Güvenli E-Ticaret İçin 5 Altın Kural

E-ticaret hacmi hem dünyada hem de ülkemizde gün geçtikçe artmaktadır. Özellik mobil cihazların kullanımının artması ile birlikte, internete her yerden ulaşabilen kullanıcılar, alış verişlerinin önemli bir kısmını e-ticaret siteleri üzerinden yapmaktadır.

E-ticaret hacmindeki büyüme, e-ticaret üzerinden hizmet veren sitelerin de artmasını sağlamıştır. Ancak bu artış, kullanıcılara farklı alternatiflerin oluşmasına imkan sağladığı gibi riskleri de beraberinde getirmektedir. E-ticaret sitesi üzerinden alış veriş yapan ve mağdur olan pek çok tüketici bulunmaktadır.

Araştırma yapmadan gerçekleştirilen e-ticaret işlemleri sonucunda, sitede belirtilen ürün yerine farklı bir ürün ile karşılaşmakta ya da satın alınan ürün, sitede belirtilen özelliklere sahip olmamaktadır. İnternetten güvenli alış veriş yapmak tüketicilerin, alış veriş yapacakları e-ticaret sitesini çok iyi araştırması gerekir.

Güvenli E-Ticaret İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

1- E-Ticaret Sitesinin Firma ve İletişim Bölümlerini Kontrol Edin

Alış verişi yaptıktan sonra, “şikayet, değişim, iade ya da teknik destek” konularında karşınızda muhatap bulmak istiyorsanız, alış veriş yapmak istediğiniz e-ticaret sitesinin, “hakkımızda, iletişim, destek” gibi sayfaları olup olmadığını kontrol edin. Firma bilgileri ve iletişim bilgilerinin doğru olduğundan emin olun. Satış sonrası destek hizmetinin nasıl çalıştığını öğrenmek için bir mesaj gönderin ve ne kadar sürede, ne şekilde cevaplandığına bakın.

2- Ürün Resimleri ve Özellikleri

İnternetten bir ürün satın almak istediğinizde, sitede bulunan ürün görseline ve özelliklerine dikkat edin. Tam olarak satın almak istediğiniz ürünün resmi olup olmadığından emin olunuz. Gerekirse, internette ürün görsellerini aratınız. Tasarımları aynı olan, ancak farklı özelliklere sahip ürünler bulunabilir. Bu nedenle ürün kodu ile özelliklerinin eksiksiz ve doğru olarak yazılıp yazılmadığını kontrol edin. Diğer sitelerde, aynı modeldeki ürünlerin özellikleri ile karşılaştırın. Aksi halde, ürün tasarımları aynı olsa da düşük özelliklerdeki bir ürüne yüksek bir ücret ödeyebilirsiniz.

3- Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Edin

Günümüzde sosyal medyayı kullanmayan firma yok denecek kadar az. Özellikle e-ticaret siteleri, ürün ve hizmetleri hakkında tüketiciye ulaşmak, satış öncesi ve sonrasında tüketicilerine destek sağlamak için sosyal medya kanallarını kullanmaktadır. Alış verişinizi yapmadan önce, e-ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarını kontrol edin. Düzenli olarak paylaşım yapılıp yapılmadığını,  gelen yorumlara cevap verilip verilmediğini kontrol edin. Görsellere yapılan yorumlardan, müşteri memnuniyeti hakkında fikir sahibi olun.

4- Kargo ve Teslimat Süresi Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Satın alacağınız ürünün en hızlı ve sorunsuz bir şekilde teslim edilmesi için kargo seçenekleri ve teslimat sürelerine göz atın. Bulunduğunuz bölgede hizmet vermeyen ya da size çok uzak olan kargo firmaları, ürününüzü geç teslim almanıza neden olabilir. Ayrıca, siparişten sonra kargoya teslim edilme süresi hakkında da fikir edinin.

5- SSL Sertifikası Olan E-Ticaret Sitelerinden Alış Veriş Yapın

SSL sertifikaları bir sitenin güvenli kullanıcı deneyimi sunduğunun en somut göstergelerinden biridir. SSL Sertifikaları özelliklerine göre farklı türlere ayrılmaktadır. E-Ticaret siteleri için uygun olan SSL türlerinden biri EV SSL’dir. EV SSL Sertifikaları resmi firma belgeleri ile satın alındığından, tarayıcı çubuğunda firmanın adı ve ünvanı da yer alır. Ayrıca, sitenin domain’i tarayıcı çubuğunda yeşil bar ve “https” olarak belirtilir. Bu durum e-ticaret sitelerinde güvenli online alış veriş yapılmasına imkan verdiği gibi ziyaretçiler için de güven hissiyatını güçlendirmektedir.

E-ticaretin gelişmesi, tüketicilere sunduğu kolaylıkların yanı sıra, olumsuz durumların da yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, online alış veriş yapacağınız siteyi en iyi şekilde araştırın ve bilgi sahibi olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir