve güvenilir şirketleri keşfedebilmeniz için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir