Google Keep Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Keep Nedir? Nasıl Kullanılır?

İster öğrenci ister profesyonel olun, yapmanız gerekenlerin kafanızda dönüp durması yerine daha organize hareket etmenizi kolaylaştıracak yardımcı bir uygulama seçmek zihninizi rahatlatabilir.

Google Keep, aldığınız notları tüm cihazlarınızla senkronize halde tutmayı çocuk oyuncağı haline getiren bulut tabanlı bir not alma uygulaması. Notlar, listeler ve hatırlatıcılar oluşturmak için tasarlanan Google Keep’i kullanımı basit online bir post it panosu olarak da tanımlayabiliriz.

Tamamen ücretsiz olan Google Keep’i; resimler, metinler, çizimler, sesli notlar eklemek, bunları diğer kullanıcılarla paylaşmak ve ekibinizle birlikte ortak çalışmalar yapmak için kullanabilirsiniz.

Google Keep’te aldığınız notların, Google Drive ile senkronize edilebilir olması hesabınıza bağlı herhangi bir cihazdan ve Google platformundan bu notlara erişebileceğiniz anlamına gelir.

Notların post-it biçiminde düzenlenerek, bir bakışta her notun içeriğinin kısa bir özetini gösteren Google Keep’i; çalışanlar ve öğrenciler sık başvurmaları gereken bilgileri not alacak şekilde kullanabilir ve bu notlara diledikleri zaman her cihazdan ulaşabilir.

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Bir Google ürünü olarak Google ekosistemi içinde kusursuz bir şekilde çalışan Google Keep’i; keep.google.com adresinden ya da mobil cihazlar için Play Store (Android) veya App Store’dan (Apple iOS), Keep uygulamasını indirerek kullanabilirsiniz.

Google Keep’i kullanmak önceliklerinizi görselleştirmeyi kolaylaştıran arayüzü sayesinde aslında oldukça kolay. Liste veya not defteri tabanlı çoğu uygulamanın aksine, sıkıcı yapılacaklar listelerini; eğlenceli ve işlevsel kılan Google Keep’i nasıl kullanabileceğinize göz atalım mı?

 • Google Keep ile dört farklı türde not oluşturabilir (metin, resim, çizim ve listeler), notları renklendirebilirsiniz. Örneğin alışveriş listeleri için kırmızı ve işle ilgili yapılacaklar listeleri için mavi notlar oluşturabilir, renk tonuna göre de arama yapabilirsiniz.
 • Notlara hatırlatıcılar eklemek için not oluştururken zil simgesini tıklamanız yeterli.
 • Sorumluluklarınızı takip etmeyi kolaylaştırmak için oluşturduğunuz herhangi bir notu, her bir maddenin yanına bir onay kutusu ekleyerek bir kontrol listesine dönüştürebilirsiniz.
 • Hızlıca çizim yapmak için parmağınızı, kaleminizi veya farenizi kullanarak bir çizim kartı oluşturmanızı da sağlayan Google Keep, çizim yaparken arka planda çizgiler, kareler veya noktaları klavuz olarak kullanmanıza da olanak tanıyor.
 • Google Keep’le cihazınıza bir not dikte edebilirsiniz. Yani Keep; ses kaydını otomatik olarak metinsel bir nota dönüştürür. Dilerseniz sonradan notunuzda düzenlemeler yapabilirsiniz.

 • Arama kategorileri için ekranın üst kısmındaki arama çubuğuna tıklamalısınız. Buradan hatırlatıcılara, listelere, görsellere, çizimlere veya bağlantılara göre filtreleme yapabilirsiniz.
 • Keep; tek bir tıklama ile diğer kullanıcıları e-posta yoluyla davet etme özelliği sayesinde işbirliğini de kolaylaştırır. Paylaşmak istediğiniz bir notu veya resmi seçip kişi simgesine tıklayarak kişilerinizden birinin e-posta adresini veya adını eklemeniz yeterli. Bu işlem her iki kişiyi de ortak çalışanlara dönüştürür. Yani bu iki kişiden biri bir notta değişiklik yaptığında, düzenlemeler otomatik olarak bu iki kişi tarafından görülebilir. Dilediğiniz zaman erişimi iptal etmeniz elbette ki mümkün.

 • Keep’in en büyük avantajlarından biri tüm Google ekosistemiyle sorunsuz entegrasyonu. Bu, Keep’teki öğeleri Keep uygulamasının içinden veya Keep’i destekleyen Gmail, Google Drive veya Google Dokümanlar gibi platformlar arasında kolayca paylaşabileceğiniz anlamına gelir.
 • Notları arşivleyebilir ve zamana hatta konuma göre hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz. Zamana duyarlı her not Google takviminizde de görünecektir.

Google Keep, resimlerdeki metni yazabilme yeteneğine sahiptir.

 • Bir görüntüden metin kopyalamak için “Görüntü Metnini Yakala” ya tıklayarak cihazınızda seçtiğiniz görsellerin içindeki metnin daha sonra aranabilir ve düzenlenebilir bir nota dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz. Bu; özellikle kartvizitlerdeki bilgilerin ya da düzgün yazılmışsa el yazısı ile alınmış bir notun kağıttan dijital metne aktarılması için büyük kolaylık sağlar.
 • Keep; Gmail’de yerleşiktir: En sağda üstteki araç çubuğundan sarı renkli Keep simgesini tıklayarak notlarınızı ekleyebilirsiniz.
 • Google Keep’te notlarınız için özel etiketler oluşturarak ihtiyacınız olduğunda hızlıca bulmak için arama yapmanız da mümkün.
 • Google Keep’in web uygulaması, sonraki veya önceki nota gitmek, yeni bir not oluşturmak, yeni bir liste oluşturmak ve bir arama gerçekleştirmek için klavye kısayollarını kullanma seçeneğine sahip.
 • Keep’i dilerseniz telefon ekranına widget ekleyerek hızla ulaşacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için Android telefonunuzun ana ekranındaki herhangi bir boş alana uzun basarak widget’lardan Keep’i seçmelisiniz. iOS’ta, ana ekranı sağa kaydırarak “Bugün Görünümü”ne giderek en alttan Düzenle’yi tıklamalısınız. Buradan Google Keep widget’ını bulup artıya basarak kısa yol ekleyebilirsiniz.

Ayrıca ekstra önemli notlar için sabitleme özelliği ve alışveriş listeleri yazarken öneriler sunması gibi çok sayıda detayın da Google Keep’i kullanırken işinizi kolaylaştıracağından emin olabilirsiniz.

Özet

Google Keep, bilgisayarınızda veya telefonda kullanabileceğiniz minimalist bir not alma uygulaması. Google Keep Nedir? sorusunu, veri bombardımanında kaldığımız hız çağını daha organize yaşamak ve ortak projeleri yönetmenin kolay bir yolunu arayanlar için yanıtlamaya çalıştık.

Sonuç olarak Google Keep’in; hedefler ve toplantılar arasında kaybolanlar, Google Dokümanlar’ı kullanmayı sevenler, çok sayıda görsel öğeye sahip projeyi takip etmek isteyenler, öğretmenler ve öğrenciler için kullanışlı bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir