Hedef Kitle İle Nasıl İletişim Kurulur?

Hedef Kitle İle Nasıl İletişim Kurulur?

Hedef kitle belirleme, pazarlama çalışmalarının ilk aşamasıdır. Bir pazarlama stratejisinin oluşturulabilmesi için, satılmak istenen ürün ya da hizmete ihtiyaç duyan kitlenin tespit edilmesi gerekir.

Ürün geliştirme süreçlerinin hedef kitleye göre şekillenmesi açısından da bu aşama önemlidir.

Öncelikle hedef kitle analizi yapılmalı, kitlenin alışkanlıklarının ve eğilimlerinin tespit edilmesi için kitleye erişim sağlanabilecek kanallar belirlenmeli ve bu kanallarda uygun pazarlama etkinlikleri gerçekleştirilmelidir.

Kullanıcı alışkanlıklarının ve eğilimlerinin bilinmesi; hedef kitlenin iyi anlaşılabilmesi ve doğru kanallardan onlara ulaşılabilmesi için son derece önemlidir. 18-25 yaş grubunun hangi kitle iletişim araçlarını tercih ettiğini bilirseniz, örneklemi daraltabilir ve pazarlama stratejinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Geçmişte kitlesel iletişim araçlarının genele sunumunun yapılıyor olması nedeniyle hedef kitleye özel pazarlama yapılabilmesi oldukça güçtü. Geri dönüşler ancak, pazarlama stratejilerinin satışı etkileme potansiyeline göre izlenebilmekteydi. Fiziksel pazar araştırmaları yapmadan, pazarlama faaliyetinin etkinliği kolaylıkla anlaşılamamaktaydı.

Günümüzde, dijital medya araçları, pazarlama birimlerine ciddi imkanlar sunmaktadır. Pazarlama araçlarının tümünde bulunan analiz ve raporlama uygulamaları ile detaylı analizler yapılabilmektedir.

Potansiyel müşterilerin hangi dijital medya ortamında ne şekilde etkin oldukları tespit edilerek pazarlama faaliyetleri buna göre uygulanabilmektedir.

Dijital Medya Araçlarında Hedef Kitle Erişimi

Dijital medya; web siteleri, sosyal medya platformları, mesajlaşma uygulamaları, online oyunlar gibi elektronik ortamlara dair kitle iletişim araçları olarak tanımlanabilir.

Dijital medya platformları; kullanıcıların yaş, cinsiyet ve davranış eğilimleri gibi verilere sahip olduğundan bu kanallardan reklam vermek bu önemli veriler sayesinde hedef kitle açısından nokta atışı yapmanızı sağlar.

Güçlü internet alt yapıları sayesinde hızlı veri aktarımının sağlanması ve ücretsiz yayın yapma ve bilgi paylaşma imkanı sunan platformların artması, genç nesillerin televizyonları ve gazeteleri, arka plana atmasına neden olmuştur.

Dijital medya platformlarını aracılığıyla reklam vermek, geleneksel pazarlama stratejilerinde kullanılan geleneksel yollardan çok daha etkili ve ekonomiktir.

Dijital pazarlama taktikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Dijital Pazarlama Nedir? adlı yazımızı, okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir