Google’ın Son Büyük Güncellemesi Neden Önemli?

Google'ın Son Büyük Güncellemesi Neden Önemli?

Sürekli büyümekte olan çevrimiçi pazar karşısında kuruluşların web sitelerini Google arama sayfasının en üstünde görmek istemeleri dijital dönüşümün kaçınılmaz sonuçlarından. Çünkü modern dünyada bir web sitesinin Google, Bing, Yahoo gibi arama motorlarının ilk sayfasında yer almaması, hiç fark edilmeyebileceği anlamına geliyor.

Arama motorlarının ikinci sayfalarında yer alan web sitelerinin daha az trafik alması nedeniyle de işletmelerin, sitelerinin Arama Motoru Optimizasyonunu (SEO) geliştirme çabaları durmaksızın devam ediyor.

SEO ve pazarlama uzmanlarının kalbine korku salan Google güncellemeleri, bu yıl birden fazla spam ve algoritma güncellemesiyle neredeyse tüm yaza yayılmış durumda.

Google, geçtiğimiz yıl Temel Web Verileri (Core Web Vitals) olarak bilinen üç yeni kullanıcı deneyimi metriğinin bir sıralama faktörü olarak algoritmalarına dahil edileceğini duyurmuştu. 2021 yazı itibariyle sıralamalarında bu metrikleri resmen kullanmaya başlayan Google’ın amacı tahmin edeceğiniz gibi web’deki kullanıcı deneyimini iyileştirmek.

Bu yeni sıralama sinyallerini, doktora gittiğinizde ölçülen nabız, kan basıncı gibi “hayati” (vital) değerler olarak düşünebilirsiniz. Web sitenizin temel yaşamsal özellikleri sağlamsa, ziyaretçiler için olumlu bir deneyim sağlayabilecek kaliteli bir sitenizin olduğunu söyleyebiliriz.

Web Vitals metrikleri; web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğine, sayfa açıldığında metin ve resimlerde kayma olup olmadığına ve sayfanın görüntülediğiniz andan itibaren etkileşiminize ne kadar hızlı yanıt verdiğine bakar.

Web vitals metriklerinden LCP değeri için sitenizin 2,5 saniyeden kısa sürede yüklenmesi gerekir. FID değeri için kullanıcı bir bağlantıyı tıkladığında veya bir butona dokunduğunda tarayıcının bu etkileşime yanıt vermesine kadar geçen süre 300 ms’den büyük olmamalıdır. Kullanıcıların etkileşimde bulunmaya çalışırken sayfadaki ögelerin konumunda kayma olması ise CLS değerini artırır ancak CLS için amaç, mümkün olduğunca sıfıra yakın bir değer elde etmektir. CLS değerinin 0,25 inçten fazla olması istenmez.

Kullanıcı deneyimine yönelik son büyük güncellenme hakkında bilgi sahibi olmak için Google Core Web Vitals Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Son Güncellemeden Etkilenenler Ne Yapmalı?

SEO sıralamanızın, yaptığınız herhangi bir hatadan değil de sadece en son Google güncellemelerinden etkilendiğine eminseniz sabırlı olmalı ve sıralamaların kendi kendine istikrar kazanıp kazanmadığını görmek için birkaç hafta beklemelisiniz.

Mayıs 2021’de Google, LTR modellerini araştırmak, geliştirmek ve bunları hızla üretime geçirmek için bir platform olan Keras tabanlı TF Sequence’ın güncellenmiş bir sürümünü yayınladı. Bunu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında birden fazla spam ve algoritma güncellemesi izledi.

Yaz 2021’de birden fazla güncelleme yayınlandığı için, belirli değişiklikleri izole etmek ve sıralamadaki dalgalanmaları temel algoritma güncellemesiyle bağdaştırmak kolay olmayacaktır.

İlk etapta en önemli tavır, panik yapmamaktır. SEO sıralamanızın, yaptığınız herhangi bir hatadan değil de sadece en son Google güncellemelerinden etkilendiğine eminseniz sabırlı olmalı ve sıralamaların kendi kendine istikrar kazanıp kazanmadığını görmek için birkaç hafta beklemelisiniz. Bu sürenin sonunda site sıralamanız hala düşükse, sitenizi en üst sıralara çıkarmaya yardımcı olmak için yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hangi anahtar kelimelerin sıralama pozisyonunda en büyük kaybı yaşadığını kontrol ederek optimizasyonlarınızı odaklayacağınız anahtar kelimelerinizi belirleyin. Sonra, bu anahtar kelimeleri hangi sayfalara ekleyebileceğinizi araştırın, bu kelimelerin backlink geçmişine göz atın.

  • Sıralamalarda en büyük düşüşü hangi sayfaların yaşadığını kontrol edin. Google Search Console’da sayfaları, tıklamalardaki en büyük kayıplara göre filtreleyebilirsiniz. Yaz 2021 güncellemesinden sonra bir sayfanın tıklamalarında önemli bir düşüş varsa, arada bir korelasyon olduğunu varsayabilirsiniz. Ardından, bu sayfayı, sıralamada yükselmesine yardımcı olmak için optimize edebilirsiniz.
Temel web verilerinin (Core Web Vitals), sıralama sinyalleri tarafından halihazırda dikkate alınan mobil uyumluluk, güvenli gezinti, Https ve geçiş reklamları unsurlarıyla birleştirildiği unutulmamalıdır.
  • Bir web sitesinin SEO’sunu etkileyen çok sayıda faktör söz konusudur, bunların içinde SEO sıralamanıza yardımcı olabilecek en önemli faktörlerden biri, web sitenizin sorunsuz çalışması ve hızlı yüklenmesidir. Core Web Vitals metriklerinden de anlaşıldığı gibi LCP değeri, sunucu yanıt süresinin optimize edilmesi gerektiğini göstermektedir. Sorunsuz ve hızlı çalışan web sitelerinin daha iyi sıralama alma olasılığı, birinci sınıf hosting hizmeti ile yakından ilişkilidir.

    Peki, doğru barındırma çözümü, temel web hayati değerlerini iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir? Süper hızlı bir barındırma çözümü, kodlama şişkinliğine sahip sitelerde dahi yükleme hızlarını artırabilir. Barındırma türleri ve seçimi hakkında her web sitesi sahibinin bilmesi gerekenlere göz atmak için Web Hosting Türleri ve Hosting Seçimi adlı yazımızı okumanızı ve sitenizin yükleme hızını artırmada önemli ölçüde yardımcı olabilecek hosting çözümlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.
İyileştirme için hangi stratejilerin önerildiğini görmek için Page Speed ​​Insights veya Lighthouse aracılığıyla sitenizi hızlıca denetlemeli ve Search Console’daki Önemli Web Verileri raporunu incelemelisiniz.
  • Core Web Vitals metrikleri arasında yer alan LCP, FID ve CLS değerlerinde düşük puanlara sahipseniz; site tasarımı, sayfa yüklendiğinde içeriğin kaymasını önleyecek şekilde düzenlenmelidir, JavaScript kullanımında gereksiz kodlar kaldırılmalıdır ve site hızı önemsenmelidir. Önemli Web Verileri değerlerinizi geliştirmenin teknik bilgiler gerektirdiği de unutulmamalıdır. Geliştirici ve SEO uzmanlarından yardım almayı veya bu ölçümleri iyileştirmek için tasarlanmış yazılımlar kullanmayı düşünebilirsiniz.

  • Hala sıklıkla kullanılan pop-up’lar ve araya giren reklamlar ziyaretçilerin en sevimsiz bulduğu konular arasındadır. Videoların otomatik oynatılması da ziyaretçilerin hızlı bir şekilde ayrılmasına ve trafiğin azalmasına neden olmaktadır. Bir sitedeki tüm unsurlar, kullanıcıların istediği bilgiyi bulmalarına yardımcı olmalıdır. Bu, özellikle mobil cihazların kullanıcı dostu olması için de geçerlidir. Videolar hiçbir zaman otomatik olarak oynatılmamalı ve harekete geçirici mesajlarınızı engellememelidir. Arama kutuları bulunması kolay ve büyük olmalıdır. Haber bülteni ve e-posta aboneleği için kullanılan araçların da kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmadan kolaylıkla bulunabilmesi gerekir.

  • Rakip analizi için SERP’lere bakın ve en üst sıraları kapanların sayfasında “sizinkinde olmayan ne var?” sorusuyla incelemeye geçin. Google’ın rakiplerinizi neden beğenmiş olabileceğini bulmaya çalışabilir ve optimizasyonlarınızı onlar için iyi performans gösteren noktalara dayandırabilirsiniz.

  • Günümüzde SEO çalışmaları sadece anahtar kelimeler veya organik trafikle ilgili değildir, içerik kalitesi, marka itibarı gibi SEO ile bağlantıda olan pek çok faktör söz konusudur. İçeriğin okunması kolay, eğitici-eğlenceli, hızlı yüklenen net görsellerle desteklenmiş, tüketicinin ilgisini çekecek, güven aşılayacak ve marka sadakati yaratacak şekilde hazırlanmış olması önemlidir.
  • Bir sonraki güncelleme geldiğinde büyük sürprizler yaşamamak için, her temel güncellemeden sonra site denetimi alışkanlık haline getirilmelidir. Web sitenizde düzenli olarak kontroller planlamanız önemlidir. Site hızı, mobil uyumluluk ve kullanıcı merkezli metrikler açısından güncel kalmak önemlidir.

Özet

Google’ın kullanıcı deneyimi açısından sıralama için kullandığı mobil uyumluluk ve SSL gibi faktörlerden biri olan web vitals metrikleri (LCP, FID ve CLS) göz önünde bulundurulması gereken yeni ve önemli ölçümlerdir.

Core Web Vitals güncellemesinin ardından sayfa yüklenme hızı ve web sitesi tasarımının Web Vitals değerleri için çok önemli olduğu anlaşılmıştır. Kullanıcı davranışı üzerindeki etkili olan bu faktörlerden herhangi birinin başarısız olması web sitesi sıralamanıza zarar verme potansiyeline sahiptir.

Bu nedenle web sitelerinin tasarlanma aşamasından itibaren sayfa deneyimi sinyallerinin dikkate alınması gerektiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.