Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Yorumlanır?

 WEB SİTENİZİN TRAFİĞİNİN ARTMASI, DAHA HIZLI YÜKLENMESİNİ SAĞLAMANIZLA DOĞRU ORANTILIDIR!
WEB SİTENİZİN TRAFİĞİNİN ARTMASI, DAHA HIZLI YÜKLENMESİNİ SAĞLAMANIZLA DOĞRU ORANTILIDIR!

Site sahiplerinin site hızı ölçmek için kullandığı ücretsiz araçlar arasında yer alan Google PageSpeed Insights nedir, nasıl yorumlanır, hadi netleştirelim!

Siteniz ne kadar hızlı yüklenirse ziyaretçilerin hemen çıkma oranı o kadar düşük olur ve siteniz hızlıysa, Google’da üst sıralarda listelenme şansınız artar.

Peki üst sıralarda listelenmek neden önemli?

Google aramalarında ilgili anahtar kelimelerde web siteniz ilk 10 organik sayfayla eşleşmiyorsa, ilk sayfada sıralanmazsınız.

Acı gerçek ise internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun arama motorlarında ikinci sayfayı açmadığıdır!

Arama sonuçlarındaki en iyi 10 sonuç; tıklamaların çoğunu alır!

Ayrıca Google araştırmaları, 3 saniyeden geç yüklenen sayfalar nedeniyle potansiyel müşterilerinizin / okuyucularınızın yarısını kaybedeceğiniz gerçeğini de ortaya koymaktadır.

Bu tür veriler site sahiplerini hep aynı sonuca götürmektedir: Hız hayati bir faktördür! Web sitenizin trafiğinin artması, daha hızlı yüklenmesini sağlamanızla doğru orantılıdır!

Ancak web sitenizi hızlandırmak, sitenizin yavaş yüklenmesine neyin neden olduğunu belirlemek kolay değildir.

Kullanıcı deneyimini her zaman ön planda tutan Google, web sitesi sahiplerinin sorunları teşhis etmesine ve gidermesine yardımcı olabilecek bir aracı, PageSpeed Insights’ı, bu nedenle ücretsiz olarak sunar!

Google PageSpeed Insights Nedir?

Google PageSpeed Insights; sitenizin yüklenme hızını, kısa sürede ve kolay bir şekilde test etmenizi ve sitenizi neyin yavaşlattığını bulmanızı sağlayan ücretsiz bir hız testi aracıdır.

Google PageSpeed Insights, aynı zamanda sitenizin daha fazla mobil uyumlu olmasına yardımcı olur.

Ayrıca PageSpeed Insights’ı sadece kendi siteniz için kullanma zorunluluğunuz yoktur, herhangi bir site için de hız testi yapabilirsiniz. Kaç kez test yapabileceğiniz konusunda da herhangi bir sınırlama getirmez.

Web sitenizin adresini PageSpeed Insights‘ın sorgu aracına girip “Analiz Et” butonuna tıkladığınızda, sitenizi yavaşlatan sebepler ve yapmanız gerekenlerin yer aldığı bir öneriler listesinden oluşan ayrıntılı bir raporla baş başa kalırsınız.

PageSpeed Insights Nasıl Yorumlanır?

Bir PageSpeed Insights raporunu her okuduğunuzda, sunulan ilk ekranın sitenizin mobil performansına ait olduğunu unutmamalısınız! Ekranın sol üst bölümünden masaüstü ve mobile dair raporlarınızın bulunduğu sayfalara geçiş yapabilirsiniz.

Öneriler bölümündeki renk şeması (yeşil onay, turuncu daire, kırmızı üçgen) web sitenizin performansını etkileyen öncelikli sorunları tanımlamanızı kolaylaştırır.

Raporunuzda çok fazla kırmızı ve turuncu rengin bulunması, sayfanızda bazı yükleme sorunlarının olduğu anlamına gelir.


Şimdi hız puanı, lab verisi, alan verisi, fırsatlar, teşhis, başarılı denetimler ve optimizasyon önerileri bölümlerini anlamaya çalışalım:

Hız Puanı

PAGESPEED INSIGHTS İLE YAPILAN HIZ TESTİNDE 50'NİN ALTINDAKİ PUANLAR YAVAŞ KABUL EDİLİR.
PAGESPEED INSIGHTS İLE YAPILAN HIZ TESTİNDE 50’NİN ALTINDAKİ PUANLAR YAVAŞ KABUL EDİLİR.

PageSpeed Insights, mobil cihazlar ve masaüstü cihazlar için 0 ila 100 puan arasında değişen ve web sitenizin performansını gösteren hız puanları kullanır.

PAGESPEED INSIGHTS: "DOCS" BÖLÜMÜNDE RAPORLARDA YER ALAN TERİMLERİN TANIMLARINA YER VERİR.
PAGESPEED INSIGHTS: “DOCS” BÖLÜMÜNDE RAPORLARDA YER ALAN TERİMLERİN TANIMLARINA YER VERİR.

Hız puanı temel olarak bir sayfanın performansını özetler. 90 ve üstündeki puanlar, sayfanın iyi performans gösterdiği anlamına gelir.

PAGESPEED INSIGHTS SONUÇLARINDA MOBİL PUANINIZ 80 VE ÜZERİNDEYSE ENDİŞELENMENİZ YERSİZDİR!
PAGESPEED INSIGHTS SONUÇLARINDA MOBİL PUANINIZ 80 VE ÜZERİNDEYSE ENDİŞELENMENİZ YERSİZDİR!

Lab Verisi

Lab verileri kontrollü bir ortamda, yani bir dizi önceden tanımlanmış cihaz ve ağ ayarı ile elde edilir. Performans sorunlarının ayıklanmasında etkilidir ancak gerçek Dünya’daki sorunları yakalamada başarısız olabilir.

BU ALTI METRİK, HIZ PUANINI OLUŞTURMAK İÇİN KULLANILIR. LABORATUVAR VERİLERİ, TAKLİT MOBİL CİHAZ VE MOBİL AĞDAKİ LIGHTHOUSE ANALİZİNE DAYANIR.
BU ALTI METRİK, HIZ PUANINI OLUŞTURMAK İÇİN KULLANILIR. LAB VERİLERİ; TAKLİT MOBİL CİHAZ VE MOBİL AĞDAKİ LIGHTHOUSE ANALİZİNE DAYANIR.
 • İlk Zengin İçerikli Boya (First Contentful Paint): Sayfanızdaki en önemli unsurların (hero content), sayfanın tamamının yüklenmesini beklemeden, bir anlam ifade edecek şekilde gösterilmesine kadar geçen süreyi belirtir.

  Sayfanızda önce en önemli ögenin yüklenmesini sağlarsanız, ilk zengin içerikli boya değeri azalır, yüklenme süresi kısalır!

 • İlk Anlamlı Boya (First Meaningful Paint): Kullanıcıya ekranın üst kısmındaki birincil içeriği oluşturan sayfanın sunulduğu ana kadar geçen saniye cinsinden süredir.

  İlk Anlamlı Boya puanının düşük olması, sayfanın birincil içeriğinin hızlıca görüntülenmesini sağlar.

  Critical Rendering Path denen adimların optimize edilmesi önerilir (HTML, CSS ve JavaScript baytlarinin alinmasi ve bunlari; olusturulan piksellere döndürmek için gerekli islemin yapilmasi).

 • Hız Endeksi (Speed index): Bir sayfanın içeriğinin ne kadar çabuk doldurulduğunu gösterir. Ne kadar düşükse o kadar iyidir.

  Hız Endeksi puanınızı düşürmek için sayfanızı görsel olarak daha hızlı yüklenecek şekilde optimize etmeniz gerekir.

 • İlk CPU Boşta (First CPU idle): Bir sayfanın en az etkileşimli olduğunda ölçülmesidir.

  Sayfanın yüklenebilmesi için indirilmesi veya yürütülmesi gereken gerekli veya “kritik” kaynak sayısını ve boyutunu en aza indirmeniz önerilir.

 • Etkileşim Süresi (interactive): Bir sayfanın etkileşimli hale gelmesinin ne kadar sürdüğünü ölçer.

  TTI denen etkileşim puanınızı artırmak için, sayfa yükleme sırasında meydana gelen gereksiz JavaScript çalışmalarını ertelemeli ya da kaldırmalısınız.

 • Maksimum Olası İlk Giriş Gecikmesi (Estimated Input Latency): Uygulamanızın kullanıcı girdilerine yanıt vermesi için 100 msn’si vardır. Bundan daha uzun sürdüğünde, kullanıcı uygulamayı gecikmeli olarak algılayacaktır.

Hedefiniz bu altı kriterin tümünün yeşil göstergeyle işaretlenmiş haline ulaşmak olmalıdır.

Alan Verisi

Tamamen yüklendikten sonra sayfanızın ekran görüntüsünü de göreceğiniz hız testi sonucu, renkli yüzdeleri içeren alan verisi grafikleri sunar.

Alan verisi; Gerçek Kullanıcı İzleme ya da RUM olarak adlandırılır. Gerçek sayfa yüklemelerinden gelen performans verilerini içerir. Gerçek Dünya’daki kullanıcı deneyimini yakalamada etkilidir, ancak metrikler kümesi ve hata ayıklama potansiyeli sınırlıdır.

İlk zengin içerikli boya (FCP) ve ilk giriş gecikmesi (FID) denen ve Hızlı, Ortalama ve Yavaş olmak üzere üç kategoride, sırasıyla yeşil, turuncu ve kırmızı çubuklarla gösterilir.

ALAN VERİLERİ, SON 30 GÜN İÇİNDE GERÇEK DÜNYADAKİ CHROME KULLANICILARININ DENEYİMİNE DAYANIR.

İlk Zengin İçerikli Boya (FCP), yukarıda lab verisinde de açıkladığımız gibi, sayfanızdaki en önemli ögelerin sayfanın tamamı yüklenmeden gösterilmesine kadar geçen süreyi gösterir.

İlk Giriş Gecikmesi (FID), bir kullanıcının sitenizle ilk etkileşime girdiği andan itibaren (ör. Bir bağlantıyı tıkladığında, bir düğmeye dokunduğunda) tarayıcının etkileşime yanıt vermesine kadar geçen süreyi ölçer.

Fırsatlar ve Teşhiş

 DOM (DOCUMENT OBJECT MODEL)'A YÖNELİK UYARI, KARMAŞIK HTML YAPISINA DİKKAT EDİLMESİ ANLAMINA GELİR.
DOM (DOCUMENT OBJECT MODEL)’A YÖNELİK UYARI, KARMAŞIK HTML YAPISINA DİKKAT EDİLMESİ ANLAMINA GELİR.

PageSpeed Insights’ın Fırsatlar bölümü; sayfa yükleme süresini artırabilecek önerileri ve öneri uygulanırsa tasarruf edilecek tahmini yüklenme süresini gösterir.

Teşhiş bölümü ise hız puanınızı doğrudan etkilemeyen sorunlar hakkında bilgi sağlar.

Başarılı Denetimler

Başarılı Denetimler bölümü, sayfanızın herhangi bir müdahale gerektirmeyen tüm performans kontrollerini içerir.

Başarılı denetimler bölümünü, iyi bir puanı olan ancak yine de geliştirilebilecek öğeleri gösteren bir alan olarak görebilirsiniz.

Optimizasyon Önerileri

Google PageSpeed Insights’ın hız testi sonunda en sık sunduğu optimizasyon önerilerini sıralayalım:

 • Resimlerin sıkıştırılması
 • Tarayıcının önbelleğe alınması
 • HTML dosyalarının küçültmesi
 • AMP denen Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ın kullanılması
 • JavaScript ve CSS kodlarının küçültülmesi ve gereksiz kodların kaldırılması
 • JavaScript ve CSS dosyalarının sayfanın alt bölümlerine taşınması
 • Sunucu yanıt süresinin kısaltılması
 • CDN kullanılması

PageSpeed Insights Skoru Nasıl Hesaplanır?

PERFORMANS METRİKLERİNİN AĞIRLIKLARI
PERFORMANS METRİKLERİNİN AĞIRLIKLARI

Hız skoru, lab verisini oluşturan farklı ağırlıklardaki 6 metrikten oluşur (Anlamları yukarıda Lab verisi bölümünde açıklanmıştır):

 • İlk Zengin İçerikli Boya (First contentful paint)
 • İlk Anlamlı Boya (First meaningful paint)
 • Hız Endeksi (Speed index)
 • İlk CPU Boşta (First CPU idle)
 • Etkileşim Zamanı (interactive)
 • Tahmini Giriş Gecikmesi (Max. potential fid)

Sitenizin yukarıda belirtilen altı performans biriminde düşük yükleme süreleri alması, hız puanını yükseltecektir.

PageSpeed Insights’a Yönelik Eleştiriler

Aslında PageSpeed Insights’tan 100/100 hız puanı almak inanılmaz derecede zordur. Mobil cihazlardan önce indeksleme de bu zorluğa katkıda bulunur.

Ayrıca PageSpeed ​​puanının gerçekten bir web sitesi hakkında anlamlı olup olmadığına dair eleştiriler de söz konusudur.

PageSpeed ​​Insights (PSI) testi yaparken akılda tutulması gereken önemli noktalara değinelim:

 1. PSI Testlerinde Kullanılan Ağ ve Mobil Telefon

  Mobil testler için PSI, 4G mobil ağ ve Moto G4 kullanır. Bu, kitlenizin kullandığı ağı ve cihazı temsil etmeyebilir.

 2. PSI Raporlarında Kullanılan Test Sunucusunun Konumu

  Ziyaretçilerinizin coğrafi olarak sunucunuza daha yakın olması sitenizin daha hızlı yüklenmesi anlamına gelir. Bu nedenle, farklı sunucu konumları seçmenize izin veren WebPage Test, Pingdom ve GTMetrix gibi hız testi araçları bulunmaktadır ancak PageSpeed Insights sunucu lokasyonu seçimine izin vermez.

 3. Hız puanı sınırları da (örneğin; 89’un 50 ile aynı kategoride olması) eleştirilerin odağındadır!

PageSpeed Insights Yararlı mı?

Eleştirilere rağmen PageSpeed Insights’ın web siteniz için kullanışlı olduğunu söylemeliyiz:

PageSpeed Insights; sunucu yanıt süresini artırma, kodunuzu küçültme veya Gzip sıkıştırma gibi çözmeniz gereken sorunlar konusunda uyarılarda bulunur. Daha küçük dosyalarla değiştirilmesi gereken görüntüleri ve aşırı yönlendirmeleri belirleyebilir.

Önemli olan sadece hız puanına odaklanmak değil, web sitenizin performansını iyileştirilebileceğiniz alanları görmeye çalışmanızdır. Çünkü aslında geliştirmeniz gereken PageSpeed puanınız değil, site hızı da denen sayfa yüklenme hızınızdır!

Özet

PageSpeed Insights, web sitenizi hem mobil hem de masaüstü cihazlar için test eden ve web sitenizi yavaşlatan sorunlar hakkında öneriler sunan ücretsiz bir hız testi aracıdır.

Sitenizin performansını artırmak için PageSpeed Insights’ın geribildirimlerini ve özellikle fırsatlar bölümündeki uyarıları dikkate almanız önemlidir.

Orta düzey bir mobil aygıtın, 4G bağlantısının kullanılması ve sunucu konumunun seçilememesi gibi kör noktaları unutmadan PageSpeed Insights önerilerinden en iyi şekilde yararlanmak ve hız puanını tabu gibi görmemek amaçlanmalıdır.

Web sitesi sahiplerinin hız puanı hakkında endişelenmek yerine, değerli bilgiler sunan Lab verilerine odaklanmaları, bunlardan birinde turuncu veya kırmızı bir gösterge varsa, çözüme yönelmeleri önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.