Google PageSpeed Insights Nedir?

Web siteleri barındırıldıkları sunucular ve internet omurgalarına bağlandıkları hatların nitelikleri ile doğru orantılı olarak kullanıcılara daha hızlı veya daha yavaş ulaşırlar. Elbette sunucuların bulundukları lokasyon ve web trafiği yoğunluğu gibi etkenler de söz konusu olsa da, en temel unsur, sunucu özellikleri ve bant genişliği olarak tanımlanır. Sitelerin hızları, kullanıcı deneyimi bakımından en önemli unsurdur ve sitenizin google tarafından bu anlamda ne kadar efektif olup olmadığını size gösteren ara yüz Google Page Spees Insights aracıdır. Hali hazırda GTmetrix gibi siteler üzerinden de izleme yapılabilir ama Google PageSpeed Insights doğrudan google’ın sizi nasıl algıladığını gösterir ve resmi veri niteliğindedir.

Mobil Insights ve Masaüstü Insights

Web sitelerinin mobil verimliliği ile masaüstü verimlilikleri aynı seviyede olmayabilir. Mobil uyumluluğun site hızına nasıl etki ettiğini gösteren ayrı bir sekme Google PageSpeed Insights değerlendirme sayfasında yer alır ve bu değerlendirmeyi  ayrıca yapabilmenizi sağlar.

Son yıllarda artan mobil kullanım oranı, Google gibi tüm arama motorlarını bu alanda optimizasyon yapmış siteleri daha değerli addetmeye yöneltmiştir. AMP gibi sistemleri kullanan siteler, arama motorlarında üst sıralara, mobil aramalar boyutunda daha kolay çıkar. Zira mobil siteler çok daha hızlıdır ve kolay yüklenir. Ama tabii Google PageSpeed Insights sadece site hızını göstermekle kalmaz, iyileştirme için neler yapabileceğinizi de size söyler.

Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın

Google PageSpeed Insights rapor ekranında en çok görülen uyarı, sunucu yanıt süresinin kısaltılmasıdır. Maalesef pek çok site yanlış ve yetersiz sunucularda barındırıldığından, verimli puanları alabilmeleri oldukça güçtür. Bu sorunun bir çok sebebi vardır. Yanlış protokol parametreleri, yetersiz sistem kaynakları, verimsiz güvenlik araçları, düşük bant genişliği ve eski sistem bileşenleri gibi bir çok etken sunucunun daha geç yanıt vermesine neden olur. Bu sorunun üstesinden gelmenin tek yolu ise Turhost tarafından sunulan modern ve güçlü bileşenlere sahip sunucuları ve bu sunucular üzerinden verilen hosting hizmetlerini tercih etmektir. Doğru yapılandırılan hosting paketleri ile Google PageSpeed Insights Nedir? sorusunu sormanıza bile gerek kalmaz, çünkü bu sistemi kullanmanız dahi gerekmez.

Işık hızında sağlıklı sitelere sahip olup, Google PageSpeed Insights üzerinde yer alan sistem uyarılarını hiç almamak için, bize şimdi ulaşın. Sizi de ileri teknoloji ürünü modern barındırma hizmetlerimizle tanıştıralım. En uygun maliyetlerle en nitelikli çözümler burada hizmetinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir