Google Adsense Nedir?

Google Adsense Nedir?

Web sitesinden para kazanmak isteyen site sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan biri olan Google AdSense Nedir? sorusu için açıklamalarımızla karşınızdayız.

Google AdSense, web sitelerindeki içeriklerin yanında o içerikle ilgili reklamların görüntülenmesine ve site sahiplerinin para kazanmasına olanak tanıyan bir reklam platformudur. Google Adsense ile web sitesi sahipleri; ziyaretçilerin reklamlara tıklamasıyla gelir elde eder.

AdSense reklam vermek isteyen çok sayıda firmanın site sahiplerine otomatik olarak erişmesini sağlar.

Reklam verenler arasında yapılan açık arttırmada, en yüksek teklifi veren firmaların reklamları yayımlanır.

AdSense, web sitesi sahiplerinin reklamlardan para kazanmasını sağlayan bir Google platformu!
AdSense, web sitesi sahiplerinin reklamlardan para kazanmasını sağlayan bir Google platformu!

İçeriğinizden gelir akışı elde etmenin en basit yolu olan Google Adsense ile sayfalarınızda görünen reklamların türünü (metin, resim, video, bağlantı, flash), boyutunu ve renklerini kontrol edebilirsiniz. AdSense, sitenizde içeriğinizi veya kitlenizi hedefleyen reklamları otomatik olarak sunar.

Adsense reklamlarının sitenizde görüneceği alanı seçebilir ve reklam kodunu sitenize ekleyerek reklam alanlarınızı kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

AdSense hesabı açmak için; web sitenizin URL’sini, dilini, hesap türünü (bireysel veya işletme), isminizi, adresinizi, telefon numaranızı ileterek başvuruda bulunmanız gerekir.

Ayrıca, kullandığınız adın onaylanması, banka hesabınızdaki adla eşleşiyor olması gibi AdSense politikalarını da kabul etmeniz gerekir:

 • Reklamları tıklamaya teşvik eden sitelere reklam yerleştirmemek
 • Pornografik içeriğe sahip sitelere reklam yerleştirmemek
 • AdSense üzerinden sunmakta olduğunuz Google reklamlarını tıklamamak
 • “AdSense Program Politikaları”nı okuduğunuzu onaylamak
 • Henüz onaylanmış bir AdSense hesabınız olmadığını kabul etmek
 • En az 18 yaşında olduğunuzu kabul etmek

AdSense ile sayfalarınızın her birine yalnızca üç içerik reklamı, üç bağlantı reklamı ve iki arama kutusu yerleştirebilirsiniz.

AdSense hesabınız aracılığıyla mevcut kazançlarınız ve hangi reklamların daha fazla tıklama sağladığı gibi verileri de görebilirsiniz.

Google Adsense’in Avantajları

 • Adsense hesabı almak ücretsizdir.
 • Yeni açtığınız web sitenizden veya blogunuzdan da Adsense ile para kazanabilirsiniz.
 • Adsense, sitenizin görünümüne uyacak şekilde özelleştirebileceğiniz çeşitli reklam seçeneklerine sahiptir.
 • Ödemeler 100 dolar eşiğine ulaştığınızda Google tarafından otomatik olarak yapılır.
 • Tek AdSense hesabıyla birden fazla web sitesinde reklam yayınlayabilirsiniz.
 • Mobil cihazlarda ve RSS yayınlarında reklam yayınlamaya dair seçenekler sunar.
 • Blogger ve YouTube hesaplarınıza kolayca ekleyebilirsiniz, ancak YouTube’da videolarınızda AdSense’i çalıştırmak için en az 1.000 aboneniz ve 4.000 saatlik izlenme süreniz olmalıdır.
 • AdSense hangi reklam kategorilerinin düşük performans gösterdiğini görmenizi ve bu kategorileri engellemenizi sağlar.

Google Adsense’in Dezavantajları

 • Google kuralları ihlal ederseniz hesabınızı feshedebilir ve çok affedici değildir.
 • Sitenizde hangi reklamların gösterileceğini seçemezsiniz.
 • Para kazanmak için trafiğe ihtiyacınız vardır.
 • Kullanıcılar bir AdSense reklamını tıkladıklarında, reklamı yapılan ürünün sayfasına geçerler ve sitenizi terk etmiş olurlar.

AdSense Reklamlarının Türleri

Google Adsense, web sitenizde yayımlamak için metin,grafik, video gibi farklı formatlarda reklam türlerine sahiptir. Metin reklamlar, anahtar kelimelere odaklıdır ve çeşitli boyutlarda olabilir. Reklam kutusunun, metni ve bağlantı rengini özelleştirebilirsiniz. Dilerseniz hem metin hem de resimli – grafik reklamların karışık yayımlanmasını tercih edebilirsiniz.

Diğer AdSense reklam türleri arasında zengin medya denen HTML, video ve flash içerebilen etkileşimli reklamlar ile arama amaçlı reklamlar yer alır. Arama amaçlı AdSense reklamları, web sitenizde bir Google arama kutusu bulundurmanız anlamına gelir. Böylece kullanıcılar bir arama gerçekleştirdiğinde, AdSense reklamlarıyla birlikte arama sonuçları sayfası açılır. Web sitenize uyum sağlamak için arama sonuçları sayfasının renk düzenini özelleştirebilirsiniz.

Google AdSense Ödemeleri

Adsense reklamlarından elde edeceğiniz kazanç; reklam verenlerin talebi, konumunuz, cihazınız, içerik temanız, sezon, reklam boyutu ve döviz kurları gibi çok farklı faktörlere göre değişebilir.

Adsense’ten ne kadar para kazanılır gibi sorulara sahip olanlar için Adsense’in sitesinde konum ve sektöre göre aylık ne kadar kazanabileceğinizi gösteren tahmini bir hesaplama aracı bulunur.

Asya ve Pasifik ülkelerinden yayın yapan ve aylık görüntülenme sayısı 50 bin olan bir web sitesinin yıllık tahmini Adsense geliri bilgisayar ve elektronik kategorisi için; 5000 TL, sağlık kategorisi için 10 bin TL, Avrupa ve Orta Doğu’dan yayın yapan finans odaklı bir sitenin yıllık tahmini geliri 10 bin TL görünmektedir.

Adsense kazancınız Türkiye üzerindense, Dolar değil TL olarak paranız transfer edilir.

Google, kazançlarınızın 100 ABD dolarına ulaştığını veya aştığını her ay kontrol eder. 100 ABD Doları eşiğine her ulaştığınızda, Google bir sonraki ödeme döneminde ödeme yapar. Bir ayda 100 $ kazanamazsanız, kazançlarınız devredilir ve bir sonraki aya eklenir.

AdSense ile Para Kazanmak İçin İpuçları

Adsense gelirinizin artması; reklam yerleşimlerinden, tanıtım stratejilerinize kadar birçok detaya bağlıdır.

AdSense gelirinizi artırmanız için reklam yerleşiminden sitenizin içeriğine kadar pek çok kritere yönelik ipucuna göz atalım mı?

Yerleşim

Adsense’te her sayfa için üç standart reklam yerleşimine izin verilir. Maksimum fayda için hepsini kullanabilirsiniz.

Kitleniz için en çok hangi yerleşimin işe yarayacağına, sitenize benzeyen popüler sitelerin reklam yerleşimlerini inceleyerek karar verebilirsiniz. İlk hafta Google’ın önerilerine göre reklamlarınızı yerleştirip ikinci hafta incelemelerinize göre denemeler yapabilir ve iki hafta arasındaki kazanç farkından çıkarımlara ulaşabilirsiniz.

Ekranın üst kısmı, sayfanızın kaydırma yapmadan görüntülenebilen bölümüdür.  Leaderboard banner denen ve genellikle 728 piksel genişliğinde ve 90 piksel yüksekliğinde olan reklam alanları, hem dikkat çekme potansiyeli hem de Time gibi sitelerin de kullanması nedeniyle son zamanlarda oldukça popüler.

Yerleşim konusunda sık rastlanan diğer önerileri sıralayalım:

 • Başlığınızın ya da logonuzun altına bir reklam panosu yerleştirmek de reklamın fark edilmesi açısından önemli.
 • Web sitenizde fazladan banner eklemenizi sağlayacak bir veya iki kenar çubuğu bulundurabilirsiniz.
 • İçeriğinizin ortasına veya sonuna yatay bir banner reklam ekleyebilirsiniz.
 • WordPress kullanıcıları function.php dosyasına yerleştirdikleri kod ile sayfanın istediği yerine reklam alabilir.

Renk ve Boyut

AdSense için doğru reklam stillerini seçerken hedefiniz reklam körlüğünü azaltmak olmalı.

Reklamlarınızın stili ve boyutu, ziyaretçilerinizin hangi reklamları tıklayacağını ya da hangilerini görmezden geleceğini etkileyebilir.

Doğru reklam stillerini seçerken, hedefiniz onları daha görünür hale getirmek ve reklam körlüğünü azaltmak olmalıdır.

En fazla gelire yol açan seçenekleri bulmak için bağlantı, banner ve video blokları gibi reklam türleri, yerleşimleri, renk ve boyutlarına dair denemeler yapabilirsiniz.

Tıklama şansını artırmak için tüm blokları ve en büyük boyutları kullanmayı, gönderilere en az iki reklam yerleştirmeyi (ilk paragrafın hemen altına ve içeriğin sonuna) ve bağlantı renklerini kırmızıya çevirmeyi deneyebilirsiniz.

 • Renk

Renk seçiminde tıklamaları artırdığı kanıtlanmış üç popüler teknik bulunur:

 1. Karışım: Reklam birimleriniz için kenarlıklar ve arka plan için sayfanızın rengiyle aynı rengi kullanabilirsiniz.
 2. Tamamlayıcı: Sitenizde zaten var olan, ancak reklamların yerleştirildiği arka planla ve kenarlıklarla tam olarak eşleşmeyen renkleri kullanabilirsiniz.
 3. Kontrast: Sitenizde öne çıkan renkleri seçebilirsiniz.
 • Boyut

Tıklama oranını artırmak için Google, ana sayfanızın üst kısmında ve ana gezinme çubuğunun altında büyük banner (728 × 90) reklam kullanmanızı önerir.

Sayfa uzunluğuna bağlı olarak, ana sayfanın ortasında veya sonunda aynı boyutta (728 × 90) dikey reklam birimi de kullanabilirsiniz.

Bloglar için makalelerin üstüne ve yorum bölümünden önce yayınınızın sonunda 336 × 280 ölçülerinde büyük dikdörtgen reklam birimi yerleştirmeniz önerilir. Ana sayfa için de kenar çubuğunda dikey ve orta boy dikdörtgen reklam birimi yerleştirebilirsiniz.

Standart boyutlarla başlayıp tek tek deneyerek hangisinin daha fazla tıklamaya yol açıp açmadığını keşfetmeye çalışabilirsiniz.

En iyi çalışan Adsense boyutlarından bazıları şunlardır:

 • 336 x 280
 • 300 x 250
 • 728 x 90
 • 160 x 600

Tanıtım

Sosyal medya paylaşımları, e-posta abonelikleri ve backlink denen otoriter sitelerden aldığınız bağlantılar gibi sitenizin ve içeriklerinizin tanınmasını sağlayacak stratejiler Adsense geliriniz için önemlidir..

Mobil Uyum

Google’ın sitenizi görüntüleyen mobil cihazlara uygun reklam boyutlarını gönderebilmesi için web sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olmalısınız.

Reklamlarınızın nasıl göründüğüne bakmak için akıllı telefonunuzdan sitenize girerek kontroller yapmanız önerilir.

Analiz

Google’ın sunduğu araç ve geri bildirimlerle verilerinizi analiz etmenizde yarar var. Web sitenizdeki reklam yerleşimleri için, hangilerinin işe yaradığını görmek üzere bazı eklentilerle A / B testi de yapabilirsiniz.

Bloğunuzun Konusu

Web sitenizden başarılı bir şekilde para kazanmak için bloğunuz, forumunuz ya da siteniz için seçtiğiniz konunun, insanların ilgisini çekecek, aranma hacmi yüksek, reklam verilebilir, cazip bir konu olması önemli.

İçerik

AdSense ya da diğer para kazanma yöntemleri aracılığıyla gelirinizi artırmak istiyorsanız hedef kitlenizin okumak istediği güçlü içeriğe sahip olmanız gerekir.

Değerli içeriğin, trafiği sitenize çekme potansiyeli çok yüksektir ve daha fazla trafik, daha fazla tıklama anlamına gelir. Bu da Google AdSense kazançlarında artışa neden olur.

Sitenize düzenli olarak yeni içerik eklemek sizin için zor bir seçenekse sitenize bir forum entegre ederek kullanıcıların içerik eklemesini sağlayabilir ve bu sorunu çözebilirsiniz. Belirli konulara dair araştırma yapan ya da tartışmaya katılanların o konuyla ilgili reklamlara tıklama olasılığı yüksektir.

Google’ın yasakladığı içerik türlerinden uzak durun.

Dürüstçe organik trafik oluşturmak; ancak değerli, bilgilendirici içerik ve arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerinin katkılarıyla başarılabilir.

Anahtar Kelime

İlgi çekici ve doyurucu içerik yayımlamanın yanı sıra, ziyaretçileri web sitenize yönlendiren anahtar kelimelere de odaklanmalısınız. Reklam verenler satış veya dönüşümle sonuçlanan arama terimleriyle ilgilendiğinden ve Adsense reklamları; trafiğiniz arama motorlarından geldiğinde en iyi performansı gösterdiğinden, siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmanız ve kullanmanız gerekir.

Search Console yardımıyla, web sitenize hangi anahtar kelimelerin ekleneceğini ve hangilerinin optimize edileceğini görebilirsiniz. Kârlı anahtar kelimeler bulmak için Semrush gibi bir araç da kullanabilirsiniz.

Google’ın Kuralları ve Uyarılar

Site sahipleri Google’ın genel yönergelerine ve AdSense’in politikalarına uymalıdır. Kendi reklamlarınızı tıklamamalı ve yakınlarınızdan onları tıklamasını istememelisiniz.

Tıklamaları teşvik etmek, tıklama başına ödeme (PPC) alanı satın almak veya AdSense sayfalarına trafik çekmek için tasarlanmış bir programı kullanmak kurallara aykırıdır.

Ayrıca e-postanızı düzenli olarak kontrol etmeniz, Google’ın sitenize dair uyarı ve şikayetlerini kaçırmanızı engelleyecektir.

Ezoic

Ezoic; AdSense kazançlarını artırmak için otomatik olarak optimizasyon yapan ücretsiz bir yapay zeka aracı.
Ezoic; AdSense kazançlarını artırmak için otomatik olarak optimizasyon yapan ücretsiz bir yapay zeka aracı.

Reklam yerleşiminin ve reklam boyutunun, AdSense gelirini artırmanın iki önemli yönü olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Ancak, bunları manuel olarak test etmek yerine kullanıcı deneyimine odaklı Ezoic gibi araçlardan yararlanılabilir.

Ezoic; ayda 20.000’den fazla sayfa görüntülemesine sahip blogcuların kullanabileceği, AdSense kazançlarını artırmak için otomatik olarak optimizasyon yapan ücretsiz bir yapay zeka aracıdır.

Reklam alanlarınız için Google’dan daha fazla ücret teklif edenlerin reklamlarını yayınlamanızı sağlar. Mevcut Google AdSense hesabınızı Ezoic’e bağlayabilir ve o hesaptan gelir elde etmeye devam edebilirsiniz.

Ezoic, AdSense reklam kodlarınızın üstüne ve altına birer satır kod ekleyerek kolaylıkla entegre edilebilir. Kazancınızı dolar olarak yansıtan Ezoic gelirlerinize, Payoneer ile ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi

Sitenizde ziyaretçilerinize aradıklarıyla alakalı, estetik açıdan keyif verici ve ilgi çekici nitelikte değerli içerikler sunmanız, sitenizin hızlı yüklenmesi, iletişim bilgilerinizin ve anlaşılır bir gezinme çubuğunun bulunması kullanıcı deneyimi ve dolaylı olarak da AdSense kazancınız açısından önemlidir.

Ayrıca, reklamlarınızın ziyaretçilerinizi rahatsız etmediğinden ve olumsuz bir algı oluşturmadığından emin olmalısınız.

Rakipler veya Şüpheli Reklamlar

Sitenizde rakiplerinize ait reklamların yayınlanmaması için, AdSense 200 adet URL'yi engellemenize izin verir.
Sitenizde rakiplerinize ait reklamların yayınlanmaması için, AdSense 200 adet URL’yi engellemenize izin verir.

Sitenizde yayımlanan AdSense reklamlarının rakiplerinize ait olduğunu görebilir ya da meşru olmayan reklamlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların sitenizde görünmesini önlemek için Google AdSense, 200 adet URL’yi engellemenize olanak tanır.

Ancak sitenizde hangi reklamların yayımlandığını bilmediğiniz için siz fark edene kadar görünmeye devam etmelerine engel olamazsınız.

Ayrıca engellenecek URL’yi edinme konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bir bağlantıyı AdSense’te engelleyebilmeniz için en iyi yol, bağlantıya sağ tıklayıp “Bağlantı Adresini Kopyala”yı seçmeniz ve bir dokümana veya Not Defteri gibi metin düzenleyicisine yapıştırmaktır. Sonra bu uzun Google URL’si içinde reklamın gittiği sayfanın URL’sini kopyalayıp engellenen reklamlar alanına yapıştırabilirsiniz.

Özet

Google AdSense Nedir? ve AdSense’le nasıl para kazanılır? sorularının yanıtlarını bulacağınız açıklamalarımızda; AdSense’in avantajları, dezavantajları, reklam türleri, ödemeleri ve AdSense kazancını artırmaya dair ipuçlarını paylaştık.

Yıllardır bloglarından para kazanmak isteyenler için bir numaralı seçenek olan AdSense, alternatiflere rağmen, teknoloji ve dijital reklamcılık alanındaki en güçlü isimlerden biri olan Google’ın sunduğu en popüler reklam platformu olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.