Hosting’ten Sunucuya Geçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting'ten Sunucuya Geçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting’den sunucuya geçmek istediğinizde; sitenizin kaynak kullanımı, yazılımı, ziyaretçi sayısı ve fonksiyonel özellikleri gibi kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca ihtiyacınız olmayan fazla sunucu kaynakları için ödeme yapmamanız açısından da hostingden Cloud Server’a ya da Dedicated Server’a geçmek dikkatle alınması gereken bir karardır.

Web siteleri sunucular üzerinde, web servisi (Apache, Nginx, IIS vb.), veritabanı servisi (MySQL, MsSQL vb.) ve bu servisleri destekleyen modüller üzerinden çalışmaktadır.

Web sitenizin içeriği ve üye / kullanıcı girişlerindeki artış nedeniyle hosting paketinizin kaynakları yetersiz kalabilir. Böyle durumlarda, siteniz yavaşlar ya da ciddi erişim sorunları oluşur.

Bu tip durumlar; sitenizi barındırdığınız web hosting paketlerinden, cloud server olarak bilinen bulut sunucuya ya da dedicated server denen fiziksel sunucuya geçmeyi ciddiyetle düşünmenizi gerektirir.

Sitemin Trafiği Artıyor, Sunucuya Geçmeli miyim?

Web sitenizin ziyaretçi sayısının artıyor olması, hosting’ten sunucuya geçmek için tek kriter değildir.

Web sitenizde kullanılan yazılım ve veri tabanı erişimleri ile ilgili de inceleme yapmanız gerekmekir.

Web sitenizi ziyaret eden her kullanıcı, sunucu donanımı üzerinde belirli bir alan kaplar ve ziyareti süresince dolaştığı sayfaların sayısı sunucu kaynaklarının kullanımını etkiler.

Sitenize gelen ziyaretçiler, çok fazla veri bulunmayan, içeriğinde kod sorgusu bulundurmayan bir sayfaya geldiğinde, sunucu kaynak kullanımı çok düşük olacaktır. Ancak, ürünlerin listelendiği bir online satış sayfasında daha fazla kaynak kullanımı olacaktır. Bu da sunucunun cevap verme süresini uzatacaktır.

Sitenizin Yavaşlama Sebepleri Neler Olabilir?

Eğer yavaşlama veri tabanı kaynaklıysa; sorgu kodlarınız soruna yol açmış olabilir.

Kullanıcılar, bir ürün detayına tıkladığında, sorgu kodu kodu ne kadar stabil çalışıyorsa, sorgulama ve sunucunun cevap verme süresi o kadar kısa sürecektir.

Sorgu kodu çalıştığında, direk ürüne gitmeden daha farklı sorgular çalıştırılırsa hem daha fazla kaynak kullanılır hem de ürün sayfanız geç yüklenir.

Yavaşlama problemi XML’den kaynaklanıyorsa, XML dosya boyutu çok yüksek olabilir ya da veri çekilen sunucunun cevap verme süresinde sıkıntı yaşanıyor olabilir.

Sunucunuz ne kadar yüksek donanıma sahip olursa olsun, web sitenizde bulunan sorgu kodları stabil olarak kodlanmazsa, sunucunun cevap verme süresi uzar ve siteniz yavaşlar!

Sunucu Yönetimi ile Hosting Yönetimi Arasındaki Fark Nedir?

Sunucuya geçme kararı, sorumluklarınızın artması anlamına gelir. Hosting satın aldığınızda, tüm sunucu yönetimi hosting servis sağlayıcınız tarafından yapılırken, bulut sunucu ya da fiziksel sunucu satın aldığınızda, tüm sunucu yönetiminin kullanıcıya ait olacağını bilmelisiniz.

Genelde kiralık sunucu satın alan kullanıcılar, sunucu yönetiminin de sunucuyu aldıkları firma tarafından yönetileceğini düşünmektedir.

Turhost, kiralık sunucu yönetimi hakkında karşılaştığınız olası sorunlar için telefon, ticket ya da canlı destek hattı üzerinden teknik destek sağlamaktadır.

Ancak sunucu yönetiminde asıl sorumluluk, sunucu sahiplerine aittir.

Sunucu (server) yönetimi konusunda bilgi sahibi değilseniz, firmanız bünyesinde sunucu yönetiminden sorumlu bilgi işlem personeli bulundurmalısınız.

Dilerseniz dışarıdan sunucu yönetimi hizmeti veren firmalar üzerinden de destek alabilirsiniz.

Kiralık Sunucuya Geçmek Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

  • Tamamı size özel sunucu kaynakları üzerinden barındırma sağlarsınız.
  • Sunucunuzu, web projenize en uygun şekilde yapılandırabilirsiniz.
  • Hosting paketlerindeki kısıtlamalar ile karşılaşmazsınız.
  • Web sitenizi, veritabanınızı ve e-postalarınızı ayrı sunucularda barındırabilirsiniz.

Özetle, web sitenizi hosting’ten sunucuya taşımak için, öncelikle sitenizin ihtiyaçlarını ve performansını çok iyi analiz etmelisiniz.

Hosting ve sunucu tercihinizde son kararı vermeden önce 0 212 227 74 74 nolu telefondan ya da sitemizdeki Canlı Destek butonları aracılığıyla uzman ekibimizle görüşerek emin olmadığınız konuları netleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.