Hosting Terimleri

Hosting Terimleri

Hosting terimleri yazımız; hosting satın almak için ya da web sitesini geliştirmek için araştırmalar yapanların işlerini kolaylaştırmayı ve karar aşamalarını kısaltmayı hedefliyor.

Bildiğiniz gibi teknolojik yenilikler ve COVID-19 salgını daha fazla işletmenin süreçlerini çevrimiçine kaydırma eğilimini destekleyen en önemli etkenlerdi. Bunlara ek olarak makine öğrenimi ve yapay zekanın sanal sunucularla entegrasyonunda da yükselen bir trend öngörülüyor. Web hosting sektöründe hareketlenmelere yol açan tüm bu gelişmeler, çoğu insana yabancı gelen hosting terimlerinin araştırılması ihtiyacını da doğuruyor.

Sınırsız Hosting

Web hosting hizmetlerinin pazarlanmasında sıklıkla kullanılan “sınırsız” ya da ” limitsiz ” kelimeleri sabit fiyata “geniş” sunucu kaynakları sunan hosting paketleri için güzel bir betimlemedir. Ancak gerçekte bir kaynağın sınırsız olması pratik olarak elbette ki mümkün değildir. Limitsiz hosting planlarının özel koşullarını göz önünde bulundurduğunuz sürece bu tip hosting paketlerini tercih etmenizin uygun olacağını söyleyebiliriz çünkü trafiğinizde yaşanabilecek bir artışın sitenize ayrılan kaynakları ne kadar etkileyeceğini tahmin etmeniz kolay değildir.

Uptime Oranı

Uptime, web sitenizi barındıran sunucunun çalışır durumda olduğu süredir. Bir hosting firmasının % 99 uptime oranı vadetmesi; % 1’lik kesinti süresine sahip olduğu ve firmanın sunucularının bir yılda yaklaşık 3 buçuk gün erişilmez olabileceği anlamına gelir. Uptime oranlarının günlük, haftalık, aylık ve yıllık kesinti süreleri ile ilgili tabloyu Uptime Nedir? Uptime Oranı Nasıl Hesaplanır? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Çok büyük teknoloji devlerinin dahi planlı bakım, güvenlik tehditleri, donanım ya da yazılım sorunları, doğal afetler, ciddi elektrik kesintileri, DNS ya da CMS sorunları gibi nedenlerle bazı kesintiler yaşaması olağandır. Bu nedenle %100 çalışma süresi efsanedir. Örneğin sosyal medya devi Facebook’un 14 saatlik kesintiye uğraması, 90 milyon dolar kaybetmesine neden olmuştur ki sektör devleri böyle bir ikilem yaşayabiliyorsa, herkes yaşayabilir.

Ani bir trafik artışı veya bir siber saldırı web sitenizin çökmesine neden olabileceğinden %100 çalışma süresindense sorunları etkili bir şekilde çözmek için 7/24 hızlı teknik destek sunan bir web hosting sağlayıcısı seçmek önemlidir.

Veri Merkezi

Veri merkezleri, bilişim teknolojileri altyapısınının sunucu gibi bileşenlerini barındıran yedek güç kaynaklarına ve ısı kontrolü çözümlerine sahip, güvenlik önlemleriyle donatılmış, 7/24 denetlenen tesislerdir.

Bir veri merkezinin  uluslararası veri merkezi otoritesi Uptime Enstitüsü tarafından kaçıncı seviye Tier sertifikası ile belgelendirildiği önemlidir. Uptime Enstitüsü’nün derecelendirmelerinde ilk kademe TIER 1’dir; çalışma süresi ve yedeklilik açısından en düşük olan veri merkezi tesislerine verilir. Dördüncü kademe, TIER ise yedeklilik ve uptime açısından en yüksek seviyedir.

Ziyaretçileriniz sunucunuzun bulunduğu veri merkezine ne kadar yakınsa, web sitenizin yüklenmesi o kadar hızlı olur ki bu kullanıcı deneyimi açısından kritiktir. Verilerin kat ettiği mesafenin, sitenizin ziyaretçi tarafından görüntülenme süresi açısından neden önemli olduğunu Sunucu Lokasyonunun Site Hızına Etkisi adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Domain

Web sitelerine erişmek için adres çubuğuna yazılan ve .com, .org, .edu gibi uzantılarla biten adreslere domain denir. Domain, sunucu üzerinde bir web sitesine ayrılan alana; bir IP adresi yerine sitenin adıyla ulaşmayı sağladığından dilimize alan adı olarak çevrilmiştir. Domain yenileme, SEO açısından alan adının önemi, domain transferi ve süresi dolan domainlerle ilgili detaylara bloğumuzun Domain sekmesinden ulaşabilirsiniz.

ICANN

ICANN  (Internet Corporation of Assigned Names); İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu anlamına gelir. Dünya’daki tüm alan adlarının koordinesinden sorumludur. Amacı alan adı kayıt süreçlerini düzenlemek, internet güvenliği için önlemler almaktır. Domain satın alma işleminde ICANN’in yetkilendirdiği domain kayıt operatörlerinin tercih edilmesi önemlidir. 

Bandwith / Trafik

Ziyaretçiler ve web sitesi arasındaki trafik ve veri oranını belirten bandwith (bant genişliği) internet bağlantısının birim zamanda işleyeceği bilgi hacmini yani verilerin ne kadar hızlı aktarılabileceğini gösterir. Bandwith miktarı ne kadar büyükse saniyede akan veri o kadar fazladır.

CPU

Hostin terimleri, cpu
Bloglar ve tanıtım amaçlı siteler için 1 Core CPU, kurumsal web siteleri için 2 Core CPU yeterli olacaktır. Ziyaretçi sayısı milyonları bulan büyük web siteleri için 4 Core CPU ve fazlası gerekebilir.

Cihazların ana kartı üzerinde bulunan bir çip olan CPU (Central Processing Unit), işlemci olarak bilinir. Hosting paketlerinde yer alan CPU değerinin siteniz için yeterli olup olmadığını netleştirmek için destek ekibimizle görüşebilir ve CPU Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

SSD

SSD (Solid-state Drives), hızı nedeniyle sunucunun yanıt süresini iyileştiren, hareketli parça içermeyen küçük, hafif ve dayanıklı olmasıyla ünlü depolama ortamı olarak tanımlanabilir. SSD – HDD karşılaştırması, SSD’nin avantajları, dezavantajları ve kullanım alanları gibi detaylar için SSD Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

SSL

Siber saldırılara karşı geliştirilen bir güvenlik önlemi olan SSL (Secure Sockets Layer), Güvenli Soket Katmanı anlamına gelir. Ziyaretçilerin tarayıcıları ile web sitelerinin depolandığı sunucular arasındaki bağlantıyı şifrelemeye yarayan SSL sertifikalarının türleri ve SEO ile ilişkisi hakkındaki bilgileri SSL Nedir? yazımızda bulabilirsiniz.

Sunucu

Server da denen sunucular, e-posta, web hizmetleri, veritabanları, dosya depolama gibi hizmetlerin sunulmasına yardımcı olan yüksek performanslı bilgisayarlardır. Bir web sitesinin hızı ve erişilebilir olması ile doğrudan ilgili olduklarından, güçlü ve son teknoloji donanımlara sahip iyi yapılandırılmış sunucularla çalışmak; sitenizin başarısında ve iş süreçlerinizde belirgin etkiye sahip olacaktır.

Hosting

Hosting, sitenizi oluşturan tüm dosyaların bir sunucuda barındırılmasına olanak tanıyan hizmete denir. Bir hosting sağlayıcısından hosting planı / paketi satın almak, şirketin sunucularından birinde web sitenizin dosyaları için alan kiralamanız anlamına gelir. Web sitenizin ihtiyaçları için en uygun hosting planını seçmenizi kolaylaştıracak Web Hosting Türleri ve Hosting Seçimi adlı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Dedicated Server

Özel sunucu, fiziksel sunucu, dedike sunucu ya da dedicated sunucu olarak bilinen dedicated server; bir sunucunun tümüyle tek kullanıcıya ayrıldığı hosting çözümüdür. Sunucu kaynakları paylaşımsız olduğundan çok yüksek performans ve güvenlik özelliklerine sahiptir. Özelleştirme, yapılandırma seçenekleri açısından da kullanıcıya en fazla özgürlük sunan barındırma türüdür.

Reseller Hosting

Bayi hosting olarak da bilinen reseller hosting, kendi işini kurmak isteyen ancak bütçesi yeterli olmayan girişimcilerin gözdesi olan bir hosting çeşididir. Kendi markanızla, fiyat ve seçeneklerini dilediğiniz gibi planladığınız hosting paketlerini niş bir gruba satarak kariyerinizi şekillendirebilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken noktaları Bayi Hosting (Reseller) Nedir? Bayi Hosting Ne İşe Yarar? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sanal Sunucu

Hostin terimleri, sanal sunucu
Yüksek bant genişliği gerektiren web siteleri için ideal sanal sunucu türü VDS’tir.

Sanallaştırma teknolojisiyle donanım yedekliliğini azaltma ve kaynak tahsisini kontrol etme gibi avantajlar sunan popüler bir hosting çözümüdür. Sunucu her biri kendi özel yazılım ve işletim sistemine sahip VM (virtual machine) adı verilen bölümlere ayrıldığından, aynı anda farklı görevlere hizmet edebilir. VPS ve VDS sanal sunucu türleridir. Root erişimi gibi artıları olan sanal sunucular hakkında daha geniş bilgi için Sanal Sunucu Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

VPS

Genellikle paylaşımlı hosting’le karşılaştırılan bir sanal sunucu türü olan VPS (Virtual Private Server), hem uygun maliyetli hosting çözümü arayanlar hem de sunucu özelleştirmeleri yapmak isteyenler için idealdir. VPS’ler web sitesi barındırma, test ve eğitim gibi çok farklı amaçlarla kullanılabilir.

VDS

Dedicated sunucuya en yakın seviyede performans ve güvenlik sunmasıyla ünlü güçlü bir sanal sunucu türüdür. En büyük avantajı kaynakların paylaşımsız olmasıdır. Yüksek trafik alan e-ticaret siteleri kadar, e-posta sunucusu, CRM, ERP yazılımlarını barındırma ve oyun sunucusu gibi amaçlara da hizmet edebilir.

Linux

Popülerliği yalnızca lisans ücreti olmamasından değil, sağladığı güvenlik düzeyinden ve esnekliğinden kaynaklanan bir işletim sistemidir. Linux İşletim Sistemi Nedir? adlı yazımızda Linux’un kullanım alanlarını ve popüler Linux dağıtımlarını bulabilirsiniz.

Linux Hosting

Web hosting hizmetinin Linux tabanlı sunucularla sağlanmasına Linux Hosting denir. Bir web sitesi oluşturmadan önce vereceğiniz en önemli kararlardan biri, sunucunun işletim sistemi olarak Linux’u mu yoksa Windows’u mu tercih edeceğinizdir. Bu nedenle Linux Hosting Nedir? Kimler Kullanmalıdır? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

cPanel

cPanel, web sunucunuzu teknik bilgiye ihtiyaç duymadan yönetmek için kullanabileceğiniz Linux tabanlı bir kontrol panelidir. Çeşitli web dosyaları, MySQL, istatistikler, veri izleme ve SEO özellikleri de sağlayan cPanel, web geliştiricileri ve hosting şirketleri arasında en popüler kontrol panellerinden biridir. Dilerseniz Hosting Kontrol Panelleri Karşılaştırması ( Cpanel – DirectAdmin – Plesk) adlı yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Plesk

Hostin terimleri, , plesk
Web siteniz ASP, ASP.NET veya Microsoft SQL veritabanı kullanıyorsa Windows işletim sistemine sahip bir sunucuda barınabileceği için Plesk kullanmanız önerilir.

Özellikle kurumsal projelere odaklı ve Windows hosting veya ASP.NET gibi Windows ürünlerini kullanan web siteleri için önerilen Plesk, popüler bir kontrol panelidir. Bir kontrol paneli olmadan, bir sunucuyu yönetmek için komut satırı arabirimini kullanmak uzmanlık gerektirir ancak Plesk gibi kontrol panelleri sayesinde alan adlarınızı, web sitesi dosyalarınızı, yedeklemelerinizi kolaylıkla yönetebilir, kullanıcılar için erişim düzeyleri atayabilirsiniz.

SEO ve site hızına dair uzantıları, kendi kendine onarım özelliği ve kullanıcı izni seçenekleriyle diğer kontrol panellerinden ayrılan Plesk, son sürümü Obsidian ile verimlilik, güvenlik ve kullanım kolaylığına odaklanmıştır. Dilerseniz Plesk Nedir? ve Plesk Obsidian ile Gelen Yenilikler adlı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

WordPress Hosting

WordPress sitelerinin maksimum verimlilikte çalışmasını amaçlayan hosting türüdür. Paylaşımlı hosting, sanal sunucu, dedicated sunucu gibi seçeneklerle kullanılabidiğinden, tüm barındırma türlerinin alt kümesi olduğu söylenebilir.

CMS

İçerik yönetim sistemi anlamına gelen CMS (Content Management System), web için dijital içerik oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan yazılımlara denir. En popüler CMS’ler arasında WordPress ve Joomla yer almaktadır. İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir? ve EN İYİ CMS SİSTEMLERİ adlı yazılarımızdan web sitelerini kolaylıkla yönetmenizi sağlayan CMS’ler hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Disk Alanı

Disk alanı (Disk Space), verilerinizi kaydetmek, barındırmak veya depolamak için web sunucunuzda kullanılabilen toplam depolama alanıdır. Web sitenizin içeriği, görseller, metinler, HTML kodu, CSS ve Java dosyaları gibi tüm bileşenler size ayrılan disk alanını kullanır. En popüler depolama seçenekleri SSD (Solid-state Drives) ve HDD (Hard Disk Drives) olarak bilinir. HDD (sabit disk sürücüsü), dönen manyetik diskler üzerinde bilgi depolayan bir veri depolama cihazıdır. SSD teknolojisinin gelişmesiyle popülaritesini kaybetmeye başlasa da bazı kullanım alanlarını için hala makul bir seçenek olduğu söylenebilir. Katı hal sürücüsü anlamına gelen SSD ise bellekteki bilgilere yüksek hızda erişmeyi sağlayan bir depolama ortamıdır.

DNS 

hosting terimleri, DNS
DNS bir kullanıcının bir bağlantıyı tıklamasıyla istenen içeriği, depolandığı sunucudan kullanıcının bilgisayarına iletir.

Alanı Adı Sistemi (DNS), bir alan adını, belirli bir IP adresine çevirmek için kullanılır. Alan adlarını web sunucularına bağlayarak internet üzerindeki trafiğin yönlendirilmesine yardımcı olan DNS, bir web tarayıcısına girilen URL’nin o web sitesinin verilerinin depolandığı sunucunun IP adresine bağlanmasına olanak tanır.

ASP (Active Server Pages)

ASP, aktif sunucu sayfaları anlamına gelir, dinamik web sayfaları oluşturmaya yardımcı olan web tabanlı bir çerçevedir. ASP, temel olarak, içinde gömülü programlar içeren bir sunucu sayfasıdır. İçindeki programlar Microsoft sunucusunda işlenir. ASP, standart HTML’nin yanı sıra komut dosyaları içerebilir.

MySQL

MySQL, kayıtları tek bir havuz yerine birden çok ve yüksek düzeyde kodlanmış tablolarda depolayan açık kaynaklı bir veritabanı yönetim sistemidir. Veri depolama ve yönetimi için kullanılan MySQL’in en ünlü kullanıcıları arasında Spotify, Netflix, Facebook YouTube, Uber, Google gibi devler yer almaktadır.

MsSQL

MSSQL (Microsoft SQL Server), Microsoft tarafından yayınlanan bir veritabanı yazılımı paketidir. MSSQL, kurumsal amaçla yaygın olarak kullanılmaktadır. MSSQL, standartlaştırılmış bir yapılandırılmış sorgu dili (SQL) kullanılarak verilerin eklenebildiği, değiştirilebildiği ve sorgulanabildiği çeşitli araçları ve raporlama hizmetlerini içeren ölçeklenebilir bir veri platformudur. Verilerin analizi, satışların ve müşteri davranışlarının tahminleri için kullanışlıdır.

Javascript

Web’in dili olarak kabul edilen JavaScript, sunucu etkileşimini ve yanıt sürelerini azaltan, kullanıcı deneyimini iyileştiren, öğrenmesi kolay bir programlama dilidir. JavaScript, tarayıcıdaki HTML sayfalarını desteklemek için geliştirilmiş olsa da hem ön uç hem de arka uç için kullanılır. JavaScript’i diğer yazılım dillerinden ayıran özellikler için JavaScript Nedir? Ne İçin Kullanılır? adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Colocation

Colocation,  şirketleri kendi veri merkezini kurma maliyetinden kurtardığından sunucu barındırmanın uygun maliyetli yolu olarak tanımlanabilir. Sunucuların kurum içinde bulundurulmasının gerektirdiği tüm yüklerden kurtulmanızı sağlayan Colocation hakkında daha geniş bilgiyi Colocation Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

PHP

PHP (Personel Home Page / Hypertext Preprocessor), açık kaynaklı, güçlü, hızlı, kolay ve derin bir programlama dilidir. PHP’nin özelliklerini, nasıl çalıştığını ve kullanım alanlarını PHP Nedir? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Statik IP

Statik IP, ağ mimarisi değişmedikçe veya cihazlar devre dışı kalmadıkça değişmeyen, IP adreslerine denir. Kendine bağlı cihazların tutarlı bir adrese sahip olmasını sağlayan statik IP uzaktan erişim çözümleri için de kullanışlıdır. Statik IP’nin hangi durumlarda kullanışlı olduğunu Statik IP Nedir? Hangi Amaçlarla Kullanılır? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

E-Posta Protokolleri

hosting terimleri, smtp, pop3, imap, mapi
Bir gelen kutusuna göz atarak iletişim kurmayı mümkün kılan şey; IMAP, SMTP ve POP3 gibi e-posta protokolleridir.

E-postaların gönderimi ve alımı ile ilgili talimatları kapsayan protokollerdir. E-posta sunucuları, e-postaları yönlendirmek için her iletinin doğru sunucuya teslim edilmesini sağlayan talimatları yani e-posta protokollerini kullanır. SMTP, POP3 ve IMAP en popüler e-posta protokolleri arasında yer alır.

POP3

POP3 (Post Office Protocol), ağ kalitesinden bağımsız olarak gelen kutusuna istikrarlı erişim sağlamak isteyenler için kullanışlı bir iletişim protokolüdür. Sunuculardan PC’ye e-posta almayı ve e-postaları çevrimdışı görüntülemeyi sağlar. Artılarını, eksilerini ve diğer e-posta protokollerinden farklarını POP3 Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

SMTP

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), e-postaların bir sunucudan diğerine güvenilir bir şekilde gönderilmesini sağlayan, e-postaların spam klasörlerine düşme olasılıklarını azaltan bir protokoldür. Dilerseniz bu konuda geniş açıklamalara değindiğimiz SMTP Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

MAPI

MAPI (Messaging Application Programming Interface), Mesajlaşma Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. Microsoft Outlook’un bir Exchange sunucusunun tüm özelliklerini tam olarak kullanmasına olanak tanıyan tescilli bir Microsoft protokolüdür. Siz kalıcı olarak silene kadar her e-postayı e-posta sunucunuzda depolar. MAPI Nedir? adlı yazımızdan özelliklerini, IMAP’ten farkını ve nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

IMAP

Mesajların orijinalinin sunucuda kalmasına olanak tanıyarak birden fazla cihazdan aynı e-posta hesabının kontrol edilmesine izin veren e-posta protokolüdür. IMAP üzerinden iletişim kurduğunuzda e-posta programı, e-postaları okundu olarak işaretlemek, sunucudan silmek, e-postaları klasörler arasında taşımak gibi işlemleri doğrudan sunucudan yönetir. IMAP’ın avantajlarını, dezavantajlarını, nasıl çalıştığını ve diğer e-posta protokolllerinden farkını öğrenmek için IMAP Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

DKIM

DKIM; spam, adres sahteciliği ve kimlik avına karşı savaşmaya yardımcı olan bir kimlik doğrulama protokolüdür. E-postaların aktarım sırasında yetkisiz olarak değiştirilmesine karşı koruma sağlar. Markanızı korumak adına alabileceğiniz önleyici tedbirler arasında yer alan DKIM hakkında detaylı bilgiye DKIM Nedir? Nasıl Çalışır? adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SPF

SPF (Sender Policy Framework), e-posta altyapısında koruma katmanı sağlayarak belirli posta sunucularının alan adınıza e-posta göndermesine izin veren standart doğrulama yöntemlerinden biridir. Bu konuda geniş açıklamaları SPF Nedir? Nasıl Çalışır? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

DMARC

DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance), yalnızca yetkili göndericilerin e-posta gönderebilmesini sağlayan bir e-posta kimlik doğrulama politikası ve raporlama protokolüdür. “Alan Adı Esaslı İleti Kimlik Doğrulaması, Raporlama ve Uyumluluk” anlamına gelir. E-posta kimlik doğrulamasının önemli bir evrimi olarak nitelendirilen DMARC; e-posta kampanyalarınızın teslim edilebilirliğini artırmanın etkili bir yolu olduğundan DMARC Nedir? Nasıl Çalışır? adlı yazımızı okumanızı öneririz.

KVM

KVM (Kernel-based Virtual Machine); Çekirdek Tabanlı Sanal Makine anlamına gelir. Linux çekirdeğinde ve dağıtımlarında kullanılan açık kaynaklı, hızlı ve güvenli bir sanallaştırma teknolojisidir. İlgili detaylara KVM Nedir? KVM Ne İşe Yarar? adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DDOS

DDoS (Distributed Denial-of-Service), dağıtılmış hizmet reddi anlamına gelir. Bir sitenin veya hizmetin aniden ve beklenmedik bir şekilde yavaşlaması veya tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden olan siber saldırılar olarak tanımlanabilir. Kullanılan yöntemlerin basitliğine rağmen sunucu kesintileri ve hizmetlerin duraksaması gibi sorunlara yol açtığından DDoS Nedir? adlı yazımızı ve siber saldırı riskini en aza indirmeye yönelik siber güvenlik yazılarımızı okumanızı öneririz.

Raid

RAID (Redundant Array of Independent Disks), “yedekli bağımsız diskler dizisi” anlamına gelir. Birkaç adet sabit sürücüyü alıp tek bir birim olarak gruplandırmanıza olanak tanıyan, performans, kapasite ve veri güvenliği için kullanılan bir  sanallaştırma teknolojisidir. Raid Nedir? adlı yazımızda seviyelerine ve kullanım alanlarına dair bilgiler bulabilirsiniz.

Proxy

Proxy sunucusu web içeriğini filtrelemek, internet kısıtlamalarını aşmak ve internette gezinirken anonim görünmek için kullanılabilen bir aracı sunucudur. İnternetle aranızda bir köprü görevi üstlenen proxy sunucuları; güvenlik duvarı ve web filtresi gibi davranabilir ve hızlı bağlantılar için verileri önbelleğe alabilir. Detaylar için Proxy Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Opencart

Kısa sürede e-ticaret siteleri oluşturmaya yarayan ücretsiz bir CMS’dir. Affiliate marketing denen satış ortaklığı sistemini dahi takip edebileceğiniz şekilde tasarlanmış olan platform üzerinde birden fazla mağaza oluşturabilir ve hepsini tek elden yönetebilirsiniz. Detayları bloğumuzun OpenCart Nedir? sayfasında bulabilirsiniz.

Magento

E-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak, ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Premium sürümü de mevcuttur. Büyük satış potansiyeli olan dikkat çekici bir mağazaya sahip olmak isteyenlerin Magento Nedir? adlı yazımızı okumadan CMS tercihi yapmamasını öneririz.

Python

Python; veri analizi, web uygulamaları, görev otomasyonu, bilgisayar grafikleri, makine öğrenimi, nesnelerin interneti (IoT) gibi çözümlerde kullanılan oldukça güçlü bir programlama dilidir. Python Nedir? adlı yazımızı okuduğunuzda popülerliğinin altında yatan özellikleri öğrenmiş olacaksınız.

FTP

FTP (File Transfer Protocol), Dosya Aktarım Protokolü anlamına gelir. Ağdaki bilgisayarların (istemci-sunucu) birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayan FTP, sitenizi oluşturmak ve dizinlerinize dosya yüklemek istediğinizde, güvenli toplu dosya aktarımları için işinizi kolaylaştırır. Bu konudaki açıklamalara FTP Nedir? adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Framework

Yazılım geliştirmek için destek ve kılavuz görevi gören, zaman tasarrufu sağlayan ve kısayollar sunan iskelet yapıya framework denir. Projeler arası tekrarlanan detaylar söz konusu olduğunda süreci hızlandıran, programcıların harika yazılımlar geliştirilmesini sağlayan framework’ler hakkında bilgi almak için Framework Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

DirectAdmin

DirectAdmin, hosting hizmeti alan kullanıcıların, domain ve sunucularını kolaylıkla yönetebilmelerini sağlayan, kullanımı kolay, hızlı ve maliyet avantajı sunan kontrol panellerinden biridir. Sistem kaynaklarını minimum düzeyde kullanacak şekilde çalışır. Sınırsız domain desteği ve düzenli güncellemeler sunar. Uzun vadede oyunda kalabilecek bir yazılım olacağının sinyallerini verdiğinden DirectAdmin Nedir? adlı yazımızı okumanız işinize yarayabilir.

Joomla

hosting terimleri, joomla

Joomla, web siteleri ve online uygulamalar oluşturmak için tasarlanmış, ödüllü, ücretsiz bir CMS’tir. PHP ile yazılmıştır ve içeriğinizin depolanması için MySQL veritabanını kullanır. Joomla’yı iyi bir içerik yönetim sistemi yapan özellikleri Joomla! Nedir? yazımızdan öğrenebilirsiniz.

WHOIS

Alan adlarına dair kayıt bilgilerinin yer aldığı herkese açık bir veritabanıdır. Bu veritabanı, internet kullanıcılarının WHOIS sorgulama sistemi aracılığıyla, bir alan adının kime ait olduğunu öğrenmelerini sağlar. WHOIS Sorgulama Nedir? adlı yazımızda detayları bulabilirsiniz.

WooCommerce

WooCommerce; WordPress ile oluşturulan herhangi bir web sitesine yüklenebilen ücretsiz bir eklentidir. Açık kaynaklıdır, sınırlı teknik bilgiye sahip olanların bile herhangi bir WordPress sitesini güçlü bir online mağazaya dönüştürmesini sağlar. E-ticaret sitesi kurmadan önce WooCommerce Nedir?, En İyi WooCommerce Temaları, En İyi WooCommerce Eklentileri ve WooCommerce – Shopify Karşılaştırması adlı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Webmail

Standart bir web tarayıcısı kullanılarak erişilebilen web tabanlı e-posta hizmetidir. Web sitesi sahiplerinin alan adlarına ait e-posta hesaplarını görüntülemek için kullandıkları Webmail ile ilgili açıklamalarımızı bloğumuzun Webmail Nedir? adlı sayfasında bulabilirsiniz.

Linux’tan Windows’a en modern donanımlarla ve orijinal yazılımlarla güçlendirilmiş hız ve güvenlik odaklı hosting planlarımız arasında web sitenizin ya da kurumsal uygulamalarınızın gereksinimlerine uygun en verimli hosting çözümünü uzman ekibimizin yardımıyla belirleyebilirsiniz.

Özet

Web sitenizin performansı üzerinde önemli derecede etkili olan web hosting hizmeti, ihtiyaçlarınıza uygun hosting paketlerinin seçilme aşamasından başlayarak çok çeşitli bileşenler için karar vermenizi ve bunları sisteminize dahil etmenizi gerektirir. Tüm bu süreçler boyunca karşınıza çıkabilecek hosting terimleri için hazırladığımız açıklamaların işinize yaraması dileklerimizle…