Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager Nedir? sorusu kısaca yeni nesil ölçme ve değerlendirme araçlarından bir tanesi olarak yanıtlanabilir. Ancak sitenizdeki etiketleri verimli bir şekilde kullanabilmenizi sağlayan bir araç olduğunu söylersek amacı da netleşir.

Farklı analiz araçlarını da kapsayan detaylı analizler yapabilmenizi sağlayan Google Tag Manager; sitenizin header ve gövde kısmına yerleştirdiğiniz iki koddan oluşur.

Site yükleme standartlarına eser miktarda etki eden bu kod, tüm header kodlarının tek bir noktada toplanmasını da mümkün hale getirir. Bu şekilde, hangi tagin ne kadar kullanıldığını ölçebilirsiniz.

İlk bakışta verimlilik üzerinde ciddi bir etkisi olmayacağı düşünülse de, aslında bu araç Analytics gibi uygulamaların verilerinden daha detaylı verilere ulaşılmasını sağlar.

Google Tag Manager ve Google Analytics

Google Analytics, ekli bulunduğu sayfadaki kullanıcı hareketlerini analiz eden ölçme ve değerlendirme için kullanılan popüler bir uygulamadır.

Google Tag Manager ise, Analytics kodlarını da içine alan ve tüm platformlarda ölçme yapabilen bir uygulamadır. Yalnızca web sitelerinde değil, IOS ve Android platformlarında yayın yapan uygulamalar da bu sistemle analize tabi tutulabilir.

Google Cloud platformunun tüm kullanıcılar için şimdilik ücretsiz sunduğu bu uygulama sayesinde verimlilikten, kullanıcı deneyimi ve eğilimleri ölçümüne kadar bir çok analizi yapmanız mümkün.

Analiz Neden Önemlidir?

Web sitenize kullanıcıların nasıl ulaştığını bilmiyorsanız, neyi nasıl yapacağınızı ve uzun vadeli geliştirme planlarını yapamazsınız. Bu bir çikolata üreticisinin ürünü hakkında piyasanın ne düşündüğünü bilmeden yatırım yapması gibidir.

Kullanıcılar sitenizde ne kadar kalıyor, hangi sayfalardaki hangi sekmeleri tıklıyor, hangi sayfaları daha çok okuyor, hangi içerik daha ilgi çekici gibi verilere erişmek, planlama bakımından hayati öneme sahiptir.

Daha çok kullanıcıya daha etkin biçimde erişmek için web sitelerinde analizi iyileştirecek çözümlerden olan Google Tag Manager’a Google üzerinden erişebilir, siteniz için ayrı bir hesap oluşturarak detaylı analizlere başlayabilirsiniz.

Hosting, kurumsal mail, sanal sunucu, dedicated sunucu veya cloud server gibi ihtiyaçlarınız için 0 212 227 74 74 nolu telefon ya da sitemizdeki Canlı Destek butonları aracılığıyla uzman ekibimizle görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir