Hedef Kitle İle Nasıl İletişim Kurulur?

Hedef kitle, pazarlama çalışmalarının birinci seviyesinde yer alan ilk işlem olarak tanımlanır. Bir pazarlama işleminin gerçekleşebilmesi için hedef kitlenin tespit edilmesi gerekir ki, çoğu zaman ürün geliştirme süreçleri de hedef kitleye göre gerçekleşebilir. Bu nedenle hedef kitlenin analiz edilmesi ve bu kitleye erişim sağlanması oldukça önemli bir çalışmadır. Hedef kitle ile iletişim kurmak ise teknik olarak bir çok enstrümana hakimiyetin gerekli olduğu ciddi bir süreçtir. Zira, hedef kitlenizin doğru biçimde analiz edilmesinin ardından, o kitlenin alışkanlıkları tespit edilmeli ve hangi kanalları kullandıklarına bağlı olarak erişim sağlamak için bu kanallarda etkinlik gerçekleştirilmelidir.

Kullanıcı alışkanlıkları; hedef kitleye erişim için son derece önemli bir veridir. Örneğin; 18-25 yaş grubunun hangi kitle iletişim araçlarını tercih ettiğini bilirseniz, örneklemi daraltabilir ve pazarlama hedeflerinizi optimize edebilirsiniz. Geçmişte kitlesel iletişim araçlarının genele sunumunun yapılıyor olmasından dolayı hedef kitleye özel pazarlama yapılabilmesi oldukça güçtü, geri dönüşler ancak, ürün veya hizmet dönüşümleri ile izlenebilmekte, fiziksel pazar araştırmaları yapmadan, pazarlama faaliyetinin etkinliği kolaylıkla anlaşılamamaktaydı. Oysa günümüzde, dijital medya araçları, pazarlama birimlerine ciddi imkanları sunar. Pazarlama araçlarının tümünde bulunan analiz ve raporlama eklentileri ile etkinlik ölçülebilir, çok daha önemlisi potansiyel müşterilerin hangi dijital medya ortamında ne şekilde etkin oldukları tespit edilerek pazarlama faaliyetleri bu alanda stratejik biçimde planlanıp, uygulanabilir.

Dijital Medya Araçlarında Hedef Kitle Erişimi

Dijital medya olarak tanımladığımız alan; bütün internet birimleri olarak tanımlanabilir. Web siteleri, sosyal medya platformları, mesajlaşma uygulamaları, online oyunlar ve diğer online platformların tümü dijital medya ortamlarıdır. Günümüzde internetin hızlanması neticesinde video platformlarının da yaygın biçimde kullanması, televizyonların yerini canlı video yayını da yapabilen platformların almasını sağlamış durumdadır.

Hedef kitlenize erişim noktasında dijital medya size birçok aracı sunar. Zira dijital medya platformları, kullanıcıların yaş, cinsiyet ve davranış eğilimleri gibi verilere sahiptir. Özellikle reklam yapacağınız ortamlarda, platform size bu hedefi belirleyebilme olanağını sunar. Tabii bölgesel kitle hedeflerinde de bu uygulamalar oldukça büyük fayda elde etmenizi sağlar. Hazırlayacağınız pazarlama stratejisini, hedef kitlenize bu araçlarla erişerek en ekonomik ve etkili biçimde sunabilirsiniz. Milyonlarca kişiye gelişi güzel erişmek yerine, hedef kitlenizi belirleyip, çok daha dar bir örneklemde çalışarak daha efektif sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…