Google Trends Nedir?

Google web kullanıcılar için olduğu gibi site sahipleri ve sektr profesyonelleri için de oldukça gelişmiş araçlar sunar. Sektördeki yegane arama motoru olma özelliği nedeniyle sistem, bir çok kaynak tarafından istatistik için kullanılan bir yapıdır. Google 2006 yılına kadar aramam verilerini kamuoyu ile paylaşmamaktaydı. Ancak bu tarih itibariyle Google Trends sistemi ortaya çıktı ve artık herkes dilediği tarih aralığında hangi anahtar kelime veya anahtar kelime grubunun popüler olduğunu görebilir hale geldi. Google Trends bir web aracı olarak herkese açık biçimde yayın yapar. Örneğin siteye girerek, geçtiğimiz günlerde en çok yapılan arama kelimelerine erişebilir, hangi anahtarların daha popüler olduğunu görebilirsiniz. Bu PR şirketlerinden, seo uzmanlarına, şirket sahiplerinden istatistik şirketlerine, hatta kamu kurumlarına kadar bir çok kişi ve kuruma bilgi sağlayan bir sistemdir.

Google Trends, kullanıcı sınırı bulunmayan bir uygulamadır. Belirttiğimiz gibi, sistem bilimsel araştırmalar için de kullanılabilir, ticari piyasa araştırması uygulamaları için de bu sistem uygundur. Burada bizim özellikle ilgilendiğimiz unsur; seo bakımından bize bilgi vermesi durumudur. Google Trends çok detayı bilgiler yerine daha genel ve geniş kitlelerin yaptığı aramaları bize gösterir. Anahtar kelime analizi için sistemi kullanabiliriz, ancak çok detaylı ve/veya arama hacmi düşük arama kelimeleri noktasında buradan bilgi alamayız.

Ancak örneği genel bilgiler içeren bir dikey blog sahibiysek ya da geneli kapsayan diğer sitelerden birisine sahipsek, Google Trends bize kullanıcıların eğilimlerini keşfetme olanağını sunar. Bu sayede oluşturacağımız içerikleri eğilimlere göre yapabilir ve daha fazla kullanıcıya erişebiliriz. Bu seo için çok önemli bir parametre olmasa da sitenin kullanıcı trafiğinin artırılması bakımından faydalı olabilir. Örneğin bir e-ticaret sitesi gündemle ilgili blog girişleri yaparak sitesine daha fazla kullanıcıyı çekebilir. Bu da sonuç olarak dönüşüm oranlarına yansır. Her ne kadar bu günler de google tarafından sitenin kullanıcı trafiği diğer parametrelerin yanında biraz daha geride kalsa da, sitede geçirilen süre bakımından bu içeriklerle fayda elde edilebilir.

Çok büyük şirketler ve kitlesel pazarlama yaparken, Google Trends verilerinden faydalanır. Yine geniş kitlelere ulaşmak isteyen kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve kamu kurumları da genel eğilimleri ölçmek ve değerlendirmek için bu aracı kullanabilir. Kurumsal boyutta piyasa araştırması yapmak, geçmişte çok büyük maliyetlere sebep oluyorken, bugün bu araçlar ile hem daha az maliyetli hem de kesin hedeflerin tespit edilebildiği uygulamalara dönüşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…