GRAV Nedir?

GRAV Nedir?

Grav Nedir? sorusunun yanıtlarında; 2016 yılında en iyi açık kaynaklı CMS, ilerleyen yıllarda ise 3 kez en iyi dosya tabanlı içerik yönetim sistemi ödülünü alarak adından söz ettirmeyi başarmış benzersiz bir CMS yer alıyor.

Tüm kodları GitHub.com’da bulunan Grav, mevcut Google arama optimizasyonu kriterlerinin çoğu gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Esneklik için güçlü bir API’ye ve gelişmiş paket yöneticisine sahiptir. Yerleşik paket yöneticisi, eklentileri ve temaları bulmanızı, yüklemenizi ve kolaylıkla güncellemenizi sağlar.

Grav’in flat-file yapısı, modüler içerik de dahil olmak üzere herhangi bir sayfa için özel alanlar tanımlamanıza izin verir. Dinamik içerik türleri oluşturabilir, içeriği filtreleyebilirsiniz, içerik oluşturmak için Markdown düzenleyicisi kullanabilirsiniz.

Flat-file tanımı, Grav’in çalışması için bir veritabanı gerektirmediği anlamına gelir. Bunun yerine, metin dosyalarından içerik sorguladığı için çok hafif olan Grav, verilerinizi yedeklemeyi, geri yüklemeyi ve sunucu değiştirmeyi kolaylaştırır.

grav, grav nedir? Flat-file cms
Basitten sofistikeye, yüksek trafikli kampanya sitelerinden tek sayfalı sitelere kadar Grav her tür web sitesini destekleyecek esnekliğine sahiptir.

Başlangıçtan itibaren performansa odaklanan tasarımıyla Grav, hosting çözümünüzden bağımsız olarak da yüksek performans sağlamak amacıyla içeriği önbelleğe alır.

Basit ve sezgisel arayüz, dahili istatistikler, siteleri birden çok dilde yayınlamak için yerleşik dil özelliği, WYSIWYG düzenleyici, Markdown düzenleyicisi, yönetici kullanıcı erişimi için ACL, 2 faktörlü kimlik doğrulama, tek tıklamayla önbellek sıfırlama, dinamik görüntü işleme özelliği, günlükler ve raporlama Grav’ın diğer artıları arasında yer alır.

Grav, Trilby Media tarafından oluşturulmuştur ve GetGrav forumlarına, GitHub’a ve Discord’a uzanan büyük bir geliştirici ve kullanıcı topluluğu tarafından desteklenmektedir. Grav ile oluşturduğunuz sitenizle ilgili yardım için başvurabileceğiniz Trilby Media, Grav’i ilk etapta kuran ekip tarafından yönetilmektedir.

Grav’ın Gereksinimleri

Bir Grav sitesi oluşturmaya başlamadan önce, Grav’in gereksinimlerine göz atmanız önerilir. Platform, Apache, Nginx, LiteSpeed, Lightly, IIS, gibi web sunucuları ve PHP’nin 7.1.3 veya üst sürümlerini gerektirir.

<?php
echo ‘Current PHP version: ‘ . phpversion();
?>

PHP sürümünüzü kontrol etmek için not defterini açıp üstteki komutu yazarak, dosyayı kaydedebilir ve kullandığınız web sunucusuna yükleyebilirsiniz. Ardından dosyayı tarayıcıdan yükleyerek PHP sürümünüzü görebilirsiniz.

GRAV Nasıl Kurulur?

Turhost’un desteklediği CMS’ler arasında yer alan Grav’i Softaculous kullanarak sorunsuzca kurabilir ve bir Grav sitesini dakikalar içinde çalışır duruma getirebilirsiniz.

GRAV’ı kurmanın bir diğer yolu resmi sitesinden .zip dosyasını indirmektir. Bunu daha önce oluşturduğunuz bir çalışma dizini klasörüne çıkardıktan sonra, Grav CLI için “git” kurulum yöntemini kullanmanız gerekir. GRAV CLI’yi kurmak için alttaki komutu web sunucusu terminaline girmelisiniz.

git clone -b master https://github.com
getGrav/Grav.git Grav-project

Bir diğer seçenek (.zip kullanıyorsanız bunu atlayabilirsiniz), composer kullanarak alttaki komutları girmektir:

cd grav-project
composer install –no-dev -o
bin/grav install

Daha sonra, Grav’a Siteniz.com/(dizin adınız) adresinden eriştiğinizde aşağıdaki sayfayı göreceksiniz.

GRAV Nasıl Kurulur?

Grav’da Temalar ve Eklentiler Nasıl Kurulur?

Arama çubuğunda sitenizin adresine /admin ekleyerek sitenizi yöneteceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz. Buradan, yüklemek istediğiniz temaları veya eklentileri seçebilirsiniz. .

Grav'da Temalar ve Eklentiler Nasıl Kurulur?

Grav’da, WordPress’deki gibi çok sayıda tema ve eklenti mevcut değildir ancak şimdilik 114 tema ve 373 eklentiyle hemen hemen her tür ihtiyaca cevap olabilecek şık ve işlevsel siteler oluşturabilirsiniz. Grav’ın, eklentilerinin çoğu, Grav ekibi tarafından test edilmiştir.

Grav'da Temalar ve Eklentiler Nasıl Kurulur?

Grav’ın Skeleton adıyla listelediği 50’ye yakın paket, başlangıç aşamasında hızlanmanızı kolaylaştıracak şekilde temel Grav sistemi artı örnek sayfaları, eklentileri ve konfigürasyonu içeren hepsi bir arada çözümler sunmaktadır.

Özet

GRAV, kolaylıkla web siteleri oluşturmak için büyük bir potansiyel sunan açık kaynaklı, dosya tabanlı bir CMS’tir. Dahili SEO desteği, yerleşik yedekleme ve geri yükleme sistemi ve çoklu dil desteği gibi özellikleriyle adını yakın zamanda sık sık duyacağımız bu ödüllü CMS’i doğru yapılandırmak için Grav Nedir? sorusuyla yetinmeyip GitHub belgelerini de okumanızı öneririz.