Google Core Web Vitals Nedir?

Google Core Web Vitals Nedir?

Google Core Web Vitals Nedir? sorusu Google arama sonuçlarında üst sıraların belirlenmesinde oyunu değiştirecek yeni standartları barındırıyor.

Google’ın, Önemli Web Verileri anlamına gelen Core Web Vitals’ı mevcut arama sinyalleriyle birleştirmeye çalışmasının arkasında şimdiye kadar doğrudan sıralama sinyali olmayan kullanıcı deneyiminin ağırlığını artırmak yatıyor. Bu, yükleme süresi, etkileşim ve görsel kararlılık gibi özelliklerin yani önemli web verilerinin; mobil uyumluluk, HTTPS gibi SEO kriterlerine entegre edileceği ve artık resmen sıralama faktörü olarak kullanılacağı anlamına geliyor.

Core Web Vitals Nedir?

Google’ın Core Web Vitals dediği “Önemli Web Verileri”, bir kullanıcının bir web sitesindeki deneyimini; yükleme süresi, etkileşim ve görsel kararlılık yönünden ölçen metriklerdir. Bu metrikler; web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğine, sayfa açıldığında metin ve resimlerde kayma olup olmadığına ve sayfanın görüntülediğiniz andan itibaren etkileşiminize ne kadar hızlı yanıt verdiğine bakar.

Core Web Vitals Metrikleri Nelerdir?

Önemli Web Verileri, Google’ın Sayfa Deneyimi sinyallerinin bir parçası olan, kullanıcı deneyimini ölçmek için kullanılan ölçümlerdir ve üç performans metriğini kapsar:

 • LCP (Largest Contentful Paint)
 • FID (First Input Delay)
 • CLS (Cumulative Layout Shift)

Bu öğelerin her birinin, deneyimi göz önünde bulundurmayı gerektirmesi Google’ın kullanıcı beklentilerini karşılayabilecek web sitelerini önemsediğinin göstergesidir.

Hızlıİyileştirme GerektiriyorYavaş
LCP<=2.5sn.<=4sn.>4sn.
FID<=100ms.<=300ms.>300ms.
CLS<=0.1<=0.25>0.25

Şimdi önemli web verilerinin ne anlama geldiğine ve yukarıdaki tablodaki ölçümlere neden dikkat edilmesi gerektiğine değinelim.

Largest Contentful Paint (LCP) Nedir?

LCP, web sitenizde görünüm alanındaki en büyük içerik öğesinin yüklemesinin ne kadar sürdüğünü ölçer. Bu öge video, resim ya da büyük bir metin bloğu olabilir. Google LCP’yi “Kullanıcının URL’yi istediği andan, görüntü alanındaki en büyük görünür içerik öğesi oluşturulana kadar geçen süre” şeklinde tanımlar.

Web sitenizi 2,5 saniyeden kısa sürede yüklenmesi gerekir. 2.5 ile 4 saniye arasındaki yükleme süreleri iyileştirilmelidir, 4 saniyeden uzun süren yükleme süresi ziyaretçileri kaçırır.

Sayfanın yüklendiğinin en önemli göstergesi olduğu için LCP önemlidir. Yüksek LCP’nin nedenleri arasında sunucu yanıt süresinin yavaşlığı, JavaScript ve CSS sorunları sayılabilir.

First Input Delay (FID) Nedir?

Bu metrik, bir ziyaretçi web sitenizle etkileşime girdikten sonra web sitenizin yanıt vermesinin ne kadar sürdüğünü ölçer. Bir web sitesine girip gezinme çubuğundaki sekmelerden birine bastığınızda sitenin yanıt vermesi 100 milisaniyeden az sürmelidir.

Kullanıcı bir bağlantıyı tıkladığında veya bir butona dokunduğunda tarayıcının bu etkileşime yanıt vermesine kadar geçen süre 300 ms’den büyük olmamalıdır.

100-300 ms arasındaki hız değerlerinin iyileştirilmesi gerekir. Yüksek FID değeri, genellikle yoğun JavaScript yürütmesinin sonucudur.

Cumulative Layout Shift (CLS) Nedir?

Bazen bir web sitesinde örneğin bir butonu tıklamak üzereyken aniden başka bir şeyi tıklamanıza neden olan bir konum kayması söz konusu olur. Veya, bir paragrafı okurken reklamlar ve videolar yüklenmeye devam eder, bu da paragrafı sayfanın aşağısına doğru iter. İşte CLS, bir web sitesi yüklenirken görünüm alanında içeriğin ne kadar kaydığı ve öğeler arası mesafenin ne kadar değiştiğini ölçer. CLS değerinin büyüklüğü oranında sayfada düzen değişikliği yani kayma söz konusudur.

Kullanıcıların etkileşimde bulunmaya çalışırken sayfadaki ögelerin konumunda kayma olması kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.

CLS’nin optimize edilmesi kolay değildir. Bir web sayfası oluşturulurken, her öğeye yeterli alan vermek sayfa yüklenirken kayma olmaması açısından önemlidir. CLS için amaç, mümkün olduğunca sıfıra yakın bir değer elde etmektir. 0,1 inçlik bir düzen kayması kabul edilebilir bir ölçüdür, ancak CLS değerinin 0,25 inçten fazla olması istenmez.

Core Web Vitals Raporu Nasıl Görüntülenir?

Google Search Console’da sol sekmeden Önemli Web Verileri’ni tıkladığınızda mobil ve masaüstü için iki ayrı raporda, yukarıdaki gibi tek tek URL’lerin toplam CLS, FID ve LCP değerlerini görebilirsiniz.

Bu raporlarda, sayfalarınız “kötü URL’ler”, “URL’lerin iyileştirilmesi gerekiyor” veya “iyi URL’ler” olarak sınıflandırılır. Çok sayıda zayıf URL’nizin olması, bu sayfaların içeriği görüntülemede geciktiği, eylemleri işlemede yavaş olduğu ve düzen kaymaları nedeniyle kötü bir deneyim sunduğu anlamına gelir.

Raporda Toplam LCP, bir URL’ye yapılan ziyaretlerin %75’inin tarayıcının görüntü alanındaki en büyük görünür öğeyi oluşturması için gereken süreye ulaşması şeklinde tanımlanır. Toplam FID, bu gruptaki bir URL’ye yapılan ziyaretlerin %75’inin bu değere veya daha iyisine sahip olduğu anlamına gelir. Toplam CLS ise gruptaki bir URL’ye yapılan ziyaretlerin %75’i için en düşük ortak CLS değeridir. 

Ayrıca, Google Page Speed Insight‘ı kullanarak da her URL için performans testi yapabilir ve bu değerlere dair sorunları düzeltmeye yönelik önerileri bulabilirsiniz.

Core Web Vitals Neden Önemlidir ?

Bildiğiniz gibi internette arama yapanların çoğu, genellikle Google arama sonuçlarının ikinci sayfasına geçmez hatta 3. sıradakinden sonraki sonuçlara tıklama eğilimi bile çok yüksek değildir. Bu nedenle web sitesi sahipleri, web sitelerini belirli anahtar kelimeler için sonuç sayfasının en üstünde tutmaya çalışır. Başaramazlarsa yani Google’ın değişip duran standartlarına göre sitelerini optimize etmezlerse sıralamadaki yerlerini peşlerindeki bir rakibe kaptırabilirler.

Kaliteli içerik ve arama amacı (search intent) arama motoru sonuç sayfalarında en kritik rolü üstleniyor olsa da bir web sitesinin genel kullanıcı deneyimini ölçmeye odaklanan Core Web Vitals da Google’ın gözünde çok önemli bir bileşendir. Çünkü ziyaretçiler, herhangi bir yerde, herhangi bir cihazda kullanımı kolay, hızlı sitelerde gezinmeyi keyifli bulur. Özetle, Core Web Vitals ile Google, üst sıralarda yer alan sitelerin kötü kullanıcı deneyimi sunmasını engellemeye çalışmaktadır.

Sıralama sinyalleri üzerinde şimdiye kadar doğrudan etkisi olmayan Core Web Vitals, artık kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan içeriklerle dolu iki benzer web sitesinin hangisinin üstte yer alacağı konusunda belirleyici faktörler arasında yer alma yolundadır.

Bazı uzmanlar bu metriklere önümüzdeki yıllarda bir sıralama faktör olarak daha da fazla ağırlık verileceğini düşünmekte bazıları ise en güçlü sinyallerden biri olmasının muhtemel olmadığını belirtmektedir.

Bu noktada, Google’ın daha az optimize edilmiş siteler yerine hızlı ve kullanıcı dostu olan web sitelerini sıralama konumu ile ödüllendirmek istediği açıktır. Ayrıca yakın gelecekte Google, Core Web Vitals için optimize edilmiş sitelerin arama sonuçlarında bir tür rozet ile listelenmesini planlamaktadır.

Core Web Vitals, Google’ın Algoritmasını Nasıl Etkiler?

Core Web Vitals, SEO için optimize edilmiş bir sitenin organik arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alması için uyması gereken yeni bir standart olarak gündeme yerleşmiştir. Google’ın algoritması artık ihmal edilemeyecek kadar önemli olan üç kritik bileşenle; üstün kullanıcı deneyimi sunan sitelere öncelik verecek şekilde düzenlenmektedir. Google’ın sözcüsü John Mueller, arama motorunun amacının her zaman internet kullanıcılarının sorgularına mümkün olan en iyi sonucu sunmak olduğunu belirterek bu fikri doğrulamaktadır.

Çoğu işletme ve web sitesi sahibi için rekabete yenik düşmemek adına tek bir sıralama faktörünü bile görmezden gelme lüksü söz konusu değildir. Bu nedenle Google Core Web Vitals metriklerinin, sıralamada ciddi değişikliklere neden olmasa bile iyi bir kullanıcı deneyimi için web sitelerine rehberlik eden kritik değerler olduğu çok iyi anlaşılmalıdır.

Bu bağlamda web sitenizi algoritmalar için değil, kullanıcılar için optimize etmeniz gerektiğini vurgulayan RankBrain algoritmasını SEO stratejilerinize nasıl uyarlayacağınızı öğrenmek için RankBrain Nedir? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Eğer LCP, FID ve CLS metriklerinin herhangi birinde veya tümünde düşük puanlara sahipseniz, aşağıdaki ipuçlarıyla performansınızı iyileştirmeye çalışabilirsiniz.

Core Web Vitals Metrikleri Nasıl Optimize Edilir?

Bir web sitesini Önemli Web Verileri’ni hesaba katarak optimize etmek için sitedeki her bir URL’yi ayrı ayrı analiz etmeniz önerilmektedir.

FID değerini geliştirmek basittir. Üçüncü taraf kod etkisini azaltmak, JavaScript yürütme süresini azaltmak, ana iş parçacığı çalışmasını en aza indirmek, istek sayılarını düşük tutmak ve çok büyük dosyaları aktarmaya çalışmadığınızdan emin olmak gibi tavsiyelere uymak yeterli olacaktır.

LCP değeri, sunucu yanıt süresinin optimize edilmesi gerektiğini gösterir. Yüksek performanslı bir hosting çözümüne geçmenizin zamanı gelmiş olabilir. Ziyaretçilerin web sitenizi terk etmesinin bir numaralı nedeni olduğundan, site hızını iyileştirmeniz gerçekten önemlidir. Dilerseniz sunucunuzun özelliklerine dikkat etmek dışında site hızınızı artırmaya yönelik önerilerimizi sıraladığımız Site Hızı Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

CLS’yi geliştirmek ise tüm ortamlardaki boyut özelliklerine ve video öğelerine dikkat etmeyi gerektirir. Bir içerik parçası yüklenmeden önce doğru miktarda alana izin verdiğinizde, işlem sırasında herhangi bir sayfa kayması yaşamazsınız.

Toparlarsak bu üç metrik için, aşağıdaki önlemleri göz önünde bulundurmanız işe yarayacaktır:

 • Yükleme hızını zorlamayacak boyut ve formatlara sahip görseller kullanın.
 • Büyük resim dosyalarını sıkıştırın. Site performansını geliştirmek için en temel önerilerden biri, sayfanızın yüklenme hızını etkilediğinden, görsellerin daha az yer kaplayacak şekilde sıkıştırılmasıdır. Bu nedenle görsellerinizi JPEG 2000, JPEG XR ve WebP gibi daha üstün sıkıştırma ve kalite özelliklerine sahip formatlarda sunmanız önerilir. Gereksiz, alakasız görsel eklemekten de kaçınmalısınız.
 • Çok fazla görsel ve video içeren web siteleri için yükleme sürelerini iyileştirmeye yarayan tembel yükleme (lazy loading) tekniğini uygulayın. Tembel yükleme, kritik olmayan ögelerin tarayıcı tarafından gerektikçe yüklenmesini sağlayan bir yöntemdir. Sayfa yükleme sürelerinin azalmasına neden olur.
 • Yürütülmesi 50 ms’den fazla süren herhangi bir görev, “uzun” olarak kabul edilir. JavaScript yürütme ve CSS’yi ayrıştırma gibi olaylar sayfaların donmasına ve yanıt vermemesine neden olabilir. Kod bölmeyi kullanarak, JavaScript kodunuzu küçülterek ve sıkıştırarak, kullanılmayan kodu kaldırarak ve PRPL modelini izleyerek JavaScript yükünü azaltabilirsiniz. Kritik olmayan CSS’yi küçülterek veya erteleyerek veya kullanılmayan CSS’yi kaldırarak CSS’yi ayrıştırmak için harcanan süreyi azaltmaya çalışın.
 • Her sayfanın boyutunu 500 KB’nın altına düşürün.
 • Sayfa başına, toplam kaynak sayısının 50’nin altında olması gerektiğini unutmayın.
 • Interstitial denen cihaz ekranında tüm alanı kaplayan geçiş reklamları bir sayfadaki önemli öğeleri kapattığında sinir bozucu olabilir. Geçiş reklamlarının sayfalarınızda nasıl göründüğünden emin olmak için farklı cihazlarda manuel olarak sayfalarınızı incelemeniz önerilir.

Core Web Vitals Güncellemesine Dair Önemli Uyarılar

 • Metrikler hem masaüstü hem mobil cihazlar için geçerlidir ancak Google, mobil öncelikli dizini önemsemektedir. Yani Google sayfaları sıralamak için yalnızca mobil sinyaller kullanılacaktır.

 • Veriler, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndan (CrUX) gelir ve metrikler, kullanıcıların %75’lik diliminde değerlendirilir; bu nedenle, kullanıcılarınızın %70’i “iyi” kategorisinde ve %5’i “iyileştirme gerekiyor” kategorisindeyse, sayfanız yine de “iyileştirme gerekiyor” olarak değerlendirilir.

 • Metrikler her sayfa için değerlendirilir, ancak John Mueller, yeterli veri yoksa bir sitenin bölümlerinden veya sitenin tamamından gelen sinyallerin kullanılabileceğini belirtmiştir.

 • Metrikler ve eşikler zamanla değişebilir. Google, yıllar içinde hız ölçmek için kullanılan metrikleri ve neyin hızlı kabul edilip edilmediğine ilişkin eşikleri değiştirmiştir, gelecekte tekrar değiştirmesi muhtemeldir.

 • Google, mobil cihazlarda arama sayfasındaki “Başlıca Haberler” bölümü için söz konusu metrikleri dahil edeceğini ve AMP gerekliliğini kaldıracağını belirtmektedir. Bu, Google tarafından sayfaların mobil cihazlarda görüntülenmesini hızlandırmak için oluşturulmuş bir çevrimiçi yayınlama biçimi olan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar -AMP kullanımının rafa kalkacağı anlamına gelmektedir.

Ayrıca önemli web verilerinin, sıralama sinyalleri tarafından halihazırda dikkate alınan diğer unsurlarla birleştirileceğini akılda tutmak önemlidir, bunlara “Sayfa Deneyimi Sinyalleri” denir ve şunları içerir:

 • Mobil kullanılabilirlik: 2015 yılında duyurulan bir sıralama sinyalidir. Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını Google Search Console’dan izleyebilirsiniz. Dilerseniz mobil uyumlu tasarımın önemine değindiğimiz Responsive Tasarım Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • HTTPS: Bu sıralama sinyali, içerik kalitesi sinyallerinden daha az önemlidir ancak, ziyaretçiler için güven ve sizin için itibar anlamına geldiği için önemlidir. SSL Nedir? adlı yazımıza göz atarak SSL sertifikası ile SEO arasındaki ilişkiyi anlayabilirsiniz.
 • Güvenlik Sorunları: Bir web sitesindeki kötü amaçlı yazılımlar, yanıltıcı sayfalar, zararlı ve olağandışı indirmeler gibi önemli sorunları belirlemek için yine Google Arama Konsolu raporlarını kullanabilirsiniz. Güvenlik riskleriyle mücadele etme konusunda Pandemide Artan Siber Riskler ve yıkıcı siber saldırılara karşı önlem alma konusunda DDoS Nedir? adlı yazılarımıza göz atabilirsiniz.
 • Reklam Deneyimi: Web sitelerinde gezinme sırasında ziyaretçileri rahatsız edebileceği için sayfanın ana içeriğini kapsayan açılır pencerelerin ve banner’ların kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Özet

Bir web sitesinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda tutunabilmesini istiyorsanız Google’ın tüm yönergelerini ve zaman zaman güncellenen algoritmalarını takip etmeniz ve sitenin Google standartlarına uygun olduğundan emin olmanız gerekir.

Kullanıcı deneyiminin sahnede daha çok parlamasını sağlayan Core Web Vitals güncellemesine, SEO’da büyük bir değişikliğin başlangıcı gözüyle bakmanız ve kullanıcıların içerikle etkileşim kurmasını kolaylaştırmanın yollarını bulmanız önerilir.

Sonuç olarak SERP’teki konumunu korumaya odaklananlar Google Core Web Vitals Nedir? sorusunun peşine düşmeden oyunun kurallarına hakim olamayacağını anlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.