Hosting Satın Alma İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting Satın Alma İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitelerinin depolandığı sunucunun kesintisiz internet bağlantısı ile siteleri yayınlaması anlamına gelen hosting için gereken sunucu alanı; hosting planları / paketleri şeklinde satın alınabilmektedir. Bir web sitesinin yüksek performansla çalışabilmesi için hosting satın alma konusunda dikkatli olunmalıdır.

Hosting Paketlerinin Özellikleri

Sitenizin RAM, CPU, trafik ve disk gibi kaynaklara duyacağı ihtiyaç ile sitenizin e-ticaret sitesi, kurumsal web sitesi ya da kişisel bir blog olarak mı yayın hayatına devam edeceği konusu, hosting seçiminizde etkili olacaktır. Ayrıca bütçeniz (bir hosting paketinin sunduğu kaynaklar arttıkça fiyatının da artacağı unutulmamalıdır), uptime oranı (web sitenizi barındıran sunucunun çalışır durumda olduğu süre) ve teknik destek gibi bileşenler de karar verirken göz önünde bulundurulan unsurlardır.

RAM ve CPU

  • Bellek de denen RAM ne kadar yüksek olursa; site hızı, uygulama hızı ve erişim hızı o kadar yüksek olur. Kişisel web siteleri ve bloglar için genellikle 1 ya da 2 GB RAM yeterlidir. E-ticaret siteleri gibi yoğun trafikli siteler için 8 GB’dan fazla RAM gerekebilir.
  • İşlemci anlamına gelen CPU’nun yüksek olması sitenizin depolandığı sunucudan yüksek verimlilik elde edebileceğiniz anlamına gelir. Sitenizin ziyaretçilerinin giriş ve satış gibi işlemleri, anlık erişim sağlayan kullanıcı sayısının artmasıyla CPU ihtiyacını artıracaktır. CPU yetersiz kaldığında, web siteniz yavaşlar ve işlem yapamaz hale gelebilir. Küçük çaplı web siteleri için 1 – 2 CPU yeterli olabilir ancak web sitesinin yoğunluğu arttıkça bu değer yetersiz kalacaktır.

Turhost tüm hosting paketlerinde, 1 CORE = % 100 CPU olacak şekilde hizmet vermektedir.

Trafik Kotası

  • Bant genişliği olarak da bilinen trafik kotası; web sitenizin kullanıcıları ile arasındaki indirme/aktarma ve mail gönderme/alma gibi işlemleri içeren veri miktarını anlatır.
  • Bant genişliğinin yüksek olması, sitenizi aynı anda çok sayıda ziyaretçinin görüntüleyebilmesini sağlar. Binlerce ziyaretçiniz varsa sınırsız bant genişliği ya da limitsiz trafik kotası sunan hosting paketlerini tercih etmeniz önerilir.

Cache (önbellek) özelliği kullanmayan bir sitede sayfa boyutu 3 MB olan bir siteye giriş yapan 100 ziyaretçi, sitenin 300 MB trafik kotasını kullanmış olur.

Sitenizde videolar, ses kayıtları bulundurmayı veya gerçek zamanlı yayınlar yapmayı düşünüyorsanız, aylık 150 GB gibi çok yüksek bant genişliği kotası olan planlara yönelmelisiniz.

Disk Kullanımı

  • Tekil siteler limitsiz hosting paketlerini seçerek depolama alanı konusunda rahat edebilir.
  • 10 GB’lık disk kotası e-ticaret siteleri ve kurumsal işletmelere ait siteler için yeterli olmayabilir. Yoğun disk kullanımı söz konusuysa 50 GB ve üstü depolama alanına sahip sunucular önerilir.

Altyapı

Bir web sitesinin yüksek performansla kesintisiz çalışması hosting alt yapısının donanımları ve lokasyonuyla doğrudan ilişkilidir.

Web sitenizin verilerinin depolandığı sunucu, hedef kitlenizin bulunduğu ülkeye uzak bir konumdaysa, siteniz geç yüklenecektir.

Turhost; TIER 3 sertifikasına sahip TÜRK TELEKOM İSTANBUL GAYRETTEPE VERİ MERKEZİ’nde bulunan son teknoloji sunucu donanımlarıyla, web sitenizi sahip olabileceği en yüksek performansa taşımayı hedefler.

Çalışma Süresi Garantisi (Uptime)

Web sitenizin kesintisiz erişilebilir olduğundan emin olmak istersiniz %99,5 veya üzerinde uptime oranına sahip bir hosting sağlayıcısını tercih etmeniz önerilir. Mütevazı trafiğe sahip küçük web siteleri için uptime sorun olmayabilir. Ancak, web siteniz büyüdüğünde çalışma süresi son derece önemlidir, sitenizin erişilemez olduğu her saniye sitenizin başarısını olumsuz etkileyecektir. Dilerseniz Uptime Nedir? Uptime Oranı Nasıl Hesaplanır? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Teknik Destek

Hosting hizmetinde erişiminizin olmadığı bölümlerdeki işlemler ya da olası sorunlar için kısa sürede çözüm üreten bir ekibin yardımı çok önemlidir. Turhost sorunlarınıza uygun çözüm önerilerini hızlıca müşterilerine ulaştıran, deneyimli teknik destek ekibi ile web siteniz için en iyi koşulları sağlamayı amaçlar.

Mevcut hosting paketinizin Turhost kalitesine taşınması, profesyonel destek ekibimiz tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Özet

Hosting satın alma sürecinde acele etmeden düşünülmesi gereken çok sayıda detay söz konusudur. Farklı amaç ve büyüklükteki web siteleri için farklı türde hosting çözümleri sunulduğundan hem hosting türleri hem de hosting paketlerinde karşılaşılan terimler konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir. Dilerseniz depolama alanı, bellek, işlemci gücü ve verileri aktarabilme hızı gibi bileşenlerde etkili olan faktörleri öğrenmek için Web Hosting Türleri ve Hosting Seçimi adlı yazımızı okuyabilir veya doğrudan hosting fiyatları için hız odaklı planlarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.