Hosting Satın Alma İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting satın alma işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sıraladık. İşletmenize ait bir web sitesinin alt yapısı belirlerken dikkat etmeniz gereken noktalar mevcuttur. Web sitenizin gün içerisinde anlık olarak kesinti yaşamaması için alt yapı seçimi ve bunun yanı sıra web sitenizin aylık trafik değerleri de önemlidir. Hosting satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekir isterseniz bir göz atın.

Hosting Satın Alırken Paket Özelliklerine Dikkat Edin.

Öncelikle web sitenizin ne olarak hizmet verdiğini belirleyin (E-ticaret, kurumsal, blog… vb.). Bu konudaki seçiminizi yapmanız önemli, çünkü bir e-ticaret siteniz var ise alacağınız web hosting özellikleri düşük olduğu sürece sizleri zor durumda bırakacaktır. Bir web sitesi için dikkat edilmesi gereken 4 özellik vardır.

  • RAM
  • CPU
  • Trafik
  • Disk

Ram ve CPU

Bu özellikler bir web sitesinin en dikkat etmesi gereken genel özelliklerdir. RAM seçimi yaparken şunu unutmayın. RAM ne kadar yüksek olduğu takdirde sizlerin site hızı, uygulama hızı ve erişim hızı etkilenmektedir. RAM seçimi kadar CPU’da önemlidir. Sitenizi ziyaret eden anlık kullanıcılar, sitenize giriş yaptıkları sürece her yapılan (üye işlemleri, giriş işlemleri, satış işlemleri. vb.) işlemler web sitenizdeki anlık işlemlerde CPU, büyük bir etken sağlamaktadır. Örneğin bir web sitesinin %50 CPU mevcut. Bu web sitesine anlık olarak 2-3 bin kullanıcı erişim sağladığında CPU değerleri anlık olarak yükselecektir ve web siteniz yavaşlayacak işlem yapma konusunda durma seviyesine gelecektir. ( Turhost.com’da tüm hosting paketlerinde, 1 CORE = %100 CPU olarak hizmet vermektedir.)

Trafik Kotası

Web sitenizin aylık bir trafik kotası bulunmaktadır. Web sitenize giriş yapan her kullanıcı belli boyutlarda BYTE cinsinden paket gönderimi yapmaktadır ve bunun yanında web sitenin boyutu kadar indirme yapmaktadır. Bu işlemler trafiğe yansımakla birlikte indirme/aktarma işlemleri ve mail gönderme/alma işlemleri trafik kotasına yansımaktadır. Sitenize giren kullanıcılar her siteye giriş yaptıklarında sitenin trafiklerini etkilememektedir. Giren kullanıcının tarayıcı önbelleğine kaydedilen web siteniz, kullanıcının her girişinde tekrar indirmek yerine önbellek üzerinde çalışmaktadır. Bu kotanın olması sizlerin fazla kullanıcıya erişmenize değil, web sitenizin büyüklüğüne ve arka tarafta çalışan sistemlere bağlıdır. Bu sebepten dolayı trafik değerlerinizi düşük seçmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Disk Kullanımı

Disk boyutu dendiğinde 10GB’lık bir disk kotası sizler için çok büyük bir depolama alanı olabilir fakat hosting işlemlerinde bu disk kotası bir E-Ticaret, Kurumsal işletmeler için yeterli olmayacaktır.

Hosting Satın Alırken Alt Yapının Önemi

Bir web sitesinin anlık olarak kesintiler yaşaması, sistemin durması veya erişimin kesilmesi durumunda, sizleri ve müşterilerinizi mağdur edebilir. Bu konu da dikkat etmeniz gereken aldığınız hizmetin nerede barındığıdır. Turhost Hosting olarak bütün sunucularımız “TÜRK TELEKOM GAYRETTEPE VERİ MERKEZİ’nde barındırılmaktadır. Türk Telekom veri merkezi Türkiye genelinde aldığı “TIER 3” sertifikasına sahip veri merkezlerinden biridir. TIER 3, veri merkezlerine verilen kalite sertifikası olarak bilinmektedir.

Hizmet Satın Alırken Teknik Destek Önemli

Bir hizmet aldığınızda yaşadığınız sunucu taraflı sorunlar konusunda her zaman danışman arayacağınız bir ekip olması gerekmektedir. Erişiminizin olmadığı bölümlerde oluşan sorunlar veya yapılması gereken özellikleri teknik destek veren ekip yardımı ile sorununuzu çözümleyebilirsiniz. Turhost Hosting olarak sağladığımız teknik destek, gün içerisinde her konuda sizlere yardımcı olabilmek için çalışmakta ve sorunlarınızı en kısa sürede, kolay yöntemler ile çözüme ulaştırmaktadır.

Hosting satın alma işlemi yaparken bu kriterlere dikkat ederek, hem bütçenizi hem de zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz. Projenize uygun olmayan ya da sitenizin potansiyelini kaldırmayan hosting paketleri ile ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Web sitemizi ziyaret ederek hosting fiyatları konusunda detaylı bilgi alabilir, projelerinize en uygun hosting paketini seçerek web sitenizi anında yayına alabilirsiniz.

Mevcut hosting paketinizi Turhost kalitesine taşımak istetediğinizde, tüm hosting taşıma işlemleri teknik destek ekibimiz tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
Web Hosting Nasıl Satın Alınır?
Bir web sitesi açmak istiyorsanız eğer, web sitesini oluşturmadan önce hosting satın almalı ve alan adı satın almanız…
Devamı
Litespeed Web Server Nedir?
Web sunucuları farklı yazılım altyapıları ile çalışırlar. Özellikle uygulamaları bulunan web sitelerinin efektif biçimde çalışabilmesi için, sistem kaynaklarını…