Hosting Satın Alma İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting; web sitenizin depolandığı sunucunun kesintisiz internet bağlantısı ile sitenizi yayınlamasıdır. Sitenizin yüksek performansla çalışabilmesi için hosting satın alma konusunda dikkatli olunmalıdır.

Hosting Paketlerinin Özellikleri

Sitenizin türü ve ihtiyaçları hangi hosting paketlerine yönelmeniz gerektiğini gösteren temel unsurlardır. Sitenizin RAM, CPU, Trafik ve Disk gibi kaynaklara duyacağı ihtiyaç ile sitenizin online satış, kurumsal web sitesi ya da kişisel bir blog olarak mı yayın hayatına devam edeceği konusu, seçimlerinizde etkili olacaktır.

RAM ve CPU

  • Bellek de denen RAM ne kadar yüksek olursa; site hızı, uygulama hızı ve erişim hızı o kadar yüksek olur. Kişisel web siteleri ve bloglar için genellikle 1 ya da 2 GB RAM yeterlidir. Online satış siteleri gibi yoğun trafikli siteler için 8 GB’dan fazla RAM gerekebilir.
  • İşlemci anlamına gelen CPU’nun yüksek olması sitenizin depolandığı sunucudan yüksek verimlilik elde edebileceğiniz anlamına gelir. Sitenizin ziyaretçilerinin giriş ve satış gibi işlemleri, anlık erişim sağlayan kullanıcı sayısının artmasıyla CPU ihtiyacını artıracaktır. CPU yetersiz kaldığında, web siteniz yavaşlar ve işlem yapamaz hale gelebilir. Küçük çaplı web siteleri için 1 – 2 CPU yeterli olabilir ancak web sitesinin yoğunluğu arttıkça bu değer yetersiz kalacaktır.

Turhost tüm hosting paketlerinde, 1 CORE = % 100 CPU olacak şekilde hizmet vermektedir.

Trafik Kotası

  • Bant genişliği olarak da bilinen trafik kotası; web sitenizin kullanıcıları ile arasındaki indirme/aktarma ve mail gönderme/alma gibi işlemleri içeren veri miktarını anlatır.
  • Bant genişliğinin yüksek olması, sitenizi aynı anda çok sayıda ziyaretçinin görüntüleyebilmesini sağlar. Binlerce ziyaretçiniz varsa sınırsız bant genişliği ya da limitsiz trafik kotası sunan hosting paketlerini tercih etmelisiniz.

Cache (önbellek) özelliği kullanmayan bir sitede sayfa boyutu 3 MB olan bir siteye giriş yapan 100 ziyaretçi, sitenin 300 MB trafik kotasını kullanmış olur.

Disk Kullanımı

  • Tekil siteler limitsiz hosting paketlerini seçerek depolama alanı konusunda rahat edebilir.
  • 10 GB’lık disk kotası e-ticaret siteleri ve kurumsal işletmelere ait siteler için yeterli olmayabilir. Yoğun disk kullanımı söz konusuysa 50 GB ve üstü depolama alanına sahip sunucular önerilir.

Alt Yapı

Bir web sitesinin yüksek performansla kesintisiz çalışması hosting alt yapısının donanımları ve lokasyonuyla doğrudan ilişkilidir.

Web sitenizin verilerinin depolandığı sunucu, hedef kitlenizin bulunduğu ülkeye uzak bir konumdaysa, siteniz geç yüklenecektir.

Turhost; TIER 3 sertifikasına sahip TÜRK TELEKOM İSTANBUL GAYRETTEPE VERİ MERKEZİ’nde bulunan son teknoloji sunucu donanımlarıyla, web sitenizi sahip olabileceği en yüksek performansa taşımayı hedefler.

Teknik Destek

Hosting hizmetinde erişiminizin olmadığı bölümlerdeki işlemler ya da olası sorunlar için kısa sürede çözüm üreten bir ekibin yardımı çok önemlidir.

Turhost sorunlarınıza uygun çözüm önerilerini hızlıca size ulaştıran, deneyimli teknik destek ekibi ile web siteniz için en iyi koşulları sağlamayı amaçlar.

Özetle; Hosting satın alma sürecinde yukarıdaki kriterlere dikkat ederek web siteniz için en uygun hosting paketini seçebilirsiniz. Dilerseniz sitemizi ziyaret ederek hosting fiyatları ‘na göz atabilir, destek ekibimizle görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mevcut hosting paketinizin Turhost kalitesine taşınması işlemi, teknik destek ekibimiz tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir