Google Tag Manager Nedir?

Gün geçmiyor ki Google karşımıza yeni bir web yöneticisi aracı ile çıkmasın. Google Tag Manager Nedir? sorusu son günlerde yaygın biçimde soruluyor ki, yeni nesil ölçme ve değerlendirme araçlarından bir tanesi olmasının yanında sitenizdeki etiketleri verimli bir şekilde kullanabilmenizi sağlayan bu sistem, tüm diğer analiz araçlarını da kapsayan daha detaylı analizler yapabilmenizi sağlıyor.

Google Tag Manager; sitenizin header ve gövde kısmına yerleştirdiğiniz iki koddan oluşuyor. Site yükleme standartlarına eser miktarda etki eden bu kod, tüm header kodlarının tek bir noktada toplanmasını da mümkün hale getiriyor. Bu şekilde, hangi tagin ne kadar kullanıldığını ölçebiliyorsunuz. İlk bakışta verimlilik üzerinde ciddi bir etkisi olmayacağı düşünülse de, aslında bu araç analytics gibi yapıların verilerinden daha detaylı verilere ulaşılmasını sağlıyor.

Google Tag Manager ve Google Analytics

Google Analytics, ekli bulunduğu sayfadaki kullanıcı hareketlerini analiz eden sistemdir. Şu anda dünyadaki web sitelerinin tamamına yakını ölçme ve değerlendirme için bu sistemi kullanır. Google Tag Manager, analytics kodlarını da içine alan ve tüm platformlarda ölçme yapabilen bir uygulamadır. Yalnızca web sitelerinde değil, IOS ve Android platformlarında yayın yapan uygulamalar da bu sistemle analize tabi tutulabilir. Google Cloud platformunun tüm kullanıcılar için şimdilik ücretsiz sunduğu bu uygulama sayesinde verimlilikten, kullanıcı deneyimi ve eğilimleri ölçümüne kadar bir çok analizi yapabilirsiniz.

Analiz Neden Önemlidir?

Web sitelerinizde kullanıcıların nasıl yer aldığını bilmiyorsanız, neyi nasıl yapacağınızı, uzun vadeli geliştirme planlarını yapamazsınız. Bu bir çikolata üreticisinin ürünü hakkında piyasanın ne düşündüğünü bilmeden yatırım yapması gibi düşünülebilir. Kullanıcılar sitenizde ne kadar kalıyor, hangi sayfalardaki hangi sekmeleri tıklıyor, hangi sayfaları daha çok okuyor, hangi içerik daha ilgi çekici gibi verilere erişmek planlama bakımından hayati neme sahip. Bu durumda bunun ölçümlenmesi gerekiyor ki, yeniden pazarlama araçlarının kullanılmasında da Google Tag Manager oldukça etkili bir araç olarak hizmet veriyor. Eğilimlere bağlı olarak gerekli planlamaları yapabiliyor ve sitemizi ya da uygulamamızı daha efektif biçimde hizmet verir hale getirebiliyoruz.

Daha çok kullanıcıya daha etkin biçimde erişmek için web sitelerinde analizi iyileştirecek çözümlerden olan Google Tag Manager aracına hemen google üzerinden erişebilir, ger siteniz için ayrı bir hesap oluşturarak detaylı analizlere şimdi başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir