Google Trends Nedir?

Google Trends Nedir?

Google; web kullanıcılar için olduğu gibi site sahipleri ve dijital Dünya’nın profesyonelleri için de oldukça gelişmiş araçlar sunar. Sektördeki en gelişmiş arama motoruna sahip olma özelliği nedeniyle Google, istatistiksel değeri olan veriler sunmaktadır.

Google 2006 yılından itibaren Google Trends ile bu tip verileri paylaşmaya başlamıştır. Böylece herkes dilediği tarih aralığında ve ülke bazında hangi anahtar kelime veya anahtar kelime grubunun popüler olduğunu görebilmektedir.

Google Trends ile son zamanların en sık yapılan aramalarına erişebilir, hangi anahtar kelimelerin popüler olduğunu görebilirsiniz.

PR şirketlerinden, SEO uzmanlarına, şirket sahiplerinden istatistik şirketlerine, hatta kamu kurumlarına kadar birçok kişi ve kurum bu bilgileri kullanmaktadır.

Google Trends, bilimsel araştırmalar ya da ticari piyasa araştırmaları için oldukça yararlı olabilir. SEO açısından, web sitesi sahipleri için de önemli bir kaynaktır.

Google Trends, çok detayı bilgiler yerine daha genel ve geniş kitlelerin yaptığı aramaları gösterir. Anahtar kelime analizi için kullanılabilir, ancak çok detaylı ya da arama hacmi düşük kelimeler için yetersiz kalacaktır.

Ancak genel bilgiler içeren bir bloğunuz varsa, Google Trends‘in kullanıcıların eğilimlerini keşfetme olanağını sunması oldukça işinize yarayacaktır. Sitenizin trafiğinin artmasını sağlayabilir.

Örneğin bir e-ticaret sitesi gündemle ilgili blog girişleri yaparak sitesine daha fazla kullanıcı çekebilir. Her ne kadar son zamanlarda Google tarafından sitenin kullanıcı trafiği diğer parametrelerin yanında daha geri planda kalsa da, sitede geçirilen süre bakımından bu tarz içerikler işe yarayabilir.

Çok büyük şirketler de kitlesel pazarlama amacıyla Google Trends verilerinden faydalanır. Geniş kitlelere ulaşmak isteyen kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve kamu kurumları da genel eğilimleri ölçmek ve değerlendirmek için bu aracı kullanabilir.

Kurumsal boyutta piyasa araştırması yapmak, geçmişte çok büyük maliyetlere sebep olsa da, bugün Google Trends sayesinde maliyeti olmayan, kullanışlı veriler her sektör için verimliliğe dönüşme potansiyeli taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.